نمایش منوی کناری

درمان ناتوانی های روانی با فیزیوتراپی

۲۹/آذر/۱۳۹۴ 4,444 بازدید
درمان ناتوانی های روانی با فیزیوتراپی

درمان ناتوانی های روانی با فیزیوتراپی

همیشه وقتی صحبت از فیزیوتراپی به میان می آید، اکثر ما به یاد مادران و پدرانی می افتیم که از آرتروز و کمر درد رنج می برند و برای تسکین دردهایشان به سالن های فیزیوتراپی می روند، یا جوانان و افرادی که در تصادفات رانندگی دچار شکستگی استخوان شده و نیاز به فیزیوتراپی پیدا کرده اند. اما نقش فیزیوتراپی در ارتقای سلامت مردم بیش از اینهاست. تمرینات انجام شده در جلسات فیزیوتراپی تاثیر زیادی در ارتقای کیفیت زندگی افراد مبتلا به ناتوانی های روانی نیز دارد.

سلامت روانی

سلامت روانی مناسب یک اصل بنیادین در سلامت فرد و خانواده او است، در حالی که سلامت روانی نامناسب به عنوان یکی از دلایل بزرگ ناتوانی، کیفیت پایین زندگی و کاهش بهره وری درنظر گرفته می شود.

نتایج بررسی های علمی نشان داده است که تمرین های هوازی مانند شناکردن، دوچرخه سواری، پیاده روی و حرکات موزون، اضطراب و استرس را کاهش می دهند

در عصر کنونی اصلاحات در نوع زندگی خصوصا برای افرادی که دارای بیماری روانی جدی هستند اهمیت زیادی دارد و یک راه مقرون به صرفه جهت بهبود سلامت می باشد.

بیشتر این افراد دارای خطر ابتلای بالای بیماری های شدید و کم تحرکی و تاثیرات جانبی دارویی مانند بیماری های قلب و عروق می باشند. به علاوه، سطح پایین فعالیت بدنی افرادی که دچار اختلالات روانی هستند، به عنوان عامل اصلی چاقی تصور شده و به افزایش دیابت و برخی سرطان ها کمک می کند.

فعالیت های بدنی:

• بهبود کیفیت زندگی

فعالیت بدنی از دو طریق یعنی بهبود سلامت جسمی و همچنین تسکین ناتوانی های اجتماعی و روانی، دارای پتانسیل بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به بیماری های روانی جدی است. به طور خاص، در طول فرایند پیر شدن، تمرینات بدنی یک درمان کمکی برای اختلالات عصبی و شناختی محسوب می شوند و به تاخیر آغاز فرایندهای عصبی کمک می کنند.

• مزایای تمرینات منظم

انجام تمرین های منظم و داشتن فعالیت بدنی مناسب مزایای زیادی برای بهبود و ارتقای سطح سلامت این افراد دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره داشت:

• بهبود خواب

• تحمل بهتر

• بهبود قدرت عضله و انعطاف پذیری

• مدیریت درد بدون دارو

• جلوگیری از زمین خوردن و دیگر مشکلات حرکتی در بیماران سالمند

• کاهش وزن

• کاهش کلسترول خون و بهبود تناسب قلبی عروقی

سلامت روان در اثر تحرک بدنی

نتایج بررسی های علمی نشان داده است که تمرین های هوازی مانند شناکردن، دوچرخه سواری، پیاده روی و حرکات موزون، اضطراب و استرس را کاهش می دهند. بهبود خلق و خوی به علت افزایش جریان خون به مغز و از طریق تاثیر بر محورهیپوتالاموس- هیپوفیز – آدرنال صورت می گیرد.

از مزایای انجام این تمرینات نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• افزایش اعتماد به نفس

• بهبود خلق  و خوی و ارتقای سلامت از طریق برنامه تمرینی

• تقویت انگیزه بیماران و ارتقای خودمدیریتی در مسائل سلامت روان

• کاهش انزوای اجتماعی

• بهبود کیفیت زندگی

تمرین های تجویز شده برای بیماران دچار اختلالات روانی

همانطور که گفته شد سطح پایین فعالیت های بدنی در افرادی که دچار اختلالات روانی هستند روی کیفیت زندگی و سلامت بدنی آنها تاثیر منفی دارد. از تمرین های مناسب شرایط بدنی این افراد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• تمرین های انعطاف پذیری و استقامتی

• تکنیک های تمدد اعصاب

• آب درمانی

• تمرین های تحرک عمومی

• بازخورد زیستی یا بیوفیدبک

• باز آموزی حالت ایستادن و حرکت همراه با درد شدید و مزمن

• آموزش تعادل

نتایج مطالعات انجام شده در زمینه ی اثرات فعالیت های جسمی بر روی حالت های احساسی، اضطراب و افسردگی نشان می دهند که تمرین های ریتم دار و هوازی و استفاده از گروه های عضله ای بزرگ (در فعالیت هایی مانند شناکردن، پیاده روی و …) با شدت متوسط و کم، بیشترین بهبودی را در وضعیت این افراد به وجود می آورند.

لازم است که تمرینات بدنی (انعطافی و مقاومتی) برای ۱۵ تا ۳۰ دقیقه انجام شده و حداقل سه بار در هفته و در برنامه های ۱۰ هفته ای یا بیشتر انجام شوند.

نتایج مطالعات انجام شده، اثرات مثبت تمرینات انجام شده را تایید می کنند که از جمله می توان به کاهش اضطراب و افسردگی پس از یک جلسه تمرین اشاره کرد. این تغییر در خلق و خوی به وجود آمده بعد از تمرین، اغلب توسط هورمون های اندورفین و مونوآمین ایجاد می شوند.

همچنین ممکن است این تمرینات دمای بدن و جریان خون را در مغز افزایش داده و بر محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- آدرنال و واکنش فیزیولوژیکی نسبت به استرس تاثیر بگذارند.

درمان مشکلات روانی با فیزیوتراپی

می توان از درمان های فیزیوتراپی برای بهبود کیفیت زندگی بیماران با ناتوانایی های روانی استفاده کرد که این بهبود از طریق افزایش اعتماد به نفس، بهبود حالات خلق و خوی، اضطراب کاهش یافته، انعطاف پذیری نسبت به استرس یا بهبود خواب حاصل می شود. بنابراین، فیزیوتراپیست ها تسهیل کننده بهبود سلامت روانی مرتبط با سلامت جسمی بیماران خود هستند.


• برای مطرح کردن سوالات پزشکی خویش، اینجا کلیک نمایید.

• برای ورود به کلینیک آنلاین و ارتباط با پزشکان آنلاین، اینجا کلیک نمایید.

• برای مشاهده بخش مشاوره پزشکی و پرسش های کاربران، اینجا کلیک نمایید.

• برای مشاهده فهرست دسته بندی کامل و تخصصی مقالات و مطالب، اینجا کلیک نمایید.


تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب


گردآورنده: وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
موضوعات : اعصاب و روان


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان