نمایش منوی کناری

ضد آفتاب و برنزه کننده ها،مزایا،عوارض

۳۰/فروردین/۱۳۹۴ 5,167 بازدید
ضد آفتاب و برنزه کننده ها،مزایا،عوارض

بسیاری افراد برای حفظ رنگ پوست و یا رسیدن به رنگ دلخواه از ضد آفتاب و برنزه کننده استفاده میکنند.در این مقاله روش استفاده،مزایا ومعایب آن ها را بررسی میکنیم.

برنزه کردن پوست، دل‌مشغولی خیلی‌هاست و متاسفانه کم نیستند افرادی که فریب تبلیغات دروغین را می‌خورند و به انواع روش‌ها از طبیعی تا شیمیایی متوسل می‌شوند تا پوستشان را برنزه کنند، غافل از اینکه رنگ پوست ژنتیکی است و اگر تلاش کنید پوست برنزه داشته باشید، مجبورید برخی عوارض را به جان بخرید.

در گفتگو با متخصص پوست و مو بیوطب بخوانید:

نور خورشید به ۳ صورت تابش گرمایی، نور مرئی و اشعه ماورای بنفش به زمین می رسد. اشعه ماوراء بنفش بر حسب طول موج به دو نوع UVA و UVB تقسیم میگردد. در معرض نور خورشید قرار گرفتن بتدریج به بافت پوست شما آسیب میرساند.

آسیب های نور خورشید بر پوست

۱- آفتاب سوختگی

۲- التهاب و پوست پوست شدن پوست

۳- چین و چروک

۴- آسیب به بافت پوست

۵- سرطان پوست.

روش های مراقبت از پوست

بنابراین برای حفاظت از پوست زیر نور خورشید باید اقدامات لازم را بعمل آورید. برای این کار دو محصول وجود دارد.

مزایا ضد آفتاب

• محصولات ضد آفتاب: در انواع لوسیون، پماد، ژل، اسپری و کرمهای موضعی موجود می باشند. همچنین انواع استیک STICKS آن نیز وجود دارد که مخصوص لبها، بینی و پلکها است. قدرت این محصولات بر اساس SPF (فاکتور حفاظت از خورشید) بوده و نشانگر میزان اثر بخشی یک ضد آفتاب در محافظت از پوست در برابر اشعه های ماوراء بنفش خورشید می باشد. به عبارتی عدد SPF مدت زمانی را که پوست طول میکشد تا دچار آفتاب سوختگی گردد را مشخص می کند. این مدت زمان برای افراد گوناگون متفاوت است. برای مثال اگر فردی پس از گذشت ۱۰ دقیقه زیر نور خورشید دچار آفتاب سوختگی میشود و از ضد آفتاب با درجه ۲۰ SPF استفاده کرده باشد مدت زمانی که پوست وی آفتاب سوخته می گردد، به ۲۰۰ دقیقه افزایش می یابد. بنابراین برای آگاهی یافتن از مدت زمان اثر بخشی این محصولات کافی است درجه SPF آن را در مدت زمانی که پوست بدنتان دچار آفتاب سوختگی میگردد ضرب کنید. سعی کنید هنگام خرید این محصولات آنهایی که دارای برچسب BROAD SPECTRUM (طیف گسترده) میباشد را انتخاب کنید. زیرا آنها هم UVA و هم UVB را فیلتر میکنند.

انواع ضد آفتاب

• ضد آفتابها با ترکیبات مات و کدر: این ضد آفتاب ها از اکسید روی استفاده کرده که نور خورشید را باز می تابانند.

• ضد آفتابها با ترکیبات جاذب اشعه ماوراء بنفش: شامل  ANTHRANILATE BENZOPHENONE ،OXYBENZO CINNEMATES بوده و اشعه UV را جذب خود میکنند.

• لباسهای محافظ: این لباسها که مخصوص محافظت از پوست در برابر نور خورشید طراحی شده اند معمولا دارای بافت تنگ و تیره رنگ می باشند. این لباسها دارای برچسب UPF (فاکتور حفاظت از اشعه ماوراء بنفش) بوده که سطح حفاظت این لباسها در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید را مشخس میکنند. درجه UPF نشانگر آن است که چه میزان از اشعه UV توسط لباس جذب می گردد. برای مثال لباس با درجه UPF 20 تنها ۱/۲۰ اشعه ماوراء بنفش از لباس عبور کرده و به پوست میرسد.

روش استفاده صحیح از ضد آفتاب

• مدت زمان در معرض قرار گرفتن زیر نور خورشی را به حداقل برسانید به ویژه بین ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر، زیرا تابش خورشید به حداکثر میرسد.

• در صورتی که در مکان سر باز میباشد تا حد امکان در زیر سایه درختان و سایبانها رفته و یا از چتر استفاده کنید.

• در آفتاب از عینک های آفتابی معتبر استفاده کنید تا از آسیب دیدن چشمایتان و بروز بیماری آب مروارید جلوگیری کرده باشید.

• زیر نور خورشید از کلاه با لبه پهن و دراز استفاده کنید کلاهی که سایه حاصل از آن گوش و چشمها و گردن شما را پوشش دهد.

• از پیراهن های آستین بلند و شلوارهای پاچه بلند استفاده کنید.

• از ضد آفتاب با حداقل درجه ۱۵ و بالاتر استفاده کرده و هر ۲ ساعت یکبار آنها را تجدید کرده و مجددا به پوست خود بزنید. همچنین پس از حمام، شنا و تعریق زیاد می باید مجددا آنها را به پوست بدن زد.

• هنگام استفاده از ضد آفتابها سعی کنید یک لایه نازک از ضد آفتاب روی پوست شما باقی بماند .آن را مالش ندهید تا به خورد پوست برود.

• از محصولات لباسشویی حاوی مواد حفاظت کننده UV استفاده کنید تا لباسهایتان حفاظت بیشتری را برای شما ایجاد کنند.

• حتما از ضد آفتاب در هوای ابری همانند هوای آفتابی استفاده کنید.

برنزه کردن پوست

پوست شما حاوی سلولهای ملانوسیت می باشد که ملانین و یا رنگدانه های پوست را تولید میکنند. هنگامی که شما حمام آفتاب میگیرید ملانوسیت تحریک شده و برای حفاظت از پوست شما در برابر اشعه های مضر خورشید ملانین بیشتری تولید می کند چون ملانین خاصیت جذب اشعه ماوراء بنفش را دارا است. بنابراین برنزه شدن پوست نوعی هشدار میباشد و نه نشانه زیبایی! البته بدن انسان اندکی نیاز به نور خورشید دارد تا بتواند ویتامین D تولید کند. این ویتامین در بدن نقش متابولیسم کلسیم را بعهده دارد اما نور خورشید زیاد هم ضروری نیست چون میتوان مقدار ویتامین D مورد نیاز بدن را از طریق تغذیه روزانه تامین کرد. بنابراین حمام آفتاب گرفتن بمنظور برنزه کردن پوست عملی خطرناک است. اصولا برخی پوستها هیچگاه برنزه نشده و تنها دچار آفتاب سوختگی می گردند. پوستها به ۶ نوع مختلف تقسیم بندی میگردند:

مراحل برنزه کردن پوست

• برنزه نمیشود – بسهولت آفتاب پوستهای رنگ پریده – افراد با چشمهای سوخته میگردد آبی و سبز و یا پوست لک دار

• خیلی کم برنزه میشود پوستهای رنگ پریده – افراد با چشمهای آبی و سبز و یا موهای بلوند

• برنزه متوسط – آفتاب سوختگی سفید پوستان متوسط

• بسهولت برنزه میگردد – اندکی پوستهای قهوه ای روشن – افراد با موهای آفتاب سوخته قهوه ای تیره و یا چشمهای تیره رنگ

• خیلی خوب برنزه می گردد – پوستهای قهوه ای بندرت آفتاب سوخته میشوند

• شدیدا برنزه میگردند- هیچگاه سیاه پوستان آفتاب سوخته نمی گردند

انواع برنزه کننده ها

• رنگهای موضعی:

بصورت لوسیون، کرم و اسپری موجود بوده و از رنگهای گیاهی تولید میگردند. اما رنگ همراه با سلولهای پوست مرده پس از چند روز می ریزد.

• تسریع کننده های برنزه کننده:

بصورت لوسیون و اسپری موجود می باشند. موثرترین ماده شیمیایی آنها DHA و یا DIHYDROXYACETONE است. این ماده ملانوسیتها را حساس کرده و با این عمل تولید ملانین را افزایش می دهد که سبب تسریع روند برنزه شدن میگردد.

• SOLARIUM:

این دستگاه ها با ساطع کردن اشعه ماوراء بنفش عمل برنزه کردن پوست را انجام می دهند اما همانند نور طبیعی خورشید مضر بوده و باید از آنها پرهیز کنید.

• BRONZER:

محصولات پودری شکلی میباشند که مستقیما توسط برس مخصوص به روی پوست بکار میرود. قابل شستشو بوده و برای صورت مناسب میباشد. بی ضرر ترین روش برنزه کردن استفاده از محصولات برنزه کننده است ( البته بغیر از سولاریوم)

روش استفاده از اسپری ها و لوسیونهای برنزه کننده

• پیش از استفاده از این محصولات اندکی از آن را روی قسمت کوچکی از پوست بدن(قسمتی که زیاد در چشم نباشد) امتحان کرده تا ببنید چگونه پوست شما به آن واکنش نشان میدهد.

• آرایش خود را کاملا پاک کرده و توسط شوینده های مایع بدن خود را کاملا بشویید. سپس پوست بدن خود را با لیف و یا کیسه حمام کاملا بسابید تا سلولهای پوست مرده کاملا از روی پوست شما برداشته شوند.

• بدن خود را کاملا خشک کنید.

• مقدار اندکی مرطوب کننده ملایم روی پوست خود بمالید.

• از صورت خود شروع کرده و بتدریج بسمت پایین بیایید. از دوست خود برای پوشش پشت خود کمک بگیرید.

• پس از اتمام کار دستهای خود را فورا بشویید.

• حداقل تا ۲۰ دقیقه بعد هیچ گونه لباسی نپوشید تا برنزه کننده کاملا خشک گردد.

• هر روز پوست خود را مجددا سایش دهید تا پوستهای مرده از پوستتان جدا گردند و هر ۳ الی ۴ روز یکبار مجددا از برنزه کننده استفاده کنید تا زمانی که بهرنگ دلخواه خود دست یابید.

[su_note]بخاطر داشته باشید که پوست برنزه و یا محصولات برنزه کننده هیچگاه پوست بدن را در برابر نور خورشید محافظت نمی کنند. حتی اگر پوست برنزه ای دارید باید از ضد آفتاب استفاده کنید.[/su_note]

تندرست باشید  

کادر پزشکی بیوطب


منبع : who

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان