نمایش منوی کناری

هر آنچه باید درباره ابتلا حیوانات خانگی به ویروس کرونا بدانید

31/مارس/2020 30 بازدید
هر آنچه باید درباره ابتلا حیوانات خانگی به ویروس کرونا بدانید

به‌تازگی اخباری درباره ابتلای دو سگ خانگی به ویروس کرونا منتشر شده است و دست‌به‌دست می‌شود. همین موضوع ممکن است باعث شود که برخی افراد به خیال ابتلا به کرونا، حیوانات خانگی‌شان را رها کنند یا حیوان‌آزاری و آسیب‌زدن به حیوانات افزایش پیدا کند. در مطلبی که پیش رو دارید، آخرین اطلاعات نقل‌شده از منابع معتبر درباره ابتلای حیوانات خانگی به کرونا را در اختیارتان خواهیم گذاشت. در بخش دوم مطلب هم از نکات و توصیه‌هایی خواهیم گفت که رعایت آنها برای نگهداری از حیوانات خانگی در این دوران، لازم و ضروری است.

اخبار نقل‌شده از منابع رسمی درباره ابتلای دو سگ خانگی به کرونا

ماجرا از جایی شروع شد که جواب آزمایش کرونای سگ ۱۷ ساله‌ای از نژاد پامرانین (Pomeranian) در هنگ‌کنگ «مثبت ضعیف» اعلام شد: اولین مورد ابتلای سگ خانگی به کرونا در جهان. این اتفاق در اواخر ماه فوریه (اواسط اسفندماه) رخ داد. اداره زراعت، شیلات و حفاظت منابع طبیعی هنگ‌کنگ (AFCD) این خبر را منتشر کرد.

سگ پامرانین پس از طی‌کردن دوران بهبودی، از قرنطینه رها شد؛ اما دو روز بعد، خبر مرگ او منتشر شد. صاحب سگ اجازه کالبدشکافی را نداد و به همین خاطر، علت اصلی و قطعی مرگ مبهم باقی ماند.

برخی از فعالان حقوق حیوانات، این نظریه را مطرح کرده‌اند که علت مرگ سگ پامرانین، می‌تواند استرس و فشار ناشی از قرنطینه و دوری ۲روزه از صاحبش بوده باشد. برخی دیگر علت مرگ را بالابودن سن سگ دانستند. متخصصان سازمان تشخیص بیماری‌های دامی (Vet diagnostic company) نیز اعلام کردند که علت مرگ سگ پامرانین ابتلا به کرونا نبوده است، چراکه علائم بیماری کووید-۱۹ را نداشته است.

مدتی پس از این واقعه، دو سگ دیگر از منطقه مسکونی پک فو لام (Pok Fu Lam) هنگ‌کنگ به قرنطینه فرستاده شدند. یکی از سگ‌ها از نژاد ژرمن شپرد (German Shepherd) و دیگری از نژاد مختلط بود و ابتلای صاحب آنها به کووید-۱۹ تأیید شده بود (به همین خاطر، سگ‌ها را برای آزمایش بیشتر به قرنطینه بردند). پس از مدتی جواب آزمایش کرونای ژرمن شپرد مثبت و جواب آزمایش کرونای سگی که از نژاد مختلط بود، منفی اعلام شد. این در حالی است که هیچ‌یک از سگ‌ها نشانه‌های کرونا را نداشتند (مثل پامرانین ۱۷ساله که او هم نشانه‌ای نداشت).

با مثبت‌شدن جواب آزمایش سگ ژرمن شپرد، دومین مورد ابتلای سگ خانگی به کرونا در جهان هم تأیید شد. هر دوی این سگ‌ها همچنان در قرنطینه هستند و انجام آزمایش بر آنها همچنان ادامه دارد.

اطلاعاتی درباره بررسی‌ها و تحقیقات گذشته روی سگ‌ها و حیوانات خانگی

بررسی‌ها و مطالعات گذشته بر روی سگ‌ها و حیوانات خانگی

انتشار این خبرها درباره ابتلای دو سگ خانگی به کرونا و شایعات ضدونقیضی که دست‌به‌دست می‌گردد، سازمان‌های بهداشتی در جهان را بر آن داشت که بیانیه‌هایی را منتشر کنند تا از آزار بی‌مورد حیوانات خانگی و به‌وحشت‌افتادن صاحبان آنها جلوگیری کنند.

سازمان جهانی بهداشت حیوانات در پاریس (OIE) و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا (CDC) هر دو اعلام کردند که در حال حاضر هیچ مدرک و شاهدی در دست نیست که امکان سرایت ویروس کرونا به‌وسیلهٔ حیوانات خانگی اعم از سگ و گربه را تأیید کند. بنابراین نگرانی از این بابت بی‌مورد است و نباید با اقدامات خودسرانه، سلامت این حیوانات را به خطر بیندازیم.

دکتر جیم بلاکا (Dr. Jim Blacka)، از دام‌پزشک‌های فعال در سازمان دام‌پزشکی آمریکا (AVMA)، دراین‌باره می‌گوید: «در حال‌وهوای متشنج کنونی که شیوع ویروس کرونا مردم را درگیر و نگران کرده است، حضور حیوانات خانگی در کنار آنها می‌تواند حالشان را بهتر کند و تبدیل‌کردن آنها به منبع دیگری برای نگرانی، درست نیست. آزمایش ویروس کرونای جدید روی هزاران سگ و گربه خانگی انجام گرفته است و تاکنون جواب هیچ‌یک از این آزمایش‌ها مثبت نبوده است؛ خبری که هم برای حیوانات خانگی و هم برای کسانی که از آنها مراقبت می‌کنند، خوب و دلگرم‌کننده است.»

اقدامات احتیاطی و ملاحظاتی که صاحبان حیوانات خانگی باید مدنظر داشته باشند

بنابه آنچه گفته شد، در حال حاضر هیچ مدرک قطعی در دست نیست که تأیید کند سگ‌ها و حیوانات خانگی می‌توانند ناقل ویروس کرونا به انسان باشند. همچنین احتمال ابتلای سگ‌های خانگی به کووید-۱۹، بر اثر انتقال ویروس جدید کرونا هنوز قطعی نیست. باوجوداین، سازمان‌های بهداشتی در جهان، رعایت برخی اقدامات احتیاطی را لازم می‌دانند.

در حال حاضر هیچ مدرک قطعی در دست نیست که تأیید کند سگ‌ها و حیوانات خانگی می‌توانند ناقل ویروس کرونا به انسان باشند.

صاحبان حیوانات خانگی باید قبل و بعد از دست زدن به آنها یا خوراکی‌ها و وسایل دیگرشان، دست‌های خود را بشویند (شستن صحیح دست ها). همچنین در حال حاضر بهتر است از بوسیدن حیوانات خانگی و رهاکردن آنها در خیابان خودداری شود. نکته دیگر اینکه در خانه‌هایی که ابتلای یکی از اعضا به کووید-۱۹ تأیید شده است، حیوانات خانگی هم مثل سایر اعضای خانه باید قرنطینه شوند و از بیرون‌بردن آنها خودداری شود. اگر با حیوانات خانگی خود به بیرون از منزل رفتید،‌ بعد از برگشتن باید حیوان خانگی‌تان و وسایل همراه او را هم درست مانند خودتان و وسایلتان ضدعفونی کنید.

در ادامه نکات مربوط به قرنطینه حیوانات خانگی و مراقبت از آنها در این دوره را خواهید خواند.

چطور برای قرنطینه حیوانات خانگی آماده شویم؟

اگر در محل سکونت‌تان هنوز فروشگاه‌های مخصوص وسایل و غذاهای حیوانات خانگی تعطیل نشده‌اند، توصیه می‌کنیم اقلام ضروری برای حیوان خانگی خود را به میزان بیشتر تهیه کنید و در خانه نگه دارید. در صدر این فهرست، غذای حیوان خانگی و مواد و وسایل شوینده و تمیز‌کننده مخصوص او قرار می‌گیرد.

همچنین لازم است داروهای مخصوص پیشگیری از ابتلای حیوان خانگی به کک، کرم قلب و عارضه‌های دیگر را به میزان بیشتر تهیه و در خانه نگهداری کنید.

اگر واکسن‌های حیوان خانگی شما به‌روز نیستند، حتما او را نزد متخصص ببرید تا تمامی واکسن‌های لازم را به او تزریق کند.

نکات و توصیه‌ درباره نگهداری از حیوانات خانگی و مراقبت از آنها

مدفوع یا ادرار کردن حیوان خانگی در خانه

شاید پیش‌ازاین حیوان خانگی خود را برای مدفوع یا ادرار کردن جایی بیرون از خانه می‌بردید، ولی حالا دیگر امکان آن را ندارید و مجبور هستید او را عادت بدهید در خانه این کار را انجام دهد؛ پس طبق شیوه‌ای عمل کنید که در این بخش خواهیم گفت. این راهکار به‌ویژه مناسب کسانی است که حیوان خانگی را در آپارتمان نگهداری می‌کنند و خانه حیاط‌دار ندارند.

بهترین کاری که در چنین شرایطی می‌توانید انجام دهید این است که طوری رفتار کنید که انگار قرار است سگ را بیرون ببرید؛ به این معنا که تمامی وسایل و چیزهای دیگری را که قبلا برای بیرون‌بردن او فراهم می‌کردید، حالا هم فراهم کنید. به‌این‌شکل او متوجه می‌شود که زمان مدفوع یا ادرار کردنش رسیده است. هرچند قرار است این بار به‌جای بیرون‌رفتن، کارش را در خانه انجام دهد.

زمان مدفوع یا ادرار کردن برای بیشتر سگ‌ها صبح‌ها، بعد از ورزش‌کردن، بعد از غذاخوردن و بعد از خواب نیمروزی است. فراهم‌کردن وسایل و بردن سگ به محل موردنظر در خانه را باید به زمان مناسب موکول کنید.

محل موردنظر در خانه را با چمن مصنوعی، روزنامه یا پد ادرار مخصوص سگ بپوشانید. به‌هنگام تمیزکردن آن هم تمامی موارد و نکات بهداشتی و نظافتی را رعایت کنید. البته نه‌فقط برای مقابله با کرونا؛ با رعایت این ملاحظات خطر ابتلا به بیماری‌های دیگر نظیر ژیاردیا (giardia) و لپتوسپیروز (leptospirosis) را هم که می‌توانند از سگ به انسان منتقل شوند کمتر می‌کنید. این کار در شرایط کنونی و اولویت‌داشتن رسیدگی به بیماران مبتلا به کرونا در مراکز درمانی بسیار ضروری است.

سرگرم نگه‌داشتن سگ‌ها در خانه

به‌هنگام قرنطینه، فعالیت جسمانی سگ‌ها به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کمتر می‌شود؛ پس برای سالم و فعال نگه‌داشتن آنها لازم است تدابیری در نظر بگیرید. یکی از این تدابیر، تهیه و استفاده از اسباب‌بازی‌های مخصوصی است که می‌توان غذا و خوراکی‌های سگ را در آنها گذاشت. بهتر است در دوران قرنطینه تمامی وعده‌های غذایی سگ‌ها به این صورت در اختیارشان گذاشته شود.

همچنین در دوران قرنطینه توجه به تمرین‌ها و حرکت‌های جسمانی بخصوصی که به سگتان آموزش داده‌اید، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ مثلا اگر سگتان با شنیدن جمله یا عبارتی، شکل خاصی روی زمین می‌نشیند، غلت می‌زند یا بین پاهایتان حرکت می‌کند، زمان بیشتری را برای تمرین این کارها صرف کنید. با این کار هم سر خودتان گرم می‌شوید و هم حیوان خانگی کمتر بی‌قراری می‌کند. حتی می‌توانید یکی از وعده‌های غذایی را به‌عنوان جایزه برای برخی تمرین‌ها در نظر بگیرید و به این صورت، او را تشویق کنید.

پازل و معما هم راهکار خوب دیگری برای سرگرم و فعال نگه‌داشتن سگ‌ها در خانه است. در ادامه، دو پازل مناسب برای این کار را معرفی می‌کنیم. شما می‌توانید این دو پازل را به‌سادگی و با وسایلی که در خانه دارید، آماده کنید.

پازل جعبه‌ها

در این روزهای خانه‌نشینی احتمالا سفارش و خرید اینترنتی زیادی هم داشته‌اید. برای تدارک‌دیدن این پازل به جعبه‌های خالی سفارش‌ها و خریدهایتان نیاز خواهید داشت. جعبه‌های خالی را برعکس روی زمین بچینید و دور از چشم سگتان، خوراکی موردعلاقه‌اش را زیر یکی از جعبه‌ها پنهان کنید. سپس از او بخواهید زیر جعبه‌ها را بو بکشد و خوراکی را پیدا کند. همین کار را با خوراکی‌های بیشتر و عوض‌کردن شکل چینش جعبه‌ها تکرار کنید و برای مدتی سرگرمش کنید.

پازل کیک فنجانی

سینی مخصوص تهیه کیک فنجانی (کاپ‌کیک) و ۱۲ عدد توپ تنیس (بیشتر از این هم اگر داشته باشید می‌توانید استفاده کنید) چیزهایی است که برای انجام این پازل نیاز خواهید داشت. بعضی از قالب‌های فنجانی سینی را با خوراکی یا غذای سگ پر کنید و روی تمامی آنها را با توپ‌های تنیس بپوشانید. سینی را مقابل سگتان بگذارید و ببینید چقدر طول می‌کشد تا غذا یا خوراکی مخفی‌شده را پیدا کند. هر بار که بازی را تکرار می‌کنید، جای خوراکی‌ها را عوض کنید.

اگر احساس کردید اوضاع از کنترلتان خارج شده است و به مشکل برخوردید، تماس با مربی سگ یا افراد متخصص دیگری که با حیوانات خانگی سروکار دارند می‌تواند چاره‌ساز باشد.

چالش‌های پیش روی حیوانات خانگی و صاحبان آنها در دوران قرنطینه

شیوع بیماری کووید-۱۹ در نقاط مختلف جهان، زندگی بسیاری از مردم را دگرگون کرده و تحت‌تأثیر قرار داده است. سگ‌ها و حیوانات خانگی هم از این قاعده مستثنی نیستند و اگر مجبور به تحمل قرنطینه و خانه‌نشینی شوند ممکن است عارضه‌هایی مثل استرس و افسردگی را تجربه کنند: عارضه‌هایی که صاحبان حیوانات خانگی هم در این دوران ممکن است درگیرشان شوند.

سگ‌هایی که در قرنطینه هستند ممکن است برخی علائم افسردگی نظیر مشکل در خوابیدن، کاهش اشتها، بی حالی و نظایر اینها را تجربه کنند. همچنین ممکن است بعضی از سگ‌ها اضطراب شدیدتری را تجربه کنند، پرخاشگر شوند و رفتارهای مخرب داشته باشند؛ مثلا ممکن است واکنش‌های شدیدتری در مواجهه با وقایع اطرافشان نشان دهند، بیشتر پارس کنند و نتوانند یک جا بند شوند.

بهترین راهکار برای پیشگیری از این رفتارها و واکنش‌ها استفاده از سرگرمی‌ها و بازی‌هاست. سگ‌ها هم مثل ما انسان‌ها دوست دارند سرشان گرم کاری باشد و اگر چنین نباشد، به مشکل برمی‌خورند.

کلام آخر

انتقال ویروس کرونا به‌وسیله حیوانات خانگی مسئله‌ای است که در حال حاضر نباید نگران آن بود؛ چراکه بخش اعظم تحقیقات و بررسی‌ها حاکی از منفی‌بودن جواب آزمایش‌های کرونای حیوانات خانگی بوده است؛ به‌علاوه، هنوز مشخص نیست که احتمال انتقال این ویروس از بدن حیوان خانگی به انسان وجود دارد یا خیر. باید منتظر بود و دید در آینده چه پیش خواهد آمد. تا آن زمان، تنها کاری که لازم است انجام دهیم، رعایت اقداماتی برای پیشگیری از کرونا، نگه‌داشتن حیوانات خانگی در خانه و رها نکردن آنهاست.


• برای مطرح کردن سوالات پزشکی خویش، اینجا کلیک نمایید.

• برای ورود به کلینیک آنلاین و ارتباط با پزشکان آنلاین، اینجا کلیک نمایید.

• برای مشاهده بخش مشاوره پزشکی و پرسش های کاربران، اینجا کلیک نمایید.

• برای مشاهده فهرست دسته بندی کامل و تخصصی مقالات و مطالب، اینجا کلیک نمایید.


تندرست باشید  

کادر پزشکی بیوطب


منبع: سازمان بهداشت جهانی (WHO)

سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان