نمایش منوی کناری

بواسیر یا هموروئید،علائم،علل،درمان

۱۹/خرداد/۱۳۹۴ 5,414 بازدید
بواسیر یا هموروئید،علائم،علل،درمان

بواسیر (Hemorrhoids یا هموروئید) وریدهای متورم در مقعد و پایین راست روده می باشد. با اینکه این بیماری شایع دردناک و آزاردهنده است، اما مشکلی جدی و خطرناک نمی باشد. بواسیر علل متفاوتی از فشار زیاد هنگام اجابت مزاج گرفته تا افزایش فشار بر مقعد در هنگام بارداری و سایر علل دارد. بواسیر می تواند در داخل راست روده (هموروئید داخلی) و یا زیر پوست دور مقعد (هموروئید خارجی) ظاهر شود.

در گفتگو با متخصص داخلی وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب بخوانید:

بواسیر بیماری شایعی بوده و تا سن ۵۰ سالگی، حدود نصف بزرگسالان با خارش، درد و خونریزی  که می توانند، نشانه بواسیر باشند، برخورد می نمایند. خوشبختانه، راههای موثری برای درمان این بیماری وجود دارد. خیلی از افراد با تغییرات در سبک زندگی و استفاده از درمان های خانگی می توانند این مشکل را آسان کرده و شدتش را کاهش دهند.

علایم و نشانه های بواسیر

معمول ترین علایم هردو بواسیر داخلی و بواسیر خارجی شامل:

• خونریزی هنگام اجابت مزاج.

• خارش و یا سوزش درناحیه مقعد.

• درد مقعد (درد هنگام شستن و تمیز کردن ناحیه مقعد)

• ورم در اطراف مقعد.

• برجستگی نزدیک مقعد که می تواند حساس و یا دردناک باشد.

• نشت مدفوع.

در هموروئید داخلی، ممکن است در کاسه دستشویی خون براق و قرمز بعد از اجابت مزاج مشاهده نمایید. ممکن است خون مشاهده شده روی مدفوع شما باشد. هموروئید داخلی غالبا رگهای کوچک و متورم می باشد که در دیواره کانال مقعد ظاهر می شود. درصورتیکه بواسیر داخلی متورم شده و توسط ماهیچه های مقعد بر آن فشار وارد شود، احساس درد به شما دست می دهد. اگر هموروئید ورم کند، بجز خون شما مخاط نیز برروی مدفوع خود مشاهده می نمایید.

بواسیر خارجی سوزش داشته و زیر پوست دلمه شده و باعث بوجود آمدن برجستگی دردناک و سختی می شود. این نوع دلمه ترومبوزه (thrombosed) و یا هموروئید نامیده می شود. پزشک شما با آزمایش و بررسی شما و گرفتن شرح حالتان می تواند تشخیص دهد که شما به بیماری بواسیر مبتلا هستید یا خیر.

دلایل بواسیر یا هموروئید

رگ های دور مقعد تحت فشار ورم کرده و یا بیرون می زند. رگ های ورم کرده (هموروئید ها) در اثر افزایش فشار در راست روده بوجود می آیند. عواملیکه باعث افزایش فشار می شوند، شامل:

• زور زدن هنگام اجابت مزاج

• نشستن طولانی مدت در توالت

• اسهال و یا یبوست مزمن

• چاقی

• بارداری

• رابطه جنسی مقعدی

• رژیم غذایی کم فیبر

هرچه سن بالاتر می رود، خطر هموروئید افزایش می یابد، چراکه بافت های نگهدارنده رگ ها در راست روده و مقعد با افزایش سن ضعیف و کشیده می شوند.

عوارض بواسیر

بواسیر یا هموروئید، اغلب عوارض نادری داشته و شامل:

• کم خونی – خونریزی مزمن ناشی از بواسیر ممکن است باعث ابتلای افراد به کم خونی شود. این کم خونی باعث خستگی و ضعف می شود.

• هموروئید مرده – اگر رگ تغذیه کننده هموروئید داخلی پاره شود، ممکن است هموروئید مرده بوجود آمده و باعث درد شدید می شود.

درمان بواسیر

اغلب موارد، درمان بواسیر شامل راه کارهایی می شود که خود شما قادر به انجام آنها می باشید. این راه کارها شامل، تغییرات در سبک زندگی و … می شود. اما بعضی از اوقات استفاده از دارو و یا جراحی برای درمان بواسیر لازم می باشد.

• درمان های خانگی و تغییرات سبک زندگی برای درمان هموروئید شامل:

• استفاده از درمان های موضعی شامل کرم های هموروئید و یا شیاف های حاوی هیدروکورتیزون و یا استفاده از پد های حاوی داروهای بی حس کننده، برای کاهش درد.

• نشستن در آب گرم برای برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه و دو تا سه بار در روز.

• ناحیه مقعد را تمیز نگه داشته و روزانه برای تمیز شدن آن ناحیه مقعد را شسته و یا دوش بگیرید. موقع شستشو لزوما نیازی به استفاده از صابون نیست و حتی صابون ممکن است، مشکل را جدی تر کند. بعد از شستن ناحیه به آرامی آن را با سشوار خشک نمایید.

• برای کاهش ورم از کمپرس یخ و یا کمپرس های سرد، برروی مقعد خود استفاده نمایید.

• برای کاهش درد از مسکن های در دسترس (OTC) همچون استامینوفن، آسپرینو یا ایبوپروفن استفاده نمایید.

• با این درمان ها علایم بواسیر بعد از یک هفته برطرف می شود. اگر مشکلتان تا یک هفته برطرف نشد و یا درد شدید و یا خونریزی داشتید، می بایست به پزشک مراجعه نمایید. درمان های پزشکی برای هموروئید شامل استفاده از لیزر، بستن باند لاستیکی، اسکلروتراپی و جراحی می شود.

پیشگیری از بواسیر

بهترین راه برای پیشگیری از بواسیر (هموروئید)، نرم نگه داشتن مدفوع است تا به راحتی از مقعد خارج شود. برای پیشگیری از هموروئید و یا کاهش شدت آن، توصیه های زیر را دنبال نمایید:

• مصرف غذاهای پرفیبر – میوه بیشتری بخورید و سبزی و غلات کامل مصرف نمایید. این نوع رژیم های غذایی سالم و پرفیبر، مدفوع را نرم کرده و حجم آن را افزایش می دهد و در نتیجه باعث اجتناب از فشار و زورزدنی که باعث افزایش شدت هموروئید شده، می شود. سعی کنید برای جلوگیری از نفخ و بادشکم،فیبر رژیم غذایی خود را کم کم افزایش دهید.

• مایعات زیاد بنوشید – روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب و سایر مایعات (غیرازالکل) بنوشید، تا مدفوع شما نرم باقی بماند.

• استفاده از مکمل های فیبردار – اکثر افراد فیبر مورد نیازشان را دریافت نمی کنند. فیبر توصیه شده برای زنان ۲۵ گرم درروز و برای مردان ۳۸ گرم در روز می باشد. تحقیقات نشان می دهد که مصرف مکمل های فیبردار در روز باعث کاهش خونریزی و بهبود کلی بیماری بواسیر می شود. اگر از مکمل های فیبردار استفاده می کنید، حتما هشت لیوان آب در روز مصرف نمایید تا جلوی یبوست را گرفته و یا یبوستتان را بدتر نکند.

• زور نزنید – زورزدن و نگه داشتن نفس هنگام اجابت مزاج باعث افزایش فشار در مقعد می شود.

• اجابت مزاج بموقع – زمانیکه احساس مدفوع داشتن به شما دست داد، به دستشویی بروید، چراکه ماندن کدفوع باعث خشک شدن و سفت شدن آن و درنتیجه سخت تر شدن اجابت مزاج می شود.

• ورزش کنید – با افزایش فعالیت، از یبوست پیشگیری کرده و فشار برروی رگ های خود را کاهش می دهید. همچنین ورزش به شما در کاهش وزن کمک می کند، چراکه چاقی خود نیز باعث بدتر شدن هموروئید می شود.

• از زیاد نشستن اجتناب کنید – نشستن زیاد، بخصوص در دستشویی، باعث افزایش فشار بررگهای درون مقعد می شود.

• خوابیدن به بغل – اگر شما باردار هستید، خوابیدن برروی بغل باعث کاهش فشار بررگهای خونی لگن خاصره شده و در نتیجه می تواند از بزرگتر شدن بواسیر جلوگیری نماید.

تندرست باشید  

کادر پزشکی بیوطب


منبع : who

وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

يک دیدگاه

  1. حمدعلی بهروزی گفت:

    از مطالب و موضوعات پزشکی سایت بسیار استفاده میکنم دست مدیریت سایت درد نکند خیلی سایت با ارزش و مفیدی است آرزوی موفقیت روز افزون برای شما دارم.

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان