نمایش منوی کناری

بواسیر را بشناسید

22/نوامبر/2016 11,711 بازدید
بواسیر را بشناسید

هموروئیدها بالشتک‌هایی از بافت زیر مخاطی هستند که حاوی شریانچه‌ها ، وریدها و رشته‌های عضلانی صاف می‌باشند و در مجرای مقعد قرار دارند.

سه بالشتک هموروئیدی در موقعیت جانبی چپ ، قدامی راست و خلفی راست واقع شده‌اند.

در گفت و گو با متخصص داخلی بیوطب بخوانید:

هموروئیدها به عنوان بخشی از مکانیسم کنترل دفع عمل نموده و موجب مسدود شدن کامل مجرای مقعد در حین استراحت می‌شوند.

البته این به آن معنی نیست که شخصی که هموروئید دارد ممکن است دچار انسداد شود.
به ساده‌ترین زبان ، به واریس‌ ‌مقعد ، هموروئید یا بواسیر گفته می‌شود و خود واریس ، اتساع و گشاد شدن بیش از حد سیاهرگ‌های یک عضو است.

چندین عامل در تشکیل بیماری هموروئید دخیل هستند که شایع‌ترین آنها عبارتند از ارث ، تغذیه نامناسب(پرخوری ) ، چاقی ، غذا و داروها ، شغل ، کم تحرکی ، نشستن و یا ایستادن طولانی ، مسائل روحی و روانی ، سن ، تغییرات هورمونی ، عفونت ، حاملگی ، ورزشهای سنگین ، بلند کردن اشیا سنگین ، سرفه‌های مزمن نظیر برونشیت مزمن ، عادات بیرون‌روی نادرست از قبیل زور زدن نادرست برای دفع مدفوع یا نشستن طولانی مدت در توالت ، استفراغ‌های طولانی مدت ، لباس‌های تنگ ، یبوست و اسهال مزمن و استفاده از توالت ایرانی که این مسئله بسیار جدی است و همچنین نشستن روی توالت بمدت طولانی.
مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل مستعد کننده هموروئید ، افزایش فشار داخل عروق ورید شکمی است و اکثر عوامل ذکر شده فوق از طریق افزایش فشار وریدهای مقعد باعث بوجود آمدن هموروئید می‌شوند.

• علایم هموروئید :

اکثراً هموروئید بدون خطر می‌باشد و به جز خونریزیِ محدود ، علامتی ندارد.

اگر شما هموروئید دارید ممکن است متوجه یک یا چند علامت زیر شوید: خونریزی که معمولا همراه با مدفوع و یا پس از دفع به صورت قطره قطره یا خون پاشی خواهد بود ( شایع‌ترین علامت ) ، درد ، خارش ، سوزش ، ترشح مواد بلغمی و تحریک اطراف مقعد.

آیا ممکن است هموروئید باعث کم خونی شود؟
بله. شایع‌ترین تظاهر هموروئید ، خونریزی است و اگر برای مدت طولانی وجود داشته باشد و یا شدید باشد و شخص از تغذیه کافی و مناسبی برخوردار نبوده و آهن مورد نیاز بدنش تأمین نشود ، می‌تواند منجر به کم خونی فقر آهن شود.

و گاهی با زردی و کم خونی مراجعه می نماید و پس از تحقیق برای کشف محل خونریزی به هموروئید پی برده میشود.

آیا اسهال می‌تواند موجب خونریزی از هموروئید شود؟
بله. همانند یبوست که موجب صدمه به جدار هموروئید و در نتیجه خونریزی می‌شود ، اسهال نیز می‌تواند موجب خونریزی شود و جهت درمان بایستی اسهال کنترل شود.

• انواع هموروئید :

دو نوع هموروئید ممکن است ایجاد شود.

هموروئید داخلی :

شایع‌ ترین تظاهر هموروئید داخلی ، خونریزی از مقعد است که ممکن است همراه با اجابت مزاج ( روی مدفوع و نه مخلوط با آن ) و یا در پایان اجابت مزاج ( به صورت خون خالی و معمولا چند قطره ) باشد که معمولا همراه با درد نیست.

در هموروئید داخلی فقط در صورت بروز زخم یا سیاه شدن هموروئید و یا بیرون زدن غیر قابل بازگشت آن به خارج از مقعد ، درد وجود خواهد داشت.

در برخی موارد ممکن است شخص پس از یک اجابت مزاج و تخلیه روده همچنان احساس وجود مدفوع و عدم تخلیه کامل روده داشته باشد.

گاهی ممکن است توده هموروئید بزرگ باشد و در طی زور زدن یا اجابت مزاج بیرون بزند و شخص با لمس کردن مقعد متوجه آن شود که خوشبختانه در غالب موارد خود به خود بالا رفته و به اصطلاح جا می‌افتد.

مسائل دیگری ممکن است علایمی شبیه به علایم هموروئید ایجاد کنند، یک شقاق ( ترک خوردگی کانال مقعد که معمولا زخمی ایجاد مینماید که باید از هموروئید افتراق داده شود ) ممکن است خودش را در کانال مقعدی ظاهر کند و باعث درد و خونریزی شود.از طرفی این نوع هموروئید را هموروئید درجه ۱و ۲ طبقه بندی می کنند.

هموروئید خارجی :

هموروئید خارجی معمولا با وجود یک یا چند برجستگی نخودی یا لوبیایی شکل در دهانه مقعد و گاهی بروز دردِ نه چندان شدید در موقع اجابت مزاج مشخص می‌شود. ممکن است خونریزی نیز رخ دهد، از عوارض نسبتا مهم هموروئید خارجی ، لخته شدن خون درون رگ است که با درد نسبتاً شدید و حساسیت روی ناحیه مربوطه مشخص می‌شود.

برجستگی پوستی یا Skin tag ( پوست اضافه فیبروزه‌ای که درحاشیه سوراخ مقعد قرار دارد و باقیمانده یک هموروئید خارجی است ) و هموروئید خارجی ممکن است باعث خارش ناحیه مقعد شوند و اگر بزرگ باشند ازلحاظ بهداشتی مشکل ایجاد می‌کنند.

این نوع هموروئیدها را هموروئیدهای درجه ۳ و ۴ تقسیم بندی می کنند در درجه ۳ توده هموروئیدال داخل است به بیرون می اید و خود به خود و یا با دست داخل میرود ولی در نوع هموروئید درجه ۴ خارج است و نه خودش داخل میرود و نه میشود آنرا داخل مقعد کرد.

• تشخیص :

هموروئید خارجی با شرح حال ومعاینه توسط پزشک به راحتی تشخیص داده می‌شود اما در مورد هموروئید داخلی ، اگر چه بامعاینه و شرح حال ممکن است تشخیص داده شود ولی جهت رد سایر علل احتمالی و مهم ( خصوصاً در افراد میانسال به بالا ) آندوسکوپی نیز انجام می‌شود.

لازم به یادآوری است که هر خونریزی از مقعد را نباید به حساب هموروئید گذاشت.

همچنین بیماریهای دیگری که ممکن است ظاهری شبیه به هموروئید داشته باشند باید از هموروئید افتراق داده شوند مانند توده‌های راست روده یا مقعد ( نظیر پولیپ ، آدنوم و یا سرطان ) برگشت راست روده به خارج ، برجستگی پوستی یا Skin tag ، زگیل تناسلی و ..
به هر حال تشخیص نهایی با معاینه توسط پزشک معالج و انجام اقدامات لازم امکان پذیر است.و باید توجه کرد که حد اقل رکتوسکپی ضروری است.

• درمان :

درمان هموروئید شامل کنترل خونریزی ، درمان عوارض هموروئید ، درمان خود هموروئید ودرمان هموروئید درزمینه حالات وبیماریهای خاص ( مانند حاملگی ، بیماریهای التهابی روده ، بیماران نخاعی ) می‌باشد.

کنترل خونریزی :

خوشبختانه خونریزی از هموروئید یک حالت خود محدود شونده بوده و اکثراً با تمهیدات طبی زیر کنترل می‌شود :
در صورت امکان برطرف نمودن عامل مستعد کننده هموروئید ( از جمله عدم زور زدن ، داشتن فعالیت مناسب ، رفع یبوست و داشتن رژیم غذایی مناسب و …)
افزایش مصرف فیبر غذایی ( استفاده بیشتر از سبزیجات و میوه‌جات ) و در صورت لزوم استفاده از داروهای ضد یبوست با تجویز پزشک ( نظیر پودر سبوس گندم ، شربت شیر منیزی و …)

استفاده از لگن آب گرم ( ۴۰ درجه سانتی گراد ) روزانه ۳ بار ، هر بار به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه. علت تأثیر نشستن داخل لگن آب گرم ، کاهش تون و فعالیت اسفنگترهای مقعد است ( افزایش فعالیت عضلات مقعد یکی از عوامل مستعد کننده هموروئید است).

البته در موارد التهابی استفاده از لگن اب سرد و همراه با مقداری یخ نتیجه بهتری می دهد.
استفاده از ترکیبات موضعی ضد هموروئید: داروهای آنتی هموروئید به دو شکل پماد و شیاف تهیه و در دسترس می‌باشد که شکل شیاف آن برای درمان هموروئید داخلی و تا حدی خارجی و شکل پماد آن برای هموروئید خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

باز لازم است به این نکته اشاره کنم که استفاده از دارو آنقدرها هم نتیجه بخش نیست و فقط درمان جراحی است که نتیجه مورد رضایت را حاصل میکند.

درمان عوارض هموروئید :

در صورت ایجاد لخته در هموروئید بهتر است در همان ۲۴ ساعت اول اقدام به عمل جراحی کرد.یا لحته ها راخارج کرد و یا اقدام به عمل جراحی و برداشتن توده هموروئیدی.

درمان هموروئید :

اکثر علائم هموروئید بدون جراحی کنترل می‌شوند اما در موارد زیر درمان جراحی توصیه می‌شود:

هموروئیدهای متعدد و بزرگ

درد غیر قابل کنترل و آزار دهنده

عدم پاسخ به درمان‌های طبی

خونریزی‌های مکرر و فراوان

بروز بیش از یک بار ایجاد لخته در هموروئید

ایجاد اختلال در بهداشت شخصی

همراه بودن با شقاق در مقعد که نیاز به جراحی دارد .

روشهای جراحی متعدد است از روش تهاجمی تا روش غیر تهاجمی و بطریقه RUBBER BAND LIGATION که تحقیقات نشان می دهد یکی از بهترین روشهای جراحی است.

• پیشگیری از بروز و عود هموروئید :

مواد غذایی غنی از فیبر استفاده کنید: مصرف سبزیجات ( از قبیل گل کلم ، هویج ، گلابی ) میوه‌جات ( مانند آلبالو ، گیلاس ، پرتقال ، انگور ) حبوبات ( مانند لوبیا ، باقالا و عدس ) و غلات را افزایش دهید.
مقادیر کافی مایعات بنوشید:روزانه حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب یا مایعات غیر شیرین بنوشید.
استفاده از فیبرهای غذایی آماده: اگر با اصلاح تغذیه خود همچنان یبوست دارید ، از فیبرهای آماده استفاده کنید.

برای جلوگیری از نفخ ، بهتر است به تدریج مقدار مصرف فیبر را افزایش دهید و در ضمن حتماً آب به میزان کافی مصرف کنید ، در غیر این صورت خود این مواد موجب یبوست خواهند شد.

فعالیت بدنی کافی و مناسب: یک فعالیت بدنی مناسب و منظم در جلوگیری از یبوست و نیز بهبود خونرسانی بافت‌ها و فعالیت مناسب عروق بسیار حایز اهمیت است. ساده‌ترین روش برای این منظور پیاده‌روی نسبتاً تند حداقل ۳ تا ۴ بار در هفته و هر بار به مدت حداقل نیم ساعت است.

از فعالیت‌های بدنی که با زور زدن همراه هستند مثل وزنه برداری خودداری کنید.
اجتناب از نشستن یا ایستادن طولانی مدت: تا حد امکان از نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی خودداری کنید و در صورت اجبار هر نیم ساعت حرکت نموده و یا در جا عضلات خود را منقبض و شل نمایید.

زور نزنید: در هنگام اجابت مزاج سعی کنید زور زیادی نزنید و به محض احساس اجابت مزاج ، آن را به تأخیر نیاندازید.
لباس: از پوشیدن لباس تنگ و سفت و بستن کمربند خودداری کنید.
کاهش وزن: اگر چاق هستید ، وزن خود را به طور معقول کاهش دهید.
توجه: در صورت وجود هر یک از حالات زیر در اولین فرصت ممکن به پزشک خود مراجعه نمایید.
تغییرات در عادات اجابت مزاج برای مدت چند هفته
مخلوط بودن مدفوع با خون
مدفوع سیاه یا قیری رنگ به شرطی که داروهای خاصی نظیر هماتینیک ( قرص آهن ) ویا بیسموت مصرف نکرده باشید
خونریزی شدید همراه با سیاهی رفتن چشمها یا تپش قلب.

تندرست باشید  

کادر پزشکی بیوطب


منبع : پارس دکتر

سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
برچسب ها :


ارسال پرسش در این باره

پرسش و پاسخ های کاربران

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان