نمایش منوی کناری

مطرح کردن سوال پزشکی

توسط وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب ۱۵/اردیبهشت/۱۳۹۳

خونریزی غیر طبیعی رحمی

بدون نام

زنان ، زایمان ، نازایی

با عرض سلام و خسته نباشید
سه ماه خونریزی داشتم سونو انجام دادم مشخص شد کیست ریز دارم با دارو برطرف شد الان دوباره چهل روزه که بعد از پریودی خونریزیم قطع نشده خواستم اگر امکان دارد دلیلش رو بدونم ؟

 • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ ۱۵:۵۴( 3 سال پیش)
 • وضعیت : بسته شده

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

با سلام

دلایل ابتدا به خونریزی غیر طبیعی رحم در لغت به کلمه phimic خلاصه می شود.

Phimic ابتدای کلمات (p: حاملگی pregnancy – h: هرمون ها hormone– I: ایالتروژنیک ialetrogenic– m: مکانیکی mechanical- I: عفونت infection- C: سرطان ها یا کانسر cancer) می گویند. این لغت به پزشکان کمک می کند تا احتمالات تشخیص زیادی را در نظر آورند و به موثر ترین نحو بر درمان متمرکز شوند.

که خونریزی غیر طبیعی رحم چیست؟

جریان قاعدگی طبیعی در اثر ریزش آندومتر یا دیواره رحم که سرشار از هرمون زنانه یا استروژن است پدید می آید. این امر در فواصل منظم اتفاق می افتد و حداکثر تغییرات آن بیش از سه روز از متوسط نرمال مورد انتظار نیست. به طور طبیعی قاعدگی های طبیعی همراه با تخم گذاری 24-35 روز اتفاق می افتد که اکثر زنان قادر به پیش بینی این زمان هستند. این سیکل قاعدگی از اولین روز خونریزی تا اولین روز سیکل بعدی را محاسبه می کند که نبایستی بیش از سه روز تغییر کند. متوسط مدت زمان خونریزی طبیعی 3-7 روز است که خونریزی بیش از 7 روز با کاهش سطح هموگلوبین خون، خونریزی شدید خوانده می شود. میزان خونریزی در یک سیکل قاعدگی همراه با تخم گذاری طبیعی حدود cc 60-80 خواهد بود.

اصطلاحات رایج در خونریزی شامل:

1. منوراژی menoragy: به خونریزی قاعدگی زیاد یا طولانی مدت گفته می شود. وجود لخته غیر طبیعی نیست اما حاکی از شدت خونریزی است. خونریزی فوران کننده یا مثل شیر آب همیشه غیر طبیعی است.

میومهای زیر مخاطی- عوارض حاملگی- تومورهای بدخیم- زخیم شدن دیواه رحم یا آندومتر باعث منوراژی می شود.

2. هایپو منوره: خونریزی خیلی خفیف و گاهی اوقات لکه بینی وجود دارد، علت آن می تواند انسدادی باشد مثل تنگی گردن رحم یا پرده بکارت چسبندگی های رحمی مثل سندرم آشرمن و تشخیص آن با عکس از رحم هیستروسکوپی داده می شود. گاهی اوقات مصرف قرصهای ضد بارداری باعث کاهش قاعدگی می شود که این مسئله اهمیتی ندارد.

3. متروراژی: خونریزی در فواصل بین قاعدگی در هر زمان بین دو قاعدگی می تواند روی دهد، خونریزی در وسط سیکل به صورت لکه بینی مشاهده می شود با اندازه گیری دمای پایه بدن تایید می شود. مصرف استروژن می تواند یکی از دلایل آن باشد.

4. پلی منوره: عبارت است از وقوع خونریزی با تواتر زیاد و فواصل کم معمولا با عدم تخمک گذاری همراه است .

5. منو متروراژی: وقوع خونریزی در فواصل غیر منظم است، مقدار و طول مدت خونریزی فرق می کند. هر بیماری که موجب خونریزی در فواصل بین قاعدگی شود و بالاخره منجر به منومتروراژی می شود. شروع ناگهانی حملات خونریزی نامنظم علامت تومورهای بدخیم یا عوارض حاملگی است.

6. اولیگومنوره: سیکلهای قاعدگی به فاصله بیش از 35 روز باشد. اگر به فاصله بیش از 6 ماه هیچ سیکل قاعدگی وجود نداشته باشد آمنوره است. معمولاً مقدار خونریزی کاهش می یابد و نخمکگذاری روی نمی دهد که به دلیل حاملگی، یائسگی یا سیستمیک به دلیل کاهش وزن شدید می باشد. تومورهای مترشحه استروژن باعث اولیگومنوره می شود.

7. خونریزی تماس یا خونریزی بعد مقاربت: علت آن سرطان گردن رحم است تا خلافش ثابت شود. پولیپهای گردن رحم، عفونت گردن رحم و یا واژن به علت تریکومونا باعث این خونریزی می شود.

علل خونریزی یا همان کلمه phimic

P:

1. حاملگی peregnancy: حاملگی در هر زن مبتلا به خونریزی غیر طبیعی بایستی مدنظر باشد مگر آنکه تحت عمل هیسترکتومی (برداشتن رحم) قرار گرفته و یا سن بالای 60 سالگی داشته باشد. حتی در زمانی که بستن لوله ها یا TL انجام شده و یا زنانی که در دهه 50 عمر بوده و فقدان قاعدگی به مدت2-1 ماه را ذکر می کنند ممکن است تصادفاً حامله شده باشد. باید حتماً یک تست حاملگی انجام شود و ارزیابی BHCG یا هورمون جفتی درخواست شود.

سونوگرافی لگنی: به منظور وجود حاملگی قابل تشخیص داخل رحمی- توده انجام می گیرد. در صورتی که سطح BHCG بالا باشد ولی در سونوگرافی رحم خالی از جنین باشد ممکن است حاملگی خارج رحم باشد که در زمان اختصاصی باید صورت بگیرد. در صورتی که سطح BHCG کاهش یابد و یا ثابت بماند نشان آن است که حاملگی قابل حیات نیست چه داخل رحم باشد و یا در خارج

H:

هورمونها: HORMON:

اختلالات هورمونی که باعث خونریزی غیر طبیعی رحم می شود و به چهار گروه تقسیم می شود:

1. اختلالات انعقادی 2. اختلالات پرولاکتن یا هورمون شیردهی

3. بیماریهای تیروئید 4. عدم تخمگذاری مزمن

1. اختلالات انعقادی نادر هستند. بیشتر موارد اختلالات انعقادی در دخترانی دیده می شود که در اولین سال سیکل قاعدگی هستند و سطح پایین هموگلوبین خون دارند. زنان مبتلا به اختلالات انعقادی در اکثر موارد با آنمی یا کم خونی شدید به اوژانس مراجعه می کنند.

2. در صورت هاییر پرولاکتینمی یا افزایش هورمون پرلاکتین دلیل دیگر خونریزی است تومور دهیپوفیز باید در این افراد ارزیابی شود و با MRI باید این تومور تشخیص داده شود.

3. خطر ابتلا به بیماری تیروئید در طول زندگی یک زن 15% است و افزایش و یا کاهش هورمون تیروئید می تواند سیکل قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهند.

سایع ترین اختلال هیپوتیروئیدیم یا کم کاری تیروئید است و 3/2 زنان مبتلا به کم کاری تیروئید دچار اختلال قاعدگی اند. هر زن مبتلا به خونریزی غیر طبیعی رحم – افسردگی بعد از زایمان- سندروم یا افسرگی پیش از قاعدگی یا PMS را باید از نظر تیروئید غربالگری شوند. که باید در آزمایش خون باید سطح سرمی TSH ارزیابی شود کاهش.TSH نشانه هایپو تیروئیدی است. درمان بر اساس Levotiroxin یا هورمون جایگزینی TSH است.

4. عدم تخمکگذاری مزمن شایعترین اختلال هورمونی است که باعث خونریزی می شود. عدم تخمگذاری استروژنیزه است که به آن خونریزی دیسفونکسونل رحمی یا DUB گفته می شود.

عدم تخمکگذاری از لحاظ اتیولوژی شامل غده هیپوتالاموس- فوق کلیه- تخمدان یا سندروم تخمدان پلی کیستیک یا PCO وجوانی یائسگی می باشد.

PCOS یکی از پر ابهام ترین علل عدم تخمکگذاری مزمن است که این افراد در اثر مقاومت به انسولین دچار هایپر اسولینی یا افزایش انسولین خون می شوند.

بهترین درمان در زنان PCOS استفاده پروژستین خوراکی و قرصهای ضدبارداری خوراکی و کلومیفن سیترات است مخصوصاً در زنانی که تمایل به بارداری دارند.

در حوالی یائسگی خونریزی های غیر طبیعی اتفاق می افتد که در آنها هایپو استروژنیسم یا کاهش استروژن خون وجوددارد و علائمی نظیر گرگرفتگی- تحریک پذیری و آتروفی و خشکی بدن و استئوپروز یا پوکی استخوان وجود دارد معمولاً اولین علامت حوالی یائسگی کوتاه شدن سیکل قاعدگی همراه با تشدید علائم پیش از قاعدگی است. زنان با سن بالای 35 سال که به علت تغییر در فواصل سیکل قاعدگی و بدون ارتباط با سایر علائم مراحعه می کنند و در آینده قصد بارداری دارند بایستی جهت غربالگری از نظر ابتلا به غریب الوقوع به نارسایی تخمدان تحت بررسی قرار بگیرند.

درمانهای حوالی یائسگی: تجویز دوره ای پروژستین که مدروکسی پروژسترون استات 10mg به مدت 14 روز هرماه و یا یک درمیان است.

بهترین درمان برای کنترل خونریزی قاعدگی در حوالی یائسگی در بیماران سالم و هر سیگاری استفاده مداوم از قرص های ضد بارداری خوراکی است. زیرا علاوه بر تنظیم قاعدگی ها باعث کاهش میزان خونریزی و کاهش علائم پیش از قاعدگی می شود. و همچنین حفاظت از توده استخوانی و کاهش ریسک کانسر های اندومتر و تخمدان در طول زندگی.

I: درمانزاد یا Iatrogenic: به نظر می آید که علل یاتروژنیک رو به افزایش است چون تعداد داروهایی که برای کانسر –تیروئید- پیوند اعضا به کار برده می شوند می توانند عملکرد هورمون های بدن را تقلید کند و باعث خونریزی شود.

در هر زنی که دچار اختلال قاعدگی است گرفتن شرح حال دقیق و داروهایی که مصرف می کند الزامی است.

M: مکانیکی یا mechanical: لیومیوم رحمی یکی از شایعترین علل خونریزی غیر طبیعی رحم و یکی از علل عمده هیسترکتومی در آمریکاست. تقریباً 2/1 زنان لیومیوم رحمی دارند فقط در صد کمی از آنها علامت دارند و مورد توجه طبی قرار می گیرند. خونریزی ناشی از میوم می تواند باعث خونریزی آشکار تا لکه بینی متفاوت باشد. درمان لیومیوم ها مصرف قرص های ضدبارداری خوراکی است که سبب پس رفت لیومیوم می شود.

در بعضی زنان علیرغم مصرف قرص های ضد بارداری خونریزی کنترل نمی شود و یا اینکه ممکن است تمایل به استفاده طولانی مدت از این قرص ها نباشد و یا اینکه عدم موفقیت روشهای طبی محافظه کارانه باید روش جراحی مثل میومکتومی یا برداشتن میوم را انتخاب کرد.

پولیپ های رحمی در 50 درصد زنان دچار خونریزی غیر طبیعی دیده میشود. تشخیص پولیپ مشکل است بهترین روش تشخیص پولیپ های آندومتر به وسیله هیسترسکوپی و یا سونوگرافی با تزریق نرمال سالین است. بسیاری از پولیپ های کوچک خود بخود پس رفت می کنند.

I: عفونت infection: عفونت یکی از علل خونریزی رحمی است که بیش از بقیه نادیده گرفته می شود. از آن جمله آندومتریت به وسیله میزان بالای آلودگی با ارگانیسم های واژینال دچار اشکال می گردد.

اندوسرویسیت یعنی عفونت مزمن گردن رحم یکی از علل شناخته شده است خونریزی غیرطبیعی به خصوص خونریزی بین دو قاعدگی و خونریزی پس از مقاربت است. کلامیدیا از ارگانیسمهایی است که سبب آندومتریت و خونریزی غیرطبیعی رحم می شود.

C: کانسرcancer: کانسرهای گردن رحم از علل کمیاب ولی مهم خونریزی غیرطبیعی رحم هستند که کانسر رحم خود را به صورت خونریزی بعد از مقاربت یا قاعدگی نامنظم نشان می دهد حتی اگر بیمار دارای یک پاپ اسمیر طبیعی در سان 35 سالگی یعنی سنی که شیوع کانسر اندومتر در آن رو به افزایش است نمونه برداری اندومتر باید انجام شود.

درمان موثر آن 10میلی گرم مدروکسی پروژسترون استات به مدت 14 روز هر ماه است.

نحوه بررسی خونریزی غیرطبیعی رحم:

الف- شرح حال از بیمار از لحاظ طول مدت سیکل قاعدگی و طول مدت و مقدار خونریزی در بین دو قاعدگی و موارد خونریزی تماسی سوال می شود.

ب- معاینه فیزیکی: لمس توده های شکمی و رحم بزرگ و ناهموار میومها را مطرح می کند.

ج- بررسی سیتولوژی یا سلول شناسی: پاپ اسمیر که ضایعات گردن رحم را نشان می دهد.

خونریزی غیرطبیعی بر اساس منشا آنها طبقه بندی می شود:

الف- فرج و واژن: پارگی ها مثل پارگی پرده بکارت- زخم های ناشی از تامپون عفونت ها

ب- مصرف قرص های ضد بارداری- IUD- سرطان ها- میومها- حاملگی خارج رحم.

در صورتی که به دلیل قرص های ضدبارداری خونریزی اتفاق بیافتد باید قرص ها قطع شود و اگر به دلیل وجود IUD است باید IUD خارج شود.

ج- ممکن است منشا خونریزی غیر ژنیکولوژی باشد مثلاً مربوط به مجاری ادرار و یا مقعد باشد.

د- علت خونریزی اختلال در محور هیپوتالاموس- هیپوفنر- تخمدان است. و تحریک مداوم استروژن روی اندومتر و دیواره رحم باعث می شود آندومتر بیش از حد رشد کرده و در قسمتی تخریب شود و به شکل نامنظم ریزش کند. که به این خونریزی ها دسیفونکسیونل رحمی یا DUB می گویند.

DUB در 20درصد جوانان و نوجوانان- 40 درصد در بالای 40 سالگی روی می دهد. نحوه معالجه به سن بیمار بستگی دارد.

درمان:

الف- نوجوانان: چون اولین سیکل های قاعدگی اغلب بدون تخمکگذاری است استفاده از اقدامات تشخیصی خیلی ضروری نیست اما باید حتماً حاملگی رد شود. رژیم دارویی مصرف استروژن و به دنبال آن پروژسترون است و یا مصرف قرص های ضد بارداری خوراکی است و یا استروژن کنژوگه 1.25mg به مدت 20- 25 روز و همراه با مدروکسی پروژسترون استات 10mg در 5 روز آخر سیکل ادامه می یابد تا خونریزی کنترل شود.

ب- جوانان: 20-30 ساله ها. در آنها هم معالجات هورمونی شبیه نوجوانان است.

ج- زنان نزدیک به یائسگی: در اواخر سن باروری باید توجه بیشتری به رد علل پاتولوژیک کرد زیرا احتمال سرطان دیواره رحم زیاد است.

کورتاژ یکی از راه های تشخیص است و بعد درمان هورمونی شروع می شود.

در دوره پس از یائسگی: خونریزی است که 12 ماه یا بیشتر از قطع قاعدگی در یک زن میانسال گذشته و بعد خونریزی رخ می دهد. اگر آمنوره در زن جوانی به مدت 1 سال روی میدهد نارسایی تخمدان زودرس ویا یائسگی زودرس رخ داده است.

بعضی خونریزی ها به دلیل آتروفی ونازک شدن بافت واژن و فرج است که در ناحیه ی فرج و واژن یک نواحی سفید رنگ و ترک خورده روی پوست مشاهده می شود.

گاهی تومروهای دستگاه تناسلی باعث خ.نریزی می شود که باید سونوگرافی از لگن برای تشخیص توده های تخمدان و ارزیابی ضخامت اندومتر لازم است.

ضخامت دیواره ی رحم یا آندومتر در زنان در سنین تولید مثل متغیر است.اگر ضخامت انددومتر بیشتر از 8 میلی متر باشد باید نومنه برداری از دیوراه ی رحم شود.

خونریزی حاد:

مراجعه ی زنانی که مبتلا به عدم تخمگذاری یا لیوبیوم رحم هستند با تابلوی خونریزی خاد و علائم هایپوولمی به اورژانس زیاد است.کنترل فوری خونریزی در این بیماران و تصمیم گیری سریع لازم است.

درمان به صورت جایگزینی مایعات و دادن فرآورده های خونی به بیمار و درمان تزریقی استروژن با دوز بالا آغاز می شود.اگر بیمار خونریزی حاد نداشته باشد ولی جریان قاعدگی به حدی باشد که باعث کم خونی شود باید از تجویز قرصهای ضد بارداری خوراکی استفاده کرد.

مصرف قرصهای مفنامیک اسید- ایپو پروفن – ناپروکس باعث آرام بخشی رحم می شود.

در زنانی که نیاز به استفاده از یک روش ضد بارداری باشند و خونریزی دارند می توان از IUD لوونورژسترون استفاده کرد. از قرصهای ضد بارداری هم می توان استفاده کرد و درمان جراحی در صورتی لازم است که به درمان دارویی پاسخ داده نشود.

خونریزی غیر طبیعی همراه با قرصهای ضد بارداری:

خونریزی غیر طبیعی در حین مصرف قرصهای ضد بارداری ناشی از مقادیر کافی استروژن قرصهاست که با دادن استروژن ممکن است جبران شود.

راه دیگر آن است که بیمار از قرص که دارای نسبت بالای استروژن به پروژسترون است یا قرصهایی که حاوی دوز بالای استروژن است استفاده کنند تا خونریزی کنترل شوند در کسانی که سیگار می کشند خونریزی های همراه با مصرف قرص بیشتر دیده می شود که باید مصرف سیگار قطع شود.

خونریزی غیر طبیعی حوالی یائسگی:

شایع ترین علت خونریزی غیر طبیعی رحم در زنانی که در سنین حوالی یائسگی هستند عدم تخمگذاری استروژنی است. تشویق برای مصرف قرصهای ضد بارداری خوراکی در تمامی زنانی که حوالی یائسگی هستند باید صورت پذیرد.

تندرست باشید
کادر پزشکی بیوطب

 • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ ۰۱:۱۲( 3 سال پیش)


وب سایت بیوطب اولین وب سایت پزشکی و سلامت فارسی می باشد

که دارای قابلیت هوشمند پاسخگویی به سوالات پزشکی می باشد


مطرح کردن سوال پزشکی


شما از طریق سیستم هوشمند پرسش و پاسخ در این صفحه می توانید:

سوالات خویش را دقیق ، صریح و با ذکر تمامی جزئیات مورد نیاز مطرح نموده و کد رهگیری دریافت نمایید.

پاسخگویی به سوالات شما بر اساس نوبت بندی ارسال سوالات و در بازه زمانی مشخصی صورت می پذیرد.

 با رجوع به صفحه مطرح کردن سوال پزشکی در قسمت پیگیری سوالات ، کد رهگیری را به صورت کامل و صحیح با فرمت ارسالی وارد نموده و تامل نمایید تا پرسش شما در سیستم جستجو شده و پاسخ را دریافت نمایید.


توجه نمایید:

در جهت رعایت اصل امانت و به منظور حفظ حریم شخصی و مشخصات شما بیماران گرامی:

کلیه پاسخ ها با نام وب سایت جامع پزشکی و سلامت بیوطب قرار داده می شود

پاسخ سوالات توسط پزشکان بیوطب داده شده و توسط سیستم هوشمند سایت قرار داده می شود


نکات قابل توجه در رابطه با رسالت پاسخگویی به سوالات پزشکی در سایت پزشکی و سلامت بیوطب:

با توجه به حجم بالای سوالات و محدودیت بیوطب در بکار گیری پزشکان با سطح علمی فوق تخصص برای پاسخگویی به سوالات در هر یک از بخش های تخصصی ، بدیهی است پزشکان زمان پاسخگویی دقیق و جزئی به سوالات شما بیماران گرامی را ندارند لذا برترین مقالات عمومی در رابطه با بیماری شما عزیزان را از جهت راهنمایی مراحل کامل درمان و تشخیص از بانک مقالات بیوطب قرار می دهند.

پاسخ های ارائه شده هیچگاه جایگزین تشخیص و تجویز پزشک نمیگردد ، بنابر این اصل و با توجه به تصویب کادر مدیریتی بیوطب ، از تجویز دارو و ارائه جزئیات در تشخیص بیماری معذوریم.

با توجه به نیاز به ارائه توضیح دقیق در پاسخ به سوالات از ارائه پاسخ به سوالات در قسمت دیدگاه معذوریم.

با توجه به تعداد بالای سوالات در دریافت پاسخ سوال خود صبور باشید.

در صورت پاسخگویی به سوال از طریق پیامک رایگان به تلفن همراه شما اطلاع داده خواهد شد.

مهمترین سوالات مطرح شده با بیشترین تعداد پرسش در  هر یک از دسته ها برای عموم در بخش مشاوره پزشکی قرار داده شده است ؛ لذا از کلیه شما عزیزان خواهشمندیم قبل از مطرح کردن سوال خویش در سیستم پرسش و پاسخ ، بخش مشاوره پزشکی و مقالات پرسش و پاسخ را بازدید و در صورت اطمینان از عدم مطرح شدن سوال، پرسش خویش را با ذکر جزئیات کامل مطرح نموده و کد رهگیری پرسش را دریافت نمایید.

 شما کاربران گرامی می توانید در جهت پیگیری مراحل پاسخگویی به سوالات خویش یا ارتباط با بیوطب از طریق کانال تلگرامی بیوطب با ما در ارتباط باشید.


ما در مجموعه پزشکی و سلامت بیوطب جهت رفاه حال شما کاربران گرامی دست به اقدامی بی نظیر زده ایم :

در صورت پرسش سوال ، کد رهگیری به صورت مجزا و رایگان به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد 

و زمانی که پاسخ سوالتان داده شود، از طریق ارسال پیامک رایگان به تلفن همراهتان اطلاع داده خواهـد شد


سلامت و تندرست باشید

مدیریت بیوطب     

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
برچسب ها :

۱,۲۵۹ دیدگاه

 1. f گفت:

  باسلام.خانم بارداری هستم در سن ۲۶ سالگی که در سه ماهه اول بارداری دچار کاهش پلاکت خون شدم.آیا روش سنتی و بی خطر برای افزایش پلاکت و ثابت ماندن آن طی بارداری وجود داره؟

  • ————
   با سلام
   ————
   اگر تعداد پلاکت خون در دوران بارداری کمی پایین تر از حد نرمال باشد، تقریبا هیچ خطری شما و جنینتان را تهدید نمی کند. گرچه باید علت این مشکل بررسی شود.
   اگر تعداد پلاکت های خون بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون در هر میلی لیتر خون باشد شما با کاهش پلاکت خون مواجه هستید.
   اگر تعداد پلاکت ها بسیار کم است، ممکن است شما در طی زایمان طبیعی ، سزارین و حتی پس از تولد نوزادتان دچار خونریزی بیشتری شوید. اگر تعداد پلاکت های خونتان از ۱۰۰ پایین تر باشد باید آزمایش های تکمیلی جهت تعیین علت تجویز شود.
   • هر نوع درمان در دوران بارداری نیازمند تشخیص علت در وهله اول و پس از آن استفاده از روش های بی خطر با مشورت پزشک معالج می باشد.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 2. sina saeedi گفت:

  سلام خسته نباشید
  من نزدیکه ۴ یا ۵ ساله دقیق یادم نیست از کى بوده
  ولى همین حدوده که بیضه چپم حالت هیدروکسل داره و
  خود بیضه کوچیک تر از بیضه سمت راسته گاهى وقتا هم
  جمع میشه به درون شکم بعد دوباره بر میگرده به کیسه بیضه
  این اواخر درد هم داره که حالت سوزشه و حس میکنم که درش
  تا شکم هم هست میخواستم ببینم باید چکار کنم و راه درمانش چیه
  به دکتر هم مراجعه تابحال
  نکردم تا بحال

  • ————
   با سلام
   ————
   هیدروسل عبارت است از تجمع بیش از حد طبیعی ترشحات آبکی در فضای محدود اطراف بیضه که در ظاهر بصورت بزرگ شدن بیضه ظاهر میگردد.
   نیاز است جهت بررسی وضعیت بیضه ها معاینه بالینی توسط متخصص اورولوژ صورت گیرد.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 3. NARGES گفت:

  سلام قبل از ازمایش هلیکوباکتر چه دارویی نباید مصرف کرد

  • ————
   با سلام
   ————
   بسیاری از داروها می توانند نتیجه این آزمایش را تغییر دهند. باید پزشک را در مورد هر نوع دارویی که مصرف می کنید ( چه با نسخه چه بی نسخه ) مطلع سازید.
   • از مصرف داروهایی که حاوی بیسموت ( مثل پپتو بیسموت ) هستند، یک ماه قبل از انجام آزمایش خودداری کنید.
   • عدم مصرف داروهای مهار کننده پمپ پروتون ۲ هفته قبل از انجام آزمایش.
   • عدم مصرف داروهایی مثل پپسید، زانتاکس، اکسید و یا تاگامت ۲۴ ساعت قبل از انجام آزمایش.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 4. شکیبا گفت:

  با سلام
  همسرم توسط سگش گاز گرفته شده و بلافاصله به دکتر مراجعه کرده و براش واکسن هاری و کزاز زدن و باید دو جلسه دیگر هم واکسن رو بزنه با این حال ممکنه خطر بیماری هاری وجود داشته باشه؟؟؟الان بعد از گذشت ۱روز احساس گلودرد داره و دمای بدنش کمی بالاس ممکنه بخاطر واکسیناسیون باشه؟ نظر شما چیست؟ممنون میشم پاسخ بدید خیلی خیلی نگرانم

 5. محسن مهدی زاده گفت:

  بعضی از شبها با درد بسیار زیاد در زبانم بیدار میشم، انگار چیزی منو گزیده باشه، بعضی وقتها محلش مشخصه و پاره ای وقت نامعلوم. کمتر مواقع هم با خونریزی همراهه،ولی هم مطمئن هستم خودم گازش نگرفتم و باز مطمئن هستم جانوری در کار نیست. لطفاً راهنماییم کنید. دردش بی نهایت شدیده و تعدادش هم کم نیست سالی هفت هشت بار.
  ممنون

 6. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید من یه مشکل دارم واقعا نمیدونم علتش چیه من موقع غذا خوردن یا آب خوردن نمیتوانم سریع غذا یا آب را قورت بدم باید چن ثانیه در دهانم بماند بعد قورت بدم چون موقعی که میخوام غذا و یا آب قورت بدم احساس میکنم میخواد بپره تو گلوم و خفه بشم و حتی چن بار گفتم شاید حساسیت از خودمه مستقم آب رو قورت دادم و واقعا گلوم پریده و سرفه کردم الان یه دو سالی هست تقریبا هرجند گاهی این از بین میره و راحت غذا میخورم ولی بعد یه مدت دوباره همچین میشم ینی باید یه جورایی صبر کنم بعد قورت بدم نمیدونم ولی غذا خوردن واسم سخت شده حتی گاهی اوقات دیگه نمیرم غذا بخورم چون واقعا میبینم زهرمارم میشه حتی وقتی میخوام آب بخورم با لیوان اون چیزی که تو دهنم میره دوباره مجبور میشم به لیوان برگردونم و دوبار بخورم تا یه فرصت بیاد که اون حالت بهم دست نده بعد قورت بدم البته بگم این اتفاق بعد یه مریضی شدید پیش اومد که گلوم خیلی چرک کرده بود وحتی خون هم میومد اون موقع یادم حتی آب دهنمو نمیتونستم قورت بدم من ۲۰ سالمه ببخشید طولانی شد ممنون میشم جواب بدید خداحافظ

  • ————
   با سلام
   ————
   مشکل شما زمینه عصبی و روانی داشته و تنها نیاز است با روان درمانی خود به روند عادی زندگی بازگردید.
   در صورتی که دچار مشکل در بلع می باشد به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه نمایید تا معاینه صورت پذیرد.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 7. فرزاد گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید میخواستم بدونم که بو کردن کلروفورم به مدت ۵ ثانیه باعث بیهوشی میشه یا ن؟
  چه عوارضی داره؟

  • ————
   با سلام
   ————
   کلروفرم مایعی است بی رنگ و غیر قابل اشتعال با بوی مخصوص می‏باشد و یک ماده اساسی برای بیهوشی از راه تنفسی است.
   کلروفرم یکی از خطرناک‏ترین هیدروکرین‏های کلردار فرار می‏باشد و تنفس، بلع و تماس آن با پوست زیان آور است و ممکن است سبب بیهوشی، فلج دستگاه تنفسی، توقف ضربان قلب و مرگ دیر رس به علت ضایعات کبدی و کلیوی شود.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 8. فرشته گفت:

  دختری هستم ۱۷ ساله . ۸ماه پیش ازدواج کردم. ولی چون عقد هستیم هیچ رابطه ای با شوهرم نداشتم و خیلی روابط حفاظت شده ای داشته ام از سال پیش تا حالا قائدگی های نامنظم داشتم یعنی هر ۱۵ روز یکبار قائده میشدم البته اضافه وزن هم دارم قائدگی های دردناک داشتم . آزمایش خون دادم پرولاکتینم ۱۲۵ تا بالا بود . خیلی نگرانم به نظر شما با دارو برطرف میشه و یا باید ام ار ای برم و اینکه این موضوع میتونه باعث ناباروری بشه . چکار کنم. خواهش میکنم سریع جوابمو بدین

  • ————
   با سلام
   ————
   هایپرپرولاکتینمی به وضعیتی گفته می‌شود که در آن میزان هورمون پرولاکتین در خون فرد بیشتر از حد طبیعی است.
   پرولاکتین بر روی عادت ماهیانه و بارداری تأثیر می‌گذارد. اگر میزان پرولاکتین بسیار بالا باشد؛ به دلیل احتمال ابتلا به تومور مغزی، خطرناک است و فرد باید به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کرده و MRI انجام دهد. پرولاکتین بالا همچنین باعث ترشح پستان و اختلالات قاعدگی می‌شود.

   علل بالا بودن پرولاکتین :

   • فشار خون بالا (مانند مسدودکننده‌های کانال کلسیم و متیلدوپا)
   • افسردگی (داروهای تریسایکل و SSR)
   • زخم (آنتگونیست‌های H2)
   • سوزش سر دل و بیماری رفلاکس معده (متوکلوپیرامید)
   • درد (داروهای مشتق شده از اوپیوم)
   • مشکلات روانی بسیار جدی (داروهای ضد روانپریشی مانند‌هالوپیدرول)
   • علائم یائسگی (استروژن)
   • کم کاری تیروئید به این معنا که غده‌ی تیروئید به اندازه‌ی کافی هورمون تیروئید تولید نمی‌کند.
   • آسیب‌های دیواره‌ی قفسه سینه و یا هر بیماری که به قفسه سینه آسیب می‌زند، مانند زونا.
   • دیگر انواع تومور‌ها و بیماری‌هایی که به غده هیپوفیز آسیب می‌زنند و یا انجام پرتودرمانی برای از بین بردن تومور‌هایی که در نزدیکی هیپوفیز هستند.
   • بیماری‌های مزمن کلیه و کبد.
   توصیه می نماییم با مشورت و دستور پزشک زنان در صورت علل دار بودن بالا بودن پرولاکتین برای ام آر آی مراجعه نمایید.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

 9. سلین گفت:

  سلام ایا ممکن است دختری ۶یا۷ساله ای مورد تجاوز قرار گرفته پرده بکارتش پاره شده باشد یا مشکلات دیگری برایش پیش بیاید؟

  • ————
   با سلام
   ————
   آسیب به دستگاه تناسلی کودک و همچنین مشکلات شدید روحی، روانی و اختلالات فوبیا، ترس و.. مشهود و نیاز است خردسال معاینه کامل توسط متخصص زنان و در صورت نیاز مشاوره خانواده و خردسال با روان شناس گردد.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان