نمایش منوی کناری

فیبرومیالژی ،علل،علایم،درمان

۰۹/مهر/۱۳۹۴ 9,354 بازدید
فیبرومیالژی ،علل،علایم،درمان

فیبرومیالژی

فیبرومیالژی یک سندرم (مجموعه ای از علائم) است که باعث درد در هر دو سمت بدن شما، و همچنین نیمه بالایی و نیمه پایینی بدن شما می شود. مناطقی به نام “نقاط حساس” •ممکن است به ویژه هنگامی که فشار بر روی آن ها باشد، دردناک باشند.
•نقاط حساس متداول پشت سر، آرنج، شانه، زانو، مفاصل ران و اطراف گردن هستند.
•این بیماری در میان افراد بین ۳۵ و ۶۰ ساله رایج است.
•زنان بیش از مردان به فیبرومیالژیا مبتلا می شوند. این سندرم ممکن است ارثی باشد.
•ممکن است اعضای خانواده شما، نشانه هایی مانند شما داشته باشد.

فیبرومیالژی واقعی

فیبرومیالژی یک بیماری است که اغلب اشتباه گرفته می شود. اما علایم شما همه در سر شما نیستند. تحقیقات علمی نشان داده است که این بیماری یک سندرم واقعی است که باعث درد واقعی می شود. اجازه ندهید کسی شما را از تشخیص و درمان علائم تان دلسرد کند.

علائم این بیماری چیست؟

نشانه های این بیماری می تواند شامل موارد زیر باشد:

•  افزایش حساسیت نسبت به درد

•  درد عمیق یا سوزشی که به دلیل فعالیت، استرس، تغییرات آب و هوا و یا عوامل دیگر بدتر شود.

•    سفتی عضلات یا اسپاسم

•  دردی که در اطراف بدن شما حرکت می کند.

•  احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست ها، بازوها و پاها

•  احساس خستگی زیاد و یا کم انرژی بودن، حتی زمانی که شما به مقدار کافی خواب داشته اید.

•  خواب مشکل

افرادی که این بیماری را دارند  اغلب یک یا بیشتر از موارد زیر را دارند:

•  اضطراب

•  افسردگی

•  سندرم روده تحریک پذیر

•  سندرم پاهای بی قرار

•  افزایش حساسیت نسبت به بو، چراغ روشن، صداهای بلند یا داروها

•  سردرد، میگرن و یا درد در ناحیه فک

•  خشکی چشم ها و دهان

•  سرگیجه و مشکلاتی در تعادل

•  مشکل در تمرکز یا حافظه

•  دوره های قاعدگی دردناک برای زنان

چرا احساس افسردگی می کنم؟

افسردگی و اضطراب ممکن است در اثر درد مداوم و خستگی و همچنین نا امیدی که با این شرایط احساس می کنید رخ دهد. همچنین ممکن است عدم تعادل شیمیایی در مغز که باعث تغییر خلق و خوی می شود به فیبرومیالژیا کمک کند.

آیا فیبرومیالژیا باعث آسیب دائمی می شود؟

خیر، اگر چه این بیماری باعث علایمی می شود که می تواند خیلی دردناک و آزاردهنده باشد، عضلات و اندام های شما آسیب نمی بینند. این وضعیت تهدید کننده زندگی نیست، اما مزمن (مداوم) است. اگر چه هیچ درمانی وجود ندارد، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای داشتن احساس بهتر انجام دهید.

چگونه پزشک تشخیص می دهد که من به این بیماری مبتلا هستم؟

در ملاقات خود، با پزشک، او درباره ی تاریخچه ی پزشکی شما و خانواده تان خواهد پرسید. اگر تاکنون هر کدام از اعضای خانواده تان نشانه هایی مشابه داشته و یا مبتلا به فیبرومیالژیا تشخیص داده شده، حتما به دکتر خود بگویید. پزشک شما باید داروها، ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف می کنید، را بداند. او درباره ی علایم و مدت زمانی که این علایم را دارید از شما خواهد پرسید. این بسیار مهم است که شرح مفصل و دقیقی از علایم تان به دکتر بدهید. قبل از رفتن به قرار ملاقات، یک لیست کامل از مشکلاتی که دارید بنویسید. حتما نوع درد تان (به عنوان مثال، این که آیا این درد مبهم یا تیز است) و جایی که احساس درد می کنید را دقیقا توصیف کنید. به دکتر بگویید که دردتان کی شروع می شود و کی برطرف می شود و چه چیزی باعث بهتر شدن یا بدتر شدن دردتان می شود. اگر شما هر گونه خستگی یا مشکلات خواب دارید، به پزشک خود بگویید چه مدت است شما این مشکل را دارید. پزشک ممکن است بپرسد که آیا با شروع علایم احساس افسردگی یا اضطراب دارید. پزشک شما همچنین یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. این معاینه ممکن است شامل اعمال فشار برنقاط حساس در بدن شما باشد. پزشک ممکن است آزمایش هایی (عنوان مثال، آزمایش خون) انجام دهد تا مطمئن شود که شما به بیماری دیگری که علایم مشابه فیبرومیالژیا دارد، مبتلا نیستید. پزشک شما همچنین می خواهد مطمئن شود که عامل دیگری باعث درد در شما نمی شود.

آیا تشخیص فیبرومیالژیا  مشکل می باشد؟

متاسفانه، برای برخی افراد سال ها طول می کشد تا به درستی تشخیص داده شوند. این ممکن است به چند دلیل رخ دهد. علائم اصلی این بیماری درد و خستگی است. این ها علائم رایج بیماری های دیگر از جمله سندرم خستگی مزمن، کم کاری تیروئید و آرتریت (التهاب مفصل) نیز می باشند. در حال حاضر، هیچ تست آزمایشگاهی و یا اشعه X برای تشخیص این بیماری وجود ندارد. ممکن است زمان ببرد تا دکتر شما همه نشانه ها را درک کند و سایر مشکلات سلامتی را رد کند، و بتواند یک تشخیص صحیح بدهد. به عنوان بخشی از این فرایند، پزشک شما ممکن است با یک روماتولوژیست (دکتر متخصص درد در مفاصل و بافت نرم) مشورت کند.

من با فیبرومیالژیا تشخیص داده شده ام، باید چه کار کنم؟

فیبرومیالژی یک بیماری مزمن است. به این معنی که این بیماری شما را برای یک دوره زمانی طولانی – احتمالا تمام زندگی – تحت تاثیر قرار می دهد. زمان هایی وجود خواهد داشت که فیبرومیالژیای شما ممکن است “شعله ور” شود و نشانه های شما بدتر شود. زمان های دیگر شما احساس بهتری خواهید داشت. خبر خوب این است که علایم  شما می تواند مدیریت شود.

این مهم است که یک تیم مراقبت های درمانی فیبرومیالژیا که این بیماری را درک می کند و تجربه درمان آن را دارد داشته باشید. تیم شما احتمالا شامل دکتر خانوادگی شما، یک روماتولوژیست (دکتر متخصص درد در مفاصل و بافت نرم) و یک درمانگر فیزیکی می باشد. دیگر متخصصان مراقبت های بهداشتی ممکن است به مدیریت دیگر علایم تان مانند مشکلات خلق و خوی یا خواب کمک کنند. با این حال، مهم ترین عضو تیم مراقبت، خود شما می باشید. هر چه  بیشتر در درمان و مراقبت از خود فعال باشید، احسای بهتری خواهید داشت.

نکته مهم در مورد مراقبت از شما

شما باید به دقت توصیه های پزشک خود را دنبال کنید. ایجاد تغییرات در شیوه زندگی و عادات روزانه می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید. به یاد داشته باشید، درمان شما موثر نخواهد بود اگر خودتان یک نقش فعال در مراقبت های بهداشتی خود نداشته باشید.

چگونه می توانم یک نقش فعال در مراقبت های بهداشتی خود داشته باشم؟

در حال حاضر درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. مراقبت از شما بر روی کمک به حداقل رساندن اثر فیبرومیالژیا بر زندگی تان و درمان علایم تان تمرکز دارد. پزشک شما می تواند برای کمک به دردهای شما دارو تجویز کند، اما چیزهای دیگری برای کاهش علائم شما وجود دارد. که “خود مدیریتی” نامیده می شود. خود مدیریتی به این معنی است که شما برای انجام آنچه برای مدیریت این بیماری موثر است، مسئول هستید. این برای شما مهم است که مسئول سلامتی خود باشید. توصیه های درمانی پزشک تان به خوبی موثر نیست مگر اینکه شما آن ها را دنبال کنید. او نمی تواند برای شما تصمیم گیری کند یا رفتار و عادات شما را تغییر دهد. تنها شما می توانید این کارها را انجام دهید.

در خود مدیریتی، شما و تیم مراقبتی شما در مراقبت شریک هستید. تیم مراقبتی شما می تواند توصیه ها و اطلاعات ارزشمندی برای  کمک به بهبود شما و مقابله با این بیماری فراهم کند. با این حال، یک برنامه درمانی که برای همه افراد مبتلا به فیبرومیالژی خوب عمل کند وجود ندارد. شما باید با تیم مراقبت خود، برای ایجاد یک برنامه که برای شما مناسب باشد، کار کنید. با این همه، هیچ کس بیشتر از شما درباره ی احساساتتان، فعالیت هایتان و چگونگی تاثیر فیبرومیالژی بر شما، نمیداند.

چگونه خود مدیریتی می تواند کمک کند؟

در زیر برخی از روش هایی برای داشتن نقش فعال در مدیریت علایم این بیماری  آورده شده است:

حفظ یک چشم انداز  سالم

با تیم مراقبت سلامت خود برای انتخاب اهداف واقع بینانه و کوتاه مدت برای علایم تان، کار کنید. بر آنچه که می توانید امروز برای داشتن احساس بهتر انجام دهید تمرکز کنید. اگر احساس افسردگی یا اضطراب می کنید به دکتر خود بگویید. این احساسات در میان افرادی که با درد و نا امیدی فیبرومیالژی زندگی می کنند، رایج است. پزشک شما ممکن است درمان شناختی رفتاری را که کمک می کند تا افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنید، توصیه کند.

یافتن حمایت و پشتیبانی

از درخواست کمک برای مقابله با فیبرومیالژی نترسید. حمایت می تواند از تیم حمایتی شما، دوستان و اعضای خانواده تان باشد. به عنوان مثال شما می توانید از دوست خود بخواهید هم تمرین شما در ورزش باشد.

داروها را درست همانطور که تجویز شده مصرف کنید.

پزشک ممکن است داروهایی را برای کاهش درد، بهبود خلق و خوی و کمک به بهتر خوابیدن شما تجویز کند. از پزشک یا داروساز درباره ی هر دارو و اینکه چرا باید آن را مصرف کنید، بپرسید.

ورزش کنید

اگر فیبرومیالژیا دارید یکی از بهترین کارهایی که شما می توانید انجام دهید ورزش کردن به طور منظم است. ورزش می تواند درد شما را کاهش دهد، به شما انرژی بیشتری می دهد، استرس شما را کاهش می دهد و کمک می کند بهتر بخوابید. اگر شما تا به حال ورزش نمی کردید، قبل از شروع ورزش با دکتر خود صحبت کنید. اگر شما یک درمانگر فیزیکی در تیم مراقبت سلامت خود دارید، او می تواند شما را در تمرینات روزمره ای که برای تان مناسب است کمک کند. معمولا بهتر است با ورزش های کم تاثیر هوازی (به عنوان مثال، پیاده روی یا ایروبیک در آب) برای یک دوره کوتاه از زمان چند روز در هفته شروع کنید. همانطور که درد شما کاهش می یابد و انرژی تان افزایش می یابد، شما می توانید به تدریج شدت و تعداد دفعات ورزش خود را افزایش دهید.

استرس را تشخیص دهید و اقداماتی برای کاهش آن انجام دهید

از آنجا که استرس باعث می شود که علائم این بیماری بدتر شود، این مهم است که زمانی که احساس استرس می کنید را تشخیص دهید. نشانه های استرس ممکن است شامل احساس تنش در شانه ها یا گردن شما، ناراحتی معده یا سردرد باشد. متاسفانه، راهی وجود ندارد که استرس را بطور کامل از زندگی خود حذف کنید. با این حال، شما می توانید بر تغییر روشی که شما به استرس واکنش نشان می دهید تمرکز کنید. به عنوان مثال، شما می توانید هر روز زمانی را برای تکنیک های تنفس عمیق و مدیتیشن اختصاص دهید.

عادت های خواب سالم داشته باشید

کمبود خواب می تواند علائم این بیماری را بدتر کند و افزایش درد باعث می شود که خواب آرامی نداشته باشید. برای جلوگیری از اختلال در این چرخه، سعی کنید عادات خواب سالم داشته باشید. از کافئین و الکل قبل از خواب خودداری کنید  و هر روز (حتی آخر هفته) در زمان مشابه به خواب روید و در زمان مشابه بیدار شوید. و چرت زدن در طول روز را محدود کنید.

یک روال را دنبال کنید

بسیاری از افرادی که این بیماری را دارند هنگامی که برنامه ی زمان بندی شان یک الگوی منشم را دنبال می کند، بهتر عمل می کنند. این معمولا به ابن معنی است که هر روز آن ها در ساعت مشابهی غذا می خورند، در یک ساعت مشابه به رختخواب می روند و بیدار می شوند و در یک زمان مشابه ورزش می کنند. سعی کنید برنامه تعطیلات خود را تا حد امکان شبیه به برنامه روزهای هفته شما باشد.

یک شیوه زندگی سالم  را انتخاب کنید

•با انتخاب های سالم، شما انرژی بیشتری خواهید داشت، احساس بهتری خواهید داشت و خطر ابتلای شما به دیگر مشکلات بهداشتی کمتر می شود. یک رژیم غذایی سالم و متعادل مصرف داشته باشید.

•اگر شما از محصولات تنباکو استفاده می کنید، آن را متوقف کنید. اگر اضافه وزن دارید وزن اضافی تان را کاهش دهید.

پزشک چه داروهایی را می تواند برای کمک به علایم پیشنهاد کند؟

داروهای زیادی می توانند به کاهش علائم این بیماری کمک کنند. بسیاری از این داروها قبل از خواب مصرف می شوند و به کاهش درد و بهبود خواب کمک می کنند. پزشک شما ممکن است برای درمان علایم تان برای اولین بار استامینوفن را توصیه کند. او ممکن است همچنین  داروهای ضد افسردگی مانند مانند duloxetine یا میلناسیپران را توصیه کند. داروهای ضد تشنج مانند preglabin، همچنین ممکن است در مدیریت درد موثر باشد. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (که شامل ایبوپروفن، آسپیرین و ناپروکسن می باشد) معمولا هنگامی که به تنهایی مصرف شوند، در درمان فیبرومیالژیا موثر نمی باشند.

تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب


گردآورنده: وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان