نمایش منوی کناری

سرطان مری سومین سرطان شایع گوارش

17/آگوست/2014 7,313 بازدید
سرطان مری سومین سرطان شایع گوارش

سرطان مری سومین سرطان شایع گوارش

مری در قفسۀ سینه است و در حدود ۲۵ سانتی متر طول دارد.این عضو بخشی از دستگاه گوارش است. غذا از طریق مری از دهان به معده منتقل می‌شود .سرطان مری سومین سرطان شایع گوارش و ششمین علت مرگ ناشی از سرطان در جهان می باشد.

درگفتگو با متخصص داخلی بیوطب بخوانید:

بالا بودن میزان بروز این بیماری در بعضی از مناطق جهان احتمال ارتباط بین سرطان مری و عوامل ژنتیکی را مطرح کرده است.سرطان مری در افراد بیشتر از ۵۰ سال و در هر دو جنس ایجاد می شود اما در مردان شایعتر است .

عوامل خطر ساز :

دلایل دقیق ایجاد کننده سرطان مری هنوز کاملا” شناخته نشده است ولی مطالعات نشان می دهد که هریک از عوامل زیر می توانند خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش دهند

سن :

بیشتر مبتلایان به سرطان مری بالای ۶۰-۵۰ سال هستند .

جنس:

سرطان مری در مردان شایعتر است .

استعمال دخانیات :

استعمال سیگار و یا حتی استعمال تنباکو بدون دود کردن از مهمترین عوامل خطر ساز برای ابتلابه سرطان مری است .

مصرف الکل :

افرادی که به طور مستمر و در مقادیر زیاد از الکل استفاده می کنند در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان مری قرار دارند و درکسانی که تنباکو و الکل هردو را مصرف می کنند خطر بسیار بیشتر می شود. دانشمندان عقیده دارند این دو ماده مضراثر مخرب یکدیگر را تشدید می کنند.

رفلاکس طولانی مدت و مری بارت 

در صورتیکه اسید معده مرتبا بالا بزند و به مری وارد شود رفلاکس قسمت تحتانی مری دچار التهاب می شوند و با گذشت زمان سلولهای ملتهب شده این ناحیه می توانند شروع به تغییر کرده و شبیه سلولهای معده شوند – این وضعیت به نام مری بارت خوانده می شود که این حالت پیش سرطانی محسوب می شود می تواند به آدنوکارسینومای مری منجر شود .

هر نوع التهاب مری در اثر خوردن مواد سوزاننده و مخرب زمینه ایجاد سرطان را در مری فراهم می آورد.

رژیم غذایی

مصرف مواد پیش‌ساز سرطان‌زا مانند نیتریت‌ها که به ماده سرطان ‌زای نیتروز آمین تبدیل می‌شوند و به وفور در مواد غذایی مانند کنسرو، مصرف ماهی دودی و شور، سوسیس و کالباس وجود دارند، به شدت خطر ابتلا به انواع سرطان بویژه سرطان‌های گوارشی و مری را افزایش می‌دهند.

مصرف مایعات داغ و سوزاننده

مانند چای و قهوه داغ که با سوزاندن و التهاب مری احتمال ابتلا را افزایش می‌دهند. برای مثال، مصرف چای داغ در استان‌های آذری زبان ایران یکی از عوامل اصلی شیوع سرطان مری است.

وراثت و جهش‌های ژنتیکی

همانند دیگر سرطان‌ها، خطر ابتلا را بالا می‌برند..

چاقی:

خطر ابتلا را تا چهار برابر افزایش می‌دهد. محققان حدس می‌زنند بین چاقی و افزایش ریفلاکس ارتباطی وجود داشته باشد.

سابقه بیماری :

شانس ابتلا به سرطان مری در افرادی که دچار سرطانهای دیگر سروگردن شده باشند بالاتر است . داشتن یک یا چند تا از عوامل بالا احتمال ابتلا به سرطان مری را افزایش می دهد ولی بسیاری از افراد هستند که با داشتن این عوامل به سرطان مری مبتلا نمی شوند ویا بدون هیچ یک از عوامل بالابه این سرطان مبتلا شده اند

انواع سرطان مری

کارسینوم سلول سنگفرشی:

یکی از دو نوع مهم سرطان مری است مصرف الکل و سیگار، نقش فوق‌العاده مؤثری درایجاد این نوع سرطان ایفا می‌کند

آدنوکارسینوم مری :

این نوع سرطان مری نیز در سالیان اخیر رشد زیادی در جوامع غربی داشته است. آدنوکارسینوم برخلاف کارسینوم سلول سنگفرشی، معمولاً در یک‌ سوم انتهای مری واقع می‌شود. شیوع آدنوکارسینوم در ایران در حال افزایش است که به علت عدم ارتباط مناسب مری و معده و برگرداندن مواد غذایی و اسید و صفرا به درون مری و پس از گذراندن چندین مرحله بروز می یابد.

علائم

سرطان مری در مراحل اولیه معمولا” علامت واضحی ایجاد نمی کند ولی با پیشرفت سرطان علائم زیر ممکن از ظاهر شود

– بلع سخت یا دردناک

– کاهش وزن شدید

– درد در ناحیه گلو ، کمر ، پشت قفسه سینه و یابین دو شانه

– خشونت صدا و یا سرفه مزمن

– استفراغ

– استفراغ خون

علائم فوق می توانند توسط بیماریهای دیگری ایجاد شوند . مهم این است که هنگام مشاهده این علائم با یک پزشک مشورت شود.

تشخیص سرطان مری

پزشک پس از بررسی علائم و تاریخچه بیماری بررسی های زیر را درخواست می کند :

بلع باریم :

بیمار مایعی حاوی باریم می بلعد که داخل مری را می پوشاند ویکسری عکس رادیوگرافی از او تهیه می شود که مشخص کننده هر گونه تغییر در شکل مری است .

ازوفاگوسکوپی :( اندوسکوپی )

لوله ای به نام اندوسکوپ داخل مری فرستاده می شود و پزشک در صورت مشاهده ناحیه غیر طبیعی از آن نمونه بر می دارد.

آزمایشاتی که برای تشخیص گسترش سرطان در بدن استفاده می شودشامل موارد زیر است:

CT Scan ( سی تی اسکن ) : برای تشخیص گسترش سرطان به نواحی دیگر بدن

اسکن استخوان : برای تشخیص گسترش سرطان به استخوانها

برونکوسکوپی : برای تشخیص گسترش سرطان به ریه ها

پیشگیری

بهترین راه پیشگیری از سرطان مری ، عدم استعمال دخانیت و پرهیز از تریاک ، خودداری از نوشیدن مشروبات الکلی و چای داغ و خوراکیهای نمک سود است .افرادی که در بلع غذاهای جامد دچار مشکل باشند ، اما مایعات را به آسانی می توانند بخورند باید به پزشک مراجعه کنند.در صورت‌ بروز هرگونه‌ اختلال‌ گوارشی‌ که‌ بیش‌ از ۵ روز طول‌ بکشد به‌ پزشک‌ مراجعه‌ نمایید.بهترین راه پیشگیری از سرطان مری قطع ( یا عدم شروع ) مصرف دخانیات و الکل است .

درمان سرطان مری

اگر درمان‌ فوراً آغاز نشود، سرطان‌ مری‌ سریعاً به‌ ریه‌ها و کبد گسترش‌ می‌یابد.مهم‌ترین عامل در پیش بینی طول عمر بیماران که بر انتخاب روش درمان سرطان مری تأثیر می‌گذارد مرحله تومور است.برای بیماران لاعلاج که تومورهای مری با جراحی قابل رزکسیون نیست، معالجه دیسفاژی، سوءتغذیه و فیستول به مری، عملکرد عمده‌ای محسوب می‌شود.

روش تسکین این عوارض وابسته به سرطان، دیلاتاسیون (گشاد کردن مری) مکرر توسط آندوسکوپ، انجام جراحی به منظور گاستروستومی یا ژوژنوستومی به منظور رساندن مایعات و غذا به بیمار و وارد کردن یک پروتز پلی‌ونیل برای از میان بردن مواد غذایی از کنار تومور می‌باشد.

به نظر می‌رسد سوزاندن آندوسکوپیک تومورهای مسدودکننده توسط لیزر، امیدبخش‌ترین این روش‌ها است.امکان‌ دارد داروهای‌ ضد درد یا مخدرها برای‌ رفع‌ درد، آرام‌بخش‌ها برای‌ کم‌ کردن‌ اضطراب‌، و آنتی‌کولینرژیک‌ها یا مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم‌ برای‌ اسپاسم‌ (گرفتگی‌) مری تجویز شوند.

همچنین برای درمان نیز دو روش رادیوتراپی و جراحی وجود دارد که رادیوتراپی در سرطان قسمت‌های فوقانی مری بیشتر کاربرد دارد و برای درمان قسمت‌های میانی و تحتانی جراحی و رادیوتراپی توصیه می‌شود.

توصیه‌های کلی

افراد با سن بالا که دچار سوء هاضمه می شوند یا افرادی که به مدت طولانی رفلاکس دارند به پزشک مراجعه کنند.

علامت اولیه سرطان مری تغییر رنگ و یا حتی وجود پلاک بسیار کوچک در مسیر مری است که در عرض یکی دو سال به سرعت رشد می کند و به توده ای تبدیل می شود که مری را مسدود می کند.در این مرحله، درمانی موثر وجود ندارد اما اگر در مراحل اولیه که محدود به مخاط است، سرطان مری تشخیص داده شود با آندوسکوپی و جراحی می توان ضایعه سرطانی را از بدن خارج کرد.

تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب

سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره

پرسش و پاسخ های کاربران

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان