نمایش منوی کناری

نشانه های سلامت از نوع خونی

۲۴/آبان/۱۳۹۴ 4,115 بازدید
نشانه های سلامت از نوع خونی

نشانه های سلامت خونی

خون نقش پستچی بدن را دارد و اکسیژن، مواد غذایی، هورمون‌ها و… را به نقاط مختلف بدن و مواد زائد را هم به کلیه‌ها و کبد می‌رساند تا دفع شوند. برای همین خون شما می‌تواند به‌خوبی نشانگر وضعیت سلامت شما باشد.

در میان تمام آزمایش‌های خون، معاینات و سایر عملکردهای کلینیکی و پاراکلینیکی که پزشکان انجام می‌دهند شاید ۵ متغیر از همه مهم‌تر باشند. در این مطلب این ۵ فاکتور مهم را به شما معرفی می‌کنیم.

اگر می‌خواهید سکته قلبی نکنید

فشارخون

میزان مطلوب و ایده‌آل: تا ۱۲۰ روی ۸۰ میلی‌متر جیوه

چرا میزان فشارخون مهم است:

اگر فشارخون بالا برود، به طور مزمن می‌تواند به شریان‌هایی که خون را در قسمت‌های مختلف بدن می‌چرخاند، آسیب برساند، اما آسیب افزایش فشارخون صرفا در عروق نیست بلکه افزایش آن می‌تواند به بافت‌ ارگان‌های مهم بدن مثل کلیه‌ها هم صدمه برساند.

چه کاری باید انجام دهید:

حداقل ۴ بار در سال توسط یک پزشک یا پرستار باتجربه، فشارخون خود را اندازه‌گیری کنید. دکتر جان کلیتور متخصص قلب در دانشگاه واندربیلت می‌گوید: «شما می‌توانید فشارخون خودتان را اندازه‌گیری کنید و اگر بالا بود حتما به پزشک مراجعه کنید، اگر همیشه فشارخون‌تان طبیعی بود باز هم در سال چند بار به پزشک مراجعه کنید تا فشارخون شما را به طریقه علمی و صحیح اندازه‌گیری کند.»

وقتی چربی‌ها خطرناک می‌شوند

کلسترول

میزان ایده‌آل: میزان LDL (چربی موسوم به چربی بد) باید کمتر از ۲۲۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر باشد. میزان HDL (چربی موسوم به چربی خوب) باید بالای ۸۵ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر باشد.

چرا میزان کلسترول خون مهم است:

نتایج تحقیقات گسترده‌ای که در سال ۲۰۰۹ در نشریه پزشکی ملی به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که اگر میزان LDL خون افراد ۱۰۰ میلی‌گرم بر دسی لیتر بیشتر از حد طبیعی باشد احتمال بروز بیماری‌های قلبی در آنها ۵۰درصد بیشتر و اگر میزان LDL خون افراد ۲۰۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر بیشتر از حد طبیعی باشد احتمال بیماری قلبی در آنها ۷۰درصد بیشتر از افراد با میزان LDL طبیعی است.

چه کار باید انجام دهید:

دکتر مارک فن‌درنون، فوق تخصص غدد درون‌ریز در دانشگاه وست‌ایندیانوپولیس، در این‌مورد می‌‌گوید: «بهترین کار این است که هر سال آزمایش خون بدهید و میزان کلسترول و تری‌گلیسرید و میزان LDL و HDL آن را اندازه‌گیری کنید.»

ضربه‌های قلبت را بشمار

ضربان قلب

میزان ایده‌آل: ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه (bpm) البته ضربان قلب در ورزشکاران حرفه‌ای می‌تواند از این هم کمتر باشد.

چرا تعداد ضربان قلب مهم است:

اگر میزان ضربات قلب شما در حالت عادی، در ۳۰ سالگی، ۸۰ ضربه باشد، هر ۱۵ ضربه در دقیقه اضافه شدن به آن ۲۵درصد احتمال بیماری‌های قلبی را در شما بالاتر می‌برد. نتایج مطالعه‌ای که توسط انجمن ملی قلب کانادا صورت گرفته نشان می‌دهد که بالا رفتن میزان ضربان قلب به صورت دائمی (مثلا اگر فردی به طور معمول در زمان استراحت ضربان قلبش بین ۷۵ تا ۸۰ باشد، در حالت استراحت این ضربان همیشه بین ۸۵ تا ۹۰ شود) احتمال بیماری‌های قلبی-عروقی در او بسیار بیشتر خواهد شد.

چه کاری باید انجام دهید:

هرچند روز یک‌بار، پس از بیدار شدن از خواب و قبل از خارج شدن از تختخواب ضربان قلب خود در یک دقیقه را یادداشت کنید. دکتر ووبو بک ویلم از دانشگاه مینه‌سوتا می‌گوید: «اگر متوجه شدید که ضربان قلب شما در زمان استراحت خیلی فرق می‌کند و یک روز ۶۰ و یک روز ۸۰ است یا اگر ضربان قلب شما در زمان استراحت همیشه بالای ۹۰ بود، حتما به پزشک متخصص قلب مراجعه کنید و از او مشورت بگیرید.»

نیکوکار باشید

گروه خونی

میزان ایده‌آل: وجود ندارد!

گروه خونی شما یا A است یا B یا O یا AB، این را پروتئین‌هایی به نام آنتی‌ژن مشخص می‌کنند که روی سلول‌های خونی قرار دارند. البته در این میان برخی مردم پروتئین دیگری دارند به نام RH که این گروه را گروه RH مثبت و گروهی که این پروتئین را ندارند گروه RH منفی می‌نامند. افراد باید گروه خونی مشابه گروه خونی خود با وضعیت RH مشابه خود را دریافت کنند.

چه کاری باید انجام دهید:

افرادی که گروه خون O دارند، به خصوص گروه خونی –O اگر نیکوکار هستند و سرنوشت دیگران برایشان مهم است، بهتر است که هرچند وقت یک‌بار خون اهدا کنند، زیرا این گروه خونی کمیاب‌‌ترین گروه خونی است. گروه خونی +AB هم دیگر گروه خونی کمیاب است که افرادی که آن را دارند می‌توانند هرچند وقت یک‌بار با اهدای خون خود جان انسان‌های متعددی را نجات دهند.

زیادی شیرین نباشید

قندخون

میزان ایده‌آل: قند خون ناشتای زیر ۱۰۰ میلی‌گرم دسی‌لیتر میزان مطلوب، ارزیابی می‌شود.
چرا میزان قندخون مهم است: میزان قند خون ناشتا و قند خون بعد از غذا، بهترین نشانه‌ها برای میزان احتمال فرد به بیماری‌ دیابت هستند.

چه کاری باید انجام دهید:

از پزشک خودتان بخواهید که حداقل سالی یک‌‌بار میزان قند خون ناشتای شما را چک کند. اگر میزان قند خون ناشتای شما بیش از ۱۱۰ بود، یک بار دیگر آزمایش را تکرار کنید و اگر این بار هم بالا بود آزمایش قند خون ۲ ساعت پس از غذا را انجام دهید و  زیر نظر پزشک متخصص غدد قرار بگیرید. اگر میزان قند خون ناشتای شما بین ۹۰ تا ۱۱۰ بود هرچند ماه یک‌بار آزمایش خود را تکرار کنید.

اگر فشارخون شما بالاست بهتر است سراغ این مواد غذایی بروید

۱- کرفس

این اعتقاد وجود دارد که کرفس اصلا کالری ندارد و می‌تواند شما را لاغر کند. صحت این ادعا ثابت نشده است اما پژوهشگران دانشگاه شیکاگو نشان داده‌اند که کرفس غنی از فتالید است که می‌تواند کاته کولامین‌ها (هورمون‌های موسوم به هورمون استرس که باعث تنگی عروق و بالا رفتن فشارخون می‌شوند) را مهار کند. بهترین کار این است که آب ۷ ساقه کرفس را با آب یک پرتقال مخلوط کنید و بنوشید.

۲-خوشمزه و مفید

دکتر مالکوم وان دربرگ، متخصص فارماکولوژی می‌گوید: «کاهش سدیم و  افزایش پتاسیم می‌تواند باعث کاهش فشارخون شود» کلیه‌های انسان که مسئول تنظیم سطح مایعات بدن و در نتیجه میزان فشارخون بدن هستند نیازمند نسبت ۳ به ۲ پتاسیم به سدیم هستند. برای این کار موز گزینه مناسبی است.

بهترین کار این است که روزی ۲ موز بخورید تا سطح سدیم و پتاسیم خون‌تان را به سطح مناسب برسانید.

چرا روغن زیتون و سیر تازه را باید با هم خورد؟

۳- روغن زیتون

دکتر وست راتربون، مسئول تحقیقات دانشگاه ایلی نویز می‌گوید: «خوردن روزانه یک‌ یا ۲ قاشق بزرگ روغن زیتون می‌تواند فشارخون ماکسیمم انسان را کاهش دهد. این میزان کاهش پس از یک تا ۲ سال استفاده حدود ۳ تا ۵ درصد است.» در ضمن روغن زیتون که دارای اولئیک اسید تک‌اشباع است میزان کلسترول خون را هم کاهش می‌دهد.
اگر می‌خواهید بیشترین سود را ببرید، روغن زیتون را به همراه سیر تازه نوش‌جان کنید تا از چسبیدن کلسترول به دیواره عروق و انسداد در جریان خون و ایجاد لخته هم جلوگیری کنید.

۴- هندوانه

هندوانه را به شوخی «بازکننده جریان خون» می‌دانند، زیرا آمینواسیدهای هندوانه در بدن انسان به آرژنین بدل می‌شوند که باعث تنظیم میزان مناسب عروق بدن می‌شود و در نتیجه فشارخون انسان را در حد طبیعی و مناسب تنظیم می‌کند.
روزانه یک لیوان بزرگ آب هندوانه یا یک برش نیم کیلویی هندوانه تازه بخورید.


• برای مطرح کردن سوالات پزشکی خویش، اینجا کلیک نمایید.

• برای ورود به کلینیک آنلاین و ارتباط با پزشکان آنلاین، اینجا کلیک نمایید.

• برای مشاهده بخش مشاوره پزشکی و پرسش های کاربران، اینجا کلیک نمایید.

• برای مشاهده فهرست دسته بندی کامل و تخصصی مقالات و مطالب، اینجا کلیک نمایید.


تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب


گردآورنده: وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان