نمایش منوی کناری

مواردی که باعث ناباروری می شود

۰۴/مرداد/۱۳۹۳ 4,366 بازدید
مواردی که باعث ناباروری می شود

میزان ناباروری در کشور ما به میزان سال‌های گذشته و در مقایسه با سایر کشورها بسیار بالاست، آمارها نشان می‌دهند که نرخ شیوه ناباروری در کل کشور ۲۰٫۲ درصد است که با میانگین جهانی که ۱۲ تا ۱۵ درصد است فاصله زیادی دارد، هرچند از لحاظ پیشرفت علم پزشکی و در درمان ناباروری، ایران جزو کشورهای پیشگام بوده و متخصصان روش‌های متنوعی را در این خصوص ابداع نموده و با موفقیت هم مواجه بوده‌اند ولی هزینه‌های درمانی ناباروری در حال حاضر بسیار بالا بوده و مشمول انواع بیمه‌ها نیز نیست.

در گفت و گو با متخصص زنان و زایمان بیوطب بخوانید:

دلایل افزایش ناباروری

 ۱- ازدواج دیرهنگام

طبق نظر کارشناسان ازدواج دیرهنگام، تمایل به تأخیر در فرزند آوری و استفاده از روش‌های پیشگیری از حاملگی به مدت طولانی می‌تواند موجب ناباروری شود.

به همین دلیل هرچه بارداری و زایمان زودتر اتفاق بیفتد، احتمال نازایی ثانویه، سرطان‌های تخمدان و پستان، یائسگی زودرس و عوارض مربوط به آن از قبیل پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی و عروقی، فشارخون و … کمتر خواهد شد.

کاهش قدرت باروری

درعین‌حال باید توجه داشت حق مادرشدن با توجه به تفاوت‌های فردی و موقعیت و شرایط جغرافیایی، نژادی، تغذیه، آداب و رسوم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ بنابراین تعیین محدوده سنی برای ازدواج و بارداری، مغایر با حقوق مادری و تشکیل خانواده است؛

آنچه مسلم است تغییرات جدی و محسوس در ابعاد مختلف سبک زندگی در ایجاد و گسترش دامنه این مشکل نه تنهایی تأثیر نبوده بلکه تحقیقات علمی نشان می‌دهد که تغییر در نحوه پوشش و لباس، مسکن، اغذیه، تفریح، بهداشت، کشاورزی و … همگی نقش قابل‌ملاحظه‌ای در ایجاد زمینه‌های ناباروری و البته سایر مشکلات جسمی و روحی انسان امروز دارند.

آنچه در این بین به شدت به آن احساس نیاز وجود دارد ارائه‌ الگوی صحیح و متناسب با معیارهای اسلامی است که می‌تواند مصالح زندگی خانوادگی را تأمین کند و در حفظ سلامت روحی و روانی اعضای خانواده نقش قابل‌توجهی داشته باشد اما الگوگیری خواسته یا ناخواسته ما از مدل زندگی جهان غرب بدون بررسی و آسیب‌شناسی موجب شده است که عوارض و مشکلات ناشی از آن‌ها نیز به جامعه ما واردشده و با سرعت گسترش یابد.

متأسفانه در برخی ابعاد، این عوارض و پیامدهای منفی به دلیل عدم بومی‌سازی و تناسب با بستر فرهنگی اجتماعی کشور ما حتی بیش از آنچه در خود کشورهای غربی بروز یافته، دیده می‌شود.

موارد ذیل که همگی برگرفته از تحقیقات مستقل علمی و دانشگاهی است نشان می‌دهد که چگونه تغییر سبک زندگی، جدا شدن از سنت‌ها و عادات فرهنگی و بومی و استفاده از برخی پدیده‌ها و ابزارهای مدرن، سلامت جسمی و روحی نسل آینده و از جمله سلامت باروری را تحت‌الشعاع قرار داده است.

۲- آلاینده‌های زیست‌محیطی

مواردی چون آلاینده‌های زیست‌محیطی آب، خاک و هوا که تحقیقات علمی به دست آمده حاکی از آن است که این ترکیبات در جلوگیری از تشکیل نطفه،سقط جنین عدم رشد مناسب جنین، ایجاد ناباروری و … مؤثر شناخته‌شده‌اند و جذب سرب از راه هوا و آب و غذا موجب عقیمی بزرگ‌سالان، زایمان زودرس، سردرد، خستگی، بی‌قراری و عدم تمرکز کافی می‌شود، در افراد مسن لخته شدن خون در مغز و سکته‌های مغزی را در پی دارد و در کودکان باعث کاهش توان فکری و ضریب هوشی خواهد شد یکی از این موارد است.

۳-مصرف مواد مخدر

مصرف مواد مخدر که علاوه بر تخریب روحی و روانی، بر انسان به علت تأثیر شدید بر روی سیستم تولیدمثل هر دو جنس در صورت مصرف هر چند اندک آن می‌تواند موجب ناباروری شود.

۴- برخی از لوازم بهداشتی و آرایشی

شاید کم‌تر کسی باور کند که محصولات آرایشی بهداشتی در ناباروری مؤثرند؛ کارشناسان معتقدند باریم که عنصری از گروه فلزات قلیایی است و بسیاری ترکیبات و املاح آن به شدت در انسان ایجاد مسمومیت می‌کند کاربرد وسیعی در ساخت پلاستیک‌ها، صابون‌ها و همچنین برخی از محصولات آرایشی از جمله رژ لب مورد استفاده قرار می‌گیرد که مستقیماً از طریق منافذ پوست و یا دهان و تنفس وارد بدن می‌شوند.

تأثیرات منفی این ترکیبات در جلوگیری از لانه گزینی جنین در رحم، سقط‌جنین و انواع بیماری‌های قلب و عروق به اثبات رسیده است.

همچنین فتالات‌ها (یک استروژن محیطی یا مختل‌کننده آندوکرینی) که در واقع حالت‌دهنده لاستیک‌های قابل‌انعطاف است کاربرد وسیعی در تهیه لوازم آرایشی از جمله در لاک ناخن، ضد آفتاب، مرطوب کننده‌ها، اسپری مو و شامپوها و دیگر موارد مصرفی دارند.

این ترکیبات که محلول در چربی و نسبت به متابولیسم مقاوم هستند سبب اختلال‌هایی در هورمون‌های تولیدمثل طبیعی بدن می‌شوند.

۵-چاقی و تغذیه نامناسب

چاقی و تغذیه نامناسب هم دیگر عامل ناباروری است همان طور که آمارهای سازمان غذا و دارو نشان می‌دهد چاقی در ایران ۱۰ برابر آمار جهانی است و قابل‌توجه این‌که چاقی یکی از مهم‌ترین عوامل ناباروری است، استفاده از رژیم‌های نامناسب غذایی، غذاهای صنعتی همراه با انواع نگه‌دارنده، فست‌فودها در زندگی امروز بسیار رواج یافته است که همگی از عوامل ناباروری هستند.

همچنین، استفاده از انواع هورمون‌ها و داروهای گوناگون در پرورش دام و طیور نیز موجب شده است که انواع گوشت قرمز و حتی گوشت سفید مرغ و ماهی نیز از سلامت کافی برخوردار نباشد و بقایای این هورمون‌ها در محصولات لبنی هم دیده شود که موجب اختلال‌های هورمونی، افزایش موهای زائد، ایجاد انواع کیست‌ها و امثال آن به ویژه در دختران می‌شود که تمام این موارد از جمله موارد موثر در ایجاد ناباروری هستند.

۶-پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان

پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان به ویژه شلوارهای جین در مردان و زنان هردو موجب اختلال در خون‌رسانی به اعضای تولیدمثل می‌شود که در زنان موجب انواع عفونت‌ها، تولید کیست‌های تخمدانی و بیماری‌های قارچی دستگاه تناسلی و نهایت کاهش قدرت باروری می‌شود، همچنین در زنان با تغییر حجم لگن زایمان طبیعی را دشوار یا غیرممکن می‌سازد،درعین‌حال ثابت شده است.

۷-قرار دادن لپ‌تاپ بر روی پاها

قرار دادن لپ‌تاپ‌ها روی پاها که از جمله عادات زندگی ما شده است بر اثر اشعه‌های الکترومغناطیس می‌تواند موجبات کاهش باروری شده وناباروری را ایجاد کند.


سلامت و تندرست باشید

کادر پزشکی بیوطب  

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
موضوعات : زنان و زایمان


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

۲ دیدگاه

  1. رها گفت:

    خانم دکتر حاجی پور شما چرا مقاله نمیذارید؟
    مقاله های شما رو دوست دارم .
    بذارید دیگه
    زیبایی بذارید.

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان