نمایش منوی کناری

درمان شوره ی سر

۲۹/آبان/۱۳۹۳ 6,486 بازدید
درمان شوره ی سر

شوره سر یک حالتی از پوست سر است که باعث ظاهر شدن پولک هایی سفید در پوست سر می شود شوره سر یک بیماری شایع است که با خارش همراه است.

خوشبختانه، شوره سر را می توان کنترل کرد در موارد خفیف، فرد تنها به یک شامپوی مناسب که حاوی یک پاک کننده ملایم باشد نیاز پیدا می کند هنگامی که شوره شدید باشد به یک شامپوی دارویی، نیاز خواهد بود.

سلول های پوست انسان برای همیشه در حال تجدید هستند سلول های قدیمی (مرده) تحت فشار به سطح آمده و پس از آن از پوست سر جدا می شوند.

در گفت و گو با متخصص پوست و موی بیوطب بخوانید:

برای افراد مبتلا به شوره سر، سلول های جدید با سرعت سریع تر می میرند و در نتیجه پوست بیشتر در حال ریختن و ساخت شوره سر قابل توجه است.

پوست با درجه حرارت بالا در معرض خطر ابتلا به شوره سر بیشتر می باشد.

شوره سر می تواند مزمن ( طولانی مدت ) باشد همچنین افراد مبتلا به شوره سر ممکن است تحریک و قرمزی در پوست سر را تجربه کنند.

پوسته پوسته شدن بیش از حد ممکن است به علت بیماریهای زمینه ای مانند ( پسوریازیس، عفونت قارچی ( مالاسزیا )، درماتیت سبورئیک و یا حتی شپش سر ) باشد.

برخی از افراد با شوره سر شدید ممکن است مشکلات اجتماعی و یا خودبینی داشته باشد.

بنابراین، درمان ممکن است برای هر دو دلایل فیزیولوژیکی و روانی مهم باشد.

شوره سر ( سبوره ) چیست؟

این شایعترین نوع اگزما پوستی است که در بخش هایی از بدن با روغن بالا ( سبوم ) تولید می شود. مناطق بدن که معمولا تحت تاثیر قرار دارند عبارتند از: پوست سر، گوش، صورت، قفسه سینه، زیر بغل و یا پوست زیر سینه و یا زیر چین های آویزان شکم می باشد. علت سبوره ناشناخته است اگر چه مخمر مالاسزیا فورفور که اغلب بر روی پوست زندگی می کند ممکن است نقش داشته باشد.

در برخی از افراد با سیستم ایمنی بدن ضعیف، مانند افراد در اثر شیمی درمانی، افراد مبتلا به بیماری HIV و یا با اختلالات عصبی خاص، ممکن است سبوره بسیار شدید داشته باشند با این حال، سبوره یک بیماری بسیار رایج است.

 

علل شوره سر چیست؟

تحریک – تحریک پوست چرب سبب درماتیت سبورئیک می شود این وضعیت، یکی از شایع ترین علل شوره سر که با پوست چرب و قرمز پوشیده شده با فلس های سفید و یا زرد پوسته پوسته مشخص می شود درماتیت شوره که ممکن است پوست سر شما و دیگر نواحی با غدد چربی، مانند ابروها، گوشه های بینی و پشت گوشهای شما، زیر پستانها، کشاله رانها و گاهی اوقات زیر بغل را تحت تاثیر قرار می دهد.

نشستن مو به اندازه کافی با شامپو – اگر شما به طور مرتب موی خود را شستشو ندهید روغن اضافی و سلول های پوست سبب ساختن شوره سر می شود.

سایر بیماری های پوستی – افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند ( اگزما ) یک وضعیت التهابی مزمن پوست ( پسوریازیس ) و یک بیماری پوستی که سبب تجمع سریع، خشن و خشک سلولهای مرده پوست به صورت فلس ضخیم، که به نظر شوره سر می رسد .

قارچ مانند ( مخمر مالاسزیا ) – مالاسزیا در پوست سر بیشتر بزرگسالان زندگی می کند.

حساسیت به محصولات مراقبت از مو ( درماتیت تماسی ) – گاهی اوقات حساسیت به مواد خاصی در محصولات مراقبت از مو و یا رنگ مو، به خصوص پارافنیلاندیامین، می تواند سبب پوست سر قرمز، خارش دار و پوسته پوسته می شود.

 

پوست سر خشک شوره سر ایجاد نمی کند :

برخی از مردم فکر می کنند شوره سر در اثر پوست سر بیش از حد خشک، ایجاد می شود لذا آنها سعی می کنند برای مقابله، موهای خود را با شامپو شستشو ندهند و یا کمتر بشویند و اعتقاد دارند که شستن مشکل را بدتر می کند این یک فکر غلط است زیرا شوره سر از پوست سر خشک متفاوت است شوره سر معمولا با شستن مکرر با شامپوی مناسب بهتر می شود.

در تعداد قابل توجهی از افراد مبتلا به شوره سر با افزایش سن بهبودی پیدا می شود.

تخمین زده می شود که حدود ۵۰٪ از مردم در غرب اروپا و شمال آمریکا از شوره سر رنج می برند.

شوره سر در مردان نسبت به زنان و افراد با پوست چرب شایع تر است.

برخی از مطالعات نشان داده اند که رژیم های غذایی بیش از حد شور، شیرین و یا تند و همراه با الکل بیش از حد، ممکن است شوره سر را تشدید کند.

شوره سر در بزرگسالان به ریزش مو کمک نمی کند.

 

درماتیت سبورئیک :

این یک بیماری پوستی است که در آن پوست ملتهب و یا پوسته پوسته می شود درماتیت سبورئیک پوست سر، یک شکل شدید شوره است هنگامی که نوزادان آن را داشته باشند به عنوان کلاه گهواره نامیده می شود درماتیت سبورئیک تکه های بزرگتری از بسیاری از انواع دیگر شوره سر ایجاد می کند درماتیت سبورئیک نه تنها در پوست سر، بلکه در روی قسمت های دیگر بدن نیز ظاهر می شود .

 

علائم و نشانه های شوره سر چیست؟

علامت مشخصه شوره سر، یا درماتیت شوره دار پوست سر، تکه های سفید رنگی بر روی پوست سر و در مو است اگر فرد لباس های تیره بپوشد تکه ها بر روی شانه های او بیشتر قابل توجه می شوند.

پوست سر نیز ممکن است احساس خارش، سفت و سخت یا درد داشته باشد.

افراد بزرگسال با درماتیت شوره پوست سر، ممکن است پوستی ( قرمز، پوسته پوسته و تکه های چرب ) داشته باشند.

پولک هایی بر روی پوست سر و در موهای شخص وجود دارد.

پولک ها ممکن است روغنی به نظر برسد.

سر ممکن است احساس خارش و سختی کند.

سر ممکن است احساس سوزش کند.

سر ممکن است احساس جراحت کند.

قرمز، پوسته پوسته، تکه های چرب پوست در درماتیت سبورئیک پوست سر بزرگسالان  وجود دارد.

پوسته پوسته شدن پوست سر، خارش پوست با درماتیت شوره نوزادان ( یا کلاه گهواره ) دیده می شود.

اغلب موارد شوره سر نیاز به دکتر ندارد با این حال، بعد از چند هفته درمان توسط خود شخص در کسانی با خاراندن پوست سر قسمت هایی از سر قرمز و متورم می شود باید به دکتر مراجعه کنند.

 

علائم و نشانه ها در نوزادان و کودکان :

اغلب به عنوان کلاه گهواره نامیده می شود و علائم و نشانه ها در بچه ها بین ۲هفته تا ۶ ماه سن به ویژه بین سنین ۳ تا ۸ هفته رخ می دهد و معمولا بعد از چند هفته از بین می رود در برخی موارد ممکن است ماه ها طول بکشد اگر چه کلاه گهواره ممکن است برای پدر و مادر، نگران کننده باشد ولی خطرناک نیست.

 

درمان شوره سر :

در اینجا برخی از شامپوهای درمانی که شما می توانید برای کمک کنترل شوره سر استفاد کنید نام می بریم.
تار ( ژل T)
سالیسیلیک اسید (T/Sal )
شامپوی zinc p y r i t h i o n e
سولفید سلنیوم ( سلنیوم آبی )
کتوکونازول (N i z o r al)
شما می توانید هر یک از این شامپوها را فقط یک یا دو بار در هفته، بسته به شدت علائم استفاده کنید.

کرم ها : دو نوع کرم، شامل کرم کورتیزون و کرم های ضد قارچ در کمک به درمان سبوره استفاده می شود.

کرم های کورتیکواستروئید التهاب را کاهش می دهد.

شما می توانید آنها را با  غلظت ۰٫۵ ٪ یا غلظت ۱٪ خریداری و استفاده کنید. آنها برای استفاده بر روی صورت ایمن هستند و اغلب دو بار در روز برای چند روز استفاده می شود این محصولات به عنوان لوسیون پوست سر یک بار در روز ترجیحاً روی مو استفاده می شود می باشد.

شما می توانید کرم های کورتیکواستروئیدی پوست سر را همراه با شامپوهای درمانی استفاده کنید.

کرم های ضد قارچ اغلب تعداد ارگانیسم های مخمر زنده بر روی پوست را کاهش دهد.

بیشتر کرمهای شامل کرم کلوتریمازول ۱٪ و میکونازول ۲٪ ضد قارچ نیز یک بار و یا دو بار در روز استفاده می شود.

همراه با شامپو، کرم نیز باید به کار رود تا سبوره فروکش کند هنگامی که سبوره برمی گردد کرم باید دوباره استفاده شود.

تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب


منبع : دکتر فتحی

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
موضوعات : پوست و مو


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان