نمایش منوی کناری

بیماری پای ورزشکاران،علل،پیشگیری

۱۵/اسفند/۱۳۹۴ 4,965 بازدید
بیماری پای ورزشکاران،علل،پیشگیری

بیماری پای ورزشکاران

بیماری پای ورزشکاران ،همان قارچ‌های پوستی است. هوا گرم است و از نوک سر تا انگشت‌های پای‌تان خیس عرق است. خارش و سوزش انگشت‌ها هم امان‌تان را بریده. به محض اینکه کفش‌های‌تان را در می‌آورید با قرمزی کف پا مواج می‌شوید که قطعا این خارش و قرمزی‌ها عادی نیست. شاید برخی از افراد با این علائم آشنا باشند؛ بله قارچ‌های بیماری‌زا محل جدیدی برای زندگی پیدا کرده‌اند. بهتر است بگوییم پای شما خانه‌ای جدید برای قارچ‌های پوستی شده است. اما چه شرایطی آنها را به اینجا دعوت کرده است؟

قارچ شناس شوید

قارچ‌ها موجوداتی شبیه گیاهان هستند، اما چون نمی‌توانند فتوسنتز کنند، مجبورند یک زندگی انگلی داشته باشند. به همین دلیل روی بدن یا بقایای بدن موجودات زنده رشد کرده و تکثیر می‌شوند. اما همه قارچ‌ها به یک صورت رشد نمی‌کنند؛ آنها به دو دسته چندسلولی و تک‌سلولی تقسیم می‌شوند. قارچ‌های چندسلولی در طبیعت به راحتی قابل مشاهده هستند، اما قارچ‌های تک‌سلولی همان قارچ‌هایی‏ هستند که می‌توانند برای انسان و سایر موجودات بیماری‌زا باشند. این قارچ‌های تک‌سلولی روی پوست مرده نفوذ می‌کنند و اگر شرایط محیطی فراهم باشد رشد کرده،تکثیر می‌شوند.

قارچ‌ها چطور ظاهر می‌شوند؟

نباید انتظار داشته باشید که قارچ‌های تک سلولی بیماری زا را به راحتی مشاهده کنید. این نوع از قارچ قابل مشاهده نیستند، اما اگر روی پوست‌تان با تغییراتی مثل قرمزی به همراه پوسته‌ریزی مواجه شدید بهتر است به وجود قارچ‌ها روی پوست‌تان شک کنید، به خصوص اگر همراه با خارش باشد. در مواقع شدیدتر، علاوه بر علائم گفته شده تاول‌هایی روی پوست ایجاد می‌شوند که حاوی مایعات شفاف یا کدررنگ چرکی هستند. اکثر قارچ‌های بیماری‌زا با این علائم خودشان را روی پوست نشان می‌دهند.

کدام عضو بدن مستعد تر است؟قرمزی و پوسته ریزی

شایع‌ترین جایی که ممکن است گرفتار قارچ‌های پوستی شوید، انگشت‌های پا است. به خصوص بین انگشت چهارم و پنجم پا چون تهویه مناسبی وجود ندارد، بروز قارچ‌ها در این محل‌ها بیشتر است. قارچ‌ها ممکن است روی پوست وجود داشته باشند، اما زمانی رشد می‌کنند و زیاد می‌شوند که شرایط برای‌شان فراهم شود. هر زمان که نام بیماری پای ورزشکاران را شنیدید، بدانید که منظور همان قارچ‌های پوستی است؛ زیرا این بیماری در بین ورزشکاران بسیار شایع بوده و تنها دلیلش هم تعرق زیاد است. پس افرادی که تعرق زیادی دارند احتمال ابتلا به این بیماری در آنها نسبت به سایر افراد دیگر بیشتر است.

فقط مخصوص ورزشکاران نیست

برخلاف نام بیماری که پای ورزشکار است، هر فردی که شرایط زیر را داشته باشد در معرض خطر این بیماری قارچی است:

پوشیدن طولانی مدت کفش جلو بسته یا کفش‌هایی که تهویه ندارند. مرطوب بودن پاها برای مدت زمان طولانی عرق کردن زیاد در ناحیه انگشتان پا وجود زخم در کف پا یا در ناخن‌ها اما به غیر از ورزشکاران در افراد مسن هم این بیماری شایع است. هرچه سن بالاتر می‌رود، توقع داریم قارچ پوستی در افراد بیشتر مشاهد شود؛ به خصوص افرادی که سنشان بالای ۵۰ سال است، بین دو نفر یک نفرشان به این بیماری از نوع خفیف تا شدید مبتلا می‌شود.

بیماری پای ورزشکار یک بیماری واگیردار است.

قارچ‌ها ساکن نمی‌مانند

فکر نکنید که قارچ‌ها در یک مکان به وجود می‌آیند و همان جا باقی می‌مانند؛ اگر شرایط محیطی مناسب باشد علاوه بر روی انگشتان پا، پاشنه، کف و لای انگشتان نیز جاهایی هستند که برای رشد قارچ مساعدند. اتفاقا خوب این است که یکی از پاها دچار این مشکل بشود، اما از آن جاکه بیماری پای ورزشکار واگیردار است، می‌تواند با تماس مستقیم و غیرمستقیم (نظیر تماس با کفش، جوراب، دمپایی مشترک در حمام‌های عمومی و استخرها) از فردی به فرد دیگر منتقل شود. به همین دلیل اگر به موقع تشخیص داده نشود و درمان‌های لازم انجام نشود، انتقال آن به سایر قسمت‌ها امکان پذیر است.

کشت پوستی، شما را از این بیماری آگاه می‌کند

همان طور که گفته شد، قارچ‌های پوستی قابل رویت نیستند، اما از روی برخی از علائم می‌توان به وجود آنها شک کرد. دید پزشکی با دید افراد عادی فرق دارد. معمولا زائده‌های قارچی با نشانه‌ای به نام زائده فعال (این زائده به صورت حلقوی یا نیمه‌حلقوی است که لبه زائده فعال بوده اما مرکز آن غیرفعال یا رو به بهبودی است) همراه هستند که این زائده به تشخیص بیماری کمک می‌کند. اما تشخیص از این طریق برای همه افراد امکان‌پذیر نیست. به‌طور کلی پزشک به سادگی و در عرض چند دقیقه می‌تواند با انجام کشت پوستی بیماری را تشخیص داده و درمان مناسب را آغاز کند.

زود دل نمی‌کند

از زمانی که بیماری پای ورزشکاران در فرد تشخیص داده می‌شود، باید درمان را که هم به صورت دارویی و هم موضعی است شروع کرد. درمان قارچ‌های پوستی در شرایط نرمال ممکن است تا مدت ۲ ماه هم طول بکشد، اما در شرایط خاص احتمال دارد طول درمان بیشتر باشد. شرایط خاص به زمانی گفته می‌شود که قارچ‌ها به ناخن‌ها هم سرایت کرده باشد.

درمان‌های خودسرانه را دور بریزید

خیلی از افراد سعی می‌کنند با راهکارهای خانگی مثل زدن بتادین، سرکه یا آب نمک با خوددرمانی این مشکل را برطرف کنند. اما هیچ کدام از این روش‌ها از نظر علمی تایید نشده است. تنها ماده گیاهی که خاصیت ضدقارچی دارد، حناست. مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه حنا را روی محل قارچ‌ها قرار دهید، اما به دلیل رنگی که حنا به پوست می‌دهد، برخی از افراد راغب به انجام این کار نیستند.

به همین دلیل توصیه می‌شود با راهکارهای خانگی غیرموثر درمان را به تعویق نیندازید. به‌طور کلی بیماری پای ورزشکار می‌تواند از نوع خفیف تا شدید متغیر باشد و در مدت زمان کوتاه درمان شود یا به زمان زیادی برای درمان نیاز داشته باشد. ولی چیزی که عمومیت دارد پاسخ خوب به درمان و امکان پیشگیری است.

برای جلوگیری از ابتلا به قارچ در استخرها و حمام‌های عمومی از دمپایی استفاده نمایید.

قارچ کاندیدا

افرادی که مشکل نقص ایمنی دارند، مثل بیماران پیوندی یا افراد دیابتی ممکن است به نوع دیگری از بیماری‌های قارچی مبتلا بشوند. البته این قارچ‌ها هم از نوع تک سلولی بوده که به نام قارچ‌های کاندیدا معروف هستند. قارچ کاندیدا بیشتر تمایل دارد بین انگشتان پا و اطراف ناخن‌ها رشد و نمو داشته باشد تا کف یا روی پاها. اما به‌طور کل قارچ‌های غیرکاندیدا یا قارچ‌های کپکی شیوع‌شان نسبت به قارچ‌های دیگر در بین افراد به خصوص افراد سالم بیشتر است. همچنین بوی پا در این نوع از قارچ‌ها کمتر نقش دارند.

این کفش‌ها را نپوشید

همان طور که گفته شد، بیماری ورزشکاران یک بیماری مسری است؛ به همین دلیل ممکن است برخی از افرادی که مبتلا به این بیماری هستند، کفش‌شان هم آلوده به قارچ شود. به همین دلیل توصیه می‌شود افرادی که مقاوم به درمان هستند و بیماری‌شان عود می‌کند، دیگر از کفش آلوده استفاده نکنند. قارچ‌ها در بافت‌های کفش فرو رفته‌اند، به همین دلیل با شست و شو و حتی قرار دادن در آفتاب آنها از بین نمی‌روند.

قارچ‌ها این شرایط را دوست ندارند

برای جلوگیری از ابتلا به بیماری پای ورزشکار، اقدامات زیر را انجام دهید:

• پای خود را بعد از استحمام یا شنا به‌طور کامل خشک کنید.

• در استخرها و حمام‌های عمومی از دمپایی یا صندل شخصی استفاده کنید.

• سعی کنید از جوراب استفاده کنید تا پاها خشک‌تر باشند.

• از کفش با تهویه مناسب استفاده کنید، اگر شرایط کاری شما به گونه‌ای است که پای شما برای طولانی مدت درون کفش است، حتما به صورت روزانه پای خود را با آب گرم و صابون بشویید و به خوبی پا و لای انگشتان را خشک کنید.


• برای مطرح کردن سوالات پزشکی خویش، اینجا کلیک نمایید.

• برای ورود به کلینیک آنلاین و ارتباط با پزشکان آنلاین، اینجا کلیک نمایید.

• برای مشاهده بخش مشاوره پزشکی و پرسش های کاربران، اینجا کلیک نمایید.

• برای مشاهده فهرست دسته بندی کامل و تخصصی مقالات و مطالب، اینجا کلیک نمایید.


تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب


گردآورنده: وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان