نمایش منوی کناری

سکته مغزی

۰۲/آذر/۱۳۹۳ 4,154 بازدید
سکته مغزی

سکته مغزی یک اورژانس پزشکی است سکته مغزی زمانی رخ می دهد که جریان خون به مغز متوقف شود در مدت چند دقیقه، سلول های مغز شروع به مردن می کنند دو نوع سکته مغزی وجود دارد.

در گفت و گو با متخصص مغز و اعصاب بیوطب بخوانید:

نوع شایع تر به نام سکته مغزی ایسکمیک است که یک لخته خون یک رگ خونی در مغز را بلوک می کند نوع دیگر سکته هموراژیک است که یک رگ خونی می شکند و خونریزی به درون مغز ایجاد می شود سکته خفیف مغزی یا حمله ایسکمی گذرا ( T I A s ) زمانی رخ می دهد که جریان خون به مغز به طور خلاصه قطع شود.

علت سکته مغزی چیست؟

چرا سکته مغزی اتفاق می افتد؟

مانند تمام اعضای بدن، مغز به اکسیژن و مواد مغذی توسط خون برای عملکرد درست نیاز دارد.

اگر عرضه خون محدود شده و یا متوقف شود، سلول های مغز شروع به مردن می کنند این می تواند منجر به آسیب مغزی و مرگ شود.

انواع سکته مغزی :

دو نوع اصلی سکته مغزی وجود دارد.

ایسکمیک – ( بیش از ۸۰٪ از تمام موارد ) تامین خون به علت یک لخته خون متوقف می شود شایعترین علل سکته مغزی اسکمیک عبارتند از:
سکته مغزی ترومبوتیک – سکته مغزی ترومبوتیک هنگامی رخ می دهد که یک لخته خون ( ترومبوز) در یکی از شریان ها که خون را به مغز می رساند رخ دهد یک لخته ممکن است با رسوب چربی ( پلاک ) که در شریان ها ساخته شده سبب کاهش جریان خون شود.

سکته مغزی آمبولیک – سکته مغزی آمبولیک هنگامی رخ می دهد که یک لخته خون معمولا در قلب از طریق جریان خون در شریان های باریک تر مغز وارد شود این نوع لخته خون، آمبولی نامیده می شود.

خونریزی دهنده – یک رگ خونی ضعیف شده، شکسته می شود و باعث آسیب های مغزی می شود.

علاوه بر این یک وضعیت مرتبط شناخته شده به نام حمله ایسکمی گذرا ( TIA )، که در آن عرضه خون به مغز به طور موقت قطع می شود و باعث  سکته خفیف مغزی می شود.

T I A s را باید جدی بگیرید آن یک علامت هشدار دهنده است که سکته مغزی در راه است.

انواع سکته هموراژیک عبارتند از :

خونریزی داخل مغزی – در خونریزی داخل مغزی، یک رگ خونی در مغز پاره و به بافت اطراف مغز نشت پیدا می کند.

فشار خون بالا، تروما، ناهنجاری های عروقی، استفاده از داروهای رقیق کننده خون و دیگر شرایط ممکن است سبب خونریزی داخل مغزی شود.

خونریزی زیر عنکبوتیه – در خونریزی زیر عنکبوتیه، یک شریان در نزدیکی سطح مغز پاره و سبب نشت در فضای بین سطح مغز و جمجمه می شود این خونریزی معمولا با یک  سردرد شدید ناگهانی شروع می شود.

حمله ایسکمیک گذرا (TIA) – کاهش موقت جریان خون به بخشی از مغز باعث T I A s، که اغلب کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

علائم نشانه های سکته مغزی :

بی حسی یا ضعف ناگهانی در صورت، بازو یا پا ( به خصوص در یک طرف بدن ) لذا شخص فادر به لبخند زدن نیست.

فرد مشکوک به سکته مغزی ممکن است به دلیل ضعف یا بی حسی دست، قادر به بلند کردن یک یا هر دو دست و نگه داشتن آن نباشد.

سردرگمی ناگهانی، مشکل در صحبت کردن و یا درک گفتار.

مشکل ناگهانی بینایی در یک یا هر دو چشم.

مشکل ناگهانی در راه رفتن ، گیجی، تلو تلو خوردن و یا تجربه سرگیجه ناگهانی، از دست دادن تعادل یا هماهنگی .

سردرد شدید ناگهانی بدون علت شناخته شده که ممکن است با استفراغ و سرگیجه همراه باشد.

مشکل در صحبت کردن و درک کلمات.

اگر شما هر یک از این نشانه ها را دارید باید به سرعت برای شروع درمان به بیمارستان مراجعه کنید در درمان سکته مغزی حاد، برای متوقف کردن حمله مغزی توسط حل کردن سریع لخته خون و یا متوقف کردن خونریزی تلاش می شود توانبخشی پس از سکته مغزی کمک می کند تا افراد بر ناتوانی در اثر آسیب سکته مغزی غلبه کنند دارو درمانی با رقیق کننده های خون شایعترین درمان برای سکته مغزی است.

 چه کسانی در معرض خطر سکته مغزی هستند؟

در انگلستان، سکته مغزی یک مشکل عمده سلامتی است هر سال بیش از ۱۵۰،۰۰۰ نفر یک سکته مغزی و سومین علت مرگ، پس از بیماری های قلبی و سرطان است آسیب های مغزی ناشی از سکته مغزی بزرگترین علت ناتوانی بزرگسالان در انگلستان می باشد.

مردم بالای ۶۵ سال، بیشتر در معرض خطر داشتن سکته مغزی می باشد اگر چه ۲۵  درصد از سکته های مغزی در افرادی که زیر ۶۵  است رخ می دهد همچنین ممکن است سکته مغزی در کودکان نیز رخ دهد.

در جنوب آسیا، آفریقا و یا جزایر کارائیب، خطر سکته مغزی بالاتر است این امر تا حدی به خاطر زمینه ی بیماری دیابت و بیماری های قلبی در حال توسعه است که دو شرایطی است که می تواند سکته مغزی ایجاد کنند.

سیگار کشیدن، اضافه وزن، عدم ورزش و یک رژیم غذایی فقیر نیز از عوامل خطر ابتلا به سکته مغزی هستند.

همچنین، شرایطی که بر گردش خون اثر دارند مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا، فیبریلاسیون دهلیزی ( ضربان قلب نامنظم ) و دیابت خطر ابتلا به سکته را افزایش دهد.

درمان سکته مغزی :

درمان بستگی به نوع سکته و بخشی از مغز که تحت تاثیر قرار گرفته و چیزی که باعث آن شده است دارد.

در اکثر موارد، سکته مغزی با داروها درمان می شود این به طور کلی شامل دارو برای جلوگیری و حذف لخته خون، کاهش فشار خون و کاهش سطح کلسترول می باشد.

واضح است که رسوب چربی در شریان ها و یا ترمیم آسیب، از علل سکته مغزی خونریزی دهنده است لذا در برخی  موارد، عمل جراحی ممکن است لازم باشد.

زندگی پس از سکته مغزی :

آسیب های ناشی از سکته مغزی می تواند گسترده و طولانی مدت باشد. برخی از افراد نیاز به یک دوره زمانی طولانی توانبخشی برای پیدا کردن استقلال سابق خود دارند در حالی که بسیاری هرگز به طور کامل بهبود نمی یابند.
روند توانبخشی خاص برای شما نیاز به یک تیم از متخصصین از جمله ( فیزیوتراپی، روانشناسان، درمانگران شغلی، گفتار درمانی و پرستاران متخصص و پزشکان ) می باشد.
آسیب هایی که سکته مغزی به مغز وارد می کند می تواند در بسیاری از جنبه های زندگی و سلامتی شما تاثیر بگذارد و شما ممکن است به تعدادی از روش های درمان و توانبخشی مختلف نیاز داشته باشید.

آیا می توانم از سکته مغزی جلوگیری کرد؟

سکته معمولا از طریق یک شیوه زندگی سالم قابل پیشگیری است.

خوردن یک رژیم غذایی سالم، ورزش کردن به طور منظم، عدم نوشیدن الکل، سیگار نکشیدن به طور چشمگیری خطر ابتلا به سکته کاهش می دهد. پایین آوردن سطح فشارخون و کلسترول خون بالا با دارو، نیز خطر سکته مغزی را کاهش می دهد.

چه هنگام باید به دکتر مراجعه کنید :

از بیمار بخواهید لبخند بزند آیا یک طرف صورت افتادگی دارد؟

از بیمار بخواهید هر دو بازو را بالا ببرد آیا یک دست بی اراده رو به پایین می رود؟

از بیمار بخواهید یک عبارت ساده تکرار کند. آیا سخنرانی بریده بریده و یا عجیب و غریب دار.

تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب


منبع : دکتر فتحی

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
موضوعات : مغز و اعصاب


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان