نمایش منوی کناری

اکلوژن

۱۴/اسفند/۱۳۹۳ 4,953 بازدید
اکلوژن

اکلوژن چیست؟

اکلوژن یکی از موضوعات تخصصی رشته دندان پزشکی که به ارتباط بین دندان‌های بالا و پایین و نحوه قرارگیری دندان‌ها بر روی هم می‌پردازد.

در گفت و گو با متخصص دهان و دندان بیوطب بخوانید:

یا به عبارتی مال اکلوژن، به وضعیت قرارگیری غیر طبیعی دندان‌ها و یا فکین گفته می‌شود که انحرافی از رشد و تکامل صحیح می‌باشد و بر جفت شدن دندان‌ها، تمیز کردن دندان‌ها، سلامت لثه، رشد فکری و تکلم، تأثیر می‌گذارد.

علت مال اکلوژن چیست؟

هم ارث و هم محیط نقش مهمی را در ایجاد مال اکلوژن دارند. شکل و اندازه صورت، فکین و دندان‌ها غالباً به وسیله توارث انتقال می‌یابند.

عوامل محیطی ایجاد کننده مال اکلوژن زیاد بوده و اغلب آن‌ها توسط دندانپزشک کودکان قابل کنترل می‌باشند و عمده‌ترین آن پوسیدگی دندان‌های شیری و یا زود از دست دادن آن‌ها می‌باشد.

 دندانپزشک به چه اطلاعاتی نیاز دارد تا شکل گیری و پیشرفت مال اکلوژن را ارزیابی کند؟

چگونگی و ترکیب مشکلات اختصاصی هر بیمار، محدوده و مراحل معاینه و تشخیص را معین می‌کند.

حین معاینات کلینیکی، دندان پزشک تاریخچه‌ای از سوابق پزشکی و دندانپزشکی می‌گیرد،

از دندان‌ها قالب گیری به عمل آورده و آن‌ها را با گچ دندانپزشکی می‌ریزد.

این قالب‌های مطالعه علاوه بر این که روابط دندان‌ها را نشان داده و در طرح درمان کمک کننده می‌باشد، مأخذی نیز برای بررسی پیشرفت درمان می‌باشند.

تهیه عکس‌های معمولی از صورت و دندان‌ها نیز یک رکورد و ثبت قبل از درمان است.

تعدادی رادیوگرافی نیز ممکن است برای تشخیص پیشرفت مال اکلوژن نیاز باشد.

رادیو گرافی رایج در این زمینه پانورامیک می‌باشد که همه دندان‌ها را در یک کلیشه نشان می‌دهد.

رادیوگرافی دیگر سفالومتری جانبی می‌باشد که به صورت نیم رخ رابطه دندان‌ها و فکین را نسبت به صورت و جمجمه نشان می‌دهد.

 از چه دستگاه‌هایی برای تصحیح مال اکلوژن استفاده می‌شود؟

به طور کلی از ۲ نوع دستگاه برای این منظور استفاده می‌شود:

۱- دستگاه‌های متحرک

۲- دستگاه‌های ثابت

دستگاه متحرک از سیم و مواد پلاستیکی (اکریل) ساخته می‌شود و توسط بیمار در دهان گذاشته و برداشته می‌شود.

بعضی از انواع آن به طور هم‌زمان دندان‌های بالا و پایین را در بر می‌گیرد.

کلا گرفتن نتیجه مطلوب درمانی با این دستگاه‌ها منوط به همکاری، پذیرش و استفاده صحیح بیمار از آن و آموزش کامل از طرف دندانپزشک به بیمار، می‌باشد.

مزیت عمده دستگاه‌های متحرک این است که به راحتی برداشته شده و تمیز می‌شوند.

دستگاه‌های ثابت عبارتند از قطعاتی بنام به راکت که مستقیماً به دندان‌ها چسبانده می‌شوند و سیم در داخل آن‌ها گذاشته می‌شود.

این دستگاه‌ها کنترل بهتری بر حرکات دندانی دارند.

به علت گیر غذایی در اطراف این دستگاه‌ها، همکاری بیمار در تمیز کردن دندان‌ها و رعایت بهداشت دهان به منظور جلوگیری از پوسیدگی الزامی است.

نحوه قرار گیری دندان‌ها روی هم باید به گونه‌ای باشد که کوچک‌ترین مشکلی روی عضلات صورت و مفصل فک نداشته باشد و بیمار دچار دردهایی همچون سردرد، درد در ناحیه فک و درد حین باز شدن کامل دهان نشود

چه مدت زمانی طول می‌کشد تا مال اکلوژن درمان شود؟

دوره درمان برای هر ناهنجاری بستگی به نوع مال اکلوژن، شدت و پیشرفت آن و رشد کودک و همکاری وی دارد.

دندانپزشک مدت زمان لازم برای انجام درمان اولیه را به طور تقریبی تخمین می‌زند.

 

آیا کشیدن دندان‌های سالم به منظور تصحیح مال اکلوژن صحیح است؟

انتخاب دقیق یک دندان شیری برای کشیده شدن ممکن است جهت هدایت رویش دندان دائمی لازم باشد.

در این مواقع نیاز به کنترل بیمار در یک دوره زمانی بوده و گاهاً ممکن است از بعضی دستگاه‌های ارتودنسی استفاده شود، ولی کشیدن دندان دائمی بستگی به چگونگی وضعیت دندان‌ها، میزان کمبود فضا و صورت بیمار دارد و در هر بیماری متفاوت است. بسیاری از مال اکلوژن ها بدون کشیدن دندان، درمان نمی‌شوند، ولی مواردی وجود دارد که نیاز به کشیدن دندان نیست.

 

بیشتر سردردها ناشی از مشکلات دندانی است.

بسیاری از سردردهای شبیه سردردهای میگرنی که به صورت یک طرفه بیمار با آن‌ها روبرو است، ناشی از مشکلات دندانی و فکی است.

گاهی وجود مشکل در این زمینه منجر به بروز دردهایی در ناحیه گیجگاهی و فکی و به دنبال آن سردردهایی شبیه میگرن می‌شود.

اکلوژن در واقع نتیجه نهایی کار یک دندانپزشک است، یعنی چنانچه یک کار مرتبط با دندانپزشکی از جمله ارتودنسی، ترمیمی، و نظایر آن را دندانپزشک به خوبی انجام دهد، اما در آخر نحوه قرارگیری دندان‌ها مناسب نباشد و بیمار با مشکل مواجه شود، نتیجه کار رضایت بخش نمی‌تواند باشد.

نتایج یک بررسی نشان داده است در ۵۷/۵ درصد کسانی که سردرد داشته‌اند و سردرد آن‌ها میگرن تشخیص داده شده بود و در عین حال در ناحیه مفصل گیجگاهی فکی هم دچار مشکل بودند، با روش‌های درمان رفع مشکل گیجگاهی فک که مرتبط با دندان‌ها بوده است، سردرد آن‌ها درمان شد.

سردرد این دسته از افراد با روش‌های دارودرمانی، فیزیوتراپی‌های مفصل فک و یک سری جراحی‌های تخصصی دندانپزشکی روی مفصل فک بهبود یافت.

نحوه قرار گیری دندان‌ها بر روی هم باید به گونه‌ای باشد که کوچک‌ترین مشکلی روی عضلات صورت و مفصل فک نداشته باشد و بیمار دچار دردهایی همچون سردرد، درد در ناحیه فک و درد حین باز شدن کامل دهان نشود.

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که یک دندانپزشک حین کار با آن مواجهه می‌شود، صدا در مفصل گیجگاهی، فکی، درد و صدا حین جویدن و درد هنگام باز کردن دهان است که مجموعه آن‌ها بر نتیجه کار دندانپزشک تأثیر دارد.

اگر دندان‌ها کاملاً روی هم قرار نگیرند، غذا خوردن و جویدن فرد را با مشکل مواجه می‌کند و باعث فشارهای یک طرفه یا دو طرفه روی فک می‌شود که در نهایت منجر به بروز درد در ناحیه گیجگاهی فک و یا سردرد می‌شود.

تندرست باشید    

کادر پزشکی بیوطب


منبع : طب اول

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
موضوعات : دهان و دندان


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان