نمایش منوی کناری

روش های افزایش قد کودکان و بزرگسالان

۰۸/فروردین/۱۳۹۴ 7,250 بازدید
روش های افزایش قد کودکان و بزرگسالان

از چاقی و لاغری که بگذریم، بحث افزایش قد به یکی از مهم ترین دغدغه های جوانان و خانواده ها در سال های اخیر تبدیل شده است و وقتی صحبت از راه های افزایش قد می شود، راه های مختلفی پیش پایمان قــرار می گیرد؛ از داروهای گرفته تا هورمون درمانی، اســتفاده از مکمل هــای تغذیه ای و حتی جراحی؛بعضی از این روش ها نه تنها نمی توانند قد افراد را افزایش دهند بلکه در بعضی موارد ســلامت مصرف کننده را نیز به خطر می اندازند و هزار و یک دردسر برایش ایجاد می کنند.

در گفتگو با متخصص طب فیزیکی و توان بخشی بیوطب بخوانید:

یعنی نمی شود برای افزایش قد به  خصوص بلند قد شدن بچه ها هیچ کاری کرد؟ مســلما نه، هر چند قد هر فرد به شدت تحت تاثیر وراثت قرار دارد اما تاثیر عواملی نظیر ویتامین ها و موادمعدنی بر افزایش رشــد قدی به اثبات رسیده اســت و امتحانش، نه تنها ضرر ندارد، بلکه چندین و چند فایده هم خواهد داشت.

ژنتیک نقش مهمی در میزان رشد قد دارد

قد معیار خوبی برای ارزیابی رشد و سلامت کودک است و امروزه کوتاهی قد به یکی از علل شایع مراجعه به متخصصان غدد و اطفال تبدیل شــده است. جالب است بدانید قد هر فرد نه فقط روی سلامت روانی- اجتماعی وی٬ بلکه روی رفاه اجتماعی اش در دوره بزرگســالی نیز تاثیرگذار خواهد بود.
به زعم بسیاری از پزشکان و متخصصان، این ویژگی های ژنتیکی هر کودک است که رشد قدی وی را در آینده رقم می زند. جالب است بدانید رشــد قدی از دوران جنینی آغاز می شود و تا زمان بلوغ ادامه دارد. با فرارسیدن دوران بلوغ صفحات استخوانی به تدریج بسته شده و رشد قدی نیز متوقف می شود. به طور متوسط در زمان بلوغ حدود ۳۰ تا ۳۵ ســانتی متر به قد پسرها و حدود ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر به قد دخترها اضافه می شود. تاثیر عوامل ژنتیکی بر رشد قدی آنقدر زیاد است که بعضی ها متوسط رشد قدی کودک را بر اساس قد والدینش تخمین می زنند.
درواقع فرمول ساده ای برای این کار وجود دارد. اگر فرزندتان پسر است، میانگین قد خود و همسرتان را با عدد ۶/۵ جمع بزنید و اگر فرزندتان دختر است، میانگین قد خود و همسرتان را از عدد ۶/۵ کم کنید تا ببینید فرزندتان چقدر قد خواهد کشید.
هرچند ژنتیک عامل مهمی در رشد قدی است اما مطالعات متعدد نشان می دهد که تنها بازیگر این میدان نبوده و عوامل دیگری نیز می توانند بر رشــد قدی فرد موثر باشند.
براساس یکی از این مطالعات، بعضی از هورمون‌ها می‌تواند رشد ۲۶ استخوان  و بخش غضروفی ۶۲ استخوان دیگر را تحریک  کنند؛ بنابراین تحریک غده هیپوفیز که در تولید این هورمون‌ها نقش دارد می تواند بر افزایش قد تاثیر داشته باشد. از طرف دیگر عوامل تغذیه ای به  خصوص ریزمغذی ها نیز می توانند شما را بلندقدتر از آن چیزی کنند که ژنتیک برایتان رقم زده است.

موادی که قد شما را بلندتر می کنند

کلسیم

همان طور که ساختن یک آپارتمان یا برج، بدون تیرآهن؛ ممکن نیست، استخوان ها نیز بدون وجود کلسیم رشد نمی کنند بنابراین، مصرف روزانه کلسیم بر رشد قدی کودکان موثر است.
این ماده معدنی مهم در شیر، ماست، کشک، گردو، بادام، تخمه آفتابگردان، کلم، کنجد و…  وجود دارد. با این حال لبنیات مهم‌ترین منبع کلسیم محسوب می شود؛ به شرطی که از نوع کم چربش باشد زیرا هر چه میزان چربی کمتر باشد، جذب کلسیم بیشتر خواهد شــد.
از طرف دیگر مصرف بیش از حد لبنیات در طول روز یا استفاده سرخود از مکمل کلسیم باعث بلندقد شدن کودک نمی شود، بلکه باعث بسته شدن زودرس صفحات استخوانی شده و عارضه چاقی را که یکی از عوامل کوتاه قدی است به دنبال دارد.

روی

روی یکی دیگر از این مغذی های مهمی است که در غده هیپوفیز و در گرانول های مترشحه هورمون رشد وجود دارد و کمبود آن نه فقط سیســتم عصبی مرکزی و ایمنی را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه سیستم عضلانی – اسکلتی را مختل کرده و باعث کاهش رشد و کوتاه قدی می شود.
نتیجه مطالعه‌ای که در سال ۱۳۹۰ در ایران انجام شد حاکی از آن اســت که سطح سرمی روی در مناطقی از کشور که کمبود این عنصر معدنی در آن شایع نیســت، با میزان رشد قدی کودکان زیر ۱۵ سال ارتباط دارد.
بسیاری از والدین امروزی با مراجعه به مطب متخصصان اطفال، تغذیه و غدد، برای افزایش قد فرزندشان، تقاضای مکمل روی می کنند و حواس شــان به افزایش دادن این عنصر در رژیم غذایی کودک نیست در حالی که این ریزمغذی در ماهی و غذاهای دریایی، جوانه ها، عدس، لبنیات، نخودفرنگی، گوشــت قرمز، غلات کامل و… به وفور یافت می شود.

ویتامین D

ویتامین D یکی از مهم ترین ویتامین های مورد نیاز بدن اســت که جذب و استفاده ســلول های بدن از کلسیم به شدت به آن وابسته است. ماهی آزاد یا تن، جگر، پنیر، تخم مرغ و …از منابع خوب این ویتامین محسوب می شوند اما نور آفتاب حرف اول را در تامین ویتامین D مورد نیاز بدن می زند.

منیزیم

کلسیم، برای فعالیت، به ویتامین D نیاز دارد و عملکرد ویتامین D هم در نبود منیزیم، مختل می شود.
منیزیم، یکی از اجزای اصلی استخوان سازی است. آرد کامل گندم، برنج سبوس دار، تخمه آفتابگردان، مغز دانه ها و… از منابع مهم منیزیم هستند.
متاسفانه مصرف بالای نمک و سدیم که در رژیم غذایی کودکان امروزی بسیار شایع است باعث دفع منیزیم از بدن می گردد.

ویتامین A

این ویتامین نه فقط در فرایند بینایی و عملکرد صحیح سیستم ایمنی بلکه در رشد و ترمیم استخوان ها نیز دخالت دارد. البته مصرف مکمل این ویتامین بدون دستور پزشک نه فقط کمکی به رفع کوتاهی قدن می کند بلکه ممکن است باعث مسمومیت کودک شود. این نکته مهم را نیز به خاطر داشته باشید که بهترین سن برای مراجعه به متخصصان تغذیه برای افزایش قد حوالی ۸  سالگی در دختران و حوالی ۱۲ سالگی در پسران است.

هورمون رشد و نقش آن در افزایش قد

اگر چه در اکثر موارد، کوتاه قدی ناشــی از عوامــل فیزیولوژیک مثل کوتاه قدی سرشتی و کوتاه قدی فامیلیال است اما کمبود هورمون رشد نیز ممکن است یکی از علل مطرح در این زمینه باشــد.
کمبود این هورمون از مهم ترین علل اندوکرین کوتاه قدی است که اگر به موقع درمان نشــود باعث کوتاه قدی شدید در دوران بزرگسالی خواهد شد. این اختلال به دو صورت مادرزادی و اکتسابی ایجاد می شود؛ مثلا نوع اکتسابی آن ناشی از بدخیمی، تروما، مننژیت، پرتودرمانی و… است.
حالا مهم ترین سوال این است که آیا استفاده از این هورمون می تواند همه کوتاه قدها را به آرزوی دیرینه شان که چند سانتی متر قد کشیدن است، برساند؟ مسلما نه.

استفاده از هورمون رشد برای افزایش رشد قدی تنها در مواردی موثر و نتیجه بخش اســت که کودک به هر دلیلی با کمبود این هورمون در بدنش مواجه باشد. البته در  سالگی آغاز ۵ ،۴ این صورت نیز باید هورمون درمانی از سنین پایین مثلا از حوالی شود تا بهترین نتیجه را در برداشته باشد. چرا که هورمون درمانی در دختران پس از آغاز عادت ماهانه، دیگر نمی تواند آنقدرها موثر واقع شده و باعث افزایش قد شود.

عواملی که موجب افزایش قد نمی شوند:

بسکتبال قد را بلند نمی کند

اگر ورزش و فعالیت بدنی، به اندازه کافی و با شــدت مناســب انجام شــود، به کودک در افزایش رشد قدی اش کمک خواهد کرد. ورزش های قدرتی همــراه با انعطاف پذیری، باعث تقویت عضلات کودک شده اما روی رشد قدی وی تاثیر چندانی ندارند.
ورزش های جهشــی نیز به افزایش طول اســتخوان ها کمک می کنندا ماا ین تاثیر در کنار عوامل مهم دیگری همچون ژنتیک و تغذیه درســت و اصولی معنا پیدا می کند. فراموش نکنید که بسکتبال، قد را بلند نمی کند؛ این مربیان هستند که بلندقدها را برای بسکتبال انتخاب می کنند.

مصرف دارو باعث افزایش قد نمی شود

مهم ترین عامل در تعیین رشد قدی یک فرد ژنتیکا ست. درواقع کودکی که ژن های خوبی دارد معمولا به حداکثر رشد قدی خود خواهد رسید.
بعضی ها به غلط تصور می کنند که با انجام ورزش شدید که باعث پایین آمدن درصد چربی بدن و وزن می شود و با به تاخیر انداختن عادت ماهانه در دختران می توان رشد قدی آنها را بیشتر کرد؛ در حالی که این مساله نیز پایه وا ساس چندانی ندارد و تنها در مواردی دیده می شــود که کودک به ورزش های سنگین (ونه حرفه ای) مانند ماراتونب پردازد که البته انجام چنین ورزش هایی در میان کودکان و نوجوانان شایع نیست.
در ضمن نباید این مســاله را نادیده گرفت که مصرف دارو نیز نمی تواند باعث افزایش رشد قدی کودکان و نوجوانان شود. درواقع بعد از دوران بلوغ هیچ محصولی قادر به تحریک استخوان ها و افزایش طول آنهان یست.

رشد قد به نوع تغذیه وابسته است

قد به شــدت به  نوع تغذیه، درآمد خانواده و میزان دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی وابسته است.
کارشناسانی که نگران کوتاه قدی بچه های ایرانی هستند، تحقیقات کشوری را مدنظر قرار می دهند و وضعیت رشد قدی کودکان در جنوب خوزستان، جنوب خراســان، کرمان، کهنوج و… را بررسی می کنند. علت شــیوع کوتاه قدی در ایــن مناطق فقر و دسترســی ناکافی به موادغذایی سالم و کافی در زمان رشد است.

تندرست باشید  

کادر پزشکی بیوطب


 منبع : WHO

 

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان