نمایش منوی کناری

عوارض ترامادول

۲۸/آبان/۱۳۹۳ 4,551 بازدید
عوارض ترامادول

ترامادول مسکنی مانند مواد مخدر است و یکی از قوی ترین مسکن های در دسترس است که برای درمان دردهای نسبتا شدید استفاده می شود این دارو برای کمک به تسکین درد متوسط تا نسبتا شدید استفاده می شود.

از نظر شیمیایی شبیه مورفین، کدئین، هیدروکدون و دیگر مواد مخدر است.

استفاده طولانی مدت از ترامادول می تواند منجر به علائم ترک شود.

شرکت های دارویی در سراسر جهان ترامادول را تولید می کنند برای اولین بار در سال ۱۹۷۷ ترامادول توسط شرکت سازنده داروی GmbH در آلمان معرفی شد.

در سپتامبر ۲۱۱۳ محققان دریافتند که ریشه های درختچه کوسن آفریقایی l a t i f o l i a N a u c l e a به طور طبیعی خواص دارویی ترامادول را دارد و مردم محلی به مدت طولانی در درمان درد ناشی از بیماریها اعم از مالاریا مورد استفاده قرار می دادند.

در گفت و گو با متخصص داروهای شیمیایی بیوطب بخوانید:

در حال حاضر پژوهشگران در حال توسعه یک روش ساده استخراج ترامادول از ریشه این درختچه هستند.

این دارو روی مغز فعالیت کرده و احساس بدنی شما را نسبت به درد تغییر می دهد.

و مصرف بیش از حد مجاز آن مانند تمام داروهای ضد درد دیگر، دارای عوارضی می باشد. از این دارو در ترک اعتیاد نیز استقاده می شود.

چگونه ترامادول خوراکی را استفاده کنیم؟

از این دارو با نسخه پزشک، در صورت نیاز معمولا هر ۴ تا ۶ ساعت برای کاهش درد از راه دهان استفاده می شود شما می توانید این دارو را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید.

اگر حالت تهوع دارید این دارو را با غذا مصرف کنید.

دوز دارو بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می شود.

برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی، پزشک شما ممکن است این دارو را با دوز کم شروع و به تدریج میزان مصرف را افزایش دهد.

حداکثر دوز توصیه شده ۴۰۰ میلی گرم در روز است.

اگر شما مسن تر از ۷۵ سال باشید حداکثر دوز توصیه شده ۳۰۰ میلی گرم در روز است.

میزان مصرف خود را افزایش ندهید.

و هرگز طولانی تر از آنچه که پزشک شما نسخه کرده است مصرف نکنید.

سوء استفاده ازاین دارو و مخدرهای درد می تواند سبب اعتیاد و مصرف بیش از حد سبب مرگ می شود.

از قرص طولانی رهش یا طولانی اثر برای دردهای مزمن استفاده می شود.

 

دوز معمول ترامادول برای درد در بزرگسالان :

برای درد خفیف تا متوسط نیاز به شروع سریع اثرات ضد درد نیست.

دارو با ۲۵ میلی گرم هر روز صبح و افزایش ۲۵ میلی گرم به عنوان دوز جداگانه هر ۳ روز تا به ۱۰۰ میلی گرم در روز ( ۲۵ میلی گرم ۴ بار در روز ) برسد و سپس ممکن است هر ۳ روز ۵۰ میلی گرم افزایش یافته است تا به ۲۰۰ میلی گرم در روز ( ۵۰ میلی گرم ۴ بار در روز ) برسد. برای درمان نگهدارنده، می توانید ۵۰ میلی گرم تا ۱۰۰ میلی گرم ترامادول برای تسکین درد هر ۴ تا ۶ ساعت مصرف شود و به بیش از ۴۰۰ میلی گرم در روز تجویز نشود.

برای کنترل درد در حد مزمن متوسط تا شدید در افراد بزرگسال قرص طولانی رهش ( ER ) با دوز اولیه ۱۰۰ میلی گرم یک بار در روز و در صورت لزوم بسته به تحمل هر پنج روز ۱۰۰ میلی گرم افزایش تا تسکین درد و بیش از ۳۰۰ میلی گرم در روز مصرف نشود.

برای بیماران که در آنها شروع سریع اثرات ضد درد مورد نیاز است دوز  ۵۰ میلی گرم تا ۱۰۰ میلی گرم برای تسکین درد هر ۴ تا ۶ ساعت مورد نیاز است و بیش از ۴۰۰ میلی گرم در روز تجویز نشود.

بیماران در حال حاضر با ترامادول سریع رهش ( IR ) درمان نشود .

وقتی اولین نشانه های درد رخ دهد داروهای ضد درد را استفاده کنید اگر شما صبر کنید تا درد بدتر شود و مصرف کنید ممکن است این دارو به خوبی موثر نباشد. این دارو به خصوص اگر به طور منظم برای مدت زمان طولانی و در دوزهای بالا مصرف شود اگر به طور ناگهانی استفاده از این دارو متوقف شود ممکن است علائم ترک ( مانند بی قراری، آبریزش چشم، آب ریزش بینی، تهوع، تعریق، درد عضلانی ) رخ دهد.

برای جلوگیری از این علائم پزشک شما ممکن است دوز دارو را به تدریج کاهش دهد. در کنار مزایای استفاده ار این دارو، خطر اعتیاد با این دارو وجود دارد.

 

عوارض جانبی ترامادول خوراکی :

عوارض جانبی مانند ( تهوع، استفراغ، یبوست، گیجی، سرگیجه، خواب آلودگی و یا سردرد ) ممکن است بوجود آید.

برای جلوگیری از یبوست، یک رژیم غذایی با فیبر کافی، نوشیدن مقدار زیادی آب، ورزش و یک ملین ( مانند یک نوع محرک یا نرم کننده مدفوع ) با نظر پزشک مصرف کنید.

برای کاهش خطر ابتلا به سرگیجه و سبکی سر، در هنگام برخاستن از حالت نشسته یا دراز کشیده به آرامی بلند شوید.

اگر علائم نادری مانند ( تغییرات ذهنی یا خلق و خوی ( مانند اضطراب، سردرگمی، توهم )، درد شدید معده و شکم، اشکال در ادرار کردن را داشتید با پزشکتان در میان بگذارید.

اگرعلائمی مانند ( غش، تشنج، تنفس کم عمق و آرام، خواب آلودگی غیر معمول و مشکل بیدار شدن از خواب ) داشتید نیاز فوری به کمک های پزشکی می باشد.

این دارو ممکن است سروتونین را افزایش دهد و به ندرت باعث یک بیماری بسیار جدی به نام سندرم سروتونین یا مسمومیت می شود.

اگر شما داروهای دیگری که باعث افزایش سروتونین می شود نیز مصرف می کنید خطر سندرم سروتونین افزایش می یابد اگر برخی از علائم ( طپش قلب، توهم، از دست دادن هماهنگی، سرگیجه شدید، ( تهوع، استفراغ و اسهال شدید)، کشش عضلات، تب غیر قابل توضیح، اضطراب و بی قراری غیرمعمول ) داشتید نیاز به دریافت کمک پزشکی می باشد.

واکنش های آلرژیک بسیار جدی و نادر به این دارو وجود دارد اگر شما متوجه هر یک از علائم مانند ( راش، خارش و تورم به خصوص در ( صورت، زبان و گلو )، سرگیجه شدید و تنفس مشکل ) شدید نیاز به کمک پزشکی اورژانس می باشد.

مصرف این دارو ممکن است شما را گیج یا کسل کنند از رانندگی، استفاده از ماشین آلات و یا انجام هر گونه فعالیت که نیاز به هوشیاری دارد تا زمانی که شما مطمئن شوید که می توانید این فعالیت ها را با خیال راحت انجام دهید خودداری کنید.

از نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید. قبل از استفاده از این دارو، در صورت داشتن هر از یک اختلالات مغزی مانند ( ضربه به سر، تومور، تشنج )، مشکلات تنفسی مثل ( آسم، آپنه خواب، بیماری انسدادی مزمن ریوی ( C O P D، بیماری های کلیوی، بیماری کبد، اختلالات روانی یا خلق و خوی ( مانند گیجی، افسردگی، افکار خودکشی )، سابقه شخصی یا خانوادگی سوء استفاده منظم  از مواد مخدر، الکل، مشکلات معده و روده ( مانند انسداد، یبوست، اسهال به علت عفونت، فلج ایلئوس )، اشکال در ادرار کردن ( به علت بزرگ شدن پروستات )، بیماریهای کیسه صفرا، بیماری های پانکراس ( پانکراتیت( با پزشک خود یا داروساز درمیان بگذارید.

این دارو از شیر مادر عبور می کند و ممکن است به ندرت اثر نامطلوبی بر روی نوزاد داشته باشد اگر کودک شما خواب آلودگی غیر معمول، مشکل تغذیه یا مشکل در تنفس داشت قبل از تغذیه با شیر مادر با پزشک خود مشورت کنید .

برخی از داروهای ضد درد مخلوط با مواد مخدر آگونیست، آنتاگونیست مانند ( p e n t a z o c i n e، نالبوفین، b u t o r p h a n، آنتاگونیست مواد مخدر مانند ( نالترکسون ) ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد.

از ۲ هفته قبل و در طول درمان با این دارو از مصرف مهار کننده های MAO، لینزولید، متیلن بلو، m o c l o b e m i d e، فنلزین r a s a g i l i n e, p r o c a r b a z i n e و داروی ترانیل سیپرومین اجتناب کنید.

اگر این دارو با سایر محصولاتی که ممکن است روی تنفس تاثیر بگذارد یا سبب خواب آلودگی شود مصرف شود ممکن است خطر عوارض جانبی جدی ( مانند تنفس کم عمق و آهسته، خواب آلودگی شدید ) افزایش یابد بنابراین اگر شما در حال مصرف محصولات مانند ( الکل، فرآورده های ضد سرفه و سرما، دارو برای خواب یا اضطراب مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم، شل کننده های عضلانی، ضد درد مخدر مانند ( مرفین ) و داروهای اعصاب و روان ( مانند ریسپریدون، آمی تریپتیلین، ترازودون ) هستید ممکن است دوز داروهای شما نیاز به تغییر داشته باشد لذا با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر شما داروهای دیگری مانند ( M D M A  و اکستازی )، داروهای ضد افسردگی خاص ( از جمله داروهای S S R I s مانند ( فلوکستین و پاروکستین )، S N R I s مانند ( d u l o x e t i n e و ونلافاکسین ) که سبب افزایش سروتونین می شود نیز مصرف کنید خطر ابتلا به سندرم سروتونین و مسمومیت را افزایش می دهید.

تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب


منبع : دکتر فتحی

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان