نمایش منوی کناری

مطرح کردن سوال پزشکی

توسط وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب ۱۵/اردیبهشت/۱۳۹۳

پولیپ در روده

بدون نام

داخلی و سیستم گوارش

با سلام و خسته نباشید خدمت شما
من دیروز کولونوسکوپی کردم و در روده ام یک گره یا گوشت اضافه یا پولیپ وجود داشت. آیا این بیماری با مضرف دارو برطرف خواهد شد یا نیاز به عمل دارد؟
با تشکر

 • دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ ۱۲:۲۲( 2 سال پیش)
 • وضعیت : بسته شده

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

---------
با سلام
---------
پولیپ های توده های خوش خیمی (نئوپلاسم ها یا تومورهای غیر سرطانی) هستند که منشا آنها پوشش داخلی روده است. این توده ها در محل های مختلف در سیستم گوارش بوجود می آیند، اما اغلب پولیپ روده بزرگ بوجود می آید. این توده ها اندازه های مختلفی دارند و قطر آنها بین نیم سانتیمتر تا چند سانتیمتر متغیر است. پولیپ ها شبیه برآمدگی های کوچکی هستند که منشا آنها پوشش داخلی روده است و در حفره روده دارای برآمدگی است. پولیپ روده معمولا روی یک ساقه رشد می کند و شبیه قارچ است. بعضی از پولیپ ها نیز مسطح هستند.بسیاری از بیماران پولیپ های متعددی دارند که در بخش های مختلف روده پراکنده هستند. بعضی از پولیپ ها نیز تا حدودی سرطانی هستند، اگر چه اغلب پولیپ ها غیر سرطانی نیستند.

پولیپ روده می توانند مسطح یا برجسته باشد. پولیپ های برجسته روده توده هایی به شکل قارچ هستند. این پولیپ ها جوری به نظر می رسد که انگار روی یک ساقه یا ریشه قرار دارند. پولیپ های مسطح روده شبیه فرشی از خزه هستند. گاهی اوقات، فرد می تواند بیش از یک پولیپ روده داشته باشند.

درمان

پزشک در طول معاینه روده احتمالا تمامی پولیپ هایی را که پیدا می کند را خارج می سازد. روش های خارج سازی پولیپ روده از قرار زیر هستند:

خارج سازی پولیپ در طول غربالگری: بسیاری از پولیپ ها را می توان با انبر بافت بردارییا حلقه سیمی خارج ساخت. برای کمک به بهتر انجام شدن این کار می توان مایعی زیر پولیپ روده تزریق کرد تا پولیپ از دیواره روده جدا شود و پولیپ راحت تر خارج شود، در صورتی که پولیپ بیشاز ۲ سانتری متر طول داشته باشد، اینکار انجام می شود.
جراحی کم تهاجمی: پولیپ هایی که بسیار بزرگ هستند و نمی توان در طول غربالگری به راحتی به آنها دسترسی داشت معمولا از طریق جراحی کم تهاجمی خارج می شود.
خارج سازی روده و مقعد: در صورتی که مبتلا به سندروم ارثی نادری مثل پولیپ آدنوماتوز خانوادگی(FAP) هستید، برای خارج سازی روده و مقعد به جراحی نیاز دارید (پروکتوکولکتومی کلی).
بعضی از انواع پولیپ های روده بدخیم تر هستند. پاتولوژیست، معمولا باید بافت پولیپ را در زیر یک میکروسکوپ بررسی کند تا مشخص کند که آیا پولیپ سرطانی است یا خیر.

نحوه خارج سازی پولیپ

205326

اغلب پولیپ هایی که در طول کولونوسکوپی یافت می شود را می توا در طول همین روش خارج ساخت. روش های خارج سازی مختلفی وجود دارد. اغلب این روش ها شامل خارج سازی پولیپ با انبرک بافت برداری حلقه سیمی و یا سوزاندن انتهای پولیپ با جریان الکتریکی می باشد. به این کار برش پولیپ گفته می شود. با توجه به اینکه غشای روده به برش یا سوزاندن حساس نیست، برش پولیپ موجب درد نمی شود. پولیپ روده برش داده سپس در زیر میکروسکوپ توسط یک پاتولوژیست بررسی می شود تا نوع بافت و سرطانی بودن یا نبودن آنها مشخص شود. در صورتی که یک پولیپ بزرگ یا با ظاهری غیرعادی خارج شد یا برای مدیریت جراحی احتمالی ارسال شد، متخصص اندوسکوپی با تزریق میزان کمی جوهر استریل به دیواره روده محل مورد نظر را علامت گداری می کند. به این کار خالکوبی اندوسکوپیک گفته می شود.

مراقبت های بعد از عمل

در صورتی که مبتلا به پولیپ آدنوماتوز یا پولیپ دندانه دار هستید، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده قرار دارید. سطح خطر به اندازه، تعداد و مشخصه های پولیپ های ادنوماتوزی که خارج شده اند بستگی دارد. شما به آزمایشات غربالگری بعدی برای پولیپ روده نیاز دارید. در موارد زیر پزشک احتمالا کولونوسکوپی را پیشنهاد می کند:

در عرض پنج سال، در صورتی که یک یا دو پولیپ ادنوماتوز کوچک داشته باشید
در عرض سه سال، در صورتی که بیش از دو پولیپ آدنوماتوز داشته باشید یا پولیپ آدنوماتوز ۱ سانتی متر یا بزرگتر باشد و یا پولیپ مو دار و پهن باشد
در عرض سه ماه، اگر بیش از ۱۰ پولیپ آدنوماتوز داشته باشید
در عرض شش ماه، در صورتی که پولیپ آدنوماتوز بسیار بزرگی داشته باشید یا پولیپی داشته باشید که باید تکه تکه خارج شود.
بهتر است قبل از کولونوسکوپی روده خود را کاملا آماده کنید. در صورتی که مدفوع در روده شما باقی مانده و مانع از این می شود که پزشک دیواره روده را به خوبی بررسی کند، باید سریع تر از زمان تعیین شده کولونوسکوپی را انجام دهید.

طب سنتی

هیچ روش درمانی برای پولیپ های روده وجود ندارد. اما می توانید اقداماتی برای جلوگیری از بوجود آمدن پولیپ روده انجام دهید که شامل موارد زیر می باشد:

وزن متناسب و متعادلی را حفظ کنید. سیگار نکشید، متخصصان هنوز مطمئن نیستند که این روش ها باعث جلوگیری از پولیپ روده یا سرطان روده می شوند. این روش های خود مراقبتی نباید جایگزینی برای آزمایش های غربالگیری منظم روده باشند، مخصوصا اگر شما بیش از ۵۰ سال سن داشته باشید و بیشتر در معرض سرطان و پولیپ روده قرار داشته باشید. با وجود این که این روش ها خطر ابتلا به پولیپ روده را کاهش می دهند، از بوجود آمدن پولیپ جلوگیری نمی کند.

با خوردن غذاهای مناسب به صورت طبیعی از ابتلا به پولیپ روده جلوگیری کنید. لیستی که در ادامه ارائه شده است شامل غذاهایی است که به جلوگیری از بوجود آمدن پولیپ روده کمک می کنند و شما می توانید آنها را در رژیم غذایی خود بگنجانید. این غذاها عبارتند از:

۱٫ کلم بروکلی

در صورتی که برای کاهش ابتلا به پولیپ روده به دنبال یک غذای فوق العاده می گردید، کلم بروکلی گزینه خوبی است. بروکلی بهترین منبع طبیعی سولفورافن است. تحقیقات نشان می دهد که این نوع کلم از بوجود آمدن پولیپ در بدن حیوانات جلوگیری می کند. سولفورافن نه تنها رشد پولیپ ها را کند می کند، بلکه خود تخریبی سلول های پولیپ مضر (فرآیندی که آپوپتوزیز نام دارد) را تحریک می کنند. کلم بروکلی که در بسیاری از میوه فروشی ها و سوپرمارکت ها موجود است، منبع غنی سولفورافن است. جوانه بروکلی عموما به صورت خام خورده می شود، گل کلم بروکلی را نیز می توان بصورت خام خورد یا کمی پخت تا ویژگی های ضدپولیپ آن افزایش پیدا کنند. بر طبق یک مطالعه، پختن کلم بروکلی باعث از بین رفتن ۹۰ درصد سولفورافن می شود.

۲٫فلفل قرمز

فلفل های قرمز حاوی کاروتنوئیدهای زیادی از قبیل کاروتن هستند که به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده کمک می کنند. اما فلفل های قرمز تنها با سرطان روده و پولیپ روده مبارزه نمی کنند. این فلفل ها همچنین منبع خوبی از ان-استیل سیستئین، ترکیبی طبیعی که ویژگی های ضد سرطانی دارد، هستند.بر طبق یک مطالعه با ۶۲ شرکت کننده، که هر کدام عمل خارج سازی یک پولیپ روده را انجام داده بودند، افرادی که ۸۰۰ میلی گرم ان-استیل سیستئین را در هر روز مصرف کردند، سلول های نرمال تری در نمونه بردای بافت رکتوم نسبت به افراد گروه دیگر داشتند.علاوه بر کاروتنوئیدها و ان-استیل سیستئین؛ فلفل های قرمز حاوی فولات است. در هنگام خرید فلفل؛ فلفل هایی را خریداری کنید که به صورت ارگانیک رشد پیدا کرده اند، زیرا فلفل هایی که به شکل سنتی رشد یافته اند در رده اول سبزیجاتی هستند که حاوی سطوح بالایی از آفت کش و موادشیمایی مضر دیگر از قیبل مواد سرطان زا هستند.

۳٫ پیاز

1

این گیاه چند کاره باعث بهبودی سلامتی و کاهش احتمال بوجود آمدن پولیپ روده می شود. پیاز یکی از بهترین منابع طبیعی کوئرستین است.کوئرستینی نوعی بیوفلاوونوئید است که در پیشگیری و کنترل شکل گیری پولیپ روده بسیار موثر نشان داده شده است. همچنین، در جمله سبزیجاتی است که حاوی کمترین میزان آفت کش و مواد شیمایی سرطان زای دیگر می باشد.

۴٫ زرد چوبه

زرد چوبه ادویه است که رنگ زرد خود را به کاری و غذاهای دیگر می دهد و از مدت ها پیش در طب سنتی آسیایی برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار گرفته شده است. در سالیان اخیر، طب مدرن نیز توجه بیشتری به این گیاه فوق العاده از خانواده زنجبیل ها نشان داده است و مطالعات نشان می دهند که زرد چوبه به پیشگیری از ابتلا به پولیپ روده کمک می کند. در یک مطالعه، به بیمارانی که در مسیر روده پایینی خود پنچ پولیپ یا بیشتر داشتند روزی سه وعده ۴۸۰ میلی گرم کورکومین، ماده اولیه زردچوبه به همراه ۲۰ میلی گرم کوئرستین تجویز شد. به طور میانگین پس از شش ماه تعداد پولیپ های بیمار تا شصت درصد کاهش پیدا می کند و اندازه پولیپ ها نصف می شود.
۵٫ اسفناج

2

اسفناج یکی از بهترین سبزیجات برای دستگاه گوارش است. ارزش های غذایی اسفناج آن را به یک غذای سالم و یک سبزی مهم برای هر کسی که در مورد بوجود آمدن پولیپ روده نگران است، تبدیل کرده است. اسفناج یکی از بهترین سبزیجات برای کل دستگاه گوارش است و در پاک سازی و بازسازی دستگاه گوارش بسیار موثراست.

یکی از ترکیبات موثر برای بهبود سلامتی که در اسفناج وجود دارد منیزیم است که برای اجابت مزاج بسیار ضروری است. ابتلا به کمبود منیزیم در بسیاری از کشورهای غربی نسبتا شایع است، زیرا در این کشورها مصرف غذاهای فراوری شده زیاد است و غذاهای فراوری شده میزان منیزیم غذاها را به شدت کاهش می دهد. علاوه براین، سیستم کشاورزی فشرده که در بسیاری از کشورهای غربی مورد استفاده قرار می گیرد باعث کاهش منیزیم خاک می شود و از این رو، میزان منیزیم گیاهانی که در این خاک ها رشد پیدا می کنند را کاهش می دهد.

۶٫ سیر

از زمان های قدیم، سیر به عنوان درمانی برای بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار گرفته است. تحقیقات نشان می دهند که سیر در بهبود وضعیت قلب و عروق بسیار موثر است، همچنین مصرف سیر به شکل منظم به کاهش ابتلا به سرطان روده و بوجودآمدن پولیپ روده کمک می کند. اغلب اثرات مفید سیر برای بهبود سلامتی به ترکیبی به نام آلیسین مرتبط است که طعم و مزه متمایز سیر به خاطر وجود آن است. برای اینکه به طورکامل از اثرات مفید سیر برای بهبود سلامتی بهره مند شوید، قبل از خوردن یا پختن سیر، به مدت ده دقیقه به سیر خورد شده دست نزنید تا پس از خرد شدن سیر زمان کافی برای تشکیل آلیسین وجود داشته باشد.
------------------------------------------------------------------------------------
سلامت و تندرست باشید
کادر پزشکی وب سایت جامع پزشکی و سلامت بیوطب
تخصصی ترین ، جامع ترین و معتبرترین وب سایت پزشکی و سلامت ایران
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
تذکر :
• پاسخ های ارائه شده تنها جنبه راهنمایی داشته و جایگزین تشخیص پزشک نمیگردند.
• وب سایت بیوطب در قبال عواقب پیش آمده هیچ گونه مسئولیتی را متقبل نخواهد بود.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 • یکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴ ۱۷:۴۲( 2 سال پیش)


وب سایت بیوطب اولین وب سایت پزشکی و سلامت فارسی می باشد

که دارای قابلیت هوشمند پاسخگویی به سوالات پزشکی می باشد


مطرح کردن سوال پزشکی


شما از طریق سیستم هوشمند پرسش و پاسخ در این صفحه می توانید:

سوالات خویش را دقیق ، صریح و با ذکر تمامی جزئیات مورد نیاز مطرح نموده و کد رهگیری دریافت نمایید.

پاسخگویی به سوالات شما بر اساس نوبت بندی ارسال سوالات و در بازه زمانی مشخصی صورت می پذیرد.

 با رجوع به صفحه مطرح کردن سوال پزشکی در قسمت پیگیری سوالات ، کد رهگیری را به صورت کامل و صحیح با فرمت ارسالی وارد نموده و تامل نمایید تا پرسش شما در سیستم جستجو شده و پاسخ را دریافت نمایید.


توجه نمایید:

در جهت رعایت اصل امانت و به منظور حفظ حریم شخصی و مشخصات شما بیماران گرامی:

کلیه پاسخ ها با نام وب سایت جامع پزشکی و سلامت بیوطب قرار داده می شود

پاسخ سوالات توسط پزشکان بیوطب داده شده و توسط سیستم هوشمند سایت قرار داده می شود


نکات قابل توجه در رابطه با رسالت پاسخگویی به سوالات پزشکی در سایت پزشکی و سلامت بیوطب:

با توجه به حجم بالای سوالات و محدودیت بیوطب در بکار گیری پزشکان با سطح علمی فوق تخصص برای پاسخگویی به سوالات در هر یک از بخش های تخصصی ، بدیهی است پزشکان زمان پاسخگویی دقیق و جزئی به سوالات شما بیماران گرامی را ندارند لذا برترین مقالات عمومی در رابطه با بیماری شما عزیزان را از جهت راهنمایی مراحل کامل درمان و تشخیص از بانک مقالات بیوطب قرار می دهند.

پاسخ های ارائه شده هیچگاه جایگزین تشخیص و تجویز پزشک نمیگردد ، بنابر این اصل و با توجه به تصویب کادر مدیریتی بیوطب ، از تجویز دارو و ارائه جزئیات در تشخیص بیماری معذوریم.

با توجه به نیاز به ارائه توضیح دقیق در پاسخ به سوالات از ارائه پاسخ به سوالات در قسمت دیدگاه معذوریم.

با توجه به تعداد بالای سوالات در دریافت پاسخ سوال خود صبور باشید.

در صورت پاسخگویی به سوال از طریق پیامک رایگان به تلفن همراه شما اطلاع داده خواهد شد.

مهمترین سوالات مطرح شده با بیشترین تعداد پرسش در  هر یک از دسته ها برای عموم در بخش مشاوره پزشکی قرار داده شده است ؛ لذا از کلیه شما عزیزان خواهشمندیم قبل از مطرح کردن سوال خویش در سیستم پرسش و پاسخ ، بخش مشاوره پزشکی و مقالات پرسش و پاسخ را بازدید و در صورت اطمینان از عدم مطرح شدن سوال، پرسش خویش را با ذکر جزئیات کامل مطرح نموده و کد رهگیری پرسش را دریافت نمایید.

 شما کاربران گرامی می توانید در جهت پیگیری مراحل پاسخگویی به سوالات خویش یا ارتباط با بیوطب از طریق کانال تلگرامی بیوطب با ما در ارتباط باشید.


ما در مجموعه پزشکی و سلامت بیوطب جهت رفاه حال شما کاربران گرامی دست به اقدامی بی نظیر زده ایم :

در صورت پرسش سوال ، کد رهگیری به صورت مجزا و رایگان به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد 

و زمانی که پاسخ سوالتان داده شود، از طریق ارسال پیامک رایگان به تلفن همراهتان اطلاع داده خواهـد شد


سلامت و تندرست باشید

مدیریت بیوطب     

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
برچسب ها :

۱,۲۵۹ دیدگاه

 1. f گفت:

  باسلام.خانم بارداری هستم در سن ۲۶ سالگی که در سه ماهه اول بارداری دچار کاهش پلاکت خون شدم.آیا روش سنتی و بی خطر برای افزایش پلاکت و ثابت ماندن آن طی بارداری وجود داره؟

  • ————
   با سلام
   ————
   اگر تعداد پلاکت خون در دوران بارداری کمی پایین تر از حد نرمال باشد، تقریبا هیچ خطری شما و جنینتان را تهدید نمی کند. گرچه باید علت این مشکل بررسی شود.
   اگر تعداد پلاکت های خون بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون در هر میلی لیتر خون باشد شما با کاهش پلاکت خون مواجه هستید.
   اگر تعداد پلاکت ها بسیار کم است، ممکن است شما در طی زایمان طبیعی ، سزارین و حتی پس از تولد نوزادتان دچار خونریزی بیشتری شوید. اگر تعداد پلاکت های خونتان از ۱۰۰ پایین تر باشد باید آزمایش های تکمیلی جهت تعیین علت تجویز شود.
   • هر نوع درمان در دوران بارداری نیازمند تشخیص علت در وهله اول و پس از آن استفاده از روش های بی خطر با مشورت پزشک معالج می باشد.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 2. sina saeedi گفت:

  سلام خسته نباشید
  من نزدیکه ۴ یا ۵ ساله دقیق یادم نیست از کى بوده
  ولى همین حدوده که بیضه چپم حالت هیدروکسل داره و
  خود بیضه کوچیک تر از بیضه سمت راسته گاهى وقتا هم
  جمع میشه به درون شکم بعد دوباره بر میگرده به کیسه بیضه
  این اواخر درد هم داره که حالت سوزشه و حس میکنم که درش
  تا شکم هم هست میخواستم ببینم باید چکار کنم و راه درمانش چیه
  به دکتر هم مراجعه تابحال
  نکردم تا بحال

  • ————
   با سلام
   ————
   هیدروسل عبارت است از تجمع بیش از حد طبیعی ترشحات آبکی در فضای محدود اطراف بیضه که در ظاهر بصورت بزرگ شدن بیضه ظاهر میگردد.
   نیاز است جهت بررسی وضعیت بیضه ها معاینه بالینی توسط متخصص اورولوژ صورت گیرد.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 3. NARGES گفت:

  سلام قبل از ازمایش هلیکوباکتر چه دارویی نباید مصرف کرد

  • ————
   با سلام
   ————
   بسیاری از داروها می توانند نتیجه این آزمایش را تغییر دهند. باید پزشک را در مورد هر نوع دارویی که مصرف می کنید ( چه با نسخه چه بی نسخه ) مطلع سازید.
   • از مصرف داروهایی که حاوی بیسموت ( مثل پپتو بیسموت ) هستند، یک ماه قبل از انجام آزمایش خودداری کنید.
   • عدم مصرف داروهای مهار کننده پمپ پروتون ۲ هفته قبل از انجام آزمایش.
   • عدم مصرف داروهایی مثل پپسید، زانتاکس، اکسید و یا تاگامت ۲۴ ساعت قبل از انجام آزمایش.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 4. شکیبا گفت:

  با سلام
  همسرم توسط سگش گاز گرفته شده و بلافاصله به دکتر مراجعه کرده و براش واکسن هاری و کزاز زدن و باید دو جلسه دیگر هم واکسن رو بزنه با این حال ممکنه خطر بیماری هاری وجود داشته باشه؟؟؟الان بعد از گذشت ۱روز احساس گلودرد داره و دمای بدنش کمی بالاس ممکنه بخاطر واکسیناسیون باشه؟ نظر شما چیست؟ممنون میشم پاسخ بدید خیلی خیلی نگرانم

 5. محسن مهدی زاده گفت:

  بعضی از شبها با درد بسیار زیاد در زبانم بیدار میشم، انگار چیزی منو گزیده باشه، بعضی وقتها محلش مشخصه و پاره ای وقت نامعلوم. کمتر مواقع هم با خونریزی همراهه،ولی هم مطمئن هستم خودم گازش نگرفتم و باز مطمئن هستم جانوری در کار نیست. لطفاً راهنماییم کنید. دردش بی نهایت شدیده و تعدادش هم کم نیست سالی هفت هشت بار.
  ممنون

 6. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید من یه مشکل دارم واقعا نمیدونم علتش چیه من موقع غذا خوردن یا آب خوردن نمیتوانم سریع غذا یا آب را قورت بدم باید چن ثانیه در دهانم بماند بعد قورت بدم چون موقعی که میخوام غذا و یا آب قورت بدم احساس میکنم میخواد بپره تو گلوم و خفه بشم و حتی چن بار گفتم شاید حساسیت از خودمه مستقم آب رو قورت دادم و واقعا گلوم پریده و سرفه کردم الان یه دو سالی هست تقریبا هرجند گاهی این از بین میره و راحت غذا میخورم ولی بعد یه مدت دوباره همچین میشم ینی باید یه جورایی صبر کنم بعد قورت بدم نمیدونم ولی غذا خوردن واسم سخت شده حتی گاهی اوقات دیگه نمیرم غذا بخورم چون واقعا میبینم زهرمارم میشه حتی وقتی میخوام آب بخورم با لیوان اون چیزی که تو دهنم میره دوباره مجبور میشم به لیوان برگردونم و دوبار بخورم تا یه فرصت بیاد که اون حالت بهم دست نده بعد قورت بدم البته بگم این اتفاق بعد یه مریضی شدید پیش اومد که گلوم خیلی چرک کرده بود وحتی خون هم میومد اون موقع یادم حتی آب دهنمو نمیتونستم قورت بدم من ۲۰ سالمه ببخشید طولانی شد ممنون میشم جواب بدید خداحافظ

  • ————
   با سلام
   ————
   مشکل شما زمینه عصبی و روانی داشته و تنها نیاز است با روان درمانی خود به روند عادی زندگی بازگردید.
   در صورتی که دچار مشکل در بلع می باشد به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه نمایید تا معاینه صورت پذیرد.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 7. فرزاد گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید میخواستم بدونم که بو کردن کلروفورم به مدت ۵ ثانیه باعث بیهوشی میشه یا ن؟
  چه عوارضی داره؟

  • ————
   با سلام
   ————
   کلروفرم مایعی است بی رنگ و غیر قابل اشتعال با بوی مخصوص می‏باشد و یک ماده اساسی برای بیهوشی از راه تنفسی است.
   کلروفرم یکی از خطرناک‏ترین هیدروکرین‏های کلردار فرار می‏باشد و تنفس، بلع و تماس آن با پوست زیان آور است و ممکن است سبب بیهوشی، فلج دستگاه تنفسی، توقف ضربان قلب و مرگ دیر رس به علت ضایعات کبدی و کلیوی شود.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 8. فرشته گفت:

  دختری هستم ۱۷ ساله . ۸ماه پیش ازدواج کردم. ولی چون عقد هستیم هیچ رابطه ای با شوهرم نداشتم و خیلی روابط حفاظت شده ای داشته ام از سال پیش تا حالا قائدگی های نامنظم داشتم یعنی هر ۱۵ روز یکبار قائده میشدم البته اضافه وزن هم دارم قائدگی های دردناک داشتم . آزمایش خون دادم پرولاکتینم ۱۲۵ تا بالا بود . خیلی نگرانم به نظر شما با دارو برطرف میشه و یا باید ام ار ای برم و اینکه این موضوع میتونه باعث ناباروری بشه . چکار کنم. خواهش میکنم سریع جوابمو بدین

  • ————
   با سلام
   ————
   هایپرپرولاکتینمی به وضعیتی گفته می‌شود که در آن میزان هورمون پرولاکتین در خون فرد بیشتر از حد طبیعی است.
   پرولاکتین بر روی عادت ماهیانه و بارداری تأثیر می‌گذارد. اگر میزان پرولاکتین بسیار بالا باشد؛ به دلیل احتمال ابتلا به تومور مغزی، خطرناک است و فرد باید به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کرده و MRI انجام دهد. پرولاکتین بالا همچنین باعث ترشح پستان و اختلالات قاعدگی می‌شود.

   علل بالا بودن پرولاکتین :

   • فشار خون بالا (مانند مسدودکننده‌های کانال کلسیم و متیلدوپا)
   • افسردگی (داروهای تریسایکل و SSR)
   • زخم (آنتگونیست‌های H2)
   • سوزش سر دل و بیماری رفلاکس معده (متوکلوپیرامید)
   • درد (داروهای مشتق شده از اوپیوم)
   • مشکلات روانی بسیار جدی (داروهای ضد روانپریشی مانند‌هالوپیدرول)
   • علائم یائسگی (استروژن)
   • کم کاری تیروئید به این معنا که غده‌ی تیروئید به اندازه‌ی کافی هورمون تیروئید تولید نمی‌کند.
   • آسیب‌های دیواره‌ی قفسه سینه و یا هر بیماری که به قفسه سینه آسیب می‌زند، مانند زونا.
   • دیگر انواع تومور‌ها و بیماری‌هایی که به غده هیپوفیز آسیب می‌زنند و یا انجام پرتودرمانی برای از بین بردن تومور‌هایی که در نزدیکی هیپوفیز هستند.
   • بیماری‌های مزمن کلیه و کبد.
   توصیه می نماییم با مشورت و دستور پزشک زنان در صورت علل دار بودن بالا بودن پرولاکتین برای ام آر آی مراجعه نمایید.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 9. سلین گفت:

  سلام ایا ممکن است دختری ۶یا۷ساله ای مورد تجاوز قرار گرفته پرده بکارتش پاره شده باشد یا مشکلات دیگری برایش پیش بیاید؟

  • ————
   با سلام
   ————
   آسیب به دستگاه تناسلی کودک و همچنین مشکلات شدید روحی، روانی و اختلالات فوبیا، ترس و.. مشهود و نیاز است خردسال معاینه کامل توسط متخصص زنان و در صورت نیاز مشاوره خانواده و خردسال با روان شناس گردد.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان