نمایش منوی کناری

شیوه های مقابله با خشم،سبب شناسی

۲۳/فروردین/۱۳۹۴ 2,584 بازدید
شیوه های مقابله با خشم،سبب شناسی

خشم حالت هیجانی ناخوشایندی است که با برانگیختگی فیزیولوژیکی بالا، افزایش ضربان قلب، افزایش تنفس ، کوچک شدن مردمک چشم، انقباض ماهیچه ها و ترشح آدرنال همراه است. علاوه بر برانگیختگی فیزیولوژیکی، به هنگام خشم عقایدی نظیر او نباید با من این طور حرف بزند یا فکرکرده کیست؟ یا دیگر نمی توانم تحمل کنم، و در سطح هوشیاری آشکارمی شود. خشم دو نوع است.

در گفتگو با متخصص اعصاب و روان بیوطب بخوانید:

خشم آشکار، که فرد از آن آگاه است و خشم نهفته که به سطح ناهوشیار وا پس زده می شود و در افسردگی نقش مهمی دارد.خشم می تواند گذرا یا مزمن باشد. تقریباً همه افراد خشم گذرا را بعنوان یک هیجان طبیعی تجربه می کنند. این هیجان معمولاً واکنشی به یک ناکامی بوده و در کوتاه مدت خود به خود از بین میرود.

خشم

خشم حالت هیجانی ناخوشایندی است که با برانگیختگی فیزیولوژیکی بالا، افزایش ضربان قلب، افزایش تنفس ، کوچک شدن مردمک چشم، انقباض ماهیچه ها و ترشح آدرنال همراه است.
علاوه بر برانگیختگی فیزیولوژیکی، به هنگام خشم عقایدی نظیر او نباید با من این طور حرف بزند یا فکرکرده کیست؟ یا دیگر نمی توانم تحمل کنم، و در سطح هوشیاری آشکارمی شود. خشم دو نوع است.، خشم آشکار، که فرد از آن آگاه است و خشم نهفته که به سطح ناهوشیار وا پس زده می شود و در افسردگی نقش مهمی دارد.خشم می تواند گذرا یا مزمن باشد. تقریباً همه افراد خشم گذرا را بعنوان یک هیجان طبیعی تجربه می کنند. این هیجان معمولاً واکنشی به یک ناکامی بوده و در کوتاه مدت خود به خود از بین میرود.

ویژگی های خشم مزمن

بیمارگونه، افراطی و غیر منطقی.

علائم خشم

• کم حوصلگی

• شتابزدگی دائمی

• عجولانه حرف زدن و قطع کردن حرف دیگران

• رفتار خود محورانه

• ناتوانی رد آرام بودن

• فشار خون بالا

• ناتوانی در لذت بردن از اوقات

• پرخاشگری کلامی

• خشم شناور

سبب شناسی خشم:

خشم مزمن احتمالاً ریشه در دوران کودکی دارد. ازدیدگاه روان تحلیلی نهاد و فراخود منبع پرخاشگری هستند. فراخود همان خود اخلاقی است که طی فرایند اجتماعی شدن شکل می گیرد و گاهی ممکن است به دلیل برخورداری از والدین نا کار آمد به اندازه کافی رشد نکند. در چنین موردی نهاد تأثیر بسیار زیادی بر شخصیت برزگسالی فرد می گذارد . از دیدگاه روان تحلیل خشم مزمن ، هیجانی بازداری شده است. به اعتقاد هورنای، (روان تحلیل گر) احتمالا نیازهای هیجانی قربانیان خشم مزمن در دوران کودکی و نوپایی برآورده نشده است. این موضوع باعث می شود که آنها از اضطراب اساسی رنج ببرند. در واقع آنها به شیوه غیر کلامی اعلام می کنند که دنیا ناامن و تهدید کننده است. فرد عصبی، در مقابل اضطرابی که از آن رنج میبرد، با پس زدن و تبدیل آن به خشم ، از خود دفاع میکند.

از دیدگاه روانشناسان رشد ، برخی از کودکان بطور فطری پرخاشگرتر از سایرین هستند و این ویژگی می تواند در تعامل با دیگران بروز کرده و به صورت خشم مزمن متجلی شود.

از دیدگاه یادگیری مشاهده ای اگر فرد در خانواده ای پرورش یابد که والدین او یا خواهر و برادرهایش بدون کنترل و محدودیت تکانه های پرخاشگرانه از خود نشان می دهند، او نیز، رفتار آنان را تقلید می کند.

شیوه های مقابله با خشم :

چنانچه از خشم مزمن رنج می برید، راهبردهای عملی زیر می تواند برای شما مفید باشد:

احتمالا شما بیش از حد حالت هیجانی خود را ارزیابی می کنید و به اندازه کافی به مسئولیت خود بعنوان فردی مسئول و بالغ اهمیتی قائل نشده اید، در ذهن خود این تصوریر را مجسم کنید که در موقعیت های هیجانی باید مسئولانه برخورد کنم.

از خودتان بپرسید آیا خشم تنها راه مقابله با اضطراب اساسی است. اگر علت خشم مزمن شما یک اضطراب نهفته یا سرکوب شده باشد باید شیوه های مقابله با اضطراب را بکار بگیرید.

بین موقعیتی که شما را عصبانی می کند و پاسخ به آن موقعیت، فاصله بیاندازید. به افرادی که بیش از حد در موقعیت های خشم قرار دارند و زود از کوره در می روند توصیه می شود تا ١٠ بشمارید.

برای به تأخیر انداختن پاسخ ، مدت زمان وقفه را بیشتر کنید. در طول این مدت با عقاید بوجود آورنده خشم که در ذهن شما می گذرد به مجادله بپردازید، مثلاً اگر فکر می کنید دوست تان همیشه شما را منتظر می گذارد از خودتان بپرسید آیا واقعاً همینطور است؟ آیا حق با من است؟

شاید متوجه شوید که ارزیابی شما بیش از حد بوده و برخوردتان منصفانه نبوده است.

حتی اگر پرخاشگری یکی از ویژگی های شخصیتی شما باشد، به جای اینکه خودتان را قربانی آن بدانید، سعی کنید با ایجاد تغییر در خود تأثیر منفی آنرا به حداقل برسانید.

شاید علت رفتار پرخاشگرانه شما، الگوهایی بوده که از والدین خود یاد گرفته اید. در اینصورت از خود بپرسید آیا چون در کودکی الگوی خوبی نداشتم مجبورم همیشه واکنش نا مناسبی نشان دهم؟ پاسخهایی که به این قبیل پرسشها می دهید احتمالاً به شما کمک می کند تا خود را از اسارت یادگیری مشاهده ای رها کنید.

گاهی در معرض تهدیدهای روانشناختی قرار می گیریم و به شیوه های مختلف با آن مقابله می کنیم. یکی از آن شیوه ها شیوه مذاکره ای است. با افراد مهم زندگی تان تبادل نظر و صحبت کنید.

اگر فکر می کنید تا اندازه ای بیش فعال هستید، لازم است به کمک شیوه هایی این برانگیختگی فیزیولوژیکی را به حداقل برسانید. افراد مبتلا به خشم مزمن در حد افراطی از الکل یا مواد خواب آور استفاده می کنند. وابستگی به داروها راهبرد مقابله ای کارآمدی نیست.

اگر احساس می کنید باید خشم خود را تخلیه کنید، می توانید با ضربه زدن به بالش یا مشت زدن به یک کیسه خشم خود را خالی کنید. انجام حرکات جسمانی به شما کمک می کند تا خشم را رها کنید و شدت آنرا بکاهید.

کنترل حرفه ای خشم :

اگر متوجه شدید که نمی توانید به شیوه مؤثری با خشم مزمن کنار بیایید. راههای دیگری وجود دارد که با کمک متخصصان روانپزشک و روان شناسان بالینی این مشکل را به حداقل برسانید.

درمانگر می تواند به شما کمک کند تا انگیزه های ناهشیاری نهفته در پشت این خشم را بشناسید. ممکن است در دوران کودکی والدین شما نسبت به احاسات شما حساس نبوده و یا بیش از حد کنترل کننده بوده اند. این احساس، خشم شما را تداوم می بخشد و تقریباً آنرا به هر کس که کوچکترین اقتداری نسبت به شما داشته باشد تعمیم می دهید. مثلاً نسبت به همسر ، معلم یا کارفرمای خود .

روان تحلیل گر به شما کمک می کند تا متوجه شوید که چگونه با بکارگیری مکانیسم دفاعی ریشه های نا هوشیار خشم خود را انکار می کنید. در واقع شما با بکارگیری مکانیسم فرافکنی، دیگران را مورد خشم خود قرار می دهید و به جای بررسی علت خشم، دیگران را منشا آن می دانید.

در رویکرد رفتار گرایی، درمانگر به شما کمک می کند تا با استفاده از شیوه های عملی از موقعیت ها و افراد خشم برانگیز اجتناب کیند و پیا مدهای روانشناختی همراه با خشم مزمن را بشناسید.

در رویکرد بین فردی، درمانگر به شما کمک خواهد کرد تا با استفاده از شیوه هایی نظیر آموزش مهارتهای ارتباطی و جرأتمندی روابط بین فردی خود را بهبود بخشید. توجه داشته باشید که بین رفتار جرأتمند و پرخاشگری تفاوت وجود دارد رفتار جرأتمند به شما اجازه می دهد که بدون خراب شدن رابطه از حقوق خود دفاع کنید در حالیکه پاسخ پرخاشگرانه پاسخی هیجانی است و به نادیده گرفتن خود منجر می شود.

در رویکرد شناختی، درمانگر، شما را بعنوان یک انسان متفکر و هوشیار در نظر می گیرد بر اساس این رویکرد علت خشم مزمن شما ، عقاید تحریف شده است. درمانگر به شما کمک می کند تا این تحریفها را بشناسید.

گرچه داروی ضد خشم وجود ندارد اما گاهی اوقات خشم مزمن همراه با برانگیختگی بالا در سیستم اعصاب مرکزی است. در چنین مواردی ، روانپزشک با تجویز یک آرام بخش خفیف، تنش و آشفتگی را کاهش می دهد اما دارو تنها راه درمان خشم مزمن نیست. مصرف دارو در کنار روان درمانی، شرایط مناسبی برای سازگاری بهتر فراهم می کند. گاهی لازم است با توجه به نوع و شدت مشکل بطور موقت و زیر نظر پزشک از دارو استفاده کرد. در نهایت هدف ترک دارو و پذیرفتن مسئولیت اعمال و رفتار خود است.

تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب


منبع : who

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
موضوعات : اعصاب و روان


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان