نمایش منوی کناری

شناخت داروهایی که برای سلامت چشم مضرند

۰۶/شهریور/۱۳۹۴ 6,230 بازدید
شناخت داروهایی که برای سلامت چشم مضرند
این روزها مردم داروهای آرامبخش، ضدالتهاب، کورتون، داروهای مربوط به قلب و… را بدون تجویز پزشک یا پرسیدن نظر او برای ادامه درمان بیماری های مختلف مصرف می کنند، غافل از این که خیلی از داروهای موجود و پرمصرف در بین مردم، به چشم ها آسیب زده و حس بینایی را با خطرات جدی مواجه می کند.

مصرف داروهای حاوی کورتون مسلما بی خطر و بی عارضه نیست. در بین مجموعه عوارضی که این داروها به دنبال دارند، احتمال بروز اختلالات بینایی اهمیت زیادی دارد. داروهای خوراکی کورتون دار بعد از چند روز مصرف، باعث افزایش فشار داخل چشمی ( آب سیاه یا گلوکوم) می شوند و مصرف طولانی مدت و بدون کنترل این داروها خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش می دهد.

علاوه بر این مشاهده شده مصرف خوراکی کورتیکواستروئید ها باعث تشدید تبخال یا هرپس قرنیه چشم یا بروز برخی بیماری های ته چشم می شود. اگر بعد از مصرف داروهای کورتون با نشانه های غیرعادی در چشم مواجه شدید، حتما به پزشک اطلاع دهید و داروهای حاوی کورتون را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.

هیدروکسی کلروکین

هیدروکسی کلروکین جزو داروهایی است که برای مقابله با پُلی آرتریت روماتوئید تجویز می شود، اما مصرف خودسرانه یا طولانی مدت این داروها خطر بروز آسیب های جبران ناپذیر در شبکیه چشم را بالا می برد. عوارض به وجود آمده در شبکیه چشم با توجه به حساسیت بیمار به دارو و دوز داروی مصرفی متفاوت است. متاسفانه در موارد مصرف طولانی مدت برای چندین سال مداوم از این داروها مواردی از نابینایی نیز گزارش شده است.

مصرف کوتاه مدت این دارو نیز ممکن است به مشکلاتی مثل دیدن هاله نور، تاری دید یا حساسیت به نور و… منجر شود. خوشبختانه با قطع مصرف دارو این علائم هم برطرف می شوند. توصیه می شود افرادی که به طور مرتب داروی هیدروکسی کلروکین را مصرف می کنند، در سال اول مصرف هر سه ماه یکبار و در سال های بعد هر شش ماه یکبار به چشم پزشک مراجعه کنند تا میدان دید آنها کنترل شود.

ویاگرا

در سراسر جهان میلیون ها مرد به طور خودسرانه از داروهای تقویت کننده قوای جنسی مثل ویاگرا استفاده می کنند، بدون توجه به این که این داروها ممکن است مشکلات جدی برای سلامت چشم ها ایجاد کند. در سال ۲۰۰۵، محققان آمریکایی در هفت مرد مصرف کننده ویاگرا کاهش ناگهانی بینایی را مشاهده کردند. این مردان با مصرف ویاگرا از مشکل نوروپاتی قدامی غیرآرتریتیکی عصب بینایی (NAION) رنج می بردند.

این بیماری که امکان دارد به نابینایی منجر شود، زمانی بروز می کند که جریان خون در ناحیه عصب های بینایی دچار اختلال شود. علاوه بر این ۶ تا ۷ درصد آقایانی که از این داروهای تقویت کننده جنسی استفاده می کنند، زمانی که به شیئی نگاه می کنند در اطراف آن یک هاله آبی رنگ می بینند. افرادی که با مصرف ویاگرا دچار کاهش بینایی می شوند، باید حتما مصرف دارو را قطع و با پزشک مشورت کنند.

مصرف خودسرانه برخی داروها باعث ایجاد مشکلات چشمی می شود.

قطره های چشم

اگر به دلیل ابتلا به بیماری چشمی از قطره یا پمادی بر پایه کورتیکواستروئید (کورتون) مصرف می کنید،توجه بیشتری به سلامت چشم ها داشته باشید. قطره های بر پایه کورتیکواستروئیدها باعث تشدید تبخال یا هرپس قرنیه می شوند. در این صورت بیمار احساس می کند که یک جسم خارجی داخل چشم رفته یا زخمی در سطح قرنیه وجود دارد.

این مشکل از دو تا سه روز بعد از شروع مصرف قطره یا پماد تشدید پیدا می کند. از دیگر خطرات استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدهای موضعی می توان به افزایش فشار داخلی چشم یا آب سیاه یا گلوکوم اشاره کرد. علاوه بر این، امکان عادت بیمار به استفاده از قطره های کورتونی نیز وجود دارد.

به این ترتیب که برای درمان ورم ملتحمه آلرژیک قطره های کورتون تجویز می شود و زمانی که میزان استفاده کاهش پیدا می کند یا دارو قطع می شود، علائم التهاب دوباره بروز می کند. به این حالت «اعتیاد کورتونی» یا «وابستگی استروئیدی» گفته می شود. البته این مشکل چندان رایج نیست و زمانی که فرد دارو را به صورت طولانی مدت یعنی ماه ها و حتی سال ها مصرف می کند، اتفاق می افتد.

توصیه می کنیم صرفا زمانی از قطره های چشمی استفاده کنید که پزشک تجویز کرده باشد. از استفاده خودسرانه از این قطره ها و پیشنهاد آن به دیگران اکیدا خودداری کنید. مصرف خوراکی کورتون ها نیز به سلامت چشم ها آسیب می زند. حتما دارو را طبق دستور پزشک استفاده کنید.

آمیودارون

داروی آمیودارون که برای درمان بیماری های قلبی تجویز می شود، امکان آسیب به قرنیه چشم را بالا می برد. مصرف طولانی مدت آمیودارون باعث تشکیل رسوباتی در قرنیه می شود که معمولا بی خطر بوده و اختلالی در بینایی ایجاد نمی کند، اما زیاد و حجیم شدن این رسوبات باعث می شود فرد احساس کند از پشت شیشه کثیف به اشیا نگاه می کند.

البته این مورد چندان رایج نیست، اما تجمع چنین رسوباتی همچنین می تواند مشکلاتی برای بیمار ایجاد کند. توصیه می شود افرادی که تحت درمان با این داروها هستند، به طور مرتب به چشم پزشک مراجعه کنند. اگر با مصرف داروی آمیودارون مشکلی در قدرت بینایی آنان به وجود بیاید، حتما مشکل را با پزشک خود در میان بگذارید.

ادویل و پروفن

داروهای ضدالتهاب در بین عوارض جانبی بیشماری که دارند به بینایی نیز آسیب می زنند. این داروها که در بین مردم شناخته شده و بسیار مصرف می شوند، باعث بروز مشکلاتی در سطح قرنیه شده و فرد احساس می کند که در چشم هایش شن ریخته شده است.

احساس شن در چشم بعد از چند روز از شروع مصرف این داروها بروز می کند. این مساله تا حدودی رایج است، اما بندرت تبدیل به مشکل حادی می شود. در حالت کلی توصیه می کنیم با مشاهده هرگونه تغییری در چشم ها مصرف دارو قطع شود. از مصرف خودسرانه و بی رویه ادویل و پروفن خودداری کنید و اگر چنین علائمی مشاهده کردید، برای اطمینان خاطر به چشم پزشک مراجعه کنید.

آلپرازولام

قرص های اعصاب و آرامبخش مثل آلپرازولام و دیازپام که برای رفع استرس و اضطراب یا اختلالات خواب و… مصرف می شوند، خطر بروز اختلالات بینایی را بالا می برند. این داروها باعث بروز خشکی چشم و در موارد نادر آب سیاه حاد می شوند. در گام اول توصیه می شود که افراد از مصرف خودسرانه و بی رویه قرص های اعصاب بپرهیزند. در صورت مشاهده هرگونه تغییر در حس بینایی خود حتما به چشم پزشک مراجعه کنید.

داروهای ضدآلرژی

آنتی هیستامین ها که بویژه برای مقابله با تب یونجه تجویز می شوند، عوارضی در چشم ها به جا می گذارند. این داروها باعث بروز حساسیت به نور و خشکی چشم ها می شوند. خوشبختانه این عوارض به طور کلی چندان جدی نیست و با کاهش دوز دارو یا قطع آن برطرف می شود.

تندرست باشید  

کادر پزشکی بیوطب


گردآورنده: وب سایت پزشکی وسلامت بیوطب

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
موضوعات : چشم


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان