نمایش منوی کناری

مطرح کردن سوال پزشکی

توسط وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب ۱۵/اردیبهشت/۱۳۹۳

تنبلی تخمدان (PCO) یا سندرم تخمدان پلی کیستیک

بدون نام

زنان ، زایمان ، نازایی

سلام
من 24 سالمه و مجردم.مشکلم PCO هستش همیشه پریودام نامنظمه گاهی شش ماه عقب می افته و در بهترین شرایط هر دو ماه یکباره. چند ساله که طب سنتی و هومیوپاتی و طب سوزنی رو دنبال میکنم اما درمان نشدم تا جایی که می تونستم وزنمو پایین آوردم الان 70 کیلو هستم و قدم 164 هستش. خلاصه هر کاری از دستم برمیومده انجام دادم. چربی خونم هم به شدت بالاست با اینکه من معمولا غذاهای چرب رو نمی خورم و ورزش هم میکنم که تا جایی که من می دونم مربوط به همین مشکلم میشه. الان به شدت ناامید هستم احساس میکنم در تمام این مدت وقتمو تلف کردم و باید همون اول داروی شیمیایی میخوردم ولی با مشورتی که با پزشکان داشتم چون بهم گفتن عوارض داروها خیلی زیاده و درمان هم قطعی نیست ترجیح دادم برم سراغ درمان های طبیعی. البته هفت هشت سال پیش یه دوره قرص ال دی خوردم ولی به محض اینکه قطعش کردم دیگه پریود نشدم یکی دو سال پیش هم که دیگه تصمیم گرفتم دارو بخورم و رفتم دکتر بهم متفورمین داد که حالم بد میشد وقتی میخوردم و به شدت قند خونم افت میکرد که دیگه نخوردم. الان همون طور که گفتم خیلی ناراحتم احساس میکنم اشتباه کردم احساس میکنم خیلی مریضم فکر میکنم بعدها تبعات این مشکل دامنگیرم میشه مخصوصا نازایی و پوکی استخوان و بیماری های قلبی، به شدت هم ازین که سرطان بگیرم میترسم!
خیلی زود عصبانی میشم و فکر میکنم که افسردگی دارم. اعصابم خرد میشه که دکترا بهم میگن سطح هورمونای مردانه ت بالاست و استروژنت پایین. احساس میکنم دخترای دیگه از من زیباتر و نازتر هستن و من به خاطر این اختلال هورمونی آدم متعادلی نیستم ممنون میشم اگه کمی راجع به وضعیتم از نطر روان شناسی و پزشکی توضیح بدید و بگید الان باید چکار کنم

 • چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۳ ۲۲:۵۲( 3 سال پیش)
 • وضعیت : بسته شده

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

----------
با سلام
----------
•از منظر روانی بحث جای جلسات روان درمانی مکرر دارد.

توصیه میکنم درمان دارویی شیمیایی را از سر گرفته و با روش پرت افکار بهبود یابید.
سرکار خانم من دو راه به شما پیشنهاد میکنم.
راه اول راهیست عملی که تاثیر آن بر من ثابت گشته و افراد دیگری همچون شما را به روند طبیعی زندگی بازگردانده است.
راه دوم مقاله علمی درمان افسردگی خفیف شما می باشد.
انتخاب با شما می باشد...!

• راه اول:

سرکار خانم تجربه بنده در کادر پزشکی بیوطب در ارتباط با بیماران اعصاب و روان نشان داده است که بیماران تنها در زمانی به علائم خویش توجه بسیار کرده و آن را بزرگ می کنند و از روند طبیعی زندگی باز میمانند که مشغول به امری نبوده و به اصطلاح بیکار می باشند.

من سه بیمار دیگر با علائم مشابه شما را با این روش به روند طبیعی زندگی بازگرداندم.

توصیه میکنم به فعالیت در محیط مجازی و اجتماعی (البته محیط سالم) بپردازید.
به این نحو که چند ساعت ، دقیقه یا ثانیه در روز صرف انجام کارهای پزشکی در بیوطب نمایید.
هم بستر فعالیت در هسته مدیریت سایت موجود می باشد و هم بستر فعالیت در اجتماع به صورت بازاریابی ب دریافت حقوق.

لازم به ذکر میدانم عرض کنم این مطالب به هیچ وجه جنبه سوء استفاده و تبلیغ ندارد و یک طرح از سوی بخش اعصاب و روان بیوطب می باشد که هیچ اجباری در آن وجود ندارد.

• راه دوم:

افسردگی‌ خفیف‌ (دیس‌تایمی‌) عبارت‌ است‌ از افسردگی‌ مزمن‌ همراه‌ با علایمی‌ که‌ خفیف‌تر اما درازمدت‌تر از علایم‌ دوره‌های‌ شدید افسردگی‌ هستند. شروع‌ افسردگی‌ خفیف‌ معمولاً بی‌ سروصدا است‌ و بسیاری‌ از افراد متوجه‌ تغییر در زندگی‌ خود نمی‌شوند. علایم‌ ممکن‌ است‌ در دوران‌ کودکی‌ یا نوجوانی‌ آغاز شوند و تا سال‌ها یا شاید هم‌ ادامه‌ داشته‌ باشند.

علایم‌ شایع‌

افسردگی‌ خفیف‌ این‌ طور تعریف‌ می‌شود: وجود چندین‌ مورد از علایم‌ زیر در اغلب‌ ساعات‌ روز و در اغلب‌ روزها به‌ مدت‌ دو سال‌ یا بیشتر (یک‌ سال‌ در کودکان‌ یا نوجوانان‌) به‌ طوری‌ که‌ فرد هیچگاه‌ بیش‌ از دو ماه‌ رها از این‌ علایم‌ نبوده‌ باشد:
نداشتن‌ اشتها یا برعکس‌ پرخوری‌
مشکلات‌ خواب‌ (خواب‌ زیاد یا کم‌)
فقدان‌ انرژی‌؛ احساس‌ خستگی‌ در تمام‌ اوقات‌
مشغولیت‌ ذهنی‌ زیاد درباره‌ احتمال‌ شکست‌ در کارها و بی‌کفایتی‌، و نیز داشتن‌ افکار منفی‌ (ناامیدی‌)
احساس‌ تأسف‌ برای‌ خود؛ منفی‌ بافی‌
نداشتن‌ بازده‌ کاری‌ مناسب‌ در خانه‌ و محل‌ کار
مشکل‌ در تمرکز و تصمیم‌گیری‌
نداشتن‌ علاقه‌ یا لذت‌ نبردن‌ از فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های‌ لذت‌بخش‌ یا فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های‌ اجتماعی‌
تحریک‌ پذیری‌
گریه‌ کردن‌ بدون‌ دلیل‌
زیاد ایراد گرفتن‌ یا شکایت‌ کردن‌
شکاک‌ بودن‌

علل‌

احتمالاً در اثر ترکیب‌ عوامل‌ ژنتیکی‌، نحوه‌ بزرگ‌ شدن‌ و تربیت‌، و نیز عوامل‌ روانی‌ (مثل‌ از دست‌ دادن‌ شغل‌ یا طلاق‌) به‌ وجود می‌آید.

عوامل تشدید کننده بیماری

سابقه‌ خانوادگی‌ افسردگی‌

پیشگیری‌

راه‌ مشخصی‌ برای‌ پیشگیری‌ از آن‌ وجود ندارد. بهتر است‌ تغییرات‌ عمده‌ احتمالی‌ در زندگی‌ خود را پیش‌بینی‌ کنید و برای‌ آنها آمادگی‌ داشته‌ باشید.

عواقب‌ مورد انتظار

به‌ بیشتر کسانی‌ که‌ دچار افسردگی‌ خفیف‌ هستند می‌توان‌ با درمان‌ مناسب‌ کمک‌ کرد. امکان‌ دارد چندین‌ ماه‌ طول‌ بکشد تا علایم‌ رو به‌ بهبود بگذارند. گاهی‌ فرد تا زمانی‌ که‌ تحت‌ درمان‌ قرار می‌گیرد و احساس‌ خوبی‌ پیدا کند متوجه‌ نمی‌شود که‌ چقدر افسرده‌ بوده‌ است‌.

عوارض‌ احتمالی‌

بازگشت‌ افسردگی‌ و مزمن‌ شدن‌ آن‌؛ بروز دوره‌ شدید افسردگی‌
سوء مصرف‌ الکل‌ یا وابستگی‌ به‌ آن‌
سایر عوارض‌ به‌ وجود بیماری‌ زمینه‌ای‌ و نوع‌ آن‌ بستگی‌ دارند.

درمان‌

اصول‌ کلی‌

گرفتن‌ شرح‌ حال‌ و انجام‌ معاینه‌ بالینی‌ توسط‌ پزشک‌.
بهترین‌ نتایج‌ با انجام‌ روان‌ درمانی‌ یا مشاوره‌ همراه‌ با دارودرمانی‌ حاصل‌ می‌شوند.
چندین‌ تکنیک‌ روان درمانی در درمان‌ افسردگی‌ خفیف‌ مؤثر هستند:
شناخت‌ یا رفتار درمانی‌ (هدف‌ آن‌ تغییر افکار منفی‌ به‌ افکار مثبت‌ است‌)؛
درمان‌ روابط‌ بین‌ فردی‌ (هدف‌ آن‌ بهبود برقراری‌ روابط‌ با دیگران‌ است‌)؛
تجزیه‌ و تحلیل‌ فرهنگی‌ (هدف‌ آن‌ تعیین‌ نقش‌ جامعه‌ در کم‌ شدن‌ عزت‌ نفس‌ و بروز احساس‌ بی‌عرضگی‌ و ناتوانی‌ در مقابله‌ با مشکلات‌، و نیز کمک‌ به‌ رفع‌ این‌ مشکل‌ است‌).
مشاوره‌ شغلی‌ برای‌ بعضی‌ از این‌ افراد با این‌ هدف‌ که‌ مشخص‌ شود آیا کارشان‌ مطابق‌ با خصوصیات‌ روانی‌ و رفتاری‌ آنها است‌ یا خیر.
پیوستن‌ به‌ گروه‌های‌ حمایتی‌. این‌ گروه‌ها به‌ بسیاری‌ از افراد کمک‌ می‌کنند که‌ در جمعی‌ که‌ همگی‌ مشکلات‌ کمابیش‌ مشابهی‌ دارند، مشکلات‌ خود را مطرح‌ کنند و در این‌ بین‌، بذر دوستی‌های‌ زیادی‌ نیز ریخته‌ خواهد شد.
از نوشیدن‌ الکل اجتناب‌ کنید. اگر برای‌ ترک‌ آن‌ نیاز به‌ کمک‌ دارید به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید یا با گروه‌های‌ حمایتی‌ مربوطه‌ تماس‌ حاصل‌ کنید.
استرس عاطفی‌ را در زندگی‌ خود کم‌ کنید. روش‌های‌ مقابله‌ با استرس‌ را یاد بگیرید.

داروها

پزشک‌ شما ممکن‌ است‌ داروهای‌ ضد افسردگی‌ تجویز کند. امکان‌ دارد مصرف‌ دارو تا چندین‌ ماه‌ یا گاهی‌ چندین‌ سال‌ ضرورت‌ داشته‌ باشد. توجه‌ داشته‌ باشید که‌ اگر یک‌ نوع‌ دارو مؤثر نبود، ممکن‌ است‌ داروهای‌ دیگری‌ وجود داشته‌ باشند که‌ تأثیر خوبی‌ بگذارند، بنابراین‌ به‌ هیچ‌ عنوان‌ ناامید نشوید.

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد. انجام‌ ورزش‌ منظم‌ توصیه‌ می‌شود.

رژیم‌ غذایی‌

یک‌ رژیم‌ غذایی‌ طبیعی‌ و متعادل‌ داشته‌ باشید تا وضعیت‌ سلامت‌ شما در بهترین‌ حالت‌ حفظ‌ شود.

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده تان‌ علایم‌ افسردگی‌ خفیف‌ را دارید.
اگر علایم‌ بدتر شوند یا علی‌رغم‌ درمان‌ رو به‌ بهبود نگذارند.

درمان افسردگی بسته به شدت اختلال یعنی در حالت دیس تایمی یا متوسط و یا شدید که افسردگی عمده یا اساسی نام دارد، درمان خاص خود را دارد و در مواقعی دارو درمانی در ابتدا و بعد تکنیک های شناخت درمانی و رفتار درمانی بعنوان مداخلات مکمل مد نظر قرار می گیرد. روشهای زیر برای درمان حالات شدید می باشند:

الف) دارو درمانی ب) رفتار درمانی شناختی

الف) داروهای ضد افسردگی:

داروهای ضد افسردگی، گروهی از داروها هستند که برای درمان بیماران افسرده مورد استفاده قرار می گیرند به طوری که وضعیت روحی بیشتر بیماران افسرده با استفاده از این داروها بسیار بهتر شده است. این مواد شیمیایی تحت عنوان نروترانسمیتر خوانده می شوند، که برای عملکرد طبیعی مغز به این نروترانسمیترها نیاز است. داروهای ضد افسردگی با قرار دادن این نروترانسمیترها در دسترس مغز، به بیماران افسرده کمک زیادی می کنند. البته ناگفته نماند داروهای ضد افسردگی نیز همانند سایر داروها ممکن است عوارض جانبی را در فرد مصرف کننده ایجاد کنند هر چند کلیه افراد مصرف کننده به این عوارض جانبی مبتلا نمی شوند. هر نوع عارضه جانبی که فرد، به آن مبتلا می شود بستگی به داروی انتخابی روان پزشک برای فرد افسرده دارد.

امروزه انواع مختلفی از داروهای ضد افسردگی ساخته شده است، معمولی ترین گروه های دارویی عبارتند از :

ـ داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای ( مانند، Amitriptyline, Desipramine, Imipramin, Tofranil, Nortriptyline)

ـ داروهایی که به طور انتخابی مهارکننده های سروتونینی را تحریک می کنند یا SSRIS ( Fluoxetine, Paroxetine, Sertraline)

ـ مهار کننده های مونوآمینواکسیداز MAOIS

ـ سایر گروههای دارویی ( Nefazodone, Venlafaxine)

البته لازم است بدانیم که مصرف کلیه داروهای روان پزشکی تحت نظر و تجویز روانپزشک مقدور می باشد و چون احتمال تداخل دارویی با سایر داروهای مصرفی فرد وجود دارد لذا حتماً در هنگام مراجعه به روان پزشک باید او را از داروهای مصرفی خود مطلع سازید. خصوصاً از بین گروه دارهای ضد افسردگی، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای با اکثر داروهای مصرفی تداخل دارویی ایجاد می کنند.

ب) رفتار درمانی شناختی ( CBT):

رفتار درمانی شناختی « رویکردی است فعال، جهت بخش، محدود از لحاظ زمانی و سازمان یافته، این رویکرد بر اساس منطق نظری و بر پایه روش تجربی استوار است که عاطفه و رفتار فرد عمدتاً بر حسب شیوه ساخت یابی جهان از نظر او تعیین می شود». در این روش بیمار باید در جریان ارزیابی آگاه شود که رویکرد شناختی ـ رفتاری عمدتاً بر اساس خودـ یاری استوار است و هدف درمانگر کمک به بیمار است تا بتواند مهارتهای لازم را نه تنها برای حل مسائل جاری بلکه مسایل مشابه آنها در آینده نیز در خود رشد دهد. طرح ریزی فرآیند درمانی در این تکنیک هم نیازمند برنامه ریزی یک روان شناس بالینی است.

در خاتمه چند توصیه در قالب تکنیک های رفتاری جهت بالا بردن خلق آورده شده است:

ـ با دوستان و خانواده صحبت کنید و سعی کنید خود را از آنها دور نکنید

ـ به طور منظم ورزش کنید

ـ یک رژیم غذایی متعادل و کم چرب داشته باشید

ـ کارهای عادی زندگی خود را با همان روحیه قبلی انجام دهید

ـ فیلم های خنده دار و شاد ببینید و با صدای بلند بخندید

ـ در صورت امکان به تعطیلات بروید

ـ سعی کنید مشکلات در روابط با دیگران را حل کنید

ـ موسیقی های شاد گوش کنید و مثبت اندیش باشید

ـ قدم بزنید و در حین قدم زدن از افکار منفی خودآیند ( مشکلات، ناکامیها و ...) خودداری کنید

ـ صبح ها با آرامش برخیزید و چند دقیقه ای ورزش کنید و در معرض نور آفتاب قرار بگیرید

•از منظر پزشکی توضیحات لازم را نیز قرار میدهم:

PCO یا تنبلی تخمدان:
شایعترین علت افزایش اندروژن ها(هورمونهای مردانه) و هیرسوتیسم (رویش موهای زائد) میباشد.افزایش طول سیکلها و فواصل بین قاعدگیها و حتی امنوره(عدم قاعدگی) از علائم ان میباشد.تعداد زیادی از زنان مبتلا چاق هستند.

تشخیص این بیماری دو معیار اصلی و چند معیار فرعی دارد:
معیارهای اصلی:
1)عدم تخمک گذاری
2)افزایش هورمونهای مردانه

معیارهای فرعی:
1)افزایش نسبت LH بهFSH
2)مقاومت به انسولین
3)تخمک گذاری به دفعات کم

4)شروع موهای زائد(هیرسوتیسم)
5)چاقی در حوالی منارک (سن اولین قاعدگی)
6)وجود شواهد سونوگرافیک

این اختلال ممکن است تا پایان عمر وجود داشته باشد و با اختلال قاعدگی از هنگام بلوغ واکنه و هیرسوتیسم در دوران نوجوانی شروع شود و یا ممکن است بیماری در بزرگسالی بدلیل چاقی ایجاد شود.چاقی بیشتر به شکل اندروئید است یعنی افزایش دور کمر نسبت به باسن که با مقاومت به انسولین نیز همراه است که این خود ممکن است در نهایت باعث هیپرگلیسمی و بروز دیابت نوع دو شود.

از عوارض دیگر این بیماری افزایش کلسترول و LDL (چربی مضر) و کاهش HDLبا گذشت زمان پیدایش فشار خون.اترواسکلروز و افزایش شیوع انفراکتوس میوکارد.

سونوگرافی در بیماران PCOS:
افزایش اندازه تخمدان و افزایش دو طرفه میکروکیستهای 0.5-0.8 cm مهمترین یافته سونوگرافیک است.اما به تنهایی ارزش تشخیصی ندارد.

درمان :
نوع درمان بر اساس نیاز یا عدم نیاز بیمار به باردار شدن میباشد.اگر باردار شدن مورد نظر نباشد افرادیکه اختلال زیادی در عملکرد تخمدان داشته و در نتیجه در تماس با استروژن بدون پروژسترون هستند که به شکل خونریزی غیر طبیعی نمایان میشود باید به خاطر جلوگیری از سرطان اندومتر(رحم) تحت درمان با پروژسترون قرار گیرند که این کار با استفاده دوره ای از قرصهای جلوگیری و یا تجویز دوره ای عوامل پروژسترونی امکان پذیر است.

اگر علائم افزایش اندروژنها(هورمونهای مردانه) وجود دارد مثل اکنه و هیرسوتیسم(موهای زائد) باید درمان براساس انها صورت گیرد.درمان قطعی موهای زائد الکترولیز و لیزر است. واگر فرد خواهان باروری میباشد باید تحت درمان قرار گیرد.در تمام موارد اولین توصیه درمانی در بیماران چاق کاهش وزن است بطوریکه کاهش 5-7% از وزن بدن در طی یک دوره 6 ماهه در 75% از زنان سبب از سر گرفته شدن باروری و تخمک گذاری میشود.

به طور کلی درمان PCO بر اساس علائم میباشد.کاهش وزن و استفاده از قرص متفورمین که سبب افزایش حساسیت سلولها به انسولین میشود در تمام موارد اولین قدم درمانی است.
-------------------------------------------------------------------------------
سلامت و تندرست باشید
کادر پزشکی وب سایت جامع پزشکی و سلامت بیوطب
تخصصی ترین ، جامع ترین و معتبرترین وب سایت پزشکی و سلامت ایران
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
تذکر : پاسخ های ارائه شده به سوالات تنها جنبه راهنمایی داشته و جایگزین تشخیص پزشک نمیگردند.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 • پنجشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۳ ۱۷:۵۳( 3 سال پیش)


وب سایت بیوطب اولین وب سایت پزشکی و سلامت فارسی می باشد

که دارای قابلیت هوشمند پاسخگویی به سوالات پزشکی می باشد


مطرح کردن سوال پزشکی


شما از طریق سیستم هوشمند پرسش و پاسخ در این صفحه می توانید:

سوالات خویش را دقیق ، صریح و با ذکر تمامی جزئیات مورد نیاز مطرح نموده و کد رهگیری دریافت نمایید.

پاسخگویی به سوالات شما بر اساس نوبت بندی ارسال سوالات و در بازه زمانی مشخصی صورت می پذیرد.

 با رجوع به صفحه مطرح کردن سوال پزشکی در قسمت پیگیری سوالات ، کد رهگیری را به صورت کامل و صحیح با فرمت ارسالی وارد نموده و تامل نمایید تا پرسش شما در سیستم جستجو شده و پاسخ را دریافت نمایید.


توجه نمایید:

در جهت رعایت اصل امانت و به منظور حفظ حریم شخصی و مشخصات شما بیماران گرامی:

کلیه پاسخ ها با نام وب سایت جامع پزشکی و سلامت بیوطب قرار داده می شود

پاسخ سوالات توسط پزشکان بیوطب داده شده و توسط سیستم هوشمند سایت قرار داده می شود


نکات قابل توجه در رابطه با رسالت پاسخگویی به سوالات پزشکی در سایت پزشکی و سلامت بیوطب:

با توجه به حجم بالای سوالات و محدودیت بیوطب در بکار گیری پزشکان با سطح علمی فوق تخصص برای پاسخگویی به سوالات در هر یک از بخش های تخصصی ، بدیهی است پزشکان زمان پاسخگویی دقیق و جزئی به سوالات شما بیماران گرامی را ندارند لذا برترین مقالات عمومی در رابطه با بیماری شما عزیزان را از جهت راهنمایی مراحل کامل درمان و تشخیص از بانک مقالات بیوطب قرار می دهند.

پاسخ های ارائه شده هیچگاه جایگزین تشخیص و تجویز پزشک نمیگردد ، بنابر این اصل و با توجه به تصویب کادر مدیریتی بیوطب ، از تجویز دارو و ارائه جزئیات در تشخیص بیماری معذوریم.

با توجه به نیاز به ارائه توضیح دقیق در پاسخ به سوالات از ارائه پاسخ به سوالات در قسمت دیدگاه معذوریم.

با توجه به تعداد بالای سوالات در دریافت پاسخ سوال خود صبور باشید.

در صورت پاسخگویی به سوال از طریق پیامک رایگان به تلفن همراه شما اطلاع داده خواهد شد.

مهمترین سوالات مطرح شده با بیشترین تعداد پرسش در  هر یک از دسته ها برای عموم در بخش مشاوره پزشکی قرار داده شده است ؛ لذا از کلیه شما عزیزان خواهشمندیم قبل از مطرح کردن سوال خویش در سیستم پرسش و پاسخ ، بخش مشاوره پزشکی و مقالات پرسش و پاسخ را بازدید و در صورت اطمینان از عدم مطرح شدن سوال، پرسش خویش را با ذکر جزئیات کامل مطرح نموده و کد رهگیری پرسش را دریافت نمایید.

 شما کاربران گرامی می توانید در جهت پیگیری مراحل پاسخگویی به سوالات خویش یا ارتباط با بیوطب از طریق کانال تلگرامی بیوطب با ما در ارتباط باشید.


ما در مجموعه پزشکی و سلامت بیوطب جهت رفاه حال شما کاربران گرامی دست به اقدامی بی نظیر زده ایم :

در صورت پرسش سوال ، کد رهگیری به صورت مجزا و رایگان به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد 

و زمانی که پاسخ سوالتان داده شود، از طریق ارسال پیامک رایگان به تلفن همراهتان اطلاع داده خواهـد شد


سلامت و تندرست باشید

مدیریت بیوطب     

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
برچسب ها :

۱,۲۵۹ دیدگاه

 1. f گفت:

  باسلام.خانم بارداری هستم در سن ۲۶ سالگی که در سه ماهه اول بارداری دچار کاهش پلاکت خون شدم.آیا روش سنتی و بی خطر برای افزایش پلاکت و ثابت ماندن آن طی بارداری وجود داره؟

  • ————
   با سلام
   ————
   اگر تعداد پلاکت خون در دوران بارداری کمی پایین تر از حد نرمال باشد، تقریبا هیچ خطری شما و جنینتان را تهدید نمی کند. گرچه باید علت این مشکل بررسی شود.
   اگر تعداد پلاکت های خون بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون در هر میلی لیتر خون باشد شما با کاهش پلاکت خون مواجه هستید.
   اگر تعداد پلاکت ها بسیار کم است، ممکن است شما در طی زایمان طبیعی ، سزارین و حتی پس از تولد نوزادتان دچار خونریزی بیشتری شوید. اگر تعداد پلاکت های خونتان از ۱۰۰ پایین تر باشد باید آزمایش های تکمیلی جهت تعیین علت تجویز شود.
   • هر نوع درمان در دوران بارداری نیازمند تشخیص علت در وهله اول و پس از آن استفاده از روش های بی خطر با مشورت پزشک معالج می باشد.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 2. sina saeedi گفت:

  سلام خسته نباشید
  من نزدیکه ۴ یا ۵ ساله دقیق یادم نیست از کى بوده
  ولى همین حدوده که بیضه چپم حالت هیدروکسل داره و
  خود بیضه کوچیک تر از بیضه سمت راسته گاهى وقتا هم
  جمع میشه به درون شکم بعد دوباره بر میگرده به کیسه بیضه
  این اواخر درد هم داره که حالت سوزشه و حس میکنم که درش
  تا شکم هم هست میخواستم ببینم باید چکار کنم و راه درمانش چیه
  به دکتر هم مراجعه تابحال
  نکردم تا بحال

  • ————
   با سلام
   ————
   هیدروسل عبارت است از تجمع بیش از حد طبیعی ترشحات آبکی در فضای محدود اطراف بیضه که در ظاهر بصورت بزرگ شدن بیضه ظاهر میگردد.
   نیاز است جهت بررسی وضعیت بیضه ها معاینه بالینی توسط متخصص اورولوژ صورت گیرد.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 3. NARGES گفت:

  سلام قبل از ازمایش هلیکوباکتر چه دارویی نباید مصرف کرد

  • ————
   با سلام
   ————
   بسیاری از داروها می توانند نتیجه این آزمایش را تغییر دهند. باید پزشک را در مورد هر نوع دارویی که مصرف می کنید ( چه با نسخه چه بی نسخه ) مطلع سازید.
   • از مصرف داروهایی که حاوی بیسموت ( مثل پپتو بیسموت ) هستند، یک ماه قبل از انجام آزمایش خودداری کنید.
   • عدم مصرف داروهای مهار کننده پمپ پروتون ۲ هفته قبل از انجام آزمایش.
   • عدم مصرف داروهایی مثل پپسید، زانتاکس، اکسید و یا تاگامت ۲۴ ساعت قبل از انجام آزمایش.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 4. شکیبا گفت:

  با سلام
  همسرم توسط سگش گاز گرفته شده و بلافاصله به دکتر مراجعه کرده و براش واکسن هاری و کزاز زدن و باید دو جلسه دیگر هم واکسن رو بزنه با این حال ممکنه خطر بیماری هاری وجود داشته باشه؟؟؟الان بعد از گذشت ۱روز احساس گلودرد داره و دمای بدنش کمی بالاس ممکنه بخاطر واکسیناسیون باشه؟ نظر شما چیست؟ممنون میشم پاسخ بدید خیلی خیلی نگرانم

 5. محسن مهدی زاده گفت:

  بعضی از شبها با درد بسیار زیاد در زبانم بیدار میشم، انگار چیزی منو گزیده باشه، بعضی وقتها محلش مشخصه و پاره ای وقت نامعلوم. کمتر مواقع هم با خونریزی همراهه،ولی هم مطمئن هستم خودم گازش نگرفتم و باز مطمئن هستم جانوری در کار نیست. لطفاً راهنماییم کنید. دردش بی نهایت شدیده و تعدادش هم کم نیست سالی هفت هشت بار.
  ممنون

 6. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید من یه مشکل دارم واقعا نمیدونم علتش چیه من موقع غذا خوردن یا آب خوردن نمیتوانم سریع غذا یا آب را قورت بدم باید چن ثانیه در دهانم بماند بعد قورت بدم چون موقعی که میخوام غذا و یا آب قورت بدم احساس میکنم میخواد بپره تو گلوم و خفه بشم و حتی چن بار گفتم شاید حساسیت از خودمه مستقم آب رو قورت دادم و واقعا گلوم پریده و سرفه کردم الان یه دو سالی هست تقریبا هرجند گاهی این از بین میره و راحت غذا میخورم ولی بعد یه مدت دوباره همچین میشم ینی باید یه جورایی صبر کنم بعد قورت بدم نمیدونم ولی غذا خوردن واسم سخت شده حتی گاهی اوقات دیگه نمیرم غذا بخورم چون واقعا میبینم زهرمارم میشه حتی وقتی میخوام آب بخورم با لیوان اون چیزی که تو دهنم میره دوباره مجبور میشم به لیوان برگردونم و دوبار بخورم تا یه فرصت بیاد که اون حالت بهم دست نده بعد قورت بدم البته بگم این اتفاق بعد یه مریضی شدید پیش اومد که گلوم خیلی چرک کرده بود وحتی خون هم میومد اون موقع یادم حتی آب دهنمو نمیتونستم قورت بدم من ۲۰ سالمه ببخشید طولانی شد ممنون میشم جواب بدید خداحافظ

  • ————
   با سلام
   ————
   مشکل شما زمینه عصبی و روانی داشته و تنها نیاز است با روان درمانی خود به روند عادی زندگی بازگردید.
   در صورتی که دچار مشکل در بلع می باشد به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه نمایید تا معاینه صورت پذیرد.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 7. فرزاد گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید میخواستم بدونم که بو کردن کلروفورم به مدت ۵ ثانیه باعث بیهوشی میشه یا ن؟
  چه عوارضی داره؟

  • ————
   با سلام
   ————
   کلروفرم مایعی است بی رنگ و غیر قابل اشتعال با بوی مخصوص می‏باشد و یک ماده اساسی برای بیهوشی از راه تنفسی است.
   کلروفرم یکی از خطرناک‏ترین هیدروکرین‏های کلردار فرار می‏باشد و تنفس، بلع و تماس آن با پوست زیان آور است و ممکن است سبب بیهوشی، فلج دستگاه تنفسی، توقف ضربان قلب و مرگ دیر رس به علت ضایعات کبدی و کلیوی شود.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 8. فرشته گفت:

  دختری هستم ۱۷ ساله . ۸ماه پیش ازدواج کردم. ولی چون عقد هستیم هیچ رابطه ای با شوهرم نداشتم و خیلی روابط حفاظت شده ای داشته ام از سال پیش تا حالا قائدگی های نامنظم داشتم یعنی هر ۱۵ روز یکبار قائده میشدم البته اضافه وزن هم دارم قائدگی های دردناک داشتم . آزمایش خون دادم پرولاکتینم ۱۲۵ تا بالا بود . خیلی نگرانم به نظر شما با دارو برطرف میشه و یا باید ام ار ای برم و اینکه این موضوع میتونه باعث ناباروری بشه . چکار کنم. خواهش میکنم سریع جوابمو بدین

  • ————
   با سلام
   ————
   هایپرپرولاکتینمی به وضعیتی گفته می‌شود که در آن میزان هورمون پرولاکتین در خون فرد بیشتر از حد طبیعی است.
   پرولاکتین بر روی عادت ماهیانه و بارداری تأثیر می‌گذارد. اگر میزان پرولاکتین بسیار بالا باشد؛ به دلیل احتمال ابتلا به تومور مغزی، خطرناک است و فرد باید به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کرده و MRI انجام دهد. پرولاکتین بالا همچنین باعث ترشح پستان و اختلالات قاعدگی می‌شود.

   علل بالا بودن پرولاکتین :

   • فشار خون بالا (مانند مسدودکننده‌های کانال کلسیم و متیلدوپا)
   • افسردگی (داروهای تریسایکل و SSR)
   • زخم (آنتگونیست‌های H2)
   • سوزش سر دل و بیماری رفلاکس معده (متوکلوپیرامید)
   • درد (داروهای مشتق شده از اوپیوم)
   • مشکلات روانی بسیار جدی (داروهای ضد روانپریشی مانند‌هالوپیدرول)
   • علائم یائسگی (استروژن)
   • کم کاری تیروئید به این معنا که غده‌ی تیروئید به اندازه‌ی کافی هورمون تیروئید تولید نمی‌کند.
   • آسیب‌های دیواره‌ی قفسه سینه و یا هر بیماری که به قفسه سینه آسیب می‌زند، مانند زونا.
   • دیگر انواع تومور‌ها و بیماری‌هایی که به غده هیپوفیز آسیب می‌زنند و یا انجام پرتودرمانی برای از بین بردن تومور‌هایی که در نزدیکی هیپوفیز هستند.
   • بیماری‌های مزمن کلیه و کبد.
   توصیه می نماییم با مشورت و دستور پزشک زنان در صورت علل دار بودن بالا بودن پرولاکتین برای ام آر آی مراجعه نمایید.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 9. سلین گفت:

  سلام ایا ممکن است دختری ۶یا۷ساله ای مورد تجاوز قرار گرفته پرده بکارتش پاره شده باشد یا مشکلات دیگری برایش پیش بیاید؟

  • ————
   با سلام
   ————
   آسیب به دستگاه تناسلی کودک و همچنین مشکلات شدید روحی، روانی و اختلالات فوبیا، ترس و.. مشهود و نیاز است خردسال معاینه کامل توسط متخصص زنان و در صورت نیاز مشاوره خانواده و خردسال با روان شناس گردد.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان