نمایش منوی کناری

تفاوت کرم های روز و شب

۰۹/فروردین/۱۳۹۴ 3,772 بازدید
تفاوت کرم های روز و شب

کافی است بروشورهای محصولات آرایشی بهداشتی را ورق بزنید یا نگاهی به قفسه داروخانه ها بیندازید تا با انواع محصولات آرایشی بهداشتی، به خصوص تبلیغ کرم های روز و شب با ترکیبات مختلف روبه رو شوید، اما چه تفاوتی بین کرم های روز و شب وجود دارد؟ کاربرد این کرم ها چیست؟ آیا می توان کرم های شب را در طول روز نیز استفاده کرد؟ آیا اثرگذاری این کرم ها به همان اندازه ای است که در تبلیغات ادعا می شود؟

در گفتگو با متخصص داروسازی و پوست ومو بیوطب بخوانید:

کاربردی ترین کرم های روز کدامند و چه کاربردی دارند؟

کرم های روز کرم هایی هستند که برحسب نوع پوست برای برطرف کردن مشکلات پوستی در طی روز استفاده می شوند. عمده ترین مصرف این کرم ها برای استفاده از خاصیت مرطوب کنندگی و محافظتی آنها از عوامل مضر محیطی و در راس آن اشعه های آفتاب است.
در واقع یکی از بهترین کرم های روز ضدآفتاب ها هستند که به واسطه ترکیبات محافظتی خود باعث می شوند اشعه های ماورای بنفش و آلاینده های محیطی کمتر در پوست نفوذ کنند.
در ترکیب بیشتر کرم هایی که به عنوان کرم های روز و برای رطوبت دهی و تغذیه پوست استفاده می شوند، انواع ویتامین ها،به خصوص ویتامین های E,A,C و… وجود دارد.
البته از بین تمام این ویتامین ها تنها ویتامین های A و C می توانند به خوبی جذب پوست شوند. این کرم ها به دلیل خاصیت چرب کنندگی و ممانعت از هدر رفتن رطوبت پوست از خشکی و بی آبی آن جلوگیری می کنند؛ بنابراین لازم است که روزانه دو بار مرطوب کننده بزنید. علاوه بر این باید هر دو تا سه ساعت یک بار کرم ضدآفتاب تمدید شود تا بهتر با آلاینده های محیطی مقابله کند.

ترکیبات و کاربرد کرم های شب چیست؟

این کرم ها که پیش از خواب ستفاده می شوند حاوی ترکیبات زیادی با کاربردهای مختلف هستند که عمده ترین آن آبرسانی و خاصیت ضدچروک است. این کرم ها حاوی ترکیباتی مانند رتینوئیک اسید یا اسیدهای میوه به نام گلیکلواسیدها هستند که نمی توانند در طول روز استفاده شوند زیرا این ترکیبات در تماس با نورخورشید غیرفعال شده و عملکرد خود را از دست می دهند.
علاوه بر این امکان دارد این ترکیبات در مواجهه با نور باعث ایجاد التهاب و قرمزی پوست شوند. استفاده از کرم های شب از چند جهت مفید است.
از آنجا که شب بدن در حال استراحت است و چین های ناشی از فعالیت های پوستی روی صورت کمتر است، در نتیجه کرم در یک سطح صاف روی پوست قرار می گیرد؛ بنابراین فرصت بیشتری برای نفوذ دارد.
به عقیده بیشتر متخصصان پوست شب زمان احیا و بازسازی سلول های پوستی است، بنابراین استفاده از کرم های شب در طول این بازسازی ممکن است کمک کننده باشد.
کرم های شب معمولا حاوی ترکیبات سرامیت هستند که یکی از چربی های بین سلولی پوست است؛ بنابراین تا عمقی که قادر به نفوذ است می تواند جبران کننده کم آبی پوست شود.
واقعیت این است که قدرت نفوذی این ترکیبات در عمیق ترین لایه های پوست ممکن نیست و قدرت ضدچروکی کرم ها ناشی از خاصیت آبرسانی است. در واقع با آبرسانی به پوست چین و چروک های روی آن تا حدودی باز می شوند، به خصوص چین و چروک های سطحی.
عدم حرکت عضلات پوست در طول شب و نفوذ ترکیبات این کرم ها در پوست تا عمقی که از نظر مولکولی امکان پذیر است باعث می شود که پوست تا حدی کشیده تر و صاف تر شود.
این کرم ها حاوی ترکیبات تنگ کننده منافذ پوست نیز هستند که باعث می شوند پوست حالت قابض پیدا کند. در نتیجه فرد تصور می کند ترکیبات این کرم ها خاصیت بوتاکسی دارد که البته این طور نیست.

با توجه به اینکه نفوذ عمقی ترکیبات کرم ها به دلیل ساختار مولکولی پوست امکان پذیر نیست آیا استفاده از کرم ها آن گونه که تبلیغ می شود معجزه می کند؟

تمام ترکیبات کرم ها، چه کرم های روز و چه کرم های شب به عمقی که باید نمی رسند و عملکرد ضدچروکی بیشتر از راه آبرسانی و جلوگیری از هدر رفتن رطوبت پوست به واسطه ترکیبات چرب آنهاست.
در نتیجه بیشتر تبلیغات کرم های روز و شب مختلف با ترکیبات معجزه گر تنها جنبه تجاری دارد نه جنبه درمانی. تنها کرم هایی که تاثیر واقعی دارند و استفاده از آنها توصیه می شود کرم های ضدآفتاب برای روز و کرم های حاوی رتین آ برای شب است.
کرم های حاوی رتین آ به واسطه گیرنده هایی که در سطح پوست دارند می توانند روی لایه سطحی و همچنین لایه عمقی پوست تاثیر گذاشته و باعث افزایش ساخت کلاژن، الاستین، هیالورونیک اسید و بازسازی و ترمیم سلول های سطحی شوند.
این کرم ها جزو کرم های درمانی هستند که می توانند به طور واقعی پوست را بازسازی و ترمیم کنند. این کرم ها نیز قابل استفاده در طول روز نیستند زیرا باعث خشکی سطح پوست می شوند، در نتیجه جزو کرم های شب محسوب می شوند. افرادی که از این کرم ها استفاده می کنند باید در طول روز حتما از کرم ضدآفتاب استفاده کنند.

آیا می توان به جای کرم های شب از روغن زیتون استفاده کرد؟

استفاده از روغن زیتون به دلیل دارا بودن ترکیباتمفیدی مانند ویتامین E, ویتامین A و اسیدهای چرب امگا ۳ مانعی ندارد. در ترکیب بیشتر کرم ها روغن زیتون و روغن آووکادو و… استفاده می شود.
البته به شرطی که روغن زیتون خالص و باکیفیت باشد. توجه داشته باشید این روغن برای پوست های خشک مناسب تر است زیرا امکان دارد بافت چرب آن باعث تحریک و تشدید جوش در پوست های چرب و جوش دار شود.

آیا این باور درست است که کرم های گرانقیمت تر کیفیت بهتری هم دارند؟

بیشتر افراد تصور می کنند استفاده از کرم های گرانقیمت موثرتر است اما واقعیت این است که سازگاری و کارایی هر کرم ارتباطی با قیمت آن ندارد. واقعیت این است که تاثیر کرم ها نمی تواند بیشتر از ۱۵ تا ۲۰ درصد باشد، بنابراین توصیه می شود افراد گول تبلیغات را نخورند زیرا هیچ کرم معجزه گری وجود ندارد.

در انتخاب کرم ها چه نکته هایی را باید در نظر داشت؟

هر فرد باید برحسب نوع پوست، سن، جنسیت، شغل، نوع آب و هوا و محیطی که در آن زندگی می کند کرم خود را انتخاب کند. البته متخصص پوست بهتر می تواند کرم های مناسب هر فرد را تشخیص داده و تجویز کند؛ برای مثال استفاده از کرم های مرطوب کننده قوی برای فردی که در آب و هوای گرم و مرطوب زندگی می کند چندان مناسب نیست زیرا می تواند باعث رطوبت و چربی بیشتر و در نتیجه ایجاد جوش شود.
فردی که پوستی مستعد جوش و آکنه دارد نیز نباید از کرم های چرب استفاده کند زیرا این کرم ها جوش ها را بیشتر می کنند. این افراد باید از کرم های بدون چربی یا در اصلاح «Oil Free» استفاده کنند.

تندرست باشید  

کادر پزشکی بیوطب


 منبع : WHO

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان