نمایش منوی کناری

روش های پاک سازی انواع پوست و بدن

28/مارس/2015 9,631 بازدید
روش های پاک سازی انواع پوست و بدن

در آغاز سال نو که خورشید با شدت بیشتری شروع به تابیدن می کند، ما هم شروع به پاک سازی محیط زندگی و ظاهری خود می نماییم. پاک ســازی درونی با تغییر فصل هم مهم اســت.

در گفتگو با متخصص پوست و مو بیوطب بخوانید:

بهار  فصل پاک سازی طبیعی است. وقتی هوا کمی گرم تر می شود، ارگانیسم بدن انسان به گونه ای است که وزن اضافی جمع شده در فصل زمستان که ما را در طی این فصل گرم می کند و سموم جمع شده به خاطر مصرف غذاهای سنگین در فصل زمستان را از بدن خارج می کند.
اگر این الگوی طبیعی را نشناســید و یا بدتر در برابر آن با مصرف غذاهای ســنگین مقاومــت کنید، باعث ایجــاد گرفتگی داخلی می شود، آلرژی های بهاری، کرختی، احتباس آب، سنگینی در اندام و اختلالات خلقی فصلی به این دلیل است. سموم و یا ازلحاظ آیورودایی آما، بر روی تمام جنبه های وجودی ما تأثیر می گذارد.
اگر متوجه شدید که زبان شما پوشش یا باردار شده اســت، یا با حرکت، مفاصل شما درد می گیرد، یا بینی شما بدون اینکه ســرماخورده باشید، گرفته است و حتی قوی ترین ضد عرق هم بوی بد بدن شما را کم نمی کند؛ بدن شما شدیدا به پاک سازی نیاز دارد. یک بدن سالم در حال استراحت در طی روز انرژی زیاد، سیستم هضم منظم و پوست درخشانی دارد.مهم نیسـت چقدر احساس گرفتگی می کنید، ایده ی گرسنگی کشیدن برای پاک سازی کمی ترسناک اســت. اگرچه سم زدایی بــا تنش همراه نیســت. همه ی آنچه نیاز دارید کــه انجام دهید، ساده سازی و حمایت از روند پاک سازی طبیعی است و ارگان های بدن مســئول آن است.یک رژیم تقویتی ساده بدون آلرژی، چای گیاهی به میزان فراوان، اســتراحت به میزان کافی و چند تمرین پاک سازی دیگر به بدن شما اجازه می دهد، شارژ شده و استراحت کند. در زیر چندین روش برای حمایت از عملکرد پاک سازی هر ارگان ارائه شده است.

پاک سازی بدن به روش آیورودایی:

هدف از رژیم پاک سازی کاهش بار کاری سیستم هاضمه با فراهم آوردن تغذیه ی ســهل الهضم اســت. انرژی مازاد به خاطر مصرف غذاهای سبک جذب بدنتان می شود تا عملیات ترمیم و پاک سازی بدن انجام گردد.

سبزی های تلخ برای سم زدایی بدن

اضافه کردن مقداری سبزی و ادویه جات تلخ به رژیم غذایی روزانه برای فعال کردن کبد مفید اســت. طعم تلخ به عنوان تقویت کننده ی هاضمه در سراســر دنیا شناخته شــده است.

گیاهان تلخ باعث ترشح بازتابی شیره ی معده شده و عضلات دستگاه گوارش را تقویت می کند. آن ها همچنین به سم زدایی با کمک به روند جذب مواد مغذی در کبد و فیلتر ناخالصی ها از جریان خون کمک  می کنند. امتحان کنید: زردچوبه، قاصدک، کوشــاد، خاکشــیر و چریش. قاصدک و خاکشیر به عنوان چای موردعلاقه ی من هستند.

شام سبک برای سم زدایی بدن

شــام ســبک برای یک برنامه ی سم زدایی بســیار ضروری است ازآنجایی که قدرت سیســتم هاضمه ی ما به طور قابل ملاحظه ای غروب ها کم می شود.

به مقدار زیاد مایعات بنوشید

برای تحریک ســم‌زدایی آب گرم به همراه کمی فلفل٬ یک چهارم لیمو٬ یک قاشق چای خوری عسل و چند قطره سرکه سیب بنوشید. این نوشیدنی با کمک به سیستم هاضمه ی بدن انرژی و سرزندگی شما را بالا می برد. زیره سیاه، گشــنیز، چای رازیانه خنک کننده و تسکین دهنده ی ذهن، سیستم هاضمه و دستگاه ادراری است.
یک چهارم قاشق چای خوری از هر ادویه را به ۲ فنجان آب اضافه کرده و بجوشانید و اجازه دهید خنک شود و بنوشید.

دفع کردن

برای از بین رفتن یبوســت یک مخلوط گیاهی بسیار مؤثر به نام تریفالا وجود دارد. تریفالا تونیک پاک ســازی روده اســت و ملین نیست. دیواره های روده را تقویت می کند و به عملکرد خوب کلون کمک می نماید. متون آیورودایی از تریفالا به عنوان سم زدا نام می برند. تریفالا سموم را از روده و بدن خارج می کند.

عرق کنید

برای افزایش اثر سم زدایی از سونا، اتاق بخار، حمام آب گرم و تعریق استفاده کنید. اکثر ورزشگاه ها ســونا و حمام بخار دارند که شما می توانید پس از ورزش از آن ها استفاده کنید.
اگر شما به آن ها دسترســی ندارید، هر شب قبل از خواب، حمام آب گرم با سولفات منیزیم، پودر زنجبیل و جوش شیرین بگیرید. یوگا کارکنید، بپرید، برقصید، هر کاری که قلب شــما را به تپش  می دارد، انجام دهید.

نفس بکشید

در یک جامعه ی پراسترس نفس های ما نیز سطحی می شوند. ریه های ما به ندرت فرصت پیدا می کنند که کاملا بازشوند و با هوای تازه پر شوند و از گازهای کهنه پاک گردند.
تنفس کامل نیازمند تمرین است. هرروز صبح چند دقیقه را به تنفس کامل اختصــاص دهید
دو برابر هــر دم، بازدم کنید؛ این روشــی عالی برای پاک سازی ریه ها و آرام سازی سیستم عصبی است.

تندرست باشید  

کادر پزشکی بیوطب


 منبع : WHO

 

سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره

پرسش و پاسخ های کاربران

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان