نمایش منوی کناری

شیوه و روش تمیز کردن هوای منزل

۲۶/آذر/۱۳۹۴ 2,573 بازدید
شیوه و روش تمیز کردن هوای منزل

روش تمیز کردن هوای منزل

هوای داخل منزل ۵ تا ۷ برابر آلوده تر از هوای بیرون است. مصرف دخانیات، مواد ساختمان، مبلمان و وسایل خانه، مایت ها، کپک ها، انواع شوینده ها و غیره جزو منابع آلاینده ی داخل منزل هستند که امکان بروز آلرژی، تحریک پذیری مجاری تنفسی یا سردرد را فراهم می سازند.

گویا بشر معاصر عزم خود را جزم کرده تا به هیچ چیز رحم نکند. برای راحت تر رسیدن به محل کار و غیره، ماشین های شخصی را به خیابان ها می آورند. خیابان ها را شلوغ می کنند و با ترافیک وحشتناک و هیاهوی بوق و ناسزاهایی که به هم پرتاپ می کنند، نه تنها روح و روان خود را آشفته می سازند، بلکه نفس سالم کشیدن را نیز از خود دریغ می کنند.

در این کلانشهر و شهرهای بزرگ، دیگر حال «هوا» خوب نیست و این یک واقعیت تلخ است. ریه هایمان به قول معروف در «آمپاس» است و خبر نداریم که نفس نفس مونوکسید کربن و کُلی ترکیبات شیمیایی می بلعیم. کسی هم به فکر نیست و برایش مهم نیست. بچه های بیگناه مانند گنجشک های زبان بسته در میان این حجم وسیع آلودگی گیر افتاده اند.

در این وانفسا اغلب مردم تصور می کنند که هوای منزل سالم است و می توانند به آن پناه ببرند. غافل از اینکه هوای داخل منزل ۵ تا ۷ برابر آلوده تر از هوای بیرون است. مصرف دخانیات، مواد ساختمان، مبلمان و وسایل خانه، مایت ها، کپک ها، انواع شوینده ها و غیره جزو منابع آلاینده ی داخل منزل هستند که امکان بروز آلرژی، تحریک پذیری مجاری تنفسی یا سردرد را فراهم می سازند.

خوشبختانه بر خلاف آلودگی هوای بیرون که کنترل کردنش با اقداماتی نظیر اعلام روز هوای پاک هم غیرممکن به نظر می رسد، می توان با ترفندهایی هوای منزل را تمیز کرد و بهتر نفس کشید. در گام اول توصیه می کنیم به خاطر خودتان و فرزندانتان و نسل های آینده تا می توانید هوای شهر را آلوده نکنید. در گام بعدی اگر برای در امان بودن از این همه آلودگی(که خودمان به بار آورده ایم) به منزل پناه می برید، اول هوای منزل را پاکسازی کنید.

تاثیر سیگار بر هوای منزل

یکی از «خرده جنایت های خانوادگی» سیگار کشیدن در خانه است. شما آگاهانه سیگار کشیدن را انتخاب کرده اید و بدون شک بیش از هر کس دیگری به مضرات آن واقف هستید. اگر نیستید بدانید که دود سیگار بیش از چهارهزار نوع ترکیب شیمیایی دارد که ریه ها را نابود می کنند.

فرقی نمی کند که تابستان باشد یا زمستان. هر روز به مدت ۱۰ دقیقه پنجره ها را باز کنید تا هوای منزل عوض شده و هوای تازه وارد شود

اگر طرفدار آمار و ارقام هستید نیز بدانید که از هر دو فرد سیگاری، یک نفر به دلیل آسیب های همین ترکیبات شیمیایی جان خود را از دست می دهند. اینکه به خودتان آسیب می زنید تاسف انگیز است. اما اینکه دیگران را(که عزیزترین افراد زندگی تان هستند یعنی فرزند، همسر، والدین و دوستان و غیره) در معرض آسیب قرار می دهید نابخشودنی است.

همه ساله حدود پنج هزار انسان به دلیل خودخواهی افراد سیگاری جان خود را از دست می دهند. این افراد کسانی هستند که سیگار نمی کشند، اما  در معرض دود سیگار قرار دارند. مصرف دخانیات نه تنها به خود فرد آسیب می زند، بلکه اطرافیان آنها را نیز تحت تاثیر جدی قرار می دهد.

بنابراین توصیه می کنیم حداقل در منزل و محیط های بسته سیگار نکشید، چون این کار باعث آلودگی هوای منزل و ناکار کردن ریه های خود و اطرافیان تان می شود.

پکیج و آبگرمکن های دیواری را سرویس کنید

برای تمیز کردن هوای منزل از آلودگی ها لازم است که هر سال پکیج و آب گرمکن منزل تان توسط یک فرد مجرب سرویس شود. این کار باعث پیشگیری از پخش شدن مونوکسیدکربن در منزل می شود. اگر شومینه دارید نیز لازم است به طور مرتب آن را تمیز کنید.

اگر بخاری استفاده می کنید حواستان باشد

از بخاری صرفا به مدت کوتاه و در یک اتاقی که هوای خوبی در آن جریان دارد استفاده کنید. عدم رعایت نکات ایمنی در نصب بخاری ها و عدم تمیزی آنها، هوای منزل را آلوده به ترکیبات شمیایی کرده و خطرات جانی نیز در پی دارد.

آلودگی هوای خانه

داخل منزل نیاز به هوای تازه دارد

فرقی نمی کند که تابستان باشد یا زمستان. هر روز به مدت ۱۰ دقیقه پنجره ها را باز کنید تا هوای منزل عوض شده و هوای تازه وارد شود. این کار را بخصوص در حین و بعد از تمیز کردن خانه با محصولات شیمیایی مانند مواد سفیدکننده و گردگیری و غیره انجام دهید.

برای نظافت منزل از محصولات طبیعی استفاده کنید

شوینده های شیمیایی حاوی ترکیباتی هستند که به سلامتی آسیب های جدی می زنند. بهتر است از  شوینده های طبیعیمانند جوش شیرین، سرکه سفید، لیموترش و غیره برای تمیز کردن و برق انداختن منزل استفاده کنید. شاید باورتان نشود، اما نوشابه می تواند به همان اندازه ی جرمگیرهای شیمیایی برای تمیز کردن کاشی ها کارساز باشد.

رطوبت و کپک ها را جدی بگیرید

رطوبت زیاد داخل منزل باعث ایجاد کپک زدگی در دیوارها، کف و سقف می شود. این لکه های سبز یا سیاه، سمی و آلرژن هستند، یعنی ایجاد حساسیت می کنند. اگر قرار است از آلودگی محیط بیرون به منزل پناه ببرید، این کپک ها را جدی بگیرید. برای مقابله با این مشکل هوای بخش های مرطوب منزل مانند حمام یا آشپزخانه را بیشتر عوض کنید.

یادتان باشد که مبلمان های چوبی نو و تازه تا چند ماه بعد از خرید، ترکیبات شیمیایی آزاد می کنند. لازم است در این فاصله تا حد امکان زود به زود هوای منزل را عوض کرد.

حین آشپزی، درب ماهیتابه ها و قابلمه ها را بگذارید و از روشن کردن هود اجاق گاز غافل نشوید. لباس های خیس را بیرون از منزل خشک کنید. خشک کردن لباس در داخل اتاق ها باعث افزایش رطوبت منزل می شود. اگر به هر دلیلی مجبور به این کار هستید پنجره ی اتاق را باز بگذارید.

اسانس های روغنی را دریابید

از اسانس های روغنی گیاهی به جای شمع های معطر، اسپری ها و خوشبوکننده های صنعتی استفاده کنید.  این اسانس ها کاملا طبیعی هستند و بدون آزاد کردن ترکیبات سمی و شیمیایی، هوای منزل را تمیز و تازه می کنند.

گیاهان تصفیه کننده هوا

برخی از گل ها و گیاهان آپارتمانی هوای داخل منزل را تصفیه می کنند. این گیاهان قادر به جذب مونوکسید کربن هستند. گیاه فیکوس یا انجیر زینتی ترکیبات شیمیایی زیادی که در اساس منزل، موکت ها یا رنگ ها وجود دارد را به خود جذب می کند.

دریچه ی هواکش را تمیز کنید

برای اینکه هوای آلوده ی منزل به بیرون هدایت شود به هواکش نیاز هست. کاری که شما باید انجام دهید این است که به طور مرتب دریچه های این هواکش ها را گردگیری و تمیز کنید.

حواستان به مبل ها و اثاثیه نو باشد

یادتان باشد که مبلمان های چوبی نو و تازه تا چند ماه بعد از خرید، ترکیبات شیمیایی آزاد می کنند. لازم است در این فاصله تا حد امکان زود به زود هوای منزل را عوض کرد.

مواد آلرژن را کاهش دهید

به طور مرتب جاروبرقی بکشید تا فرش ها و موکت ها را از وجود مایت ها و گرد و غبار خلاص کنید. هر روز گردگیری کنید. بین پره های رادیاتور، اجاق گاز، بخاری، اطراف و داخل شومینه و خلاصه همه جای منزل را تمیز کنید.

تمام تلاش تان را برای استفاده از مواد طبیعی مانند لیموترش،  جوش شیرین و سرکه به کار بگیرید و تا حد امکان از وایتکسو غیره استفاده نکنید.


• برای مطرح کردن سوالات پزشکی خویش، اینجا کلیک نمایید.

• برای ورود به کلینیک آنلاین و ارتباط با پزشکان آنلاین، اینجا کلیک نمایید.

• برای مشاهده بخش مشاوره پزشکی و پرسش های کاربران، اینجا کلیک نمایید.

• برای مشاهده فهرست دسته بندی کامل و تخصصی مقالات و مطالب، اینجا کلیک نمایید.


تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب


گردآورنده: وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان