نمایش منوی کناری

ضربان نامنظم قلب (آریتمی)

۱۰/فروردین/۱۳۹۴ 21,338 بازدید
ضربان نامنظم قلب (آریتمی)

به تغییر ریتم ضربان قلب آریتمی می گویند. به ضربان سریع قلب، تاکی کاردی و به ضربان آهسته قلب، برادی کاردی می گویند. به ضربان نامنظم قلب (حذف یک ضربان یا ضربان اضافه) نیز آریتمی می گویند. برخی اوقات، بعضی از افراد احساس می کنند که قلبشان یک لحظه سریع می زند یا یک ضربان را حذف می کند. این تغییر هنگام ورزش یا فشارهای عاطفی بیشتر ایجاد می شوند. این تغییرات معمولاً ناشی از یک مشکل جدی نیستند. آریتمی های مداوم و علامت دار ممکن است خطرناک باشند و باید حتماً به پزشک مراجعه شود.

در گفتگو با متخصص قلب و عروق بیوطب بخوانید:

ضربان نامنظم قلب (آریتمی)

به تغییر ریتم ضربان قلب آریتمی می گویند. به ضربان سریع قلب، تاکی کاردی و به ضربان آهسته قلب، برادی کاردی می گویند. به ضربان نامنظم قلب (حذف یک ضربان یا ضربان اضافه) نیز آریتمی می گویند. برخی اوقات، بعضی از افراد احساس می کنند که قلبشان یک لحظه سریع می زند یا یک ضربان را حذف می کند. این تغییر هنگام ورزش یا فشارهای عاطفی بیشتر ایجاد می شوند. این تغییرات معمولاً ناشی از یک مشکل جدی نیستند. آریتمی های مداوم و علامت دار ممکن است خطرناک باشند و باید حتماً به پزشک مراجعه شود.

آیا آریتمی خطرناک است؟

در بیشتر افراد، آریتمی خفیف است و خطرناک نیست. با این حال، تعداد کمی از افراد، آریتمی خطرناک دارند و باید درمان شوند. اگر علائم قلبی دیگری نیز داشته باشید، آریتمی خطرناک تر می شود. عموماً، آریتمی هایی که در حفره های پایین قلب (بطن ها) شروع می شوند خطرناک تر از آریتمی هایی هستند که در حفره های بالای قلب (دهلیزها) شروع می شوند.

علائم آریتمی

در صورت بروز هر یک از این علائم به پزشک مراجعه کنید، خصوصاً اگر سابقه بیماری قلبی یا حمله قلبی داشته اید.

• تپش قلب یا ضربان سریع در قفسه سینه

• احساس خستگی یا سرگیجه

• بیهوشی ناگهانی

• تنگی نفس

• درد قفسه سینه

قلب چهار حفره دارد. دیواره قلب برای انتقال خون درون حفره ها منقبض می شود. انقباض قلب به وسیله پیام های الکتریکی که از گره ضربان ساز طبیعی قلب (که گره سینوسی دهلیزی یا پیش آهنگ نامیده می شود) شروع می شود، کنترل می گردد. سرعت انقباض تحت تاثیر اعصاب و هورمون های خونی است. اختلال در هریک از این موارد، باعث ایجاد آریتمی می شود.

آریتمی خفیف ممکن است در اثر مصرف بیش از حد ترکیبات الکلی، سیگار کشیدن، کافئین، استرس یا ورزش ایجاد شود. شایع ترین علت آریتمی، بیماری های قلبی خصوصاً بیماری عروق کرونر (عروق خون رسان به قلب)، عملکرد غیر طبیعی دریچه های قلب و نارسایی قلب است. با این حال، آریتمی می تواند بدون علت مشخصی نیز ایجاد شود.

تشخیص آریتمی

پزشک هر یک از علائم بالا را از شما می پرسد. همچنین ممکن است پزشک تست ها و آزمایشاتی نیز انجام دهد. یکی از این تست ها نوار قلب (ECG) است. ممکن است پزشک در حالی که وضعیت قلبی شما را بررسی می کند، از شما بخواهد که روی نوار متحرک (ترید میل) راه بروید. پزشک ممکن است تست های دیگر مانند الکتروفیزیولوژیک نیز انجام دهد.

انواع آریتمی

فیبریلاسیون دهلیزی: ضربان خیلی سریع و نامنظم قلب. این نوع آریتمی باید درمان شود و می تواند خطر بروز سکته را افزایش دهد.
تاکی کاردی دهلیزی ناگهانی: دوره های ضربان سریع ولی منظم قلب. این نوع آریتمی ممکن است ناخوشایند باشد ولی خطرناک نیست.
ضربان های نابجا: قلب ضربان های اضافی دارد. معمولاً نیاز به درمان ندارد، مگر اینکه ضربان های اضافی متعددی پشت سر هم ایجاد شود یا سابقه بیماری قلبی مانند نارسایی مادرزادی قلب داشته باشید.
تاکی کاردی بطنی و فیبریلاسیون بطنی: ضربان قلب خیلی سریع است و ممکن است خون کافی پمپ نشود. این نوع آریتمی خیلی خطرناک است و نیاز به درمان فوری دارد.

درمان آریتمی

درمان بستگی به نوع آریتمی دارد. برخی آریتمی های خفیف نیازی به درمان ندارند. دیگر آریتمی ها با دارو درمان می شوند. اگر علت آریتمی، دیگر بیماری ها باشد، هدف از درمان، بهبود آن بیماری خواهد بود. در موارد خیلی شدید، درمان های دیگری انجام می شود:
• ضربان ساز مصنوعی: وسیله ای الکتریکی است که روی قفسه سینه و زیر پوست قرار داده می شود. این وسیله کمک می کند که قلب ضربان منظم داشته باشد، خصوصاً زمانی که ضربان قلب خیلی آهسته می شود.

• دفیبریلاسیون قلبی (شوک الکتریکی خیلی خفیف): باعث توقف ریتم های غیر طبیعی و شروع ریتم طبیعی می شود.

• جراحی: آریتمی های خاصی را می توان با جراحی اصلاح کرد. برای مثال، آریتمی هایی که ناشی از بیماری های عروق کرونر است را می توان با عمل جراحی (ایجاد مسیر خون رسانی جدید) بهبود بخشید. وقتی آریتمی به وسیله ناحیه مشخصی از قلب ایجاد می شود، گاهی اوقات می توان آن ناحیه از قلب را تخریب کرد یا به وسیله عمل جراحی آن قسمت را برداشت.

تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب


منبع : (WHO)

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
موضوعات : قلب و عروق


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

۲ دیدگاه

 1. sajjad azizmoradi گفت:

  سلام .من پسری ۲۹ ساله ام که دیروز ضربان قلبم بالا رفت و رفتم درمانگاه بعد گرفتن نوار قلی ضربانم ۱۴۶ بود خواستم بدونم آیا عوارض بعدی برا قلبم هست و اینکه ضربان قلب تا چند بره احتمال ایست قلبی هست؟

  • ————
   با سلام
   ————
   بالا رفتن ضربان قلب به علت فعالیت های شدید یا مصرف مواد و داروهای محرک ضربان در یکبار بدون منشا مشکلی نخواهد داشت.
   لکن در صورت تکرار نیاز است توسط متخصص قلب معاینه برای تشخیص علت صورت گیرد.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان