نمایش منوی کناری

با این ورزش استرس بی استرس

09/سپتامبر/2014 4,976 بازدید
با این ورزش استرس بی استرس

با این ورزش استرس بی استرس

این روزها خسته و کسل هستید و کلی کار ناتمام دارید و استرس زیادی را تجربه می‌کنید؟

پیشنهاد ما به شما این است که لابلای همه مشغله‌هایتان زمانی را به ورزش آن هم ورزش‌های هوازی اختصاص دهید.

در گفت و گو با متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بیوطب بخوانید:

شاید بگویید با این همه استرس و خستگی چطور می‌توان ورزش کرد، شاید هم بگویید ورزش شما را خسته‌تر می‌کند اما ما به پشتوانه تحقیقات علمی به شما می‌گوییم سخت در اشتباه هستید چرا که ورزش نه‌تنها خستگی شما را دوچندان نمی‌کند بلکه آرامش فکری و آسودگی جسمی بیشتری برایتان به ارمغان می‌آورد و می‌توانید با روحیه بهتر، آرامش بیشتر و اعتماد به‌نفس بالاتر زندگی‌تان را پیش ببرید.

 آیا ورزش می‌تواند باعث آرامش در افراد شود؟

بله، ورزش نه‌ تنها باعث سلامت جسم ما می‌شود بلکه به سلامت روانی‌مان هم کمک زیادی می‌کند و البته آرامش یکی از مزایای ورزش است.

جسم و روان ما همواره با یکدیگر در تعامل هستند و روی هم اثر می‌گذارند.

زمانی که فردی ورزش‌های هوازی انجام می‌دهد سیستم تنفسی او عملکرد بهتری خواهد داشت، ریه‌ها دم و بازدم را بهتر انجام می‌دهند و اکسیژن بیشتری به خون می‌رسد و همه اینها باعث عملکرد بهتر قلب می‌شود.

افرادی که به‌طور مستمر ورزش می‌کنند روحیه شاداب‌تری دارند و آرامش بیشتری را در زندگی خود تجربه می‌کنند و اعتماد به‌نفس بیشتری هم دارند.

کدام ورزش‌ها بیشتر به آرامش ما کمک می‌کند؟

همه ورزش‌ها در ایجاد آرامش مفید هستند اما آرامش‌بخش‌ترین ورزش که مانند مسکنی استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد، شناست، آن هم شنا کردن آرام. مسکنی که نه‌تنها هیچ عارضه‌ای ندارد بلکه برای جسم و روانمان بسیار مفید است.

شنا در گروه ورزش‌های هوازی است. ویژگی این ورزش‌ها چیست؟

طی انجام ورزش‌های هوازی، اکسیژن به صورت مداوم به گروه عضلانی اصلی می‌رسد.

یکی دیگر از ویژگی‌های ورزش‌های هوازی این است که ورزش در مدت زمان نسبتا طولانی با سرعتی یکنواخت انجام می‌شود. نرم دویدن و شنا کردن جزو گروه ورزش‌های هوازی هستند.

البته منظور ما شنایی است که با سرعت یکنواخت و آهسته انجام شود و گاهی تند و گاهی کند نباشد، در این شنا باید اکسیژن‌گیری صحیح انجام شود.

پیاده‌روی تند، دو استقامت و نرم دویدن از دیگر ورزش‌های هوازی هستند، با این حال نرم دویدن و شنای آرام از بهترین ورزش‌ها برای دستیابی به آرامش محسوب می‌شوند.

ورزش‌های هوازی چگونه باعث آرامش و کاهش استرس می‌شوند؟

این ورزش‌ها روی تنظیمات شیمیایی بدن تاثیر می‌گذارند، این تاثیرگذاری ۳ مرحله دارد، انجام ورزش‌های هوازی به صورت آرام و یکنواخت ابتدا باعث می‌شود اکسیژن بیشتری به بدن برسد او به این شکل مانع افزایش اسید لاکتیک در خون شود، در نتیجه احساس خستگی و فرسودگی در فرد ایجاد نمی کند و حتی باعث کاهش آن می شود، در مرحله بعدی ترشح مواد شیمیایی آرامش بخش و شادی آفرین در بدن افزایش پیدا می‌کند و همین امر باعث شادی در فرد می‌شود.

سپس فرد خستگی توام با آرامش را تجربه خواهد کرد، ورزش‌های هوازی تنیدگی و تنش عضلانی را از بین می‌برند و افسردگی و بی‌قراری و تنش را کاهش می‌دهند و باعث آرامش فرد می‌شوند.

شما معتقدید ورزش بهترین دارویی است که می‌تواند حال ما را خوب کند؟

بله، متاسفانه این روزها برخی از جوانان به بهانه کاهش استرس و تجربه شادی و سرخوشی به مصرف داروها و موادی روی می‌‌آورند که بسیار زیان‌آور است و به مرور زمان بدن به آنها معتاد می‌شود و البته تاثیر اولیه خود را هم از دست می‌دهند در حالی که ورزش مستمر نه‌تنها آرامش و شادی همیشگی برای ما به ارمغان خواهد آورد بلکه اگر درست انجام شود هیچ عارضه‌ای هم ندارد.

بهترین زمان برای ورزش چه موقع است؟

شما می‌توانید ورزش‌های هوازی را در هر زمانی که دوست دارید انجام دهید و تعیین زمان برای انجام ورزش به ریتم بدن شما بستگی دارد ولی معمولا بهتراست این ورزش‌ها صبح قبل از صبحانه یا شب انجام شوند، توصیه می‌شود افراد کهنسال روزانه نیم ساعت و جوانان نیم تا یک ساعت و نیم این ورزش‌ها را انجام دهند اما یادتان باشد این ورزش‌ها را آرام انجام دهید تا ضربان قلبتان از ۱۴۰ بالاتر نرود.

ورزش‌های هوازی روی بچه‌ها چه تاثیری دارد؟

تحقیقات نشان داده سیستم عصبی و عضلانی افرادی که در دوران کودکی (از ۵ سالگی ) ورزش‌های هوازی را انجام می‌دهند بهتر رشد می‌کند، این ورزش‌ها تاثیرات مثبتی روی رشد و عملکرد قشر مغز دارد، جالب است بدانید قشر مغز وظیفه تصمیم‌گیری را در بدن برعهده دارد.

تندرست باشید  

کادر پزشکی بیوطب


منبع : خبرنامه

سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره

پرسش و پاسخ های کاربران

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان