نمایش منوی کناری

اکیناسه

19/جولای/2014 6,343 بازدید
اکیناسه

نام علمی دارو:

Echinaceae purpurea


موارد مصرف:

اکیناسه و ترکیبات فعال آن روی سیستم ایمنی فاگوسیتی اثردارد ولی روی سیستم ایمنی اختصاصی اثر ندارد امروزه اکیناسه برای عفونت هایباکتریایی، ویروسی، پروتوزوایی و قارچی به کار می رود. همچنین به عنوانماده ضد التهاب و احتمالاً پیشگیری کننده مصرف می شود. اگر چه تعداد زیادیاز ترکیبات فعال اکیناسه شناسایی شدند ولی مکانیسم عمل آن ناشناخته است . بومیان آمریکا از اوایل قرن ۱۷میلادی از این گیاه برای درمان مارگزیدگی، بیماری های لثه و دهان، سرماخوردگی و … استفاده می کرده اند. سرخارگل امروزه به عنوان یکی از مهمترین گیاهان دارویی در جهان مطرح است وکشت و کار آن به صورت فزاینده ای درحال افزایش است. از آنجا که این گیاهخاصیت تقویت سیستم ایمنی بدن و ضد ویروس دارد، در درمان بسیاری بیماریهایویروسی می توان از آن استفاده کرد و امروزه به عنوان کاندیدای درمان بیماریایدز مطرح می باشد.


مکانیسم اثر:

مکانیسم اثربخشی این گیاه ناشناخته است و مواد موثره موجود در این گیاه آلکامیدها، پلی ساکاریدها و گلیکوپروتئین ها هستند.
alkamides, polysaccharides and glycoproteins
اثرات ضدالتهاب این گیاه احتمالا به علت پلی ساکاریدهای با وزن مولکولی بالاست.
اثر درمانی بر روی زخم این گیاه به علت مهار آنزیم ها و هیالورونیداز باکتری هاست که این آنزیم ها باعث پراکنده شدن باکتری ها می شوند.


فارماکوکینتیک (توصیف عمکرد):

 


موارد منع مصرف:

 


هشدارها:

 


عوارض جانبی:

واکنش های حساسیت زایی نادر (مانند خارش، التهاب، نقاط قرمز روی پوست و ادم موضعی) هم وجود دارد. معمولاً این واکنش های حساسیت زا در کودکان و بزرگسالانی دیده می شود که به چای مکزیکی (ragweed)، همیشه بهار، گل مینا حساسیت دارند. اگر حساسیت دارید، یا اگر پس از مصرف دچار حساسیت شدید با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف اکیناسه بر روی پوست هم می تواند موجب قرمزی، خارش و بثورات شود.


تداخل دارویی:

مصرف میدازولام با اکیناسه جذب میدازولام را در بدن افزایش می دهد. این کار ممکن است اثرات و عوارض میدازولام را افزایش دهد اما اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز است.


نکات قابل توصیه:

 


مقدار و طریقه مصرف:

معمولا تهیه ی چای و دم کرده و جوشانده از این گیاه مرسوم نیست و بهتر است از داروهای صنعتی استاندارد شده آن استفاده شود. فرآورده ها به صورت خرد یا پودر شده، عصاره هیدرو الکلی، آبی و یا شکل یخ زده از این گیاه وجود دارد.


اشکال دارویی:

 


تولیدات دارو:

 


بانـک اطلاعـات دارویـی وب سایـت جامـع پزشکـی و سلامت بیـوطـبــ

گردآوری شده توسط کادر پزشکی بیوطب ، با همکاری متخصص طب سنتی بیوطب


سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره

پرسش و پاسخ های کاربران

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان