نمایش منوی کناری

روش های غلبه بر غذا خوردن

۲۸/مهر/۱۳۹۳ 3,297 بازدید
روش های غلبه بر غذا خوردن
اشتها در مردان…برای همه ی ما کما بیش اتفاق افتاده که تنها یکی دو ساعت پس از صرف ناهار باز هم میل به غذا داریم و می خواهیم دوباره غذا بخوریم. در واقع ما گرسنه نیستیم، چون ساعتی قبل غذای مفصلی خورده ایم و معده مان پیغام گرسنگی صادر نمی کند؛ بلکه این روان ما است.
در گفت و گو با متخصص تغذیه بیوطب بخوانید:
شاید یکی از اساسی ترین تفاوت های افرادی که اندامی متناسب دارند، با افراد چاق همین باشد که آن ها می توانند به اصطلاح جلوی خودشان را بگیرند و بی رویه غذا نخورند، ولی چاق ها نمی توانند اما آیا این توانایی ذاتی و خدادادی است؟ آیا از اول مقدر بوده که چاق ها چاق باشند و پُرخوری کنند؟ آیا یک فرد چاق هم می تواند صاحب اراده شود و جلوی بی رویه غذا خوردنش را بگیرد؟ پاسخ این است که بله، البته که چاق ها هم می توانند اراده شان را تقویت کنند؛ ولی برای موفقیت باید راه های غلبه بر میل به غذا خوردن را بدانند.
برخی افراد چاق وقتی حرف از این جور غذا خوردن پیش می آید، می گویند ما هیچ وقت سیر نمی شویم و همیشه گرسنه ایم؛ ولی غلبه بر این گرسنگی دائمی امکان پذیر است و اگر راه آن را بدانند و زحمت بکشند.
قطعاً موفق خواهند شد و زمانی گرسنه می شوند که معده شان دستور می دهد.
در اینجا چند راه موثر برای سرکوب کردن حس گرسنگی مُضر را می خوانید:
کمتر بخورید، همیشه بخورید
بهتر است در طی روز تعداد دفعات غذا خوردن تان را افزایش دهید، ولی هر بار حجم اندکی غذا بخورید. شاید بپرسید این روش چگونه می تواند به شما کمک کند؟ بعضی ها فکر می کنند اگر در فاصله وعده های اصلی هیچ چیزی نخورند و فقط صبحانه و ناهار و شام بخورند، کار درستی کرده اند و چاق نمی شوند؛ ولی آن ها از یک موضوع غافل هستند و آن سطح قند خون است.
وقتی فاصله بین دو وعده غذا خوردن زیاد باشد، قند خون افت خواهد کرد و این امر میل به غذا خوردن را افزایش می دهد و باعث می شود در وعده غذایی بعدی حسابی پُرخوری کنید و چه بسا غذاهای ناسالم بخورید، ولی اگر هر سه تا پنج ساعت غذا بخورید، این ولع شدید به غذا خوردن ایجاد نخواهد شد.
سطح قند خون بیش از آن چه فکر می کنید روی سلامت تاثیر می گذارد. جالب است بدانید که این عامل در اراده شما برای مهار میل نادرست به غذا خوردن هم دخالت دارد. آزمایش هایی که بر روی افراد مختلف و توانایی آن ها در انجام کارها و کنترل خویشتن انجام شده نشان داد که وقتی افراد غذای کافی نخورده اند، سطح قند خون شان پایین است و در نتیجه بیش از زمانی که غذای کافی خورده اند، اشتباه می کنند و در انجام تمرینات شکست می خورند.
پس سعی کنید میان وعده هایی بخورید که در آن ها غذاهای حاوی کربوهیدرات های پیچیده و پروتئین و قدری چربی سالم وجود داشته باشد. ماست کم چرب، توت، بادام یا سیب، میان وعده های مناسبی هستند.
از دست مخالف کمک بخواهید
اگر راست دست هستید، با دست چپ غذا بخورید و اگر همه کارهای تان را با دست چپ انجام می دهید، چنگال را با دست راست بردارید.
غذا خوردن با چنگال و یا دستی که چندان به آن عادت ندارید موجب می شود که آهسته تر غذا بخورید و به این ترتیب روی غذا خوردن تمرکز کنید. این دو عامل، یعنی آهسته غذا خوردن و تمرکز روی غذا، از عوامل موثر در کاهش وزن هستند.
پژوهش ها نشان داده اند که مداومت در این روش اراده را هم تقویت می کند؛ زیرا غذا خوردن با دستی که از دست دیگر ضعیف تر است و کمتر روی آن تسلط دارید، قدری سخت است و برای موفقیت در انجام آن باید تلاش کنید و حوصله به خرج دهید.
در مطالعه ای به افراد گفته شد که مدتی از دست چپ برای انجام کارهای خود استفاده کنند(همگی راست دست بودند)؛ مثلا با دست چپ مسواک بزنند، غذا بخورند یا با موس کامپیوتر کار کنند.
پس از مدتی از آن ها تست های کنترل خویشتن به عمل آمد و در کمال تعجب ملاحظه گردید که نمرات این افراد در مقایسه با گروه کنترل(که این کار را نکرده بودند)، بیشتر است.
دقت کنید که میزان پیشرفت شما در تقویت اراده برای غلبه بر حس گرسنگی کاذب، به پشتکار شما در انجام این تمرین(غذا خوردن با دست مخالف) بستگی دارد، مثلاً اگر سعی کنید همیشه غذای خود را به این روش بخورید، زودتر از زمانی که به طور تفریحی این کار را انجام می دهید نتیجه خواهید گرفت.
مرتب خود را وزن کنید
اگر به طور هفتگی در یک روز معین خود را وزن کنید، بهتر می توانید تغییرات به وجود آمده را مشاهده نمایید و اگر وزن اضافه کرده باشید، زودتر متوجه خواهید شد.
در پژوهشی که محققان دانشگاه مینه سوتا روی ۱۸۰۰ نفر انجام دادند، معلوم شد، ۴۰ درصد از کسانی که در برنامه کاهش وزن موفق بودند، به طور هفتگی یا روزانه خود را وزن می کردند و کسانی که به طور هفتگی خود را وزن می کردند کاهش وزن بیشتری داشتند.
 البته در این بین توجه به چند نکته ضروری است؛
 اول این که مراقب باشید این وزن کردن به یک رفتار وسواسی تبدیل نشود؛ یعنی این طور نشود که شما در روز چندین بار خود را وزن کنید و مرتب تحت فشار عصبی غیر معقول باشید یا بسیاری از غذاها را به خاطر ترس از چاق شدن حذف کنید.
دیگر این که اگر گاهی اوقات ارقام روی وزنه مطابق میل شما نبود، دلسرد و افسرده نشوید و دست از تلاش و کوشش بر ندارید.
توجه داشته باشید زمان وزن کردن، لباسی که به تن دارید و مقدار مایعاتی که مصرف کرده اید، همگی روی وزن شما تأثیر می گذارند.
برای این که راحت تر بتوانید وزن خود را کاهش دهید، هدف کاهش وزن تان را به چند هدف کوتاه مدت ساده تر تقسیم کنید؛ مثلا کاهش وزن ۱۵ کیلوگرمی را به ۵ کاهش وزن سه کیلوگرمی تقسیم نمایید.
سلامت روان خود را بهبود ببخشید
تجربه نشان داده حدود ۷۵ درصد از کسانی که به خوردن احساسی روی می آورند و می گویند همیشه گرسنه اند، کسانی هستند که به درجاتی از افسردگی مبتلا می باشند.
در واقع، این افراد وقتی دچار اضطراب یا افسردگی می شوند، به خوردن روی می آورند و سعی می کنند با خوردن، خود را تسکین دهند و تسکین هم می یابند ولی متاسفانه این درمان کاملا موقتی است و فرد ناچار است بار دیگر برای بهبود خلق خود غذا بخورد که در اکثر مواقع این غذاها، غذاهای سالمی نیستند. در ضمن، افرادی که دارای درجاتی از افسردگی هستند، کمتر توان نه گفتن به این خواهش کاذب را دارند و نمی توانند در مقابل میل نادرست خود به غذا مقاومت کنند.
پس به الگوی خوردن بی رویه تان دقت کنید. اگر دیدید که هر وقت عصبی و افسرده می شوید به سمت یخچال می روید، بهتر است با پزشک و روان شناس مشورت کنید و اگر مبتلا به افسردگی شده اید، اقدام به درمان مناسب نمایید.
تندرست باشید    
کادر پزشکی بیوطب

منبع : دنیای تغذیه

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان