نمایش منوی کناری

افسردگی چیست؟

۰۲/فروردین/۱۳۹۴ 3,930 بازدید
افسردگی چیست؟

اینکه گاهی اوقات بی حوصله باشید اشکال چندانی ندارد. ولی اگر روحیه بد روزها ادامه داشته باشد می تواند نشانه افسردگی باشد. افسردگی حاد دوره ای از حس غمگینی و بی میلی است که به همراه نشانه های دیگر حداقل دو هفته ادامه پیدا کند و آنقدر جدی می شود که می تواند در انجام اعمال روزمره اختلال ایجاد کند. افسردگی دال بر ضعف و شخصیت منفی نیست. یک عارضه جمعی است و شرایط پزشکی قابل درمان.

در گفتگو با متخصص اعصاب و روان بیوطب بخوانید:

در اینجا اسکن فعالیت های مغزی دو نفر را می بینید که یکی از آنها از افسردگی رنج می برد و دیگری سالم است.

نشانه های عاطفی افسردگی

یکی از نشانه های اصلی افسردگی حالت غم و بی علاقگی در زندگی است. فعالیت هایی که زمانی برای فرد لذت بخش بودند، رفته رفته جذابیت خود را از دست می دهند. احساس گناه، بیهودگی، ناامیدی و افکار تکرار شونده مرگ و خودکشی ذهن فرد مبتلا را آماج حملات خود قرار می دهند.

نشانه های فیزیکی افسردگی

افسردگی را می توان گاهی اوقات با نشانه های فیزیکی همراه دید. این نشانه ها به قرار زیر هستند:

• خستگی مفرط و افت انرژی

• بیخوابی و صبح زود از خواب بیدار شدن

• خواب بیش از حد

• دردهای مزمن مانند سردرد، گرفتگی عضلات، مشکل گوارشی که حتی با درمان پزشکی هم رفع نمی شود.

افسردگی می تواند بیماری های دیگر را بدتر کند که این در مورد دردهای مزمن شدیدتر خواهد بود. برخی از مواد شیمیایی موجود در مغز درد ها و حالت های روحی را تحت تأثیر قرار می دهند. تحقیقات نشان داده اند که درمان افسردگی می تواند در درمان مشکلات دیگر بیماران نیز مؤثر باشد.

نشانه های افسردگی:

اشتها

تغییر در اشتها و وزن یکی دیگر از نشانه های اصلی بروز افسردگی هستند. در برخی از بیماران بروز این علائم با از دست دادن اشتها همراه است و در برخی دیگر افزایش اشتها به غذا. افراد افسرده ممکن است افزایش یا کاهش شدید وزنی را شاهد باشند.

تأثیرگذاری بر زندگی روزمره

مشکلات جسمی و روحی-روانی تحت تأثیر افسردگی اگر درمان نشوند، می توانند کار، سرگرمی ها و روابط شخصی را از مسیر عادی خود منحرف کنند. افراد افسرده اغلب در مورد تمرکز و تصمیم گیری دچار مشکل می شوند. آنها از انجام فعالیت هایی که اغلب اوقات لذت بخش است مانند رابطه جنسی رویگردان می شوند. در موارد حاد افسردگی می تواند تهدیدکننده باشد.

علائم هشدار دهنده در مورد خودکشی

افراد افسرده بیشتر در معرض خودکش قرار دارند. علائم هشدار دهنده در مورد آنها صحبت از مرگ و خودکشی، تهدید مردم و آزار رساندن یا اقدام به انجام اعمال خشونت آمیز و توأم با خطر است. در مواجهه با این افراد مخصوصأ افراد مستعد خوددکشی باید بسیار محتاط بود. در مورد اطلاع رسانی به مراجع زیربط نباید درنگ کرد. اگر خود شما قصد خودکشی دارید به بخش اورژانس مراکز درمانی مراجعه کنید تا تحت درمان سریع قرار گیرید.

چه کسی در خطر است؟

هر کسی می تواند در خطر ابتلا به افسردگی قرار گیرد، ولی به نظر متخصصان عوامل ژنتیکی در آن نقش مستقیم و مؤثری را ایفا می کنند. اگر یکی از والدین یا یکی از اعضای خانواده مبتلا به افسردگی باشد، ریسک ابتلا بالاتر می رود. زنان دو برابر بیشتر در معرض ریسک ابتلا به افسردگی قرار دارند.

دلایل افسردگی

پزشکان از دلایل بروز افسردگی اطلاع دقیق ندارند، ولی یکی از تئوری های برجسته موجود بر تغییر ساختار مغز و کارکردهای شیمیایی آن تأکید می کند. مواد شیمیایی موجود در مغز موسوم به انتقال دهنده های نودونی neurotransmitters از حالت تعادل خود خارج می شوند . ولی چه چیزی این مواد شیمیایی را از حالت تعادل خارج می کنند؟ یکی از عوامل می تواند استرس ناشی از رویدادهای تکان دهنده باشد، مانند فقدان افراد نزدیک یا شغل باشد. برخی دیگر از عوامل مؤثر الکل و مواد اعتیادزا، تغییرات هورمونی و حتی تغییرات فصلی هستند.

در تصویر پایین سلول های عصبی به تصویر کشیده شده اند که با استفاده از مواد انتقال دهنده با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

افسردگی فصلی

اگر حالت روحی شما تحت تأثیر تغییرات فصلی است (مثلاً در تابستان پرانرژی هستید و در زمستان کم انرژی) احتمالاً زمینه های ابتلا به نوعی از افسردگی بنام اختلال فصلی SAD در شما قوی تر است. زمینه های شکل گیری این نارسایی در اواخر پاییز و اوایل زمستان و همزمان با کوتاه تر شدن طول روزها تقویت می شود. از نظر متخصصان اختلال فصلی بسته به محل سکونت افراد بین ۳ تا ۲۰ درصد از انسان ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان از بین هر ۴ نفر ۳ نفر را شامل می شود. ولی حدود ۱۲ از زنان هستند که این افسردگی را سالها با خود به همراه دارند که تا زمان رشد کودکان نیز با آنهاست. این عارضه را افسردگی پس از زایمان Postpartum Depression می نامند و نشانه های آن بسیار شبیه نشانه های افسردگی های عادی است. مهمترین تفاوت آنها این است که در این افسردگی سلامت خود کودک نیز در خطر است. یک مادر افسرده حتی در ایجاد ارتباط عاطفی صحیح با کودک خود دچار مشکل می شود.

افسردگی در میان کودکان

در ایالات متحده حدود ۲ درصد از کودکان دبستانی و ۱۰ درصد از نوجوانان از افسردگی رنج می برند. این مسئله موجب ایجاد اختلال در توان بازی کردن، دوستیابی و تمامی فعالیت های مدرسه ای می شود. علائم آن بسیار شبیه علائم افسردگی در بزرگسالان است، ولی برخی از کودکان ممکن است رفتارهای خطرناک از خود بروز دهند که “نقش پذیری” خوانده می شود. تشخیص افسردگی در کوردکان می تواند امری دشوار باشد.

تشخیص افسردگی

تا به حال تست خون یا روش هایی مثل آن برای تشخیص افسردگی وجود نداشته است. برای تشخیص افسردگی پزشکان به توضیحات ارائه شده از طرف بیمار تکیه می کنند. ممکن است از پیشینه پزشکی یا داروهای مورد استفاده سؤال شود، چرا که این عوامل می توانند موجب بروز نشانه های افسردگی شوند. صحبت در مورد حالات روحی، رفتارها و فعالیت های روزمره می تواند به شما در تشخیص میزان جدی بودن نوع افسردگی کمک کند. این مرحله مهمترین مرحله در تشخیص درمان مؤثر است.

گفتاردرمانی برای افسردگی

تحقیقات مبین این واقعیت است که گفتاردرمانی می تواند در درمان افسردگی های ملایم تا متوسط مؤثر باشد. درمان رفتاری-شناختی با هدف تغییر افکار و رفتاری که موجب بروز افسردگی می شود، به انجام می رسد. درمان بیناشخصی تأثیر روابط شما را بر حالات روحی شما نشان می دهد. روان درمانگری روان پویا نحوه درک تأثیر پذیری رفتار و حالات روحی اشخاص از موارد حل نشده و احساسات ناخودآگاه را به افراد دچار این عارضه آموزش می دهند. برخی از بیماران چند ماه درمان را مؤثر می دانند، در حالی که برخی دیگر به مدت بیشتری از درمان نیاز پیدا می کنند.

داروهای درمان افسردگی

داروهای ضدافسردگی سطح مواد شیمیایی موجود در مغز انسان مانند سروتونین serotonin و نورپینفرین norepinephrine را تحت تأثیر قرار می دهند. ده ها انتخاب در این زمینه وجود دارد. در مورد درمان برای رسیدن به نتیجه باید چند هفته ای صرف کرد. برای آگاهی از میزان تأثیرگذاربودن آنها باید با پزشک خود در تماس باشید تا در صورت لزوم میزان استفاده کم یا زیاد شود. اگر اولین داروی مورد استفاده مؤثر نبود به احتمال زیاد موارد دیگری هستند که می توانند مفید باشند. ترکیب گفتاردرمانی به همراه استفاده از داروهای مناسب می تواند بهترین نتیجه را در پی داشته باشد.

تمرین برای افسردگی

تحقیقات بیانگر این واقعیت هستند که تمرین ورزشی می تواند در درمان افسردگی ضعیف تا متوسط مؤثر باشد. تمرین های ورزشی موجب ترشح آندروفین در خون می شود که می تواند مفرح باشد. تمرین های ورزشی مداوم می تواند موجب افزایش عزت نفس، خواب بهتر، استرس کمتر و انرژی بیشتر شود. هر نوع فعالیت متعادل مانند شنا و حتی انجام کارهای منزل می توانند مفید باشند. یکی از فعالیت هایی که برایتان مفید است انتخاب کنید و روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ۴ تا ۵ روز در هفته به آن بپردازید.

نوردرمانی (فوتوتراپی)

نوردرمانی توانسته تأثیر مثبت خود را در درمان چند نوع از افسردگی ها به اثبات برساند. در این روش فرد مورد درمان بمدتی معین در برابر منبع نور کم نور یا پر نور می نشیند. از نوردرمانی به همراه دیگر روش ها می توان استفاده کرد. از پزشک خود در مورد منبع نور و میزان مدت در معرض نور قرار گرفتن سؤال کنید.

علف چایی برای درمان افسردگی

این گیاه موردی است که اثربخش بودن آن مورد بحث زیادی قرار گرفته است. شواهدی در دست است که نشان می دهد این گیاه می تواند در درمان افسردگی ملایم مؤثر باشد. ولی نتیجه دو تحقیق دیگر نشان داده اند که در مورد افسردگی حادتر این گیاه مؤثر نیست. این گیاه در اثربخشی داروهای دیگر و همچنین قرص های پیشگیری از بارداری اختلال ایجاد می کند. در مورد استفاده یا عدم استفاده از آن از پزشک خود مشاوره بخواهید.

حیوانات اهلی برای درمان افسردگی

یک توله سگ بازیگوش یا یک طوطی شیرین زبان نمی تواند جایگزین درمان یا گفتار درمانی شود. ولی محققان بر این باور هستند که در بسیاری از موارد خفیف و متوسط افسردگی حیوانات می توانند نقشی مؤثر داشته باشند. حیوانات سمبل عشق بی غل و غش هستند و مانع بروز حس تنهایی شده، به آنها هدف می دهند. تحقیقات نشان دهنده این واقعیت هستند که وجود حیوانات خانگی می تواند در کاهش نارسایی های خواب و بهبود شرایط کلی سلامت افراد مؤثر باشد.

نقش حمایت جمعی

از آنجایی که تنهایی و افسردگی بسیار به یکدیگر نزدیک هستند، تشکیل یک جامعه حمایتی می تواند بخش مهمی از درمان باشد. این بخش از اقدامات می تواند شامل عضویت در یک گروه، یافتن یک گروه حمایتی آنلاین و تلاش برای دیدن دوستان و اعضای فامیل باشد. حتی پیوستن به یک کلوپ کتابخوانی یا شرکت در کلاس های ورزشی می تواند در ایجاد روابط اجتماعی به شما کمک کند.

تحریک عصبی ویگس VNS

روش وی ان اس می تواند در درمان افسردگی هایی که با استفاده از دارو درمان نمی شوند، مؤثر باشد. وی ان اس می تواند ایجاد پالس هایی کند که از طریق سلول ویگس vagus موجود در گردن به مغز منتقل می شود. به نظر دانشمندان این پالس ها با تحت تأثیر قرار دادن بخش هایی از مغز که مسئول کنترل حالت های روحی انسان هستند می توانند در درمان افسردگی مفید باشند.

درمان الکتروکانوالسیو ECT

یکی از روش های مؤثر برای درمان افسردگی افرادی که درگیر حالت های حاد افسردگی هستند استفاده از روش الکتروکانوالسیو است. در این روش با استفاده از جریان الکتریکی ضعیف شوک های مختصری به مغز وارد می شود. افراد تحت درمان نسبت به این شوک ها آگاه نیستند. روش ای تی سی توانسته در مورد ۸۰ تا ۹۰ درصد از افرادی که با استفاده از دارو درمان نشده اند مفید باشد.

تحریک مغناطیسی بین جمجمه ای TMS

یکی دیگر از روش های مبارزه با افسردگی های مزمن استفاده از تحریک مغناطیسی بین جمجمه ای است. در این روش از امواج مغناطیسی در جمجمه استفاده می شود. این روش امواج مغناطیسی را به بخشی از مغز می فرستد که با افسردگی در ارتباط است. تی ام اس باعث بروز شوک نمی شود و به نظر می رسد که اثرات جانبی آن خیلی کم باشد. با وجود این پزشکان در حال بررسی و تغییر آن هستند.

یک چشم انداز خوب

در جریان افسردگی ممکن است ناامید و مستأصل شوید. ولی نکته اصلی این است که این شرایط تا حدود زیادی درمان پذیر هستند. بیش از ۸۰ درصد افراد با دارو، گفتاردرمانی و یا ترکیبی از هر دو درمان می شوند. در صورت شکست این روش ها هنوز روش های پیشرفته تری هستند که بارقه های امید را زنده نگه دارند.

تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب


منبع:دانشنامه پزشکی

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
موضوعات : اعصاب و روان


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان