نمایش منوی کناری

بیماری التهابی لگن در زنان

۰۱/آذر/۱۳۹۳ 8,058 بازدید
بیماری التهابی لگن در زنان

بیماری التهابی لگن ( P I D )، عفونت دستگاه تولید مثل در زنان است. این عارضه اغلب با برخی از بیماریهای مقاربتی S T D s مانند کلامیدیا و گنوره ایجاد می شود سایر عفونت هایی که از نظر جنسی منتقل نمی شود نیز می توانند سبب P I D شوند.

باکتری طبیعی موجود در مهبل ( واژن ) و گردن رحم گاهی اوقات می تواند باعث P I D شود زنان جوان و از نظر جنسی فعال یا دارای شرکای جنسی متعدد و انجام دوش واژینال در معرض بیشترین خطر برای بیماری التهابی لگن می باشد.

این بیماری هر سال روی حدود ۱ میلیون زن و دختر جوان در ایالات متحده تاثیر می گذارد.

در گفت و گو با متخصص زنان و زایمان بیوطب بخوانید:

عفونت دستگاه تناسلی در ( رحم، لوله های فالوپ، گردن رحم یا تخمدان ) است که اغلب با عدم درمان یا عفونت های جنسی ( امراض مقاربتی جنسی ) مزمن مانند کلامیدیا یا سوزاک درمان نشده ایجاد می شود بیماری التهابی لگن P I D می تواند سبب ( ناباروری، درد مزمن لگن، بارداری خارج رحمی و عوارض ناشی از بارداری ) شود.

نشانه های P I D چیست؟

علائم بیماری التهابی لگن شامل ( درد در ناحیه شکم، ترشحات غیر معمول همراه با بوی بد از مهبل ( واژن )، خونریزی هنگام رابطه جنسی،  مقاربت دردناک، درد در پایین شکم، درد در قسمت بالای شکم، خونریزی قاعدگی نامنظم، ادرار کردن دردناک، تکرر ادرار، حس سوزش هنگام ادرار، تب یا لرز ( در موارد شدید )، خونریزی در بین دوره های قاعدگی، استفراغ و  یا تهوع ( در موارد شدید )، خستگی، درد پشت ) می باشد.

با این حال، بسیاری از دختران و زنان ممکن است دارای علایم خفیف و یا بدون علامت باشد به خصوص اگر علت P I D کلامیدیا باشد.

چگونه بیماری بیماری التهابی لگن تشخیص داده می شود؟

بسیاری از زنان هیچ نشانه ای از بیماری ندارند علائم می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد شایعترین علامت P I D درد در ناحیه پایین شکم است  درد مبهم و یا حساس به لمس در معده یا ناحیه تحتانی شکم یا درد در قسمت بالایی راست شکم است ترشحات غیر طبیعی که زرد یا سبز رنگ و یا دارای بوی بسیار بد غیر معمول است پزشک یک معاینه لگنی برای بررسی سلامت اندام های تناسلی انجام می دهد پزشک با معاینه فیزیکی و گرفتن شرح حال بیماری را تشخیص می دهد گاهی پزشک برای شما آزمایشات HIV و سیفلیس، آزمایش خون برای تجزیه و تحلیل خون از نظر عفونت، عفونت دستگاه ادراری و در صورت نیاز تست بارداری درخواست می کند.

اولتراسوند ( سونوگرافی ) – یک تست است که از امواج صوتی برای گرفتن عکس از ناحیه لگن استفاده می شود .

نمونه برداری آندومتر رحم – پزشک یک قطعه کوچک از آندومتر ( پوشش داخل رحم ) را جهت پاتولوژی ارسال می کند.

لاپاروسکوپی – پزشک لوله کوچک نورانی را از طریق شکم ( ناحیه معده ) وارد و لگن را بررسی می کنید .

این تست ها کمک خواهد کرد که پزشک شما بیماری التهابی لگن یا مشکلات مشابه P I D را پیدا کند.

درمان بیماری التهابی لگن :

اگر P I D زود تشخیص داده شود، می توان آن را درمان کرد و درمان اولیه، از عوارض P I D پیشگیری می کند درمان بیماری التهابی لگن ممکن است شامل آنتی بیوتیک، جراحی، و یا گزینه های دیگر باشد در بیشتر موارد بیماری التهابی لگن با آنتی بیوتیک درمان می شود.

اما گاهی جراحی برای تخلیه آبسه و یا کاهش بافت اسکار مورد نیاز است.

اگر شما باردار و با حال عمومی بسیار بد و دارای استفراغ می باشید ممکن است عمل جراحی برای آبسه لوله، تخمدان و یا حاملگی خارج رحمی نیاز داشته باشید و قادر به درمان خود در خانه نیستید.

لذا پزشک شما را بستری می کند P I D شدید نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد اما موارد خفیف و متوسط به صورت سرپایی درمان می شود.

درمان معمولا با یک دوره دو هفته ای از آنتی بیوتیک ها به دست می آید. این مهم است که درمان به سرعت برای جلوگیری از آسیب به اندام های تناسلی آغاز شود. در طی درمان بیمار نباید مقاربت داشته باشد.

شریک زندگی نیز حتی اگر بدون علامت باشد باید تحت درمان قرار گیرد.

بیماریهای مقاربتی که می تواند به P I D منجر شود بسیار مسری هستند.

همه شرکای جنسی افراد مبتلا به کلامیدیا یا سوزاک حتی اگر هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد باید تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار گیرند داشتن رابطه جنسی بیش از حد پس از درمان می تواند باعث بازگشت عفونت شود.

حملات عود P I D می تواند سبب زخم شدن لوله های فالوپ، که می تواند سبب ناباروری، بارداری خارج از رحم ( لوله های رحمی ) و درد مزمن لگنی شود.

ناباروری در حدود یک نفر از هر هشت زن مبتلا بیماری التهابی لگن رخ می دهد.

پیشگیری از بیماری التهابی لگن :

P I D کاملا قابل پیشگیری است و اقداماتی مانند ( اجتناب از شرکای جنسی متعدد، استفاده از روش های جلوگیری از بارداری ( کاندوم، دیافراگم و اسپرم کش ها حتی در حال استفاده از قرص های ضد بارداری ) برای پیشگیری مناسب است. بلافاصله اگر شما متوجه نشانه های P I D و یا هر بیماری مقاربتی، از جمله ترشحات غیر معمول از واژن، درد لگن و یا خونریزی در بین دوره ماهیانه شدید باید به دنبال درمان باشید. زنان باید به طور منظم چک آپ برای عفونت گردن رحم انجام دهند.

آنتی بیوتیک مناسب برای بیماری التهابی لگن :

بیماری التهابی لگن ( P I D ) می باشد که اغلب با ترکیبی از انواع مختلف باکتری ها ایجاد می شود بنابراین ترکیبی از داروها برای درمان عفونت استفاده می شود درمان بستگی به شدت عفونت دارد این داروها ممکن است به صورت خوراکی یا به عنوان یک تزریق و یا از طریق رگ ( داخل وریدی یا IV  ) مصرف شود برخی از زنان باید برای درمان بیماری التهابی لگن در بیمارستان بستری شود.

سفتریاکسون (R o c e p h i n )، سفوکسیم (M e f o x i n)، داکسی سیکلین ( D o r y x ،V i b r a m y c i n )، مترونیدازول ( F l a g y l )، پروبنسید برای بیماری التهابی لگن مناسب هستند.

آنتی بیوتیک باکتری های مختلف را که سبب P I D می شود می کشد.

آنتی بیوتیک ها وقتی شما یک یا چند نشانه از P I D و یا در معرض خطر ابتلا به P I D باشید استفاده می شود.

همه زنانی با P I D درد لگن دارند .

هر دارویی دارای عوارض جانبی می باشد ولی معمولا مزایای دارو از هر گونه عوارض جانبی جزئی مهم تر می باشد.

در مصرف سفتریاکسون و یا سفوگزتین، اگر  کهیر، مدفوع  سیاه یا خونی، خونریزی غیرمعمول یا کبودی، تب و لرز  پیدا کردید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

مترونیدازول ممکن است سبب ( کهیر، بی حسی، سوزن سوزن شدن، درد یا ضعف در دست یا پا ) شود.

عوارض جانبی شایع این داروها عبارت از اسهال، تهوع یا استفراغ، سردرد، سرگیجه، درد شکم و درد می باشد.

هنگام مصرف داکسی سیکلین نکات زیر را رعایت کنید.

در صورت امکان خارج شدن از آفتاب، پوشیدن شلوارهای بلند، پیراهن آستین بلند و کلاه و در صورت امکان.

استفاده از کرم های ضد آفتاب با فاکتور محافظت در برابر خورشید ( SPF ) که دکتر شما توصیه می کند مناسب است.

قرص های ضد بارداری همزمان با مصرف آنتی بیوتیک، ممکن است درست عمل نکند.

در مواقع مصرف مترونیدازول، به طور کامل از مصرف الکل اجتناب کنید هنگامی که شما در حال گرفتن مترونیدازول هستید. ترکیب الکل با این دارو ممکن است تهوع و استفراغ را شدیدتر کند.

تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب


منبع : دکتر فتحی

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
موضوعات : زنان و زایمان


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان