نمایش منوی کناری

درمان خر و پف با عمل جراحی سپتوپلاستی

01/سپتامبر/2015 9,362 بازدید
درمان خر و پف با عمل جراحی سپتوپلاستی

خروپف در شب دلایل مختلفی دارد و به سبک زندگی، وزن، عادات و نقص های فیزیکی در بینی و مسیر هوایی در پشت دهان مرتبط است.

اغلب ترکیبی از این عوامل منجر به خروپف می شود و از این رو روش های درمانی متعددی باید آزمایش شود تا اثر آنها بر فرد و خروپف کننده و همسر او کاهش پیدا کند.

بسیاری از افراد خروپف کردن را کاری خنده دار و غیرمهم می داند، اما خروپف به هیچ وجه چیز خنده داری نیست و باید آن را بیماری جدی در نظر گرفت که در صورت عدم درمان شدت پیدا می کند و منجر به اختلال  در روابط دوستانه و کاری می شود و منجر به عادت های شدیدتری مثل آپنه ( وقفه تنفسی) خواب می شود.

اگر چه غیر ممکن است که بتوان خروپف  به دلخواه خود درمان کنید یا متوقف کنید، اما با درمان خروپف می توان شدت عادت را روش های درمانی مخصوص هر فرد کنترل کرد. یکی از شیوه های درمانی روش جراحی سیتوپلاستی می باشد که در ادامه در مورد این روش صحبت خواهد شد.

چرا خروپف می کنیم؟

معمولا خروپف با دلایل مختلفی بوجود می آید.

خروپف معمولا زمانی ایجاد می شود که در بینی یا گلوی فرد  بافت اضافی، عضلات بیش از حد منقبض شده یا مسیرهای هوایی مسدود شده وجود داشته باشد.

عوامل متعددی از قبیل وزن و بافت اضافی داخل گلو و چربی دور گردن، استعمال دخانیات  و الکل که هر دو باعث انقباض عضله در طول خواب می شوند، انسداد بینی که در حین نفس کشیدن از طریق دهان مشکلاتی را بوجود می آورد و  جمع شدن زبان که باعث کاهش اندازه مسیرهوایی می شود، باعث بوجود آمدن این مشکل می شود.

در اغلب مواقع خروپف کردن به بیماری های ناشی از سبک زندگی فرد بستگی دارد که توسط پزشک عمومی، دندان پزشک یا جراح گوش و حلق و بینی تشخیص داده می شود و پیش از درمان خروپف  به منظور متوقف کردن عادت خروپف باید این مشکلات سبک زندگی تغییر پیدا کنند.

در بعضی از موارد، خروپف عوارض جانبی یک بخش غیرنرمال از بینی یا دهان مثل کام نرم ضعیف، زبان کوچک بزرگ شده، انحراف تیغه بینی یا ضعف عضلات زبان باشد که باید پس از مراجعه به پزشک عمومی و  آزمایش ثبت فعالیت های بدن در حین خواب یا پلی سومنوگرافی توسط جراحی یا با استفاده از ابزارهای دندان پزشکی برطرف شوند.

این روش درمان خروپف  تنها وقتی مورد استفاده قرار می گیرد که فرد بیمار پیش از این روش های درمانی غیر تهاجمی خانگی را مورد استفاده قرار داده و به موفقیت دست پیدا نکرده است.

آزمایشات را می توان جلوی آینه انجام داد تا نوع خروپف بیمار مشخص شود و اولین گام در جهت تشخیص و درمان موثر خروپف است.

بسیاری از ما شاهد خروپف کردن بوده ایم، حتی اگر فرد خروپف کننده خود ما بوده باشیم و بسیاری از ما سعی می کنیم تا خروپف کردن خود را انکار کنیم! با این حال، خروپف در صورتی که باعث مختل شدن خواب فرد خروپف کننده یا اعضای خانواده او بشود، تبدیل به یک مشکل می شود.

با توجه به اینکه خروپف همراه با سرو صدا است، افرادی که در مجاور فرد خروپف کننده قرار می گیرند اذیت می شوند.

خروپف همچنین منجر به بیدار شدن از خواب و اختلال در خواب می شود.

وقتی خروپف باعث اختلال خواب شد، باید در پی برطرف کردن یا کم کردن آن باشید.

علت خروپف کردن

خروپف با ارتعاشات مسیرهای هوایی شما ایجاد می شود.

این ارتعاشات عموما در بافت های دهان و بینی مثل زبان کوچک، لوزه و غیره بوجود می آید.

این بافت ها وقتی در طول خواب مخصوصا خواب با حرکات سریع چشم ( REM)  سست می شوند، سر و صداهایی ایجاد می کنند و از این رو به نحوی باعث انسداد هوا می شود.

با این حال، بعضی از مواقع انسدادهای دیگری ایجاد می شود که منجر به خروپف می شوند و با توجه به اینکه داخلی تر هستند، تشخیص و درمان آنها سخت تر است.

برای مثال، افراد چاق بافت چاقی دارند که نواحی دیگر را مسدود می کنند و افراد سیگاری می توانند باعث انسداد قسمتهایی از ریه های خود شوند. با وجود اینکه این انسدادها  در صورتی که تنها منجر به خروپف شوند، آن طوری که به نظر می رسند شدید نیستند،  ممکن است عوارض جانبی بلند مدتی داشته باشند.

ارتعاشات مکرر عضلات باعث آسیب رسیدن به آنها و در نتیجه از بین رفتن آنها و ایجاد مشکل در تنفس می شود.

همچنین، خروپف می تواند علامت آپنه خواب باشد.

در اغلب موارد خروپف نسبت به آنچه واقعا هست شدیدتر به نظر می رسد.

با وجود اینکه خروپف عوارض جانبی متعددی را به همراه دارد، عموما مشکل ساز نیست.

علاوه بر این،در صورتی که خروپف کردن برای شما نگرانی ایجاد کرده است، باید بدانید که کما بیش هر فردی می تواند خروپف خود را درمان کند.

کارهایی ساده ای وجود دارد که می توان با انجام آنها از خروپف جلوگیری کرد و با تغییر الگوی خواب شما می توانید شب های کم سر و صداتری را تجربه کنید!

درمان های خانگی خروپف

روش های درمان خروپف کاملا به ماهیت عادت خروپف شما بستگی دارند که باید با معاینه شخصی ارزیابی شود تا منبع مشکل ، بینی، زبان یا دهان مشخص شود.

شایع ترین شکل خروپف وقتی اتفاق می افتد که دهان در طول خواب باز است که اغلب ناشی از انسداد بینی است.

این اتفاق از عوارض جانبی حساسسیت یا التهاب در دریچه های بینی است و باید با اسپری های ضداحتقال درمان شود.

البته این اسپری ها اثری موقتی دارد و این مشکل در  تابستان دوباره از سر گرفته می شود.

افرادی که دچار حساسیت مزمن یا انسداد دریچه های بینی هستند، جراحی نیز موثر است.

بعضی از روش های درمان سنتی خروپف با استفاده از گیاهان دارویی همانند روش های درمانی علمی باعث بهبود انسداد دریچه های بینی می شوند و به شما این امکان را می دهد تا بتوانید از طریق بینی خود راحت تر نفس بکشید و از مشکلات دهان و گلو جلوگیری کنید.

نحوه خوابیدن محرک دیگری است که باعث باز ماندن دهان در طول خوب و در نتیجه خروپف می شود.

روش های درمانی سنتی و جدیدی برای این مشکل وجود دارد که شامل بستن یک توپ تنیس به کمر خود، قرار دادن آجر یا کتاب در زیر  تشک، دستگاه های کمکی برای خواب، بالشت های غیرحساسیت زا  و کاروپرکتیک می شود.

درمان خروپف با استفاده از ابزار دندان  پزشکی

اغلب مواقع خروپف با انقباض عضلات در پشت گلو یا زبان ایجاد می شود.

این نوع خروپف با استفاده از ابزارهای دندان پزشکی قابل کاهش است، این ابزارها شکل فک را تغییر می دهد و در طول خواب آن را به سمت جلو حرکت می دهد تا مسیرهوایی پشت گلو باز شود.

ابزارهای دندان پزشکی دیگر باعث حرکت زبان و ثابت نگه داشتن کام نرم می شود و برای غلبه بر  مشکلات، آنها را از سر راه خارج می سازد.

درمان خروپف با روش های جراحی

جراجی به عنوان آخرین روش توصیه می شود و تنها وقتی صورت می گیرد که جراح گوش حلق و بینی یک آزمایش خواب انجام داده و علت عادت خروپف را تشخیص داده باشد.

بسته به نوع بیماری که به آن دچار شده اید، جراح از برش با لیزر، قیچی الکتروکوتر، سفت کردن کام یا برطرف سازی انحراف تیغه بینی استفاده می کند که هر کدام عوارض جانبی مخصوص خود و سطوح غیر تهاجمی بودن مخصوص خود را دارند. جراح در مورد عوارض جانبی و انتخاب هایی که می توانید داشته باشید، با شما صحبت می کند.

درمان خروپف با روش جراحی سینوپلاستی مخصوص خروپف

روش جراحی سیتوپلاستی به منظور صاف یا اصلاح کردن تیغه بینی، که بین دو حفره بینی قرار دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورتی که تیغه بینی بیش از حد باریک باشد یا انحراف داشته باشد، جریان هوا را محدود می کند و منجر به مشکلات سینوسی می شود که به نوبه خود باعث  خروپف در حین خواب می شود.

عموما باریک شدن یا انحراف تیغه بینی با غضروف یا استخوان اضافی در این ناحیه ایجاد می شود و در طول عمل جراحی این غضروف یا استخوان کاهش پیدا می کند تا تیغه بینی به وضعیت صاف و نرمال خود بر گردد.

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک از یک اندوسکوپ باریک برای ارزیابی شکل و انحراف تیغه بینی استفاده می کند.

عمل جراحی تحت بیهوشی موضعی یا عمومی صورت می گیرد و جراح برشی در ناحیه تیغه بینی انجام می دهد تا غضروف اضافی را جدا کند، اما برای حفظ ساختار بینی، غضروف کافی را نگه می دارد.

پس از اتمام جراحی، جراح آتل های نرم پلاستیکی را در تیغه بینی قرار می دهد تا از آنها محافظت صورت گیرد و تغییر شکل پیدا کنند.

روش جراحی سیتوپلاستی در کلینیک های خصوصی هزینه ای بالغ بر  ۳۵۰۰ دلار را در بردارد که شامل معاینه و مراقبت های درمانی است و مدت زمان عمل بین ۶۰ تا  ۹۰ دقیقه است.

عوارض جانبی عمل جراحی سینوپلاستی

سینوپلاستی ممکن است منجر به کبودی و ورم شود و بینی اغلب به مدت  چند روز دچار خونریزی می شود که باید پانسمان زیر بینی به طور مداوم عوض شود.

بهبودی در حفره های بینی بین ۱ تا ۲ هفته طول می کشد و پس از این دوره بیمار می توان بار دیگر به راحتی مخاط بینی خود را تخلیه کند.

مزایای سپتوپلاستی

در عمل سپتوپلاستی بیمار درد کمی را احساس می کند.

این روش جراحی غیرتهاجمی است و تحت بیهوشی موضعی صورت می گیرد و در بسیاری از بیماران مبتلا به انسداد بینی، سینوزیت و انحراف تیغه بینی به ریشه مشکل می پردازد، به عبارت دیگر این عمل جراحی نسبتا موفقیت آمیز است و اثرات بلندمدتی دارد.

تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب


گردآورنده : وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب

سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره

پرسش و پاسخ های کاربران

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان