نمایش منوی کناری

مطرح کردن سوال پزشکی

توسط وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب ۱۵/اردیبهشت/۱۳۹۳

پرمویی مردان

بدون نام

پوست و مو

با سلام.پسریشونزده سالم که تو بدنم بیش از حد مو داره ایا راهی هس بشود ازشون راحت شوم؟با تشکر

 • یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۳ ۱۵:۰۴( 3 سال پیش)
 • وضعیت : بسته شده

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

---------
با سلام
---------
پرمویی عبارت است از رویش مو در آن قسمت از بدن خانم ها که در حالت طبیعی فاقد مو بوده و یا میزان موی این قسمتها حداقل است. بعنوان مثال رویش مو در ناحیه صورت و سینه خانمها پرمویی تلقی می شود. پرمویی یک بیماری نسبتا شایع است و از هر 20 خانم یک نفر را گرفتار می کند. باید توجه داشت که پرمویی یک علامت طبی است نه یک بیماری. این مشکل، ممکن است نشان از وجود یک بیماری جدی در خانم باشد. میزان موی بدن به مقدار زیادی ارثی است وطرز انتشار موی بدن در خانمها معمولا مشابه مادر و خواهرشان می باشد. علت اصلی پرمویی در خانمها افزایش هورمونهای مردانه در بدن است که سر دسته آنها تستوسترون می باشد. هورمون تستوسترون اثرات مختلفی در بدن دارد، یکی از مهمترین این اثرات تاثیر بر طرز انتشار مو در بدن است. هورمون تستوسترون سبب ریزش موی سر و رویش مو در صورت، سینه، پشت و سایر نقاط بدن می شود. علت طاسی و پسرفت ناحیه رویش مو در پیشانی در مردان همین هورمون تستوسترون می باشد. حال اگر در یک خانمی میزان هورمون تستوسترون خون افزایش پیدا کند، موهای سر شروع به ریزش کرده و موهای سایر نقاط بدن افزایش می یابند.
علائم
شایعترین علامت، رویش موی زبر و خشن در نقاطی از بدن است که در حالت طبیعی نباید دارای مو باشند. وقتی میزان هورمونهای مردانه در یک خانم بالا باشد، علاوه از پر موئی سبب علائم زیر نیز می شود:
• کلفت شدن صدا
• طاسی
• افزایش جوشهای بدن
• کاهش اندازه سینه ها
• افزایش اندازه کلیتوریس
• افزایش توده عضلات بدن و ایجاد حالت مردانه در عضلات
خانمها در موارد زیر باید نسبت به مشاوره با پزشک متخصص اقدام نمایند:
• رویش سریع مو در نواحی زیر: لب فوقانی، گونه ها، چانه، قسمت وسط سینه، قسمت داخلی کشاله ران و قسمت تحتانی پشت.
• رویش موی زاید همراه با پریودهای نامنظم
• ایجاد ظاهر و حالت مردانه مثل، افزایش توده عظلانی، کلفت شدن صدا، طاسی و کاهش اندازه سینه ها
• رشد موهای زاید که با مصرف داروی بخصوصی تشدید می شوند.
خانمهائیکه به سن یائسگی نزدیک می شوند و در سالهای اول دوران یائسگی، ممکن است مبتلا به رویش مو در ناحیه چانه و صورت گردند، ولی این حالت پرمویی تلقی نمی شود. پزشک می تواند این حالت را از پرمویی مرضی افتراق دهد.
علل پرمویی
تا موقع بلوغ بدن یک خانم از موهای ظریف بی رنگ پوشانده شده است. با بلوغ جنسی دختر، هورمونهای مردانه سبب می شوند که این موها در نواحی بخصوصی از بدن حالت ضخیم تر و خشن تر بخود گرفته و از بیرنگ بودن خارج شوند. پرمویی موقعی ایجاد می شود که یا میزان هورمونهای مردانه بدن افزایش می یابند و یا اینکه حساسیت ریشه های مو به هورمونهای مردانه افزایش می یابد. حدود 50 درصد خانمهای مبتلا به پرمویی خفیف، دارای هورمونهای مردانه افزایش یافته هستند. اگر پرمویی شدید باشد علت آن افزایش هورمونهای مردانه بدن است. در موارد زیر میزان هورمونهای مردانه در بدن خانمها افزایش می یابند:
• سندرم تخمدان پلی کیستیک: در این بیماری کیستهای متعدد و فراوان هر دو تخمدان را فرا می گیرند. خانمها نباید این بیماری را با کیست ساده تخمدان اشتباه بکنند. در سندرم تخمدان پلی کیستیک یک عدم تعادل هورمونی در بدن خانم ایجاد می شود و علاوه از پرمویی ممکن است علائم و نشانه های زیر نیز دیده شوند: چاقی، پریودهای نامنظم و ناباروری. شایعترین علت قابل تشخیص پرمویی همین بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک است.
• پر کاری غده فوق کلیه: در پر کاری غده فوق کلیه میزان هورمون کورتیزول خون افزایش می یابد. در پر کاری غده فوق کلیه این غده ها شروع به تولید مقادیر زیادی هورمون کورتیزول می کنند. گاها فرد بنا به عللی مقدار زیادی هورمون کورتیزول (همان کورتون) مصرف می کند، که باز همان عوارض را خواهد داشت.
• سرطانها: بندرت یک توده مترشحه هورمون مردانه در تخمدان یا غده فوق کلیه ایجاد می شود و مقادیر زیادی هورمون مردانه تولید می کند.
• مصرف بعضی از داروها: مصرف تعدادی از داروها سبب افزایش هورمونهای مردانه در بدن می شود، یکی از آنها دانازول است که برای درمان آندومتریوز در خانمها تجویز می شود.
• چاقی: در خانمهای چاق استروژن در بافت چربی تبدیل به آندروژن یا هورمون مردانه می شود.
گاهی یک خانمی دارای پرمویی است، ولی پریود وی منظم بوده و میزان هورمونهای مردانه خون نیز طبیعی است که به آن "پر موئی بعلت نامعلوم" گفته می شود. این نوع پرمویی در بعضی از نژادها بیشتر دیده می شود، مثل افرادیکه در ناحیه مدیترانه، خاورمیانه و آسیای جنوبی زندگی می کنند.
یک عده عواملی هستند که خطر ایجاد پرمویی در خانمها را افزایش می دهند، اینها عبارتند از:
• سابقه فامیلی: بعضی از بیماریها مثل سندرم تخمدان پلی کیستیک زمینه ارثی دارند و اگر خانمی مادر و یا خواهرش مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد، شانس ایجاد این بیماری در وی بیشتر از موارد عادی خواهد بود.
• نژاد: شانس خانمهای ساکن در منطقه مدیترانه، خاورمیانه و آسیای جنوبی برای ابتلا به پرمویی بیشتر است.
تشخیص
تشخیص این بیماری با اخذ شرح حال شروع می شود. شروع علائم، سابقه فامیلی، چگونگی پریود و مصرف هر گونه دارو کمک کننده است. تشخیص علت پرمویی گاها مشکل است. برای تشخیص از مجموعه ای از اقدامات پاراکلینیک زیر استفاده می شود:
• آزمایش خون که در آن انواع بخصوصی از هورمونهای مردانه اندازه گیری می شوند.
• سونوگرافی از تخمدانها و غدد فوق کلیه
• در صورت نیاز بررسی غدد فوق کلیه توسط CT اسکن
درمان
برای درمان پرمویی از مجموعه ای از سه روش مراقبت توسط خود فرد، حذف موهای زائد و تجویز دارو استفاده می شود.
برای حذف موهای زائد بدن دو روش عمده بکار می روند:
• الکترولیز: در این روش یک سوزن در ریشه مو فروبرده شده و با یک جریان الکتریکی ریشه مو را از بین می برند. با الکترولیز موهای زائد بطور دائمی از بین برده می شوند، ولی آن یک روش دردناک است. گاها پوست نواحی الکترولیز شده روشن تر یا تیره تر از پوست ناحیه مجاور می شود.
• لیزر درمانی: در این روش اشعه لیزر از پوست عبور داده می شود تا ریشه های مو را از بین ببرد. بستگی به وسعت ناحیه مبتلا جلسات درمانی از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشند. بعد از لیزر درمانی، ناحیه مذبور مدتها قرمز رنگ و متورم خواهد بود.
دارو درمانی شامل موارد زیر است:
• استفاده از قرصهای ضد حاملگی: قرصهای ضد حاملگی بعلت داشتن استروژن و پروژسترون، تولید هورمون مردانه توسط تخمدان را مهار می کنند. ولی آن در خانمهائی قابل استفاده است که نمی خواهند حامله شوند.
• داروهای ضد هورمون مردانه: هورمونهای مردانه جهت تاثیر گذاری باید به گیرنده های خود در سلولها متصل شوند. این داروها از اتصال هورمونهای مردانه به گیرنده های خود و یا تولید تستوسترون جلوگیری می کنند. چون این داروها سبب نقص تکاملی در جنین می شوند، خانمهائیکه از این داروها استفاده می کنند باید حتما از روشهای موثر جلوگیری از حاملگی استفاده نمایند.
• استفاده از کرمهای موضعی: یک کرم موضعی موثر وجود دارد که بخصوص موهای زائد صورت در خانمها را از بین می برد. این کرم از رشد موهای جدید جلوگیری می کند ولی سبب از بین رفتن موهای موجود نمی شود.
بعد از شروع درمان معمولا یک ماه طول می کشد تا شما اثرات درمانی را مشاهده کنید. توصیه می شود قبل از اضافه کردن دارو و یا تغییر آن، حداقال شش ماه منتظر شوید.
راهنمای پزشکان
• حداکثر میزان طبیعی تستوسترون در خانمها 80 نانوگرم درصد است. اگر میزان تستوسترون خون یک خانم بیش از 80 نانوگرم درصد باشد، معمولا وی مبتلا به عدم تخمک گذاری و پرمویی خواهد بود.
• اگر در خانمی میزان تستوسترون خون بیش از 200 نانوگرم درصد باشد، باید از نظر وجود تومور بررسی شود.
• اندازه گیری دی هیدرو اپی آندرسترون سولفات در خانمهای مبتلا به پرمویی خیلی کمک کننده است. اگر در خانمی میزان این هورمون طبیعی ولی میزان تستوسترون خون زیاد باشد، نشاندهنده این است که منشاء تستوسترون زیادی، تخمدانها هستند نه غده فوق کلیه.
• اگر در یک خانمی که پریود می شود میزان هورمون دی هیدرو اپی آندرسترون سولفات خون بیش از 700 میکروگرم درصد باشد (این میزان در خانمهای یائسه 400 میکروگرم درصد در نظر گرفته می شود) باید از نظر وجود تومور بررسی شود.
• اگر در یک خانمی پرمویی بسرعت پیشرفت کند و یا همراه با سایر علائم مردانگی، مثل کلفت شدن صدا، طاسی، افزایش توده عضلانی و بزرگ شدن کلیتوریس باشد) باید آزمایشات اضافی زیر انجام شوند:
o اندازه گیری میزان آندروستندیون خون: آندروستندیون می تواند هم از تخمدانها و هم از غدد فوق کلیه ترشح شوند. اگر میزان آندروستندیون خون بیش از 100 نانوگرم درصد باشد، نشاندهنده وجود تومور غده فوق کلیه یا تخمدانها است.
o در خانمهائیکه مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، میزان هورمون LH خون افزایش و میزان هورمون FSH خون کاهش می یاید.
o اندازه گیری 17 – هیدروکسی پروژسترون: افزایش این هورمون به بیش از 800 نانوگرم درصد نشاندهده وجود کمبود آنزیم 21 – هیدروکسیلاز (شایعترین علت هیپرپلازی مادرزادی آدرنال) می باشد.
o اگر مشکوک به پرکاری غده فوق کلیه (سندرم کوشینگ) هستیم، لازم است کورتیزول ادرار 24 ساعته اندازه گیری شود.
------------------------------------------------------------------------------
سلامت و تندرست باشید
کادر پزشکی وب سایت جامع پزشکی و سلامت بیوطب
تخصصی ترین ، جامع ترین و معتبرترین وب سایت پزشکی و سلامت ایران
---------------------------------------------------------------------------------------------------
تذکر : پاسخ های ارائه شده تنها جنبه راهنمایی داشته و جایگزین تشخیص پزشک نمیگردند.
---------------------------------------------------------------------------------------------------

 • یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۳ ۱۸:۴۸( 3 سال پیش)


وب سایت بیوطب اولین وب سایت پزشکی و سلامت فارسی می باشد

که دارای قابلیت هوشمند پاسخگویی به سوالات پزشکی می باشد


مطرح کردن سوال پزشکی


شما از طریق سیستم هوشمند پرسش و پاسخ در این صفحه می توانید:

سوالات خویش را دقیق ، صریح و با ذکر تمامی جزئیات مورد نیاز مطرح نموده و کد رهگیری دریافت نمایید.

پاسخگویی به سوالات شما بر اساس نوبت بندی ارسال سوالات و در بازه زمانی مشخصی صورت می پذیرد.

 با رجوع به صفحه مطرح کردن سوال پزشکی در قسمت پیگیری سوالات ، کد رهگیری را به صورت کامل و صحیح با فرمت ارسالی وارد نموده و تامل نمایید تا پرسش شما در سیستم جستجو شده و پاسخ را دریافت نمایید.


توجه نمایید:

در جهت رعایت اصل امانت و به منظور حفظ حریم شخصی و مشخصات شما بیماران گرامی:

کلیه پاسخ ها با نام وب سایت جامع پزشکی و سلامت بیوطب قرار داده می شود

پاسخ سوالات توسط پزشکان بیوطب داده شده و توسط سیستم هوشمند سایت قرار داده می شود


نکات قابل توجه در رابطه با رسالت پاسخگویی به سوالات پزشکی در سایت پزشکی و سلامت بیوطب:

با توجه به حجم بالای سوالات و محدودیت بیوطب در بکار گیری پزشکان با سطح علمی فوق تخصص برای پاسخگویی به سوالات در هر یک از بخش های تخصصی ، بدیهی است پزشکان زمان پاسخگویی دقیق و جزئی به سوالات شما بیماران گرامی را ندارند لذا برترین مقالات عمومی در رابطه با بیماری شما عزیزان را از جهت راهنمایی مراحل کامل درمان و تشخیص از بانک مقالات بیوطب قرار می دهند.

پاسخ های ارائه شده هیچگاه جایگزین تشخیص و تجویز پزشک نمیگردد ، بنابر این اصل و با توجه به تصویب کادر مدیریتی بیوطب ، از تجویز دارو و ارائه جزئیات در تشخیص بیماری معذوریم.

با توجه به نیاز به ارائه توضیح دقیق در پاسخ به سوالات از ارائه پاسخ به سوالات در قسمت دیدگاه معذوریم.

با توجه به تعداد بالای سوالات در دریافت پاسخ سوال خود صبور باشید.

در صورت پاسخگویی به سوال از طریق پیامک رایگان به تلفن همراه شما اطلاع داده خواهد شد.

مهمترین سوالات مطرح شده با بیشترین تعداد پرسش در  هر یک از دسته ها برای عموم در بخش مشاوره پزشکی قرار داده شده است ؛ لذا از کلیه شما عزیزان خواهشمندیم قبل از مطرح کردن سوال خویش در سیستم پرسش و پاسخ ، بخش مشاوره پزشکی و مقالات پرسش و پاسخ را بازدید و در صورت اطمینان از عدم مطرح شدن سوال، پرسش خویش را با ذکر جزئیات کامل مطرح نموده و کد رهگیری پرسش را دریافت نمایید.

 شما کاربران گرامی می توانید در جهت پیگیری مراحل پاسخگویی به سوالات خویش یا ارتباط با بیوطب از طریق کانال تلگرامی بیوطب با ما در ارتباط باشید.


ما در مجموعه پزشکی و سلامت بیوطب جهت رفاه حال شما کاربران گرامی دست به اقدامی بی نظیر زده ایم :

در صورت پرسش سوال ، کد رهگیری به صورت مجزا و رایگان به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد 

و زمانی که پاسخ سوالتان داده شود، از طریق ارسال پیامک رایگان به تلفن همراهتان اطلاع داده خواهـد شد


سلامت و تندرست باشید

مدیریت بیوطب     

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
برچسب ها :

۱,۲۵۹ دیدگاه

 1. f گفت:

  باسلام.خانم بارداری هستم در سن ۲۶ سالگی که در سه ماهه اول بارداری دچار کاهش پلاکت خون شدم.آیا روش سنتی و بی خطر برای افزایش پلاکت و ثابت ماندن آن طی بارداری وجود داره؟

  • ————
   با سلام
   ————
   اگر تعداد پلاکت خون در دوران بارداری کمی پایین تر از حد نرمال باشد، تقریبا هیچ خطری شما و جنینتان را تهدید نمی کند. گرچه باید علت این مشکل بررسی شود.
   اگر تعداد پلاکت های خون بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون در هر میلی لیتر خون باشد شما با کاهش پلاکت خون مواجه هستید.
   اگر تعداد پلاکت ها بسیار کم است، ممکن است شما در طی زایمان طبیعی ، سزارین و حتی پس از تولد نوزادتان دچار خونریزی بیشتری شوید. اگر تعداد پلاکت های خونتان از ۱۰۰ پایین تر باشد باید آزمایش های تکمیلی جهت تعیین علت تجویز شود.
   • هر نوع درمان در دوران بارداری نیازمند تشخیص علت در وهله اول و پس از آن استفاده از روش های بی خطر با مشورت پزشک معالج می باشد.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 2. sina saeedi گفت:

  سلام خسته نباشید
  من نزدیکه ۴ یا ۵ ساله دقیق یادم نیست از کى بوده
  ولى همین حدوده که بیضه چپم حالت هیدروکسل داره و
  خود بیضه کوچیک تر از بیضه سمت راسته گاهى وقتا هم
  جمع میشه به درون شکم بعد دوباره بر میگرده به کیسه بیضه
  این اواخر درد هم داره که حالت سوزشه و حس میکنم که درش
  تا شکم هم هست میخواستم ببینم باید چکار کنم و راه درمانش چیه
  به دکتر هم مراجعه تابحال
  نکردم تا بحال

  • ————
   با سلام
   ————
   هیدروسل عبارت است از تجمع بیش از حد طبیعی ترشحات آبکی در فضای محدود اطراف بیضه که در ظاهر بصورت بزرگ شدن بیضه ظاهر میگردد.
   نیاز است جهت بررسی وضعیت بیضه ها معاینه بالینی توسط متخصص اورولوژ صورت گیرد.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 3. NARGES گفت:

  سلام قبل از ازمایش هلیکوباکتر چه دارویی نباید مصرف کرد

  • ————
   با سلام
   ————
   بسیاری از داروها می توانند نتیجه این آزمایش را تغییر دهند. باید پزشک را در مورد هر نوع دارویی که مصرف می کنید ( چه با نسخه چه بی نسخه ) مطلع سازید.
   • از مصرف داروهایی که حاوی بیسموت ( مثل پپتو بیسموت ) هستند، یک ماه قبل از انجام آزمایش خودداری کنید.
   • عدم مصرف داروهای مهار کننده پمپ پروتون ۲ هفته قبل از انجام آزمایش.
   • عدم مصرف داروهایی مثل پپسید، زانتاکس، اکسید و یا تاگامت ۲۴ ساعت قبل از انجام آزمایش.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 4. شکیبا گفت:

  با سلام
  همسرم توسط سگش گاز گرفته شده و بلافاصله به دکتر مراجعه کرده و براش واکسن هاری و کزاز زدن و باید دو جلسه دیگر هم واکسن رو بزنه با این حال ممکنه خطر بیماری هاری وجود داشته باشه؟؟؟الان بعد از گذشت ۱روز احساس گلودرد داره و دمای بدنش کمی بالاس ممکنه بخاطر واکسیناسیون باشه؟ نظر شما چیست؟ممنون میشم پاسخ بدید خیلی خیلی نگرانم

 5. محسن مهدی زاده گفت:

  بعضی از شبها با درد بسیار زیاد در زبانم بیدار میشم، انگار چیزی منو گزیده باشه، بعضی وقتها محلش مشخصه و پاره ای وقت نامعلوم. کمتر مواقع هم با خونریزی همراهه،ولی هم مطمئن هستم خودم گازش نگرفتم و باز مطمئن هستم جانوری در کار نیست. لطفاً راهنماییم کنید. دردش بی نهایت شدیده و تعدادش هم کم نیست سالی هفت هشت بار.
  ممنون

 6. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید من یه مشکل دارم واقعا نمیدونم علتش چیه من موقع غذا خوردن یا آب خوردن نمیتوانم سریع غذا یا آب را قورت بدم باید چن ثانیه در دهانم بماند بعد قورت بدم چون موقعی که میخوام غذا و یا آب قورت بدم احساس میکنم میخواد بپره تو گلوم و خفه بشم و حتی چن بار گفتم شاید حساسیت از خودمه مستقم آب رو قورت دادم و واقعا گلوم پریده و سرفه کردم الان یه دو سالی هست تقریبا هرجند گاهی این از بین میره و راحت غذا میخورم ولی بعد یه مدت دوباره همچین میشم ینی باید یه جورایی صبر کنم بعد قورت بدم نمیدونم ولی غذا خوردن واسم سخت شده حتی گاهی اوقات دیگه نمیرم غذا بخورم چون واقعا میبینم زهرمارم میشه حتی وقتی میخوام آب بخورم با لیوان اون چیزی که تو دهنم میره دوباره مجبور میشم به لیوان برگردونم و دوبار بخورم تا یه فرصت بیاد که اون حالت بهم دست نده بعد قورت بدم البته بگم این اتفاق بعد یه مریضی شدید پیش اومد که گلوم خیلی چرک کرده بود وحتی خون هم میومد اون موقع یادم حتی آب دهنمو نمیتونستم قورت بدم من ۲۰ سالمه ببخشید طولانی شد ممنون میشم جواب بدید خداحافظ

  • ————
   با سلام
   ————
   مشکل شما زمینه عصبی و روانی داشته و تنها نیاز است با روان درمانی خود به روند عادی زندگی بازگردید.
   در صورتی که دچار مشکل در بلع می باشد به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه نمایید تا معاینه صورت پذیرد.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 7. فرزاد گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید میخواستم بدونم که بو کردن کلروفورم به مدت ۵ ثانیه باعث بیهوشی میشه یا ن؟
  چه عوارضی داره؟

  • ————
   با سلام
   ————
   کلروفرم مایعی است بی رنگ و غیر قابل اشتعال با بوی مخصوص می‏باشد و یک ماده اساسی برای بیهوشی از راه تنفسی است.
   کلروفرم یکی از خطرناک‏ترین هیدروکرین‏های کلردار فرار می‏باشد و تنفس، بلع و تماس آن با پوست زیان آور است و ممکن است سبب بیهوشی، فلج دستگاه تنفسی، توقف ضربان قلب و مرگ دیر رس به علت ضایعات کبدی و کلیوی شود.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 8. فرشته گفت:

  دختری هستم ۱۷ ساله . ۸ماه پیش ازدواج کردم. ولی چون عقد هستیم هیچ رابطه ای با شوهرم نداشتم و خیلی روابط حفاظت شده ای داشته ام از سال پیش تا حالا قائدگی های نامنظم داشتم یعنی هر ۱۵ روز یکبار قائده میشدم البته اضافه وزن هم دارم قائدگی های دردناک داشتم . آزمایش خون دادم پرولاکتینم ۱۲۵ تا بالا بود . خیلی نگرانم به نظر شما با دارو برطرف میشه و یا باید ام ار ای برم و اینکه این موضوع میتونه باعث ناباروری بشه . چکار کنم. خواهش میکنم سریع جوابمو بدین

  • ————
   با سلام
   ————
   هایپرپرولاکتینمی به وضعیتی گفته می‌شود که در آن میزان هورمون پرولاکتین در خون فرد بیشتر از حد طبیعی است.
   پرولاکتین بر روی عادت ماهیانه و بارداری تأثیر می‌گذارد. اگر میزان پرولاکتین بسیار بالا باشد؛ به دلیل احتمال ابتلا به تومور مغزی، خطرناک است و فرد باید به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کرده و MRI انجام دهد. پرولاکتین بالا همچنین باعث ترشح پستان و اختلالات قاعدگی می‌شود.

   علل بالا بودن پرولاکتین :

   • فشار خون بالا (مانند مسدودکننده‌های کانال کلسیم و متیلدوپا)
   • افسردگی (داروهای تریسایکل و SSR)
   • زخم (آنتگونیست‌های H2)
   • سوزش سر دل و بیماری رفلاکس معده (متوکلوپیرامید)
   • درد (داروهای مشتق شده از اوپیوم)
   • مشکلات روانی بسیار جدی (داروهای ضد روانپریشی مانند‌هالوپیدرول)
   • علائم یائسگی (استروژن)
   • کم کاری تیروئید به این معنا که غده‌ی تیروئید به اندازه‌ی کافی هورمون تیروئید تولید نمی‌کند.
   • آسیب‌های دیواره‌ی قفسه سینه و یا هر بیماری که به قفسه سینه آسیب می‌زند، مانند زونا.
   • دیگر انواع تومور‌ها و بیماری‌هایی که به غده هیپوفیز آسیب می‌زنند و یا انجام پرتودرمانی برای از بین بردن تومور‌هایی که در نزدیکی هیپوفیز هستند.
   • بیماری‌های مزمن کلیه و کبد.
   توصیه می نماییم با مشورت و دستور پزشک زنان در صورت علل دار بودن بالا بودن پرولاکتین برای ام آر آی مراجعه نمایید.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 9. سلین گفت:

  سلام ایا ممکن است دختری ۶یا۷ساله ای مورد تجاوز قرار گرفته پرده بکارتش پاره شده باشد یا مشکلات دیگری برایش پیش بیاید؟

  • ————
   با سلام
   ————
   آسیب به دستگاه تناسلی کودک و همچنین مشکلات شدید روحی، روانی و اختلالات فوبیا، ترس و.. مشهود و نیاز است خردسال معاینه کامل توسط متخصص زنان و در صورت نیاز مشاوره خانواده و خردسال با روان شناس گردد.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان