نمایش منوی کناری

جوانان و روابط جنسی

۰۸/بهمن/۱۳۹۳ 4,313 بازدید
جوانان و روابط جنسی
پذیرش ریسک بیماریهای جنسی در میان جوانان بسیار بالا رفته است و متاسفانه شاهد رشد علاقه آنان به این نوع روابط هستیم این امر بسیار برای آینده جوانان و خانواده آنان مشکل ساز خواهد بود.

یکی از آسیب های فراگیر در میان جوانان افزایش بیماری های جنسی است که یکی از عوامل آن بالارفتن سن ازدواج و گرایش به روابط غیررسمی است.

در گفت و گو با روانشناس بیوطب بخوانید:

در سال های اخیر کشور ایران با پدیده جوانی جمعیت مواجه بوده و در حال حاضر نزدیک به یک سوم جمعیت کشور را جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال تشکیل می دهند.

افزایش در تعداد و سهم جمعیت جوان پدیده منحصر به فرد در تاریخ اجتماعی و جمعیتی ایران محسوب می شود بیشتر وقایع و رفتارهای جمعیتی در طول سال های دوره جوانی رخ می دهد و در این سنین بیشترین تغییر مانند ترک تحصیل، ورود به بازار کار، ازدواج، طلاق، رفتارهای پرخطر، مهاجرت و غیر رخ می دهد.

فشردگی وقایع در دوران جوانی همراه با تغییرات اجتماعی جوانی را به موتور تغییرات اجتماعی تبدیل کرده است.

جوانان نه تنها به لحاظ وزن جمعیتی بلکه از نظر اقتصادی، احتماعی و سیاسی نیز اهمیت دارند و می توانند منشا تحولات کشور باشند.

جمعیت شناسان چنین ساختار جمعیتی را پنجره یا هدیه جمعیتی توصیف می کنند و اقتصاددانان آن را سود جمعیتی می دانند.

اهمیت جوانی جمعیت در برنامه ها و سیاست های توسعه ای کشور مشخص است اما هنوز شاخص های توسعه مربوط به جوانان در سطح مطلوبی نیست و متولیان امور جوانان شناخت جامع و واقع بینانه ای نسبت به زوایای مختلف جمعیت شناسی جوانان دست نیافته اند.

بیشترین مشکلات و آسیب های اجتماعی مختص این قشر است و تحقیقات نشان می دهد سن آغاز به مصرف دخانیات و مواد مخدر نیز پیش از ۲۰ سالگی است. آسیب های اجتماعی مانند طلاق در همین سنین رخ می دهد و جامعه بیکار و جویای کار نیز در همین جامعه آماری قرار دارند.

محمد میرزایی جمعیت شناس در تحلیلی وضعیت جمعیت جوان کشور می گوید: بیش از ۷۰ درصد جمعیت کشور بین ۱۵ تا ۶۴ سال قرار دارند و نزدیک به یک سوم جمعیت نیز افراد ۲۵ تا ۴۰ ساله هستند.

سیل عظیمی از جوانان که اگر توانمند شوند، تحصیلات، شغل و مسکن داشته باشند و ازدواج کنند، می توانند یک جهش اقتصادی در ایران ایجاد کنندو همان اتفاقی که در ژاپن، چین و کره افتاد را شکل دهند.

شاید مصداقی از تاثیر پنجره جمعیتی موفقیت های چشمگیر جوانان ورزشکار در سالهای اخیر باشد.

روند کاهشی جمعیت جوان کشور :

از سال ۵۵ تا ۸۵ با سرعت قابل توجهی افزایش یافت تا آنجا که ۴/۳۵ درصد کل حمعیت کشور را جوانان تشکیل می دادند اما از سال ۸۵ به بعد از تعداد جوانان کشور کاسته و این رقم در سال ۹۰ به ۵/۳۱ درصد کل جمعیت کشور رسید که این روند کاهشی همچنان ادامه دارد.

علاقه به مهاجرت در میان جوانان کشور :

رفتار مهاجرتی افراد در طول چرخه زندگی متفاوت است.

بیشتر مهاجرت ها و جابه جایی ها در سنین جوانی اتفاق می افتد.

در چند دهه اخیر جوانان تا ۵۰ درصد در جریان مهاجرتی نقش داشته اند که بیشتر انگیزه آنها برای این جابجایی شغل و تحصیلات بوده است.

بیشتر مهاجرت های خارج از کشور با انگیزه ادامه تحصیل بوده و انگیزه مهاجرت های داخلی به جز تحصیلات، اشتغال است.

با وجود آنکه بسیاری جوانی را سن ازدواج می دانند آمارها نشان می دهد در طول این سالها علاقه جوانان به تجرد افزایش پیدا کرده است و این روند همچنان در حال افزایش است.

در طول سه دهه اخیر درصد زنان و مردان ازدواج نکرده به طور سریعی افزایش یافته است.

عوامل اقتصادی، اجتماعی و تغییر ارزش های جامعه یکی از دلایل علاقه مندی جوانان به تنهایی است.

افزایش طلاق در میان زوج های زیر ۳۰ سال :

بررسی آمارهای طلاق نشان می دهد بیشترین آمار طلاق در میان جوانان زیر ۳۰ سال است و تعداد بالایی از این آمار جدایی را در سال اول ازدواج تجربه کرده اند و بیش از نیمی از طلاق ها در پنج سال اول زندگی که در همین سنین جوانی است رخ می دهد.

می توان گفت به طور میانگین از هر ۵ ازدواج در ایران یک ازدواج به طلاق می انجامد.

بررسی های توزیع فضایی نسبت طلاق شهری به ازدواج ثبت شده شهری در سال ۹۰ نشان می دهد که بیشترین نسبت در استان های تهران ۲/۳۱ و مازندران ۸/۲۲ درصد و کمترین نسبت در استان های ایلام با ۵/۷ درصد و سیستان و بلوچستان ۵/۷ درصد مشاهد می شود.

کاهش علاقه جوانان به فرزند آوری :

آمارها نشان می دهد طی سال های اخیر علاقه به باروری در میان جوانان به شدت کاهش پیدا کرده و اگر در سال های ۶۰ تا ۶۴، میزان باروری جوانان حدود ۴ فرزند بود در حال حاضر این رقم به بیش از یک فرزند رسیده است.

سن باروری گروه های سنی که پیش از این ۲۰ تا ۲۴ سال بود هم اکنون به ۲۵ تا ۳۴ سالگی رسیده که این موضوع به دلیل تاخیر در ازدواج و فاصله گذاری بین ازدواج و فرزندآوری است.

درصد زنانی که تا قبل ۳۰ سالگی فرزند به دنیا می آوردند به شدت کاهش یافته و تمایل به داشتن یک فرزند یا حداکثر دو فرزند است.

در بستر توسعه، شهرنشینی وانتقال از اقتصاد کشاورزی به معیشت شهری تقاضای فرزند آوری هم کم می شود البته تقاضای عاطفی نسبت به کودکان همیشه هست.

اگر در گذشته هر خانواده ای بیشتر از دو تا سه فرزند داشت، به دلیل کمک در کار مزرعه بوده و یا اینکه از ۱۰ فرزند تنها ۴ نفر زنده می ماندند ولی در حال حاضر شرایط کاملا فرق کرده است و چنانچه در خانواده ای ۱۰ فرزند به دنیا بیاید تقریبا همه آنها زنده می مانند. در اینجاست که لازم می شود تعادل ایجاد شود.

هزینه فرزندان در حال حاضر در چارچوب خانواده ها به یک بحث محوری تبدیل شده است.

در گذشته انتقال ثروت از فرزندان به پدر و مادر بود ولی اکنون ثروت از والدین به فرزندان انتقال می یابد.

در گذشته کودکان از ۷ الی ۸ سالگی در مزارع کشاورزی کار می کردند و منشا درآمد برای والدین بودند.

در حال حاضر ۷۰ درصد جمعیت، شهرنشین هستند ولی ۵۰ سال پیش این موضوع کاملا معکوس بود. در جامعه شهری والدین فرزندانشان را تا سنین بالا حتی بعد از ازدواج حمایت می کنند.

بنابراین هزینه فرزندان بر روی معادله فرزندخواهی تاثیر بسیاری دارد.

یک دهه است که میل کاهش به میزان باروری کل، بر روی ۱٫۸ ثابت مانده است. یعنی جامعه متوجه شده که از این تعداد پایین تر خطرناک است.

یعنی هر زن به طور متوسط ۲٫۱ فرزند بیاورد.

یعنی هر ۱۰ زن ۲۱ فرزند، اینکه باروری به زیرسطح جانشینی رسیده است در سطح باروری خرد چالش بوده و به خانواده مربوط می شود.

از طرفی نباید این موضوع را فراموش کرد که رشد منفی اقتصادی در دهه ۱۳۸۰ باعث افزایش سن ازدواج در کشور شده و بر باروری تاثیر منفی گذاشته است.

در حال حاضر سن ازدواج در آقایان ۲۸ و در خانمها ۲۴ است که بسیار بالاست در حالی که در گذشته سن ازدواج در خانمها ۱۸٫۵ و در آقایان ۲۲٫۳ بود.

اگر از رکود اقتصادی خارج شویم، به شما قول می دهم که سن ازدواج کاهش می یابد که باروری بالای سطح جانشینی را در پی خواهد داشت.

بنابراین بهتر است به جای تشویش جامعه در این زمینه برنامه ریزی دقیقی انجام دهیم.

باید به این نکته توجه کرد که باروری زیرسطح جانشین اگر ۵۰ سال دیگر یعنی ۱۴۳۰ ادامه یابد با رشد منفی جمعیت مواجه می شویم در حالی که با تشویق و تسهیل ازدواج می توان این مشکل را حل کرد.

علاوه بر توجه به مسائل جمعیتی پنجاه سال آینده لازم است که وضعیت فعلی جوانان از نظر تحصیلات عالی، شغل، مسکن، ازدواج و… توجه جدی شود و برنامه اقتصادی پنج ساله را به خوبی پیش ببریم تا در ۵۰ سال آینده دچار مشکل نشویم.

در واقع با توجه به برنامه های پنج ساله به خودی خود مشکل ۵۰ سال آینده نیز حل خواهد شد.

افزایش بیماریهای جنسی در میان جوانان :

یکی از آسیب های فراگیر در میان جوانان افزایش بیماری های جنسی است که یکی از عوامل آن بالارفتن سن ازدواج و گرایش به روابط غیررسمی است.

براساس آمارهای وزارت بهداشت در سال ۹۲، ۹/۴۵ درصد مبتلایان به اچ آی وی مثبت در سن ۲۵ تا ۳۴ سال قرار دارند و همچنین ۱/۱۰ درصد نیز در سن ۱۵ تا ۲۴ سالگی هستند. اعتیاد تزریقی حدود ۶۸ درصد، روابط ناسالم جنسی ۱۳ درصد و انتقال از مادر به کودک و فرآورده های خونی ناسالم از عوامل ابتلا به اچ آی وی هستند.

آسیب های فراگیر در میان جوانان :
بر اساس پژوهش ها ،آمار انواع آسیب های اجتماعی از مصرف مواد مخدر تا خشنونت و… در میان جوانان بیش از سایر سنین است .

رانندگی خطرناک ،سو مصرف مواد مخدر ،استعمال سیگار،خطر پذیری جنسی ،اچ آی وی ،خشنونت،استفاده از الکل ،خطر پذیری جنسی از رفتارهای پر خطر جوانان هستند.

آمارها نشان می دهد حدود نیمی از مرگ های سالانه جوانان ناشی از تصادف های جاده ای است .

در ایران سالانه ۲۳ هزار ۲۴۹ نفر بر اثر تصادف جاده ای فوت می کنند که ۷۹ درصد آنان را مردان و ۲۱ درصد آنان را زنان تشکیل می دهند و بیشتر این مرگ و میرها نیر برای جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال رخ می دهد.

کاهش مشارکت های اجتماعی جوانان :

بی انگیزگی اجتماعی جوانان یکی از مشکلات چند ساله اخیر کشور است .

بی انگیزگی که با روی کار آمدن دولت نهم آغاز و تا پایان دولت دهم نیز ادامه داشت .

بر اساس آمارها تعداد سازمان های مردم نهاد جوانان در انتهای دولت هشتم ۴ هزار ۲۹۷ سمن بود که این رقم در آغاز دولت یازدهم به ۱۹۸ سمن رسیده است.

سمن ها مهم ترین راه مشارکت اجتماعی جوانان هستند .

اما در چند سال گذشته عمده فعالیت های سمن های باقی مانده در حوزه جوانان محدود به سمن های مذهبی ،اعتقادی و عفاف و حجاب و ایثار و شهادت می شدو سمن هایی با موضوعاتی محیط زیست ،سلامت ،گردشگری،علم و فناوری فعالیت های خودر ا متوقف کرده بودند.

بیکاری جوانان در مرز هشدار :

یکی از مهمترین مسائلی که در حوزه جوانان وجود دارد، بیکاری است.

این گروه سنی مهمترین و جدی ترین گروهی هستند که از این معضل رنج می‌برند.

یکی از مهم ترین مسائلی که درباره بازار کار ایران به عنوان یک مشکل جدی وجود دارد، جمعیت بالای متقاضیان کار جوان زیر ۳۰ سال است.

در واقع، این گروه سنی مهم ترین و جدی ترین گروهی است که به دنبال کار هستند و حل مسئل بیکاری در این بخش، به معنای عبور کشور از بحران بیکاری خواهد بود.

اینکه صدها هزار جوان جویای کار در کشور هفته ها، ماه ها و بلکه سال ها را منتظر یک فرصت برای ورود به بازار کار باشند در مقابل کشش پایین جذب کارجویان از سوی بازار کار کشور، باعث نوعی انباشت بیکاری در کشور شده و متاسفانه هر ساله نیز بر آمار بیکاران جوان کشور افزوده شده است.

براساس آخرین اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله کشور برابر با ۲۲٫۹ درصد و نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز معادل ۲۰٫۲ درصد است که این میزان بیش از ۲ برابر نرخ بیکاری عمومی کشور و نشان دهنده ادامه بحران بیکاری جوانان است.

ورود سالیانه دستکم یک و نیم میلیون نفر به دانشگاه ها و خروج آنها در یک دوره ۲ تا ۴ ساله به امید یافتن شغل از دانشگاه، مسئله ای است که به دلیل فراهم نبودن زمینه های اشتغال کارجویان جوان در حال حاضر به عنوان یکی از مهم ترین چالش های کشور شناخته می شود.

جوانانی که پس از سال ها درس خواندن در دانشگاه ها، هیچ تقاضایی از سوی بازار کار برای اشتغال نداشته باشند، این مسئله باعث از بین رفتن توان ازدواج و تشکیل خانوده شود، آنها تا سال ها وابستگی مالی به خانواده داشته باشند و روزها را بدون اینکه استفاده از از آن ببرند در منازل به سر ببرند، ناراحتی بزرگی است.

در حال حاضر بالاترین نرخ بیکاری جوانان در بین استانها را استان لرستان با ۵۰ درصد نرخ بیکاری داراست.

سیاست های متغییر چالش اصلی حوزه جوانان :

با بررسی مشکلات و بحران‌هایی که گریبانگیر جمعیت جوان کشور است نیاز به برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های مشخص بیش از گذشته احساس می‌شود.

در این میان وزارت ورزش و جوانان، شورای عالی جوانان، وزارت کار و تعاون و… از جمله نهادهای رسمی متولی سیاستگذاری امور جوانان هستند.

اما به دلیل نبود جایگاه نهادی قدرتمند برای برنامه‌ریزی امور جوانان و فقدان نظارت و نبود ضمانت اجرایی برای تحقق برنامه‌ها، همیشه برنامه‌هایی که برای حل مشکل جوانان پیش‌بینی می‌شده کمتر به سوی عملیاتی شدن رفته است و یا با آمدن دولت‌های مختلف و با تغییر دیدگاه‌ها به این قشر برنامه ریزی ها برای حل مشکلان تفاوت کرده است.

با نگاهی به برنامه‌ها و سیاست‌های جوانان در سال‌های گذشته بیشتر برنامه‌ها حول محور هویت و فرهنگ بوده است اما جوانان امروز نیاز به برنامه‌های اقتصادی دارند که مشکلات جدی آنان را در حوزه بیکاری یا تسهیل و ساماندهی ازدواج‌ برطرف کند.

تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب


منبع : دکتر سلام

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان