نمایش منوی کناری

آنمی آپلاستیک

۲۹/دی/۱۳۹۳ 7,513 بازدید
آنمی آپلاستیک

علائم کم خونی آپلاستیک :

در گفت و گو با متخصص داخلی بیوطب بخوانید:

علائم کم خونی آپلاستیک ممکن است شامل :
خستگی

تنگی نفس با فعالیت

ضربان قلب سریع یا نامنظم

پوست رنگ پریده

عفونت های مکرر یا طولانی مدت

کبودی ساده یا غیر قابل توضیح

خون دماغ شدن و خونریزی لثه

خونریزی طولانی مدت از بریدگی

بثورات پوست

سرگیجه

سردرد

تورم پا

زخم اوروفارنکس

آنمی آپلاستیک می تواند به آرامی در طول هفته ها یا ماه ها پیشرفت کند و یا ممکن است به ناگهان بوجود آید این بیماری ممکن است کوتاه بوده و یا ممکن است مزمن باشد آنمی آپلاستیک می تواند بسیار شدید و یا حتی کشنده است.

علل کم خونی آپلاستیک :

زمانی که آسیب رخ داده در مغز استخوان سبب کاهش و یا توقف تولید سلول های خونی جدید شود آنمی آپلاستیک توسعه می یابد مغز استخوان، یک ماده اسفنجی قرمز رنگ در داخل استخوان است که سبب تولید سلول های بنیادی می شود این سلول های بنیادی سبب افزایش سلول های مانند ( سلول های قرمز، گلبولهای سفید و پلاکت ها ) می شود سلولهای بنیادی در مغز استخوان سلول های خون را تولید می کند.

عواملی که به طور موقت یا دائم می تواند به مغز استخوان آسیب و تولید سلول های خونی را تحت تاثیر قرار دهد عبارتند از :

پرتو درمانی و شیمی درمانی – در حالی که این روش های درمانی برای سرطان، سلول های سرطانی را می کشند آنها همچنین می توانند به سلول های سالم، از جمله سلول های بنیادی در مغز استخوان ها آسیب برساند آنمی آپلاستیک می تواند یک اثر جانبی موقت از این درمان باشد.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی – قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی، مانند برخی از مواد مورد استفاده در آفت کش ها و حشره کش ها که ممکن است سبب آنمی آپلاستیک شود یک عنصر در بنزین نیز با آنمی آپلاستیک مرتبط است اگر شما از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی که باعث بیماری اولیه شما شده جلوگیری کنید این نوع کم خونی ممکن است به خودی خود بهتر شود.

استفاده از داروهای خاص – برخی داروها، مانند داروهایی که در درمان آرتریت روماتوئید مورد استفاده قرار می گیرند و برخی از آنتی بیوتیک ها، می تواند سبب کم خونی آپلاستیک شود.

اختلالات خود ایمنی – اختلال خود ایمنی که در آن سیستم ایمنی بدن شما شروع به حمله به سلول های سالم خودی می کند که ممکن است سلول های بنیادی در مغز استخوان را هدف قرار دهد.

یک عفونت ویروسی – عفونت های ویروسی که مغز استخوان را تحت تاثیر قرار می دهد ممکن است نقشی در توسعه آنمی آپلاستیک در برخی از افراد بازی کند ویروس ها که به توسعه آنمی آپلاستیک مرتبط شده اند عبارت از هپاتیت، ابشتاین بار، سیتومگالوویروس، پاروویروس B19وHIV می باشد.

بارداری – آنمی آپلاستیک که در حاملگی رخ می دهد ممکن است مربوط به یک مشکل خود ایمنی باشد سیستم ایمنی بدن شما ممکن است مغز استخوان را در دوران بارداری مورد حمله قرار دهد.

عوامل ناشناخته – در بسیاری از موارد، پزشکان قادر به شناسایی علت آنمی آپلاستیک نیستند که به آن آنمی آپلاستیک ایدیوپاتیک می گویند.

سردرگمی با سندرم میلودیسپلاستیک – آنمی آپلاستیک می تواند با یک بیماری به نام سندرم میلودیسپلاستیک اشتباه شود در این گروه از اختلالات، مغز استخوان سلول های خونی جدید تولید می کند اما آنها تغییر شکل داده و توسعه نیافته هستند.

ارتباط با سایر اختلالات نادر – برخی از افراد مبتلا به کم خونی آپلاستیک همچنین ممکن است یک اختلال نادر شناخته شده به عنوان هموگلوبینوری حمله ای شبانه داشته باشد این اختلال باعث می شود که سلول های قرمز خون بیش از حد و به زودی بشکند.

هموگلوبینوری حمله ای شبانه می تواند به آنمی آپلاستیک منجر شود یا آنمی آپلاستیک می تواند به هموگلوبینوری حمله ای شبانه تکامل یابد.

آنمی فانکونی یک بیماری نادر و ارثی است که منجر به آنمی آپلاستیک می شود کودکان متولد شده کوچکتر از متوسط و دارای نقائص هنگام تولد، مانند اندام توسعه نیافته می باشند این بیماری با کمک آزمایش خون تشخیص داده می شود.

تشخیص کم خونی آپلاستیک :

برای تشخیص کم خونی آپلاستیک پزشک شما ممکن است توصیه به :

آزمایش خون- به طور معمول، سلول های قرمز خون، سطح سلول سفید خون و پلاکت در درون محدوده خاصی باقی بماند.

زمانی که هر سه سطح سلول خون بسیار پایین باشد دکتر شما ممکن است شک به آنمی آپلاستیک را مطرح می نماید.

بیوپسی مغز استخوان – برای تایید تشخیص، شما نیاز به انجام بیوپسی مغز استخوان دارید در این روش، یک دکتر با استفاده از یک سوزن برای حذف یک نمونه کوچک از مغز استخوان از یک استخوان بزرگ، مانند استخوان لگن خاصره در بدن شما اقدام می کند نمونه مغز استخوان در زیر میکروسکوپ برای سایر بیماری های مربوط به خون مورد بررسی قرار می گیرد مغز استخوان در آنمی آپلاستیک شامل سلول های خونی کمتر از طبیعی است.

هنگامی که یک تشخیص آنمی آپلاستیک را دریافت کرده اید شما ممکن است آزمایش های اضافی برای تعیین علت زمینه ای نیاز داشته باشید.

شمارش کامل خون

اسمیر خون محیطی

الکتروفورز هموگلوبین و آزمایش گروه خون

تست های بیوشیمیایی

سرولوژی، هپاتیت و سایر بیماریهای ویروسی

خود ایمنی – ارزیابی بیماری برای شواهدی از بیماری کلاژن – عروقی

فعال شده فلوئورسانس پروفایل جور سلول

فلورسنت – تست aerolysin غیر فعال نشاندار

تست سازگاری بافتی

مطالعات عملکرد کلیه

مطالعات عملکرد کبد

سطح ترانسمیناز، بیلی روبین و لاکتیک دهیدروژناز

درمان کم خونی آپلاستیک :

درمان آنمی آپلاستیک ممکن است شامل انتقال خون برای موارد خفیف و دارو برای موارد بیشتر جدی و در موارد شدید پیوند مغز استخوان انجام می شود آنمی آپلاستیک شدید که در آن تعداد سلول های خون بسیار کم می باشد تهدید کننده حیات است و نیاز فوری به بستری شدن در بیمارستان برای درمان دارد.
درمان کم خونی آپلاستیک معمولا شامل انتقال خون برای کنترل خونریزی و تسکین علائم کم خونی است انتقال خون درمان برای کم خونی آپلاستیک نیست اما آنها سبب تسکین علائم و ارائه سلول های خونی است که مغز استخوان تولید نمی کند.

انتقال ممکن است شامل :

سلول های قرمز خون – انتقال سلول های قرمز خون سبب افزایش تعداد سلول های قرمز خون و این به از بین بردن کم خونی و خستگی کمک می کند.

پلاکت ها – انتقال پلاکت به جلوگیری از خونریزی بیش از حد کمک می کند.

در حالی که به طور کلی هیچ محدودیتی برای تعداد تزریق سلول خونی شما وجود ندارد گاهی اوقات عوارض می تواند با تزریق چند بار بوجود می آیند سلول های قرمز خون حاوی آهن است که می تواند در بدن شما تجمع یابد و اگر بار آهن اضافی درمان نشود می تواند به اندام های حیاتی آسیب برساند داروها می تواند کمک کنند تا از آهن اضافی خلاص شوید.

عوارض احتمالی دیگر این است که با گذشت زمان، بدن شما ممکن است آنتی بادی سلول های خونی را توسعه دهد و برای تسکین علائم، کمتر موثر است با این حال، استفاده از داروی ایمنی باعث می شود این عارضه با احتمال کمتر رخ دهد.

پیوند سلول بنیادی :

پیوند سلول های بنیادی برای بازسازی مغز استخوان با سلول های بنیادی از یک دهنده ممکن است تنها گزینه درمان موفقیت آمیز برای افراد مبتلا به کم خونی شدید آپلاستیک باشد.

پیوند سلول های بنیادی، پیوند مغز استخوان نام دارد به طور کلی برای کسانی که جوان تر هستند درمان انتخابی است و یک اهدا کننده اغلب خواهر و برادر می باشد.

اگر یک اهدا کننده پیدا شود مغز استخوان بیمار را برای اولین بار با اشعه و یا شیمی درمانی خالی می کنند و سلول های بنیادی سالم فرد دهنده از خون فیلتر می شود.

سلول های بنیادی سالم به صورت داخل وریدی به درون جریان خون وارد و آنها به حفره مغز استخوان مهاجرت و شروع به تولید سلول های خونی جدید می شود این روش نیاز به بستری طولانی در بیمارستان پس از پیوند دارد شما مواد دارویی برای کمک به جلوگیری از رد کردن سلولهای بنیادی دریافت می کنید.

خطر پیوند سلول های بنیادی – بدن شما ممکن است پیوند را رد کند و منجر به عوارض تهدید کننده حیات شود علاوه بر این، هرکسی که نامزد برای پیوند است می تواند یک اهدا کننده مناسب را پیدا کند.

داروهای سرکوب کننده ایمنی :

برای افرادی که نمی تواند پیوند مغز استخوان داشته باشند و یا برای کسانی که کم خونی آپلاستیک به علت اختلال خود ایمنی باشد، درمان ممکن است داروهایی شامل سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن باشد.

داروهایی مانند سیکلوسپورین و گلوبولین ضد تیموسیت  می باشد این داروها فعالیت سلول های ایمنی آسیب رسان به مغز استخوان را سرکوب می کنند این داروها کمک می کنند تا مغز استخوان بهبود یابد و سلول های خونی جدید تولید کند سیکلوسپورین و گلوبولین ضد t h y m o c y t e اغلب در ترکیب استفاده می شوند.

کورتیکواستروئیدها، مانند متیل پردنیزولون اغلب در همان زمان داده می شود.

داروهای سرکوب ایمنی می تواند در درمان آنمی آپلاستیک بسیار موثر باشد حرکت نزولی این است که این داروها، بیشتر سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف و همچنین ممکن است پس از قطع مصرف این داروها، آنمی آپلاستیک باز گردد.

محرک مغز استخوان :

برخی داروها – از جمله عوامل مستعمره محرک، مانند s a r g r a m o s t i m (L e u k i n e)، فیلگراستیم (N e u p o g e n)، پگفیلگراستیم (N e u l a s t a) و اپوایتین آلفا (E p o g e n ، P r o c r i t) ممکن است باعث تحریک مغز استخوان و به تولید سلولهای خونی جدید کمک کند. عوامل محرک اغلب در ترکیب با داروهای سرکوب سیستم ایمنی استفاده می شود.

آنتی بیوتیک ها، ضد ویروس :

کم خونی آپلاستیک سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود سلول های سفید در گردش خون برای مبارزه با میکروب ها کمتر هستند. این سبب حساس شدن به عفونت می شود.

در اولین نشانه عفونت از قبیل تب، باید به دکتر خود مراجعه کنید. نباید بگذارید عفونت بدتر و بدتر شود چرا که می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

اگر شما کم خونی آپلاستیک شدید دارید دکتر شما ممکن است به شما آنتی بیوتیک و یا داروهای ضد ویروس برای کمک به جلوگیری از عفونت بدهد.

درمان های دیگر :

آنمی آپلاستیک ناشی از پرتو درمانی و شیمی درمانی معمولا هنگامی که شما آن درمان را تمام کنید بهبود می یابد این برای بسیاری از داروهای دیگر که موجب آنمی آپلاستیک می شود یکسان است.

زنان باردار مبتلا به کم خونی آپلاستیک با تزریق خون درمان می شوند.

برای بسیاری از زنان، آنمی آپلاستیک مربوط به بارداری به یک باره پس از زایمان بهبود می یابد. در صورتی که این اتفاق نیافتد درمان هنوز هم لازم است.

تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب


منبع : دکتر فتحی

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان