نمایش منوی کناری

بواسیر را بشناسید

۰۲/آذر/۱۳۹۵ 10,026 بازدید
بواسیر را بشناسید

هموروئیدها بالشتک‌هایی از بافت زیر مخاطی هستند که حاوی شریانچه‌ها ، وریدها و رشته‌های عضلانی صاف می‌باشند و در مجرای مقعد قرار دارند.

سه بالشتک هموروئیدی در موقعیت جانبی چپ ، قدامی راست و خلفی راست واقع شده‌اند.

در گفت و گو با متخصص داخلی بیوطب بخوانید:

هموروئیدها به عنوان بخشی از مکانیسم کنترل دفع عمل نموده و موجب مسدود شدن کامل مجرای مقعد در حین استراحت می‌شوند.

البته این به آن معنی نیست که شخصی که هموروئید دارد ممکن است دچار انسداد شود.
به ساده‌ترین زبان ، به واریس‌ ‌مقعد ، هموروئید یا بواسیر گفته می‌شود و خود واریس ، اتساع و گشاد شدن بیش از حد سیاهرگ‌های یک عضو است.

چندین عامل در تشکیل بیماری هموروئید دخیل هستند که شایع‌ترین آنها عبارتند از ارث ، تغذیه نامناسب(پرخوری ) ، چاقی ، غذا و داروها ، شغل ، کم تحرکی ، نشستن و یا ایستادن طولانی ، مسائل روحی و روانی ، سن ، تغییرات هورمونی ، عفونت ، حاملگی ، ورزشهای سنگین ، بلند کردن اشیا سنگین ، سرفه‌های مزمن نظیر برونشیت مزمن ، عادات بیرون‌روی نادرست از قبیل زور زدن نادرست برای دفع مدفوع یا نشستن طولانی مدت در توالت ، استفراغ‌های طولانی مدت ، لباس‌های تنگ ، یبوست و اسهال مزمن و استفاده از توالت ایرانی که این مسئله بسیار جدی است و همچنین نشستن روی توالت بمدت طولانی.
مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل مستعد کننده هموروئید ، افزایش فشار داخل عروق ورید شکمی است و اکثر عوامل ذکر شده فوق از طریق افزایش فشار وریدهای مقعد باعث بوجود آمدن هموروئید می‌شوند.

• علایم هموروئید :

اکثراً هموروئید بدون خطر می‌باشد و به جز خونریزیِ محدود ، علامتی ندارد.

اگر شما هموروئید دارید ممکن است متوجه یک یا چند علامت زیر شوید: خونریزی که معمولا همراه با مدفوع و یا پس از دفع به صورت قطره قطره یا خون پاشی خواهد بود ( شایع‌ترین علامت ) ، درد ، خارش ، سوزش ، ترشح مواد بلغمی و تحریک اطراف مقعد.

آیا ممکن است هموروئید باعث کم خونی شود؟
بله. شایع‌ترین تظاهر هموروئید ، خونریزی است و اگر برای مدت طولانی وجود داشته باشد و یا شدید باشد و شخص از تغذیه کافی و مناسبی برخوردار نبوده و آهن مورد نیاز بدنش تأمین نشود ، می‌تواند منجر به کم خونی فقر آهن شود.

و گاهی با زردی و کم خونی مراجعه می نماید و پس از تحقیق برای کشف محل خونریزی به هموروئید پی برده میشود.

آیا اسهال می‌تواند موجب خونریزی از هموروئید شود؟
بله. همانند یبوست که موجب صدمه به جدار هموروئید و در نتیجه خونریزی می‌شود ، اسهال نیز می‌تواند موجب خونریزی شود و جهت درمان بایستی اسهال کنترل شود.

• انواع هموروئید :

دو نوع هموروئید ممکن است ایجاد شود.

هموروئید داخلی :

شایع‌ ترین تظاهر هموروئید داخلی ، خونریزی از مقعد است که ممکن است همراه با اجابت مزاج ( روی مدفوع و نه مخلوط با آن ) و یا در پایان اجابت مزاج ( به صورت خون خالی و معمولا چند قطره ) باشد که معمولا همراه با درد نیست.

در هموروئید داخلی فقط در صورت بروز زخم یا سیاه شدن هموروئید و یا بیرون زدن غیر قابل بازگشت آن به خارج از مقعد ، درد وجود خواهد داشت.

در برخی موارد ممکن است شخص پس از یک اجابت مزاج و تخلیه روده همچنان احساس وجود مدفوع و عدم تخلیه کامل روده داشته باشد.

گاهی ممکن است توده هموروئید بزرگ باشد و در طی زور زدن یا اجابت مزاج بیرون بزند و شخص با لمس کردن مقعد متوجه آن شود که خوشبختانه در غالب موارد خود به خود بالا رفته و به اصطلاح جا می‌افتد.

مسائل دیگری ممکن است علایمی شبیه به علایم هموروئید ایجاد کنند، یک شقاق ( ترک خوردگی کانال مقعد که معمولا زخمی ایجاد مینماید که باید از هموروئید افتراق داده شود ) ممکن است خودش را در کانال مقعدی ظاهر کند و باعث درد و خونریزی شود.از طرفی این نوع هموروئید را هموروئید درجه ۱و ۲ طبقه بندی می کنند.

هموروئید خارجی :

هموروئید خارجی معمولا با وجود یک یا چند برجستگی نخودی یا لوبیایی شکل در دهانه مقعد و گاهی بروز دردِ نه چندان شدید در موقع اجابت مزاج مشخص می‌شود. ممکن است خونریزی نیز رخ دهد، از عوارض نسبتا مهم هموروئید خارجی ، لخته شدن خون درون رگ است که با درد نسبتاً شدید و حساسیت روی ناحیه مربوطه مشخص می‌شود.

برجستگی پوستی یا Skin tag ( پوست اضافه فیبروزه‌ای که درحاشیه سوراخ مقعد قرار دارد و باقیمانده یک هموروئید خارجی است ) و هموروئید خارجی ممکن است باعث خارش ناحیه مقعد شوند و اگر بزرگ باشند ازلحاظ بهداشتی مشکل ایجاد می‌کنند.

این نوع هموروئیدها را هموروئیدهای درجه ۳ و ۴ تقسیم بندی می کنند در درجه ۳ توده هموروئیدال داخل است به بیرون می اید و خود به خود و یا با دست داخل میرود ولی در نوع هموروئید درجه ۴ خارج است و نه خودش داخل میرود و نه میشود آنرا داخل مقعد کرد.

• تشخیص :

هموروئید خارجی با شرح حال ومعاینه توسط پزشک به راحتی تشخیص داده می‌شود اما در مورد هموروئید داخلی ، اگر چه بامعاینه و شرح حال ممکن است تشخیص داده شود ولی جهت رد سایر علل احتمالی و مهم ( خصوصاً در افراد میانسال به بالا ) آندوسکوپی نیز انجام می‌شود.

لازم به یادآوری است که هر خونریزی از مقعد را نباید به حساب هموروئید گذاشت.

همچنین بیماریهای دیگری که ممکن است ظاهری شبیه به هموروئید داشته باشند باید از هموروئید افتراق داده شوند مانند توده‌های راست روده یا مقعد ( نظیر پولیپ ، آدنوم و یا سرطان ) برگشت راست روده به خارج ، برجستگی پوستی یا Skin tag ، زگیل تناسلی و ..
به هر حال تشخیص نهایی با معاینه توسط پزشک معالج و انجام اقدامات لازم امکان پذیر است.و باید توجه کرد که حد اقل رکتوسکپی ضروری است.

• درمان :

درمان هموروئید شامل کنترل خونریزی ، درمان عوارض هموروئید ، درمان خود هموروئید ودرمان هموروئید درزمینه حالات وبیماریهای خاص ( مانند حاملگی ، بیماریهای التهابی روده ، بیماران نخاعی ) می‌باشد.

کنترل خونریزی :

خوشبختانه خونریزی از هموروئید یک حالت خود محدود شونده بوده و اکثراً با تمهیدات طبی زیر کنترل می‌شود :
در صورت امکان برطرف نمودن عامل مستعد کننده هموروئید ( از جمله عدم زور زدن ، داشتن فعالیت مناسب ، رفع یبوست و داشتن رژیم غذایی مناسب و …)
افزایش مصرف فیبر غذایی ( استفاده بیشتر از سبزیجات و میوه‌جات ) و در صورت لزوم استفاده از داروهای ضد یبوست با تجویز پزشک ( نظیر پودر سبوس گندم ، شربت شیر منیزی و …)

استفاده از لگن آب گرم ( ۴۰ درجه سانتی گراد ) روزانه ۳ بار ، هر بار به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه. علت تأثیر نشستن داخل لگن آب گرم ، کاهش تون و فعالیت اسفنگترهای مقعد است ( افزایش فعالیت عضلات مقعد یکی از عوامل مستعد کننده هموروئید است).

البته در موارد التهابی استفاده از لگن اب سرد و همراه با مقداری یخ نتیجه بهتری می دهد.
استفاده از ترکیبات موضعی ضد هموروئید: داروهای آنتی هموروئید به دو شکل پماد و شیاف تهیه و در دسترس می‌باشد که شکل شیاف آن برای درمان هموروئید داخلی و تا حدی خارجی و شکل پماد آن برای هموروئید خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

باز لازم است به این نکته اشاره کنم که استفاده از دارو آنقدرها هم نتیجه بخش نیست و فقط درمان جراحی است که نتیجه مورد رضایت را حاصل میکند.

درمان عوارض هموروئید :

در صورت ایجاد لخته در هموروئید بهتر است در همان ۲۴ ساعت اول اقدام به عمل جراحی کرد.یا لحته ها راخارج کرد و یا اقدام به عمل جراحی و برداشتن توده هموروئیدی.

درمان هموروئید :

اکثر علائم هموروئید بدون جراحی کنترل می‌شوند اما در موارد زیر درمان جراحی توصیه می‌شود:

هموروئیدهای متعدد و بزرگ

درد غیر قابل کنترل و آزار دهنده

عدم پاسخ به درمان‌های طبی

خونریزی‌های مکرر و فراوان

بروز بیش از یک بار ایجاد لخته در هموروئید

ایجاد اختلال در بهداشت شخصی

همراه بودن با شقاق در مقعد که نیاز به جراحی دارد .

روشهای جراحی متعدد است از روش تهاجمی تا روش غیر تهاجمی و بطریقه RUBBER BAND LIGATION که تحقیقات نشان می دهد یکی از بهترین روشهای جراحی است.

• پیشگیری از بروز و عود هموروئید :

مواد غذایی غنی از فیبر استفاده کنید: مصرف سبزیجات ( از قبیل گل کلم ، هویج ، گلابی ) میوه‌جات ( مانند آلبالو ، گیلاس ، پرتقال ، انگور ) حبوبات ( مانند لوبیا ، باقالا و عدس ) و غلات را افزایش دهید.
مقادیر کافی مایعات بنوشید:روزانه حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب یا مایعات غیر شیرین بنوشید.
استفاده از فیبرهای غذایی آماده: اگر با اصلاح تغذیه خود همچنان یبوست دارید ، از فیبرهای آماده استفاده کنید.

برای جلوگیری از نفخ ، بهتر است به تدریج مقدار مصرف فیبر را افزایش دهید و در ضمن حتماً آب به میزان کافی مصرف کنید ، در غیر این صورت خود این مواد موجب یبوست خواهند شد.

فعالیت بدنی کافی و مناسب: یک فعالیت بدنی مناسب و منظم در جلوگیری از یبوست و نیز بهبود خونرسانی بافت‌ها و فعالیت مناسب عروق بسیار حایز اهمیت است. ساده‌ترین روش برای این منظور پیاده‌روی نسبتاً تند حداقل ۳ تا ۴ بار در هفته و هر بار به مدت حداقل نیم ساعت است.

از فعالیت‌های بدنی که با زور زدن همراه هستند مثل وزنه برداری خودداری کنید.
اجتناب از نشستن یا ایستادن طولانی مدت: تا حد امکان از نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی خودداری کنید و در صورت اجبار هر نیم ساعت حرکت نموده و یا در جا عضلات خود را منقبض و شل نمایید.

زور نزنید: در هنگام اجابت مزاج سعی کنید زور زیادی نزنید و به محض احساس اجابت مزاج ، آن را به تأخیر نیاندازید.
لباس: از پوشیدن لباس تنگ و سفت و بستن کمربند خودداری کنید.
کاهش وزن: اگر چاق هستید ، وزن خود را به طور معقول کاهش دهید.
توجه: در صورت وجود هر یک از حالات زیر در اولین فرصت ممکن به پزشک خود مراجعه نمایید.
تغییرات در عادات اجابت مزاج برای مدت چند هفته
مخلوط بودن مدفوع با خون
مدفوع سیاه یا قیری رنگ به شرطی که داروهای خاصی نظیر هماتینیک ( قرص آهن ) ویا بیسموت مصرف نکرده باشید
خونریزی شدید همراه با سیاهی رفتن چشمها یا تپش قلب.

تندرست باشید  

کادر پزشکی بیوطب


منبع : پارس دکتر

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
برچسب ها :


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان