نمایش منوی کناری

گامهایی برای رفع نگرانی‌های بی دلیل

۱۴/دی/۱۳۹۴ 5,402 بازدید
گامهایی برای رفع نگرانی‌های بی دلیل

گامهایی برای رفع نگرانی‌های بی دلیل

بعضی افراد در طول زندگی با نگرانی هایی روبه رو می‌شوند و هیجاناتی را نیز همراه با آن‌ها تجربه می‌کنند. چنین نگرانی هایی بیشتر در ذهن افراد و گاهی به صورت کلامی مطرح می‌شوند. در ادامه مطلب راهکارهایی را برای مواجهه با نگرانی‌های بی دلیل و برطرف کردن آن مطرح می‌کنیم.

با صدای زنگ ساعت متوجه می‌شود که صبح شده و باید بیدار شود. با پشت دست چشم هایش را می‌مالد، زنگ ساعت را قطع و تلاش می‌کند تا بلند شود اما ناگهان، دلشوره عجیبی احساس می‌کند. یک لحظه با خودش فکر می‌کند تا دلیل این نگرانی اش را بیابد اما چیزی به ذهنش نمی‌رسد. آهی می‌کشد و امیدوار است که با شستن دست و صورتش این نگرانی‌های‌ بی‌دلیل برطرف شود اما هر لحظه دلشوره اش بیشتر می‌شود. دست و صورتش را می‌شوید درحالی که از همین اول صبح، نگران افتادن اتفاقی است که نمی‌داند چیست!
بعضی افراد در طول زندگی با نگرانی هایی روبه رو می‌شوند و هیجاناتی را نیز همراه با آن‌ها تجربه می‌کنند. چنین نگرانی هایی بیشتر در ذهن افراد و گاهی به صورت کلامی مطرح می‌شوند. در ادامه مطلب راهکارهایی را برای مواجهه با نگرانی‌های بی دلیل و برطرف کردن آن مطرح می‌کنیم.

نگرانی‌ها را شناسایی کنید

برای این که بتوانید با نگرانی‌های‌ خود مواجه شوید، لازم است آن‌ها را بشناسید. شاید لازم باشد برای نگرانی هایتان درجات و طبقاتی درنظر بگیرید. افکاری مانند این که نگرانم همسرم مرا ترک کند یا خودم را در موقعیتی بحرانی می‌بینم، اگر بدون دلیل باشد نگرانی بی دلیل محسوب می‌شود. شما باید همین نگرانی هایتان را شناسایی کنید تا بتوانید آن‌ها را برطرف می‌کنید.

فهرستی از نگرانی هایتان تهیه کنید

برای شناسایی نگرانی هایتان باید فهرستی از نگرانی هایتان را در طول هفته تهیه کنید. با این روش محدوده نگرانی‌های‌ شما نیز مشخص می‌شود. برای تهیه فهرست نگرانی هایتان باید به این سوالات پاسخ دهید: زمانی که مضطرب می‌شوید به چه فکر می‌کنید؟ چه مواقعی بیشتر نگران می‌شوید؟ آیا زمانی که مضطرب هستید تصوراتی در ذهن تان شکل می‌گیرد؟ آیا این پیشگویی‌ها شما را آزار می‌دهد؟ آیا همیشه احساس می‌کنید اتفاقی بد در راه است؟ توصیه می‌شود برای ثبت نگرانی هایتان از جدول شماره یک استفاده کنید.

جدول شماره ۱ – ثبت نگرانی ها

تاریخ/ساعت بروز نگرانی موقعیت خود را توضیح دهید اکنون چه هیجان یا احساسی دارید؟ نگرانی خود را بنویسید

البته گاهی ممکن است نتوانید نگرانی‌ها و افکارتان را شناسایی کنید یا این که نگرانی هایتان را با احساسات و هیجانات خود اشتباه بگیرید و نتوانید تفاوتی بین آن‌ها قائل شوید و در نهایت به این نتیجه برسید که نوشتن آن‌ها فایده‌ای‌ برای شما نخواهد داشت یا این که ممکن است بترسید با نوشتن آن ها، نگرانی هایتان واقعی تر شوند یا بیشتر شما را آزار دهند. اما به یاد داشته باشید که با فرار کردن از این مسئله از میزان نگرانی هایتان کاسته نخواهد شد.

تشخیص احساسات از هیجانات

گاهی یک نگرانی با احساسات یا هیجانات اشتباه گرفته می‌شود. به عنوان مثال این که شما فکر می‌کنید در یک امتحان موفق نخواهید شد، یک «نگرانی» است اما عصبانیت، ناراحتی و … احساسات ناشی از آن است.

سود و زیان نگرانی هایتان را بررسی کنید

به طور طبیعی در بعضی از موقعیت‌ها نگرانی‌ها باعث عملکرد بهتر ما در آن موقعیت خواهد شد. به طور مثال، اگر شب امتحان نگران نباشیم در نتیجه درس هم نخواهیم خواند ولی در بعضی مواقع وجود نگرانی سطح عملکرد ما را به شدت پایین می‌آورد. بنابراین همه نگرانی‌ها بد نیستند و بعضی از آن‌ها باعث پیشرفت شما خواهد شد.

بعد از پر کردن جدول ثبت نگرانی‌ها باید به سوالات زیر پاسخ دهید: به نظرتان نگرانی‌های‌ شما چه نکات مثبتی دارند؟ سودها و زیان‌های‌ نگرانی هایتان چه هستند؟ فکر می‌کنید اگر کمتر نگران باشید در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟ شما می‌توانید جواب سوالات ذکر شده را در جدول شماره ۲ که به بررسی سود و زیان نگرانی‌ها می‌پردازد، ثبت کنید.

اگر فکر می‌کنید که چون بعضی از نگرانی‌ها سود و زیانی مشخص ندارند و اصولاً جلوگیری از ایجاد آن‌ها هم اجتناب ناپذیر است در نتیجه تلاش‌ها برای رفع آن‌ها بی فایده است، خوب است بدانید که آدم‌ها به ندرت کاری را انجام می‌دهند که اصلاً به آن معتقد نباشند. یعنی انسان عاقل نگران موضوعی می‌شود که معتقد است آن مسئله می‌تواند برای او مفید باشد. بنابراین در پی یافتن دلیل نگرانی هایتان باشید. اگر بتوانید دلیل اصلی و منطقی نگرانی‌های خود را پیدا کنید به طور قطع به این نتیجه خواهید رسید که می‌توانید نگرانی هایتان را برطرف کنید.

جدول شماره ۲ – بررسی سود و زیان نگرانی ها

نوع نگرانی زیان ها میزان اهمیت زیان ها سودها میزان ارزش سودها نسبت زیان به سود.

تبدیل نگرانی‌ها به پیش بینی

بیشتر نگرانی‌ها در افراد به صورت مبهم و با عبارت: « نکند که … » آغاز می‌شوند. برای رفع نگرانی‌ها باید بتوانید آن‌ها را بسنجید. البته آزمودن یک موضوع مبهم کاری دشوار است بنابراین لازم است نگرانی هایتان را به پیش بینی‌های‌ خاص و واقعی درباره رویداد‌های‌ واقعی زندگی تبدیل کنید. برای این کار می‌توانید به این سوالات پاسخ دهید: ۱ – شما پیش بینی می‌کنید دقیقا در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟ ۲ – پیش بینی می‌کنید چه موقع این اتفاق خواهد افتاد؟ ۳ – آیا می‌توانید در پیش بینی هایتان نکات مثبتی را هم بیابید؟ برای رسیدن به نتیجه بهتر می‌توانید جواب این سوالات را در جدول شماره ۳ بنویسید.

جدول شماره ۳- تبدیل نگرانی به پیش بینی

نوع نگرانی پیش‌بینی می‌کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر بتوانید پیش بینی‌های دقیقی از نگرانی‌های خود تهیه کنید گام موثری در رفع نگرانی‌های خود برداشته اید چرا که با این کار خواهید فهمید که نگرانی شما منطقی بوده است یا خیر. به عبارت دیگر اگر پیش بینی به دست آمده محال و بی پایه باشد مشخص می‌شود که نگرانی شما بی دلیل بوده است و اگر پیش بینی شما نوید یک اتفاق ناخوشایند را بدهد، باز هم دیگر جای نگرانی نیست چرا که می‌توانید تا گرفتن تصمیم‌های درست و با استفاده از مهارت «حل مسئله» از وقوع اتفاق مورد نظر جلوگیری کنید.


• برای مطرح کردن سوالات پزشکی خویش، اینجا کلیک نمایید.

• برای ورود به کلینیک آنلاین و ارتباط با پزشکان آنلاین، اینجا کلیک نمایید.

• برای مشاهده بخش مشاوره پزشکی و پرسش های کاربران، اینجا کلیک نمایید.

• برای مشاهده فهرست دسته بندی کامل و تخصصی مقالات و مطالب، اینجا کلیک نمایید.


تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب


گردآورنده: وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
موضوعات : اعصاب و روان


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان