نمایش منوی کناری

تخم شنبلیله

19/جولای/2014 51,507 بازدید
تخم شنبلیله

نام علمی دارو:

Trigonella foenum-graecum


موارد مصرف:

شنبلیله دارای خواص اثر تقویتی، ملین، اشتهاآور، خلط آور و ضدتب، محرک جریان شیر وکاهنده قندخون است.همچنین این گیاه حاوی مقادیر زیادی آهن، فسفر و ویتامیندی است. شنبلیله یک داروی گوارشی تلخ است و می‌توان آن را در بیماری قند وبه صورت موضعی در التهابات پوستی مصرف کرد.جوشانده دانه‌های این گیاه براینرمی پوست و همچنین رفع تحریکات جلدی به کار می‌رود. به این منظور می‌توانجوشانده آن را به شکل کمپرس به کار برد.دانه‌های شنبلیله به لحاظ دارابودن برخی عناصر همچون آهن در درمان ضعف عمومی بدن بسیار موثر است.جوشانده دانه‌های این گیاه اگر به صورت غرغره مصرف شود و در رفع ورم لوزه‌ها بسیارمفید و موثر است، همچنین از جوشانده آن برای افزایش میزان شیر در دورانشیردهی می‌توان استفاده کرد.پودر گیاه را می‌توان به صورت خمیر درآورده وروی کورک و دُملهای چرکی پوست قرار داد.

دانه‌های شنبلیله که مهم‌ترین قسمت دارویی این گیاه است با باز کردنمجاری عروق خون، از بروز سکته قلبی جلوگیری می‌کند. این گیاه سرشار از آهناست. پزشکان مصرف این گیاه را به افرادی که مبتلا به کم خونی، کمبود آهن وکمبود هموگولوبین خون اند، توصیه می‌کنند این گیاه علاوه بر ایران در هندایتالیا واسپانیا کشت می‌شود.


مکانیسم اثر:

شنبلیله محتوی آلکالوئید تری گونلین به عنوان اسانس فرار است و عامل اصلی در کاهش قند خون است.


فارماکوکینتیک (توصیف عمکرد):

 


موارد منع مصرف:

 


هشدارها:

بعلت اثر کاهش دهنده پتاسیم خون در بیماران قلبی با احتیاط مصرف شود و میزان پتاسیم خون اندازه گیری شود.


عوارض جانبی:

طبق نظر کمیسیون E آلمان و نیز خط مشی فرانسه مصرف خوراکی دانه شنبلیله مجاز است. همچنین در طب سنتی شنبلیله بی ضرر و مطمئن شناخته شده، اما برخی اثرات جانبی با مصرف آن همراه بوده‌اند. مواردی از ایجاد حساسیت توسط این گیاه مشاهده گردیده است. به عنوان مثال شنبلیله موجود در پودر کاری در یک بیمار باعث علائمی نظیر تنگی مجرای تنفسی و اسهال شده است . بنابراین بیمارانی که به شنبلیله آلرژی دارند باید در مصرف آن دقت نمایند. از آنجائی که دانه‌های این گیاه حاوی مشتقات کومارین است با مصرف آنها ریسک خونریزی افزیش می یابد . سرگیجه و نفخ از سایر آثار جانبی گزارش شده است


تداخل دارویی:

دانه های این گیاه حاوی کومارین است و در صورتی که همراه با آسپرین و داروهای ضد انعقاد نظیر وارفارین و هپارین استفاده شود سبب افزایش شاخص INR و افزایش احتمال خونریزی می شود. بنابراین توصیه می شود بیمار حداقل ۷ روز قبل از هر گونه عمل جراحی مصرف گیاه را قطع کند.

شنبلیله سبب تشدید اثرات داروهای پایین آورنده کلسترول و قند خون می شود.

از آنجائی که دانه شنبلیله حاوی ترکیبات استروئیدی است احتمال تداخل آن با داروهای هورمونی وجود دارد.

به علت داشتن مقدار زیادی فیبر و موسیلاژ ممکن است جذب سایر داروها را مختل کند. لذا حداقل ۲ ساعت قبل یا بعد از مصرف دارو از خوردن شنبلیله پرهیز گردد.


نکات قابل توصیه:

 


مقدار و طریقه مصرف:

دانه‌های گیاه در آب گرم خیسانده شود و روزی ۳ بار هر دفعه ۳ گرم مصرف شود [۱۶،۲۶]. همچنین می توان از پودر دانه روزی ۲ بار و هر دفعه ۵/۲ گرم استفاده نمود. در این روش پس از ۳ ماه اثرات درمانی گیاه پدیدار می شود.


اشکال دارویی:

 


تولیدات دارو:

نام تجاری دارو تولیدکننده (کشور)
قرص شیکوریدین داروسازی دینه ایران(مجتمع صنایع)

بانـک اطلاعـات دارویـی وب سایـت جامـع پزشکـی و سلامت بیـوطـبــ

گردآوری شده توسط کادر پزشکی بیوطب ، با همکاری متخصص طب سنتی بیوطب


سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره

پرسش و پاسخ های کاربران

۲ دیدگاه

 1. مرضیه گفت:

  سلام من۲۰سالمه قدم۱۵۷ووزنم۴۰کیلوواندام های زنانه کوچکی دارم مخصوصاسینه هام واهش میکنم کمکم کنیدهم چاق شم هم اندامهای زنانه ام رشدکنن

  • ————
   با سلام
   ————
   در صورت رشد غیر طبیعی اندام ها نیاز است توسط متخصص غدد و متابولیسم معاینه شوید.
   در غیر اینصورت رشد شما ادامه خواهد داشت و بسته به وراثت و تغذیه شما دارد.
   ———————————–
   سلامت و تندرست باشید
   ———————————–

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان