نمایش منوی کناری

درمان شوره ی سر

20/نوامبر/2014 7,710 بازدید
درمان شوره ی سر

شوره سر یک حالتی از پوست سر است که باعث ظاهر شدن پولک هایی سفید در پوست سر می شود شوره سر یک بیماری شایع است که با خارش همراه است.

خوشبختانه، شوره سر را می توان کنترل کرد در موارد خفیف، فرد تنها به یک شامپوی مناسب که حاوی یک پاک کننده ملایم باشد نیاز پیدا می کند هنگامی که شوره شدید باشد به یک شامپوی دارویی، نیاز خواهد بود.

سلول های پوست انسان برای همیشه در حال تجدید هستند سلول های قدیمی (مرده) تحت فشار به سطح آمده و پس از آن از پوست سر جدا می شوند.

در گفت و گو با متخصص پوست و موی بیوطب بخوانید:

برای افراد مبتلا به شوره سر، سلول های جدید با سرعت سریع تر می میرند و در نتیجه پوست بیشتر در حال ریختن و ساخت شوره سر قابل توجه است.

پوست با درجه حرارت بالا در معرض خطر ابتلا به شوره سر بیشتر می باشد.

شوره سر می تواند مزمن ( طولانی مدت ) باشد همچنین افراد مبتلا به شوره سر ممکن است تحریک و قرمزی در پوست سر را تجربه کنند.

پوسته پوسته شدن بیش از حد ممکن است به علت بیماریهای زمینه ای مانند ( پسوریازیس، عفونت قارچی ( مالاسزیا )، درماتیت سبورئیک و یا حتی شپش سر ) باشد.

برخی از افراد با شوره سر شدید ممکن است مشکلات اجتماعی و یا خودبینی داشته باشد.

بنابراین، درمان ممکن است برای هر دو دلایل فیزیولوژیکی و روانی مهم باشد.

شوره سر ( سبوره ) چیست؟

این شایعترین نوع اگزما پوستی است که در بخش هایی از بدن با روغن بالا ( سبوم ) تولید می شود. مناطق بدن که معمولا تحت تاثیر قرار دارند عبارتند از: پوست سر، گوش، صورت، قفسه سینه، زیر بغل و یا پوست زیر سینه و یا زیر چین های آویزان شکم می باشد. علت سبوره ناشناخته است اگر چه مخمر مالاسزیا فورفور که اغلب بر روی پوست زندگی می کند ممکن است نقش داشته باشد.

در برخی از افراد با سیستم ایمنی بدن ضعیف، مانند افراد در اثر شیمی درمانی، افراد مبتلا به بیماری HIV و یا با اختلالات عصبی خاص، ممکن است سبوره بسیار شدید داشته باشند با این حال، سبوره یک بیماری بسیار رایج است.

 

علل شوره سر چیست؟

تحریک – تحریک پوست چرب سبب درماتیت سبورئیک می شود این وضعیت، یکی از شایع ترین علل شوره سر که با پوست چرب و قرمز پوشیده شده با فلس های سفید و یا زرد پوسته پوسته مشخص می شود درماتیت شوره که ممکن است پوست سر شما و دیگر نواحی با غدد چربی، مانند ابروها، گوشه های بینی و پشت گوشهای شما، زیر پستانها، کشاله رانها و گاهی اوقات زیر بغل را تحت تاثیر قرار می دهد.

نشستن مو به اندازه کافی با شامپو – اگر شما به طور مرتب موی خود را شستشو ندهید روغن اضافی و سلول های پوست سبب ساختن شوره سر می شود.

سایر بیماری های پوستی – افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند ( اگزما ) یک وضعیت التهابی مزمن پوست ( پسوریازیس ) و یک بیماری پوستی که سبب تجمع سریع، خشن و خشک سلولهای مرده پوست به صورت فلس ضخیم، که به نظر شوره سر می رسد .

قارچ مانند ( مخمر مالاسزیا ) – مالاسزیا در پوست سر بیشتر بزرگسالان زندگی می کند.

حساسیت به محصولات مراقبت از مو ( درماتیت تماسی ) – گاهی اوقات حساسیت به مواد خاصی در محصولات مراقبت از مو و یا رنگ مو، به خصوص پارافنیلاندیامین، می تواند سبب پوست سر قرمز، خارش دار و پوسته پوسته می شود.

 

پوست سر خشک شوره سر ایجاد نمی کند :

برخی از مردم فکر می کنند شوره سر در اثر پوست سر بیش از حد خشک، ایجاد می شود لذا آنها سعی می کنند برای مقابله، موهای خود را با شامپو شستشو ندهند و یا کمتر بشویند و اعتقاد دارند که شستن مشکل را بدتر می کند این یک فکر غلط است زیرا شوره سر از پوست سر خشک متفاوت است شوره سر معمولا با شستن مکرر با شامپوی مناسب بهتر می شود.

در تعداد قابل توجهی از افراد مبتلا به شوره سر با افزایش سن بهبودی پیدا می شود.

تخمین زده می شود که حدود ۵۰٪ از مردم در غرب اروپا و شمال آمریکا از شوره سر رنج می برند.

شوره سر در مردان نسبت به زنان و افراد با پوست چرب شایع تر است.

برخی از مطالعات نشان داده اند که رژیم های غذایی بیش از حد شور، شیرین و یا تند و همراه با الکل بیش از حد، ممکن است شوره سر را تشدید کند.

شوره سر در بزرگسالان به ریزش مو کمک نمی کند.

 

درماتیت سبورئیک :

این یک بیماری پوستی است که در آن پوست ملتهب و یا پوسته پوسته می شود درماتیت سبورئیک پوست سر، یک شکل شدید شوره است هنگامی که نوزادان آن را داشته باشند به عنوان کلاه گهواره نامیده می شود درماتیت سبورئیک تکه های بزرگتری از بسیاری از انواع دیگر شوره سر ایجاد می کند درماتیت سبورئیک نه تنها در پوست سر، بلکه در روی قسمت های دیگر بدن نیز ظاهر می شود .

 

علائم و نشانه های شوره سر چیست؟

علامت مشخصه شوره سر، یا درماتیت شوره دار پوست سر، تکه های سفید رنگی بر روی پوست سر و در مو است اگر فرد لباس های تیره بپوشد تکه ها بر روی شانه های او بیشتر قابل توجه می شوند.

پوست سر نیز ممکن است احساس خارش، سفت و سخت یا درد داشته باشد.

افراد بزرگسال با درماتیت شوره پوست سر، ممکن است پوستی ( قرمز، پوسته پوسته و تکه های چرب ) داشته باشند.

پولک هایی بر روی پوست سر و در موهای شخص وجود دارد.

پولک ها ممکن است روغنی به نظر برسد.

سر ممکن است احساس خارش و سختی کند.

سر ممکن است احساس سوزش کند.

سر ممکن است احساس جراحت کند.

قرمز، پوسته پوسته، تکه های چرب پوست در درماتیت سبورئیک پوست سر بزرگسالان  وجود دارد.

پوسته پوسته شدن پوست سر، خارش پوست با درماتیت شوره نوزادان ( یا کلاه گهواره ) دیده می شود.

اغلب موارد شوره سر نیاز به دکتر ندارد با این حال، بعد از چند هفته درمان توسط خود شخص در کسانی با خاراندن پوست سر قسمت هایی از سر قرمز و متورم می شود باید به دکتر مراجعه کنند.

 

علائم و نشانه ها در نوزادان و کودکان :

اغلب به عنوان کلاه گهواره نامیده می شود و علائم و نشانه ها در بچه ها بین ۲هفته تا ۶ ماه سن به ویژه بین سنین ۳ تا ۸ هفته رخ می دهد و معمولا بعد از چند هفته از بین می رود در برخی موارد ممکن است ماه ها طول بکشد اگر چه کلاه گهواره ممکن است برای پدر و مادر، نگران کننده باشد ولی خطرناک نیست.

 

درمان شوره سر :

در اینجا برخی از شامپوهای درمانی که شما می توانید برای کمک کنترل شوره سر استفاد کنید نام می بریم.
تار ( ژل T)
سالیسیلیک اسید (T/Sal )
شامپوی zinc p y r i t h i o n e
سولفید سلنیوم ( سلنیوم آبی )
کتوکونازول (N i z o r al)
شما می توانید هر یک از این شامپوها را فقط یک یا دو بار در هفته، بسته به شدت علائم استفاده کنید.

کرم ها : دو نوع کرم، شامل کرم کورتیزون و کرم های ضد قارچ در کمک به درمان سبوره استفاده می شود.

کرم های کورتیکواستروئید التهاب را کاهش می دهد.

شما می توانید آنها را با  غلظت ۰٫۵ ٪ یا غلظت ۱٪ خریداری و استفاده کنید. آنها برای استفاده بر روی صورت ایمن هستند و اغلب دو بار در روز برای چند روز استفاده می شود این محصولات به عنوان لوسیون پوست سر یک بار در روز ترجیحاً روی مو استفاده می شود می باشد.

شما می توانید کرم های کورتیکواستروئیدی پوست سر را همراه با شامپوهای درمانی استفاده کنید.

کرم های ضد قارچ اغلب تعداد ارگانیسم های مخمر زنده بر روی پوست را کاهش دهد.

بیشتر کرمهای شامل کرم کلوتریمازول ۱٪ و میکونازول ۲٪ ضد قارچ نیز یک بار و یا دو بار در روز استفاده می شود.

همراه با شامپو، کرم نیز باید به کار رود تا سبوره فروکش کند هنگامی که سبوره برمی گردد کرم باید دوباره استفاده شود.

تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب


منبع : دکتر فتحی

سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
موضوعات : پوست و مو


ارسال پرسش در این باره

پرسش و پاسخ های کاربران

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان