نمایش منوی کناری

رابطه بین تغذیه با شیر مادر و چاقی مادران

25/آگوست/2014 6,851 بازدید
رابطه بین تغذیه با شیر مادر و چاقی مادران

تاکنون همه می‌دانستند که شیر مادر بهترین فوائد را برای کودک دارد، اما این مطالعه مستند نشان می‌دهد که همین فوائد شامل مادران هم می‌شود، حتی اگر ۳۰ سال از زایمان او گذشته باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد مادرانی که بچه‌هایشان را با شیر مادر تغذیه نموده‌اند، خطر چاقی آنها به هنگامی که پا به سن می‌گذارند، کاهش پیدا می‌کند.

در گفت و گو با متخصص تغذیه بیوطب بخوانید:

نتیجه یک بررسی از ۷۴۰،۰۰۰ زن بعد از یائسگی نشان می‌دهد که هر چه تعداد بچه‌های این زنان بیشتر شده، احتمال سنگین‌تر شدن آنها در آینده نیز بیشتر شده است.

اما میانگین شاخص توده بدنی (B M I) در زنانی که با شیر مادر بچه‌شان را تغذیه نموده اند کمتر بوده است، با قطع نظر از اینکه چند بار زایمان کرده‌اند.

هر دوره زمانی شش ماهه شیر دادن، شاخص حجم بدنی دراز مدت یک زن را کاهش می‌دهد.

البته این مطلب بعد از محاسبه فاکتورهایی از جمله سیگار کشیدن، سطح تمرینات و محرومیت اجتماعی بوده که بر احتمال چاقی تاثیر دارد.

 اگرچه ممکن است کاهش یک درصدی شاخص حجم بدنی، کم به نظر برسد؛ اما نتیجه کلی این آمار در میان کل جمعیت کشوری مثل انگلستان به معنای کاهش ۱۰،۰۰۰ نفری مرگ‌های نابهنگام در هر دهه می‌باشد که شامل عوارض مرتبط با چاقی نظیر دیابت، بیماری‌های قلبی و برخی سرطان‌ها می‌باشد.

مطالعات پیشین نشان می‌داد که تغذیه با شیر مادر می‌تواند به زنان کمک کند که اضافه وزنی که برای آنها به هنگام بارداری ایجاد شده را کاهش دهند، اما تاثیر طولانی مدت تغذیه با شیر مادر نامعلوم بود.

مادرانی که به نوزادشان شیر می دهند چون از چربی ذخیره شده دوران بارداری برای ساختن شیر استفاده می کنند زودتر وزن اضافی را از دست می دهند و پستان هایشان نیز به همین دلیل، زودتر به حالت طبیعی قبل از بارداری بر می گردد.

 ما می‌دانستیم که تغذیه با شیر مادر می‌تواند خطر رشد سرطان سینه را کاهش دهد، اما این تحقیق، این مطلب را برجسته می‌کند که تغذیه با شیر مادر ممکن است با وزن نیز مرتبط باشد.


سلامت و تندرست باشید

کادر پزشکی بیوطب  

سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره

پرسش و پاسخ های کاربران

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان