نمایش منوی کناری

کرم ضد آفتاب

03/دسامبر/2014 6,677 بازدید
کرم ضد آفتاب

در یک تعریف ساده، ضدآفتاب ها موادی هستند که با مالیدن آنها بر روی پوست، از تاثیر منفی اشعه های مضر نور خورشید بر پوست کاسته می شود.

اما در ورای این تعریف بدیهی، انتخاب یک ضدآفتاب خوب کار آسانی به نظر نمی رسد زیرا امروزه در نسل جدید ضدآفتاب ها، برندهای مختلف و متنوعی عرضه می شود که یک شرکت مدعی است در ضدآفتاب تولیدی خود از فناوری هلیوپلکس (H e l i o p l e x) استفاده کرده و دیگری ادعا می کند که دارای SPF بسیار بالایی است و الی آخر.

در گفت و گو با متخصص پوست و موی بیوطب بخوانید:

همچون ضدآفتاب ها دارای رده ها و تقسیم بندهای مختلفی هستند که هر یک کارکرد و اثر خاص خود را دارد.

با توجه به این گزینه های مختلف و البته سردرگم کننده، انتخاب یک ضدآفتاب خوب که با پوست شما سازگاری داشته باشد، به اطلاعات خاصی نیاز دارد.

در این نوشتار قصد داریم با کمک گرفتن از کارشناسان و اهل فن، شیوه های انتخاب یک ضدآفتاب خوب را به شما معرفی کنیم.

اصولاً یکی از کارکردهای اصلی کرم های ضدآفتاب، محافظت پوست در برابر اشعه ماورای بنفش است.

حضور طولانی انسان در مقابل تابش این اشعه، می تواند احتمال ابتلا به آسیب های حاد و مزمن پوستی، بینایی و حتی تخریب کل سیستم ایمنی بدن را به دنبال داشته باشد.

اشعه ماورای بنفش یا همان U V B دارای سه نوع موج U V C، U V B و U V A است.

اشعه UVC در لایه ازن جذب می شود و به زمین نمی رسد.

کرم های ضدآفتاب به دو روش از پوست شما در برابر اشعه خطرناک U V B محافظت می کنند: ۱٫ از طریق پراکندن نور خورشید و ۲٫ از راه جذب اشعه ماورای بنفش پیش از آن که جذب پوست شود.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که پرتوهای فرابنفش خورشیدی نوع A – یعنی همان U V A – نیز می تواند احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

دو ویژگی U V A این است که نه تنها پوست را نمی سوزاند و آفتاب سوختگی ایجاد نمی کند، بلکه عمیقاً وارد پوست شده و می تواند باعث ایجاد چین و چروک در پوست گردد.

بر اساس تخمین سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا (EPA)، علت اصلی ۹۰ درصد تغییرات پوستی که در اثر بالا رفتن سن به وجود می آید، در حقیقت به دلیل قرار گرفتن در معرض تابش اشعه U V A است.

با این تفاصیل باز می گردیم به سوال خودمان: بهترین ضدآفتاب برای شما کدام است و چه خصوصیات و نشانه هایی دارد؟
ویژگی های یک ضدآفتاب خوب :

فاکتور SPF
در سال های گذشته برای انتخاب یک ضدآفتاب خوب کافی بود که به فاکتور حفاظتی (SPF) آن توجه می کردید، گویی هر چه این عدد بالاتر بود، از بهتر بودن کرم و قدرت محافظت بیشتر آن حکایت داشت.
SPF مخفف Sun Protection Factor و به معنای فاکتور محافظتی نور خورشید است.

به بیان ساده SPF یعنی قدرت کرم ضدآفتاب در پیشگیری از سوختگی های ناشی از اشعه فرابنفش.

اگر پوست شما ۱۰ دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، شروع به سوختگی کند، SPF 15 به این معناست که استفاده از ضدآفتابی با این کیفیت، سوختگی پوست شما را ۱۰ ضرب در ۱۵ دقیقه یعنی ۱۵۰ دقیقه به تاخیر می اندازد.

برای بسیاری از مردم، ضدآفتاب SPF 15 گزینه مناسبی است، اما کسانی که پوست بسیار چرب دارند یا در خانواده آنها کسی به سرطان پوست مبتلا بوده و یا دارای بیماری های پوستی همچون لوپوس هستند که حساسیت به نور خورشید را افزایش می دهد، SPF 30 و بالاتر توصیه می شود.

برخلاف باور عموم، SPF 30 الزاماً دو بار قوی تر از SPF 15 نیست.
SPF 15 حدود ۹۳ درصد اشعه ماورای بنفش را جذب می کند در حالی که این رقم برای SPF 30 به ۹۷ درصد می رسد، یعنی فقط ۴ درصد بیشتر.

مواد تشکیل دهنده :

میزان محافظت از پوست در برابر U V A در ضدآفتاب ها درج نمی شود اما گزینه دیگری که در اختیار شما قرار دارد، توجه به اجزای تشکیل دهنده کرم است.

بنا به توصیه کارشناسان، مواد تشکیل دهنده ضدآفتاب باید شامل فیلترهای فیزیکی و شیمیایی باشد.

مقاومت در برابر آب و تعریق :

اگر شما به ورزش های آبی می پردازید و یا قصد دارید به طور تفریحی آب تنی کنید، بهتر است از ضدآفتابی استفاده نمایید که در برابر آب و تعریق مقاومت دارد.

اما منظور ما دقیقاً چیست؟
از نظر سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، مقاومت ضدآفتاب در برابر آب یعنی این که لایه SPF کرم بتواند ۴۰ دقیقه پس از آب خوردگی، وظیفه محافظتی خود را انجام دهد.
با برخی ضدآفتاب های بسیار مقاوم، حتی می توان ۸۰ دقیقه شنا کرد.

موارد خاص :

آن دسته از افرادی که پوست های حساسی دارند یا به بیماری های پوستی نظیر آکنه و التهاب پوست مبتلا هستند، می توانند از ضدآفتاب مخصوص پوست های حساس استفاده کنند.

چنین ضدآفتابی باید عاری از مواد محرک پوست از جمله تیتانیوم دی اکسید و اکسید روی باشد.

برای نوزدان ۶ ماهه به بالا استفاده از ضدآفتاب مخصوص کودکان با SPF 15 و بالاتر مناسب است.

بنا به توصه آکادمی پزشکی اطفال آمریکا، بهتر است نوزادان زیر ۶ ماه در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرند.

ضدآفتاب های حاوی مواد مرطوب کننده برای افرادی که پوست های خشک یا چرب دارند مفید است.

اگر چه انتخاب یک ضدآفتاب مناسب و بجا، کار مهمی است اما کارشناسان معتقدند از آن مهمتر، استفاده درست از ضدآفتاب است؛ چیزی که بسیاری ما از آن غافل هستیم.

تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب


منبع : دکتر دیوید

سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره

پرسش و پاسخ های کاربران

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان