نمایش منوی کناری

گل ساعتی

19/جولای/2014 11,033 بازدید
گل ساعتی

نام علمی دارو:

Passiflora incarnata


موارد مصرف:

اضطراب: در درمان اضطراب خفیف تا متوسط موثر می‌باشد.
بی‌خوابی: اثر خواب آوری ملایمی ‌دارد و روز بعد اختلال هشیاری برایفرد ایجاد نمیکند و بخصوص در روزهایی که فشارکاری و فکری زیاد بوده است،موثر است.

• دردهای عصبی: در درمان دردهایی که منشاء عصبی دارند، موثر می‌باشد.

• گر گرفتگی: در درمان گرگرفتگی دوران یائسگی موثر می‌باشد.

• ترک اعتیاد: در مصرف توام با داروهای ترک اعتیاد باعث کاهش اضطراب، بی‌خوابی،اسپاسم عضلانی و دیگر علائم حین ترک اعتیاد می‌گردد.


مکانیسم اثر:

 


فارماکوکینتیک (توصیف عمکرد):

 


موارد منع مصرف:

 


هشدارها:

 


عوارض جانبی:

آثار جانبی در اثر مصرف آن تا به حال گزارش نشده است. سمیت حاد عصاره مایع دارو در موش که به صورت تزرییق داخل صفاتی و به مقدار بیش از ۹۰۰ میلی لیتر به کیلوگرم استفاده شده بود، نیز گزارش شده است.


تداخل دارویی:

 


نکات قابل توصیه:

مقادیر مصرف زیاد گل ساعتی ممکن است باعث تسکین و تقویت درمان به شیوه مهار منوآمین اکسیداز گردد. از طرفی گزارش شده است که آلکالوئیدهای هارمان و هارمالین دارای اثر تحریکی بر روی رحم حیوانات آزمایشگاهی بوده است بنابراین نباید از مقادیر زیاد دارو هنگام بارداری و شیردهی استفاده شود همچنین گل ساعتی نباید به کودکان زیر ۲ سال داده شود و برای سایر کودکان و اشخاص مسن تر از ۶۵ سال مصرف آن باید از مقادیر کم شروع شود و به تدریج افزایش یابد. اگر در جریان مصرف این گیاه اختلالاتی در هاضمه رخ داد و یا اسهال ایجاد شد مقدار مصرف باید کاهش یابد و یا به طور کلی مصرف قطع شود.


مقدار و طریقه مصرف:
۱ گرم از اندامهای هوایی خشک شده گیاه سه بار در روز مصرف میشود. مقدار مزبور به صورت انفوزیون تهیه و مورد استفاده نیز قرار میگیرد. فرمهای دیگر مصرف شامل استفاده عصاره مایع ( ۱به ۱ در الکل ۴۵ درصد) به مقدار ۰٫۵ تا ۱ میلی لیتر سه بار در روز و تنتور (۱ به ۸ در الکل ۴۵ درصد) به مقدار ۰٫۵ تا ۲ میلی لیتر و سه بار در روز می باشد.

در مورد التیام زخمها و بریدگی های ساده که مثلا در جریان کارهای باغبانی پیش می آید ممکن است به طور ساده چند برگ و گل گیاه را له کرده و پس از شستن و تمیز کردن محل زخم روی بریدگی گذارد، و باند پیچی کرد و به عنوان آرامبخش و برای رفع خستگی و ایجاد خواب عمیق و همچنین برای پیشگیری از حمله های قلبی یک قاشق مربا خوری برگهای خشک آن در یک پیمانه (۲۰۰ گرم) آب جوش ریخته و ۱۵ دقیقه می خیسانند. از این دمکرده یک پیمانه قبل از خواب برای رفع بی خوابی خورده شود و برای سایر موارد تا ۳ پیمانه در روز باید خورده شود.

همچنین چای حاصل از ۲ گرم گیاه خشک تجویز شده است، دو تا سه فنجان از این چای در روز مصرف شود بهتر است یک یا دو فنجان از آن قبل از خواب باشد. بیشینه مصرف روزانه ۴ تا ۸ گرم گیاه خشک است.در عصاره های حاصل از این گیاه بسیاری از فرآورده های مسکن و نیز تعدادی از ترکیبات تقویت کننده قلب یافت می شوند.


اشکال دارویی:

 


تولیدات دارو:

نام تجاری دارو تولیدکننده (کشور)
محلول خوراکی سداسل داروسازی اهورا دارو

بانـک اطلاعـات دارویـی وب سایـت جامـع پزشکـی و سلامت بیـوطـبــ

گردآوری شده توسط کادر پزشکی بیوطب ، با همکاری متخصص طب سنتی بیوطب


سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره

پرسش و پاسخ های کاربران

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان