نمایش منوی کناری

روش های طبیعی ترک سیگار

۰۹/فروردین/۱۳۹۴ 5,417 بازدید
روش های طبیعی ترک سیگار

بیش از ۴۰۰۰ ماده شیمیایی در دود تنباکو وجود دارد که حداقل ۲۵۰ ماده آن مضر هستند. بیش از ۵۰ ماده شیمیایی موجود در دود تنباکو موجب ابتلا به سرطان می شوند. سیگار احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های تنفسی و سرطان را افزایش می دهد و روی قدرت باروری تاثیر منفی دارد.

ترک سیگار یکی از بهترین کارهایی است که یک فرد سیگاری می تواند برای سلامتی خود و عزیزانش انجام دهد. پس از ترک سیگار بلافاصله گردش خون بهبود پیدا میکند و سطح مونوکسیدکربن در خون کاهش میابد.

در گفتگو با متخصص اعصاب و روان و ترک اعتیاد بیوطب بخوانید:

تعداد نبض و فشارخون که به طور غیرطبیعی بالاست پس از ترک سیگار شروع به برگشت به حد طبیعی می کند. ترک سیگار آسان نیست اما ممکن و شدنی است.
افرادی که سیگار را به طور موقت ترک می کنند معمولا دچار اضطراب، تحری کپذیری، گرسنگی، خستگی مفرط، اختلال خواب و اختلال در تمرکز می شوند. راه های مختلفی برای ترک سیگار وجود دارد که یکی از آنها کمک گرفتن از روش های طبیعی است.

درمان های جایگزین با نیکوتین

برای ترک سیگار می توان از برچسب، آدامس و اسپری حاوی نیکوتین کمک گرفت.  در صورتی که از این محصولات استفاده کنید، می توانید به راحتی با ترک سیگار کنار بیایید. به نظر می‌رسد استفاده از ۲ ترکیب جایگزین مثلا برچسب های نیکوتینی با آدامس های نیکوتینی یا با اسپری بینی نیکوتینی اثر طولانی تری در ترک سیگار دارد.
برچسب نیکوتینی که بدون نسخه در دسترس است میزان ثابتی از نیکوتین را از طریق پوست عبور می دهد اما استفاده از آن معمولا برای افراد با مشکلات پوستی  یا آلرژیک مناسب نیست. به طور معمول هنگامی که سیگار م یکشید، در زمان کوتاهی مقدار زیادی نیکوتین از طریق ریه ها وارد جریان خون شما خواهد شد.
چسب های نیکوتینی این خصوصیت را دارند که به آرامی و طی زمانی حدود سه ساعت نیکوتین را از طریق پوست بازویتان وارد جریان خون کنند. استفاده از این چسب ها، علایم ترک سیگار مثل کسالت، خواب آلودگی، بدخلقی و کاهش تمرکز را در شما کاهش می دهد.
از عوارض جانبی این چسب ها می توانب ها لتهاب پوست، سرگیجه، تپش قلب،ا ختلال در خواب، سردرد، تهوع و استفراغ را اشاره کرد. آدامس نیکوتینی هم در بیشتر داروخانه ها موجود است.
جویدن آدامس نیکوتینی باعث وارد شدن نیکوتین از طریق مخاط در جریان خون می شود. این آدامس ها سریع تر از چسب های نیکوتین دار، نیکوتین را به مغز می رسانند ولی برخلاف سیگار کشیدن که ناگهان نیکوتین خون را با جذب شدن از مخاط ریه ها افزایش می دهد، اینکار را به آرامی انجام می دهد.
این محصول برای افرادی که بیماری های مفصل فک تحتانی و فوقانی یا دیگر مشکلات دندانپزشکی دارند، مناسب نیست. توجه داشتهب اشید که آدامسن یکوتینیب اید دور از دسترس کودکان قرار بگیرد.

اسپری های نیکوتین دار را حتما باید پزشک برایتان تجویز کند. در این روش، نیکوتین خیلی سریع از طریق مخاط بینی جذب می شود. این خصوصیت برای سیگاری هایی که به شدت به کشیدن سیگار معتادند بسیار مطلوب است.
عارضه جانبی این محصولات التهاب گلو و بینی پس از اسپری کردن نیکوتین است.  نیکوتین استنشاقی هم فقط با نسخه پزشک در دسترس قرار می گیرد و اگر چه نامش استنشاقی است اما مانند سیگار به ریه هان می رسد و بیشتر نیکوتین فقط به دهان و گلو می رسد و توسط غشاء مخاطی جذب می‌شود٬ ۸۰ پاف از این اسپری های نیکوتینی معادل نیکوتین یک نخ سیگار را وارد بدن تان میکند.
گفته می شود استفاده از این محصولات در صورتی موثرا ست که با یک برنامه تغییر رفتار همراه باشد. حتی اگر قرار است شما با استفاده از این محصولات، سیگار را کنار بگذارید بهتر است از یک مشاور و روان شناس کمک بگیرید تا به شما در تغییر الگوی رفتاری تان کمک کند و به شما یاد دهد که در شرایط استرس زا چگونه با استرس خود کنار بیایید و دوباره به سراغ سیگار نروید.

گیاهان دارویی برای ترک سیگار

مصرف گیاهان علاوه بر درمان بیماری ها در ترک سیگار نیز موثر است. گیاهان دارویی می توانند علایم شایعن اشیا ز ترک سیگار را کنترل کنند.
به عنوان مثال سنبل الطیب در کنترل اضطراب، استرس و بی خوابی موثر است و در نتیجه برای افرادی که می خواهند سیگار را ترک کنند مفید است.
چای کوهی، زنجبیل، دارچین، گل ابریشم و زوفا نیز گیاهانی هستند که علایم ناشی از ترک دخانیات مانند اضطراب و سردرد راب ه طور موثر کنترل میکنند.

عرقیات گیاهی برای ترک سیگار

عرق شاتره در ترک سیگار کمک کننده است و موجب بهبود گردش خون، افزایش جذب میزان ویتامین C و افزایش اشتها می شود.
برای استفاده از فواید این عرق گیاهی توصیه می‌شود هر روز ۲ لیوان از آن را بنوشید تا به مرور شاهد تاثیر آن باشید.
عرق میخک نیز که آرامبخش است، سردردها و درد های مفصلی را تسکین می دهد و مقوی قلب است می تواند به ترک سیگار کند .
مصرف عرق زنیان نیز برای افرادی که در حال ترک دخانیات هستند مفید است.

تغذیه مناسب برای ترک سیگار

رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزی و غذاهای حاوی فیبر که سبب ارتقای سلامت و بهبود عملکرد سیستم ایمنی می شوند به افرادی که قصد ترک سیگار دارند توصیه می شود.
مصرف جوی دو سر، اسفناج، برگ چغندر، سیر، کاهو، چای سبز، شلغم، کلم بروکلی و برگ کلم نیز به این افراد توصیه می شود. درمانگران طب سنتی توصیه می‌کنند افرادی که قصد ترک سیگار دارند از مصرف مواد غذایی که موجب اسیدی شدن محیط بدن می شود پرهیز کنند زیرا این مواد میزان علاقها فراد به مصرف سیگار را افزایش می دهند.
سوسیس و کالباس، غذاهای کنسرو شده، نوشابه های گازدار، آبمیوه، ماءالشعیر، قهوه، گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ، جگر، دل و قلوه، سیرابی، جوانه گندم، پنیر، بادام زمینی، گردو و عدس نمونه این مواد غذایی هستند.
در مقابل مصرف مواد غذایی که موجب قلیایی شدن محیط بدن می شوند میل به سیگار کشیدن را کم م یکند. هندوانه، لیمو، گریپ فروت و سبزیجاتی مانند جعفری، اسفناج، کلم بروکلی، کاهو، سیر، چای سبز، روغن زیتون، روغن بذر کتان نمونه هایی از این مواد غذایی هستند.
مصرف کشمش، انجیر خشک و بادام هم به افرادی که قصد دارند سیگار را ترک کنند توصیه می شود.

ورزش مناسب برای ترک سیگار

بررسی ها نشان داده است ورزش منظم احتمال موفقیت در ترک سیگار را افزایش می دهد. ورزش سبب کاهش استرس و بهبود خواب می شود و خلق و خوی فرد را بهتر می‌کند.
ورزش های هوازی مانند پیاده روی تند، دویدن آرام، شنا و دوچرخه سواری گزینه های مناسبی هستند. یک ورزش مورد علاقه را انتخاب کنید و هر روز به طور منظم زمانی را به ورزش کردن اختصاص دهید.
اگر قبلا ورزش نمی‌کردیدمی‌توانید از ۳ روز در هفته هر بار ۲۰ دقیقه شروع کنید و به تدریج زمان ورزش را افزایش دهید و به ۵ روز در هفته هر بار ۴۵ دقیقه تا یک ساعت برسانید.

مدیریت استرس برای ترک سیگار

برای کنترل استرس و تنش های روانی در زمان ترک سیگار لازم است مهارت های کنترل استرس مانند تنفس عمیق و تکنی کهای تن آرامی را بیاموزید.
با این کار بهتر می توانید استرس های روزانه را کنترل کنید و احتمال پرخاشگری و عصبانیت را کاهش بدهید.

طب سوزنی برای ترک سیگار

برخی برای از بین بردن عوارض و اختلالات شایع ناشی از ترک سیگار از طب سوزنی کمک می گیرند.
طب سوزنی اختلالات خواب، دردهای عضلانی و کنترل می‌کند و تنش های عصبی را در زمان ترک به بیمار کمک می‌کند تا این دوره را راحت تر پشت سر بگذارد اما شواهد علمی چندانی درباره تاثیر طب سوزنی در موفقیت ترک سیگار در دسترس نیست.

مصرف مکمل برای ترک سیگار

هرچند بهترا ست مواد معدنی، ویتامین ها و مواد مورد نیاز بدن از طریق رژیم غذایی سالم تامین شود اما در برخی موارد مصرف مکمل می تواند کمک کننده باشد.
درصورت نیاز می توان از قرص ها و مکمل های غذایی به ویژه مکمل های ویتامین E و C استفاده کرد. بهتر است این کار با مشورت پزشک یا درمانگر انجام شود.

آمار و ارقام ترک سیگار

طبق آمار جهانی در هر ۸ ثانیه یک نفر به علت مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهد.
به گزارش سازمان جهانی بهداشت گسترش جهانی مصرف دخانیات سالانه نزدیک به ۶ میلیون قربانی می‌گیرد٬ که بیش از ۶۰۰ هزار نفر از این قربانیان افراد غیرسیگاری هستند که به دلیل قرار گرفتن در معرض دود سیگار جانشان را از دست می دهند.
در صورتی که اقدام جدی برای کاهش مصرف دخانیات صورت نگیرد تا سال ۲۰۳۰ میلادی سالانه بیش از هشت میلیون نفر قربانی استفاده از این محصولات خواهند شد.
از هر ۱۰ نفر در جهان، یک نفر به دلیل استفاده از محصولات دخانی جان خود را از دست می دهد. آمار نشان می دهد ۵۰ درصد سیگاری ها در اثر کشیدن سیگار جان خود را از دست می دهند.
نیمی از موارد مرگ و میر ناشی از سرطان با مصرف سیگار ارتباط دارد. مصرف دخانیات یکی از قابل پیشگیری ترین عوامل مرگ و میر در سراسر جهان است.
افرادی که سیگار را ترک می‌کنند نسبت به افرادی که به کشیدن سیگار ادامه می‌دهند زندگی طولانی‌تری دارند و ۱۰ سال پس از ترک سیگار خطر مرگ ناشی از سرطان ۳۰ تا ۵۰ درصد کمتر می شود.

تندرست باشید  

کادر پزشکی بیوطب


 منبع : WHO

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان