نمایش منوی کناری

مشکلات اساسی پوست و مو،درمان

28/مارس/2015 8,004 بازدید
مشکلات اساسی پوست و مو،درمان

پوست وموها بیشتر از بقیه بخش های بدن جلوی چشم هستند؛ همین مساله باعث می شود که با ایجاد کوچک ترین تغییراتی در آنها افراد دچار نگرانی شده و به فکر چاره بیفتند.

همه افراد باید به صورت دوره ای برای بررسی وضعیت بدن خود به پزشک مراجعه کنند ولی گاهی اوقات بعضی افراد بیش از اندازه نگران وضعیت بدن خود هستند و بارها و بارها بدون دلیل خاصی به پزشک مراجعه می کنند.

در گفتگو با متخصص پوست و مو بیوطب بخوانید:

البته برعکس این مساله هم وجود دارد و بعضی دیگر آن قدر دیر به پزشک مراجعه می کنند که مشکل شان پیچیده می شود.

زگیل‌

زگیل از نظر ظاهری شباهت زیادی به میخچه دارد؛ با این تفاوت که معمولا در نواحی تحت فشار ایجاد نمی شود؛ البته امکان بروز آن در هر نقطه از پوست وجود دارد.

تشخیص زگیل کار چندان راحتی نیست؛ بنابراین برای اطمینان از مبتلا شدن باید حتما به متخصص پوست ومو مراجعه کرد. این مساله مهم است چون اگر فرد زگیل را با میخچه اشتباه بگیرد و خودسرانه با چسب یا محلول میخچه درمان را شروع کند، ممکن است باعث انتقال آن به دیگر نقاط بدن و ایجاد مشکلات بیشتر شود.
با این حال؛ حتی اگر فرد ضایعه را درست هم تشخیص دهد، نباید خودسرانه کاری کند چون زگیل یک بیماری ویروسی است و هرگونه دستکاری آن باعث انتشارش در سطح پوست می شود.

زگیل انواع مختلفی دارد؛ نوعی از آن که در ناحیه تناسلی به وجود می آید و به آن پاپیلومای انسانی (HPV) گفته می شود، می تواند باعث ایجاد سرطان در خانم ها شود. برای تشخیص این نوع زگیل باید معاینه های دوره ای انجام شود.
بعضی افراد تصور می کنند بهترین راه افتراق زگیل از میخچه این است که زگیل درد ندارد، در حالی که بودن یا نبودن درد برای تشخیص نهایی کافی نیست، بنابراین اگر با ضایعاتی جدید روی سطح پوست تان مواجه شدید، حتما باید برای بررسی و درمان به متخصص پوست ومو مراجعه کنید.

جوش ها

بعد از بلوغ تغییرات هورمونی در بدن به وجود می آید که باعث چرب شدن پوست می شود. اگر تعداد جوش ها زیاد باشد باید برای درمان به پزشک مراجعه کرد. همچنین برای جوش های چرکی یا جوش هایی که پس از بهبود، جوشگاه برجای می گذارند و با خارش همراه هستند هم باید درمان انجام داد.

جوش ممکن است با ریزش مو یا چاقی همراه باشد که این مساله می تواند دلیلی برای ابتلا به نشانگان تخمدان پلی کیستیک باشد.
بعضی افراد تصور می کنند که دلیل جوش های صورت مشکلات کبدی است ولی این باور از نظر علمی درست نیست و ارتباطی بین جوش صورت و مشکلات کبدی وجود ندارد. مراجعه سریع برای درمان، شست وشوی مرتب و کاهش چربی پوست می تواند از بروز جوش بیشتر جلوگیری کند.

میخچه

پوشیدن کفش نامناسب و تنگ باعث ایجاد میخچه در انگشتان و کناره خارجی پا می شود. همچنین ممکن است به دلیل استفاده نامناسب از قیچی و کارد، میخچه روی دست ها نیز ایجاد شود.

به طور کلی، میخچه در نواحی ای ایجاد می شود که تحت فشار قرار می گیرد. پوست در ابتدا برای جبران و کاهش این فشار و درد، لایه های شاخی اش را افزایش می دهد که خود این عمل در نهایت باعث ایجاد درد و فشار بیشتر به آن ناحیه می شود.
اگر درد ناشی از میخچه زیاد و غیرقابل تحمل باشد باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا تحت درمان قرار بگیرید. با اقدام هایی مانند اصلاح کفش و تغییر روش استفاده از وسایل می توان مانع از عود میخچه شد.

قارچ ها

شایع ترین نوع قارچ پوستی، «تینا ورسیکالر» است که به صورت ضایعات قهوه ای کرم رنگ تا تیره، همراه با پوسته در نواحی عرق کننده گردن، روی تنه و زیربغل ها ایجاد می شود؛ حتی در مواردی به صورت لکه سفید نیز ایجاد می شود. این قارچ رنگدانه های پوست را از بین می برد و به شکل لک وپیس بروز می کند.

قارچ در افرادی که حمام آفتاب می گیرند یا بیش از حد از سولاریوم استفاده می کنند، بیشتر ظاهری شبیه به لک وپیس دارد. همین مساله می تواند تشخیص را سخت کند و اگر فرد قارچ پوستی را با تصور اینکه به لک وپیس مبتلا شده چندان جدی نگیرد، دچار مشکلات زیادی می شود. اگر قارچ روی پوست ایجاد شود، درمان آن می تواند تا چهار هفته طول بکشد که البته این مساله به میزان پیشرفت بیماری نیز بستگی دارد.
قارچ علاوه بر پوست می تواند در ناحیه ناخن دست یا پا نیز ایجاد شود و باعث تغییر رنگ ناخن ها گردد. جدا شدن کامل ناخن از بستر یا قسمتی از آن نیز از علائم ابتلا به قارچ است. اگر قارچ ناخن با تغییرات میکروبی همراه شود، ناخن مبتلا، حالت سبزرنگ و کدر به خود می گیرد.
التهاب، قرمزی، تورم و درد در پوست اطراف ناخن نیز یکی دیگر از نشانه های ابتلا به قارچ ناخن است. برای از بین بردن قارچ در هر قسمت از بدن باید درمان های ضدقارچی انجام شوند که معمولا طولانی مدت هستند.

خارش پوست

حساسیت پوستی یا اگزما را بسیاری از افراد با درجه های متفاوت در طول زندگی تجربه می کنند. اگزما می تواند به صورت ضایعات خارش دار، قرمزرنگ، همراه با ریزش پوست در نواحی مختلف بدن، از سر و صورت گرفته تا پوست پاها ایجاد شود؛ یا در اثر تماس با مواد حساسیت زا به وجود بیاید که مهم ترین نوع آن اگزمای دست است و به دلیل تماس با مواد شوینده، بنزین و مواد شیمیایی ایجاد می شود.

بعضی اگزماها سرشتی یا خشک هستند. این نوع اگزما در افرادی که پوست خشکی دارند ایجاد می شود و گاهی همراه با ضایعات قرمز خارش دار است. اگزمای چرب در افرادی که دارای پوستی چرب هستند به وجود می آید و با شوره سر چرب و خارش همراها ست. در ضمن ممکنا ست در نواحی چرب پوست صورت مثل بینی، بین دو ابرو و چانه نیز ایجاد شود.
احتمال ایجاد آن در نواحی دیگری مانند زیربغل ها و کشاله ران نیز وجود دارد که ممکن است با خارش و قرمزی همراه باشد. قارچ پوستیا ز نظر بسیاری از علائم به اگزما شباهت دارد و تشخیص قطعی آن تنها توسط پزشک امکان پذیر است. اگر فرد قارچ را با اگزما اشتباه بگیرد و برای درمان از پماد کورتون دار استفاده کند، قارچ در سطح پوست گسترش پیدا می کند و درمان سخت تر می شود.

کچلی

ریزش مو یکی دیگر از مشکلات شایعی است که بسیاری از افراد، به خصوص آقایان به آن دچار می شوند. یک راه ساده برای تشخیص ریزش مو وجود دارد؛ اگر دسته ای از مو را بین دو انگشت بگیرید و بکشید، چنانچه دو یا تعداد بیشتری از موها کنده شوند، ریزش مو فعال است و باید برای بررسی به پزشک مراجعه کنید.

[su_note]ریزش ۷۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز طبیعی است[/su_note]

البته به شرطی که علاوه بر ریزش، رویش دوباره نیز وجود داشته باشد.
دلایل زیادی برای ریزش موها وجود دارد که می توان به عوامل تغذیه ای، هورمونی و ژنتیک اشاره کرد. امروز بسیاری از افراد برای کاهش وزن، خودسرانه رژیم های غذایی نادرست و غیراصولی می گیرند که می تواند باعث کم خونی و نرسیدن موادغذایی به مو شود.
درضمن انجام چنین کاری فرد را با فقر آهن مواجه  می کند.گاهی اوقات مشکلات هورمونی در خانم ها علاوه بر ریزش مو با جوش صورت و چاقی همراه است که می تواند نشانه ای از ابتلا به نشانگان تخمدان پلی کیستیک باشد.
معمولا تا زمانی که این نشانگان کنترل نشود، ریزش مو هم ادامه پیدا می کند. ژنتیک و ارث یکی دیگر از دلایل ریزش مو است که با درمان مناسب می توان شدت آن را کاهش داد و در مواردی هم می توان با درمان های مناسب رویش مو را تا حدودی فعال کرد.

شوره سر

شوره سر یکی از دردسرهایی است که به وجهه اجتماعی افراد لطمه می زند. اگر پوسته کف سر یا شوره همراه با خارش و التهاب باشد، نشانه ای از ابتلا به اگزمای سبورنیک است؛ البته پسوریازیس کف سر نیز می تواند چنین علائمی داشته باشد که تشخیص نهایی تنها توسط پزشک متخصص پوست ومو امکان پذیر است.
استفاده از شامپوهای نامناسب می تواند باعث ایجاد شوره سر شود که این نوع شوره سر به دلیل اگزمای تماسی به وجود می آید؛ حتی در موارد نادر ابتلا به بیماری قارچی کف سر هم می تواند با شوره سر همراه باشد.

خال‌ها

تجمع رنگدانه های پوست در یک ناحیه  از پوست باعث ایجاد خال می شود. تعداد خال ها در افراد مختلف متفاوت است و می تواند به ژنتیک افراد مربوط باشد.
تعداد خال ها ممکن است در اثر بارداری، بلوغ و … افزایش پیدا کند. اگر زمینه فامیلی وجود داشته باشد و فرد بیش از حد حمام آفتاب بگیرد یا از سولاریوم استفاده کند، احتمال افزایش خال بیشتر می شود.
اگر خالی رشد ناگهانی، رشد غیرقرینه و نامتقارن داشته باشد، باید برای بررسی آن به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کرد.
حاشیه دار شدن خال و از بین رفتن حالت گردی آن یکی دیگر از نشانه هایی است که باید جدی گرفته شود. تغییر رنگ خال اگر به صورت یکنواخت نباشد نیز نشانه خوبی نیست.
ایجاد برجستگی روی خال، خونریزی، ایجاد زخم یا درد هم موارد دیگری هستند که باید جدی گرفته شوند. اگر خال در صورت آقایان در ناحیه ای قرار گرفته باشد که در زمان اصلاح ریش صورت خراشیده شود، باید آن را برداشت.
خال های مادرزادی که بیش از شش سانتی متر قطر دارند باید حتما زیرنظر پزشک باشند و بنابر تشخیص پزشک متخصص در مواردی برداشته شوند.
اگر متخصص پوست و مو تشخیص داد که خال باید برداشته شود فرد باید با انجام این کار موافقت کند. این باور عمومی نادرست است که برداشتن خال باعث ایجاد تغییرات سرطانی می شود، برداشتن کامل خال حتی در مواردی که سرطان مطرح باشد، می‌تواند در بیش از ۹۹ درصد موارد باعث بهبود و درمان قطعی فرد شود.

تندرست باشید  

کادر پزشکی بیوطب


 منبع : WHO

سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
موضوعات : پوست و مو


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری سوال مطرح شده و مشاهده آن لازم است کـد رهگیـری داده شـده را در ایـن قسمـت وارد نمایید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش های پزشکی خود از پزشکان متخصص سایـت بیوطب می توانید از این قسمـت استفاده نمایید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

پرسش و پاسخ های کاربران


1
گواتر و کم کاری تیروئید
مهم

سلام من با توجه به ازمایشاتی که انجام دادم معلوم شد که گواتر غیر طبیعی دارم میخواستم بدونم یعنی چی در ضمن به کم کاری تیرویید ربط داره چون تقریبا عوارض اونم رو هم دارم یعنی موی زاید تو صورت وسینه و چاقی ولی بقیه وندارم یعنی ریزش مو ندارم کلفتی صدا ندارم لرز ندارم میشه برام توضیح بدین در مورد دو بیماری ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
2
راه کار تشخیص باکره بودن همسر
مهم

باسلام وخسته نباشید.
من چند وقت پیش با نامزدم ارتباط داشتم.به راحتی انگشتام تا ته فرو میرفت بدون هیچ مشکل ودردی.وشکل مهبلش هم مث اونیه که گفتید قبلا ارتباط داشته و بعد از نزدیکی هم هیچ خونی نبود یا جتی یذره درد از طرف اون.
توروخدا راهنماییم کنید.
یعنی اون قبلا با کسی رابطه داشته؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
گوش درد
مهم

سلام
کتایون 29 ساله هستم از تهران و متاهل. حدودا چندین ماه هست که زمان خواب وقتی به پهلوی چپم می خوابم (در واقع روی گوش چپم می خوابم) وقتی می خوام بعد از مدتی بچرخم و جهتم رو جابه جا کنم به محض تکون دادن سرم گوش درد شدیدی می گیرم. و باید چند دقیقه صبر کنم تا دردش تموم بشه. دردش انقدر زیاده که هیچ حرکتی نمی کنم و برای چند دقیقه تحمل میکنم تا بتونم جهت خوابم رو عوض کنم. واقعا نمی دونم علتش چیه. در طول روز و یا وقتی به حالت های دیگه می خوابم هیچگونه درد و مورد خاصی ندارم. و خیلی برام عجیبه. این باعث شده که مجبور باشم هیچوقت روی پهلوی چپم نخوابم و گاهی خیلی سخته.
بسیار ممنون میشم اگر پاسخ مشکل من رو بدین.
مشاهده پاسخ دکتر
4
عدم نعوظ کامل آلت تناسلی
مهم

باسلام: حدود دوسال ضعف جنسي دارم درموقع رابطه جنسي نعوذ دارم الت من در هنگام ارتباط جنسي ميخوابد .ازمايش دادم اسپرم من ضعيف است البته بعد دوسال بامصرف داروباتجويزپزشگ داروهايي مثل كارنيتين ويتامين Eبهتر شدم تعداد اسپرم من زيادتر شده ولي بازم مشكل نعوذ دارم خواب رفتگي دير امدن اب مني دارم لطفا راهنمايي فرماييد.باتشگر مشاهده پاسخ دکتر
5
انتقال بیماری های مقاربتی
مهم

سلام خسته نباشید من دیروز با یک خانومی که هیچ شناختی ازش نداشتم سکس کردم . موقع سکس کاندومم پاره شد و منم بدونه کاندوم ادامه دادم.میخوام بدونم ایا احتمال انتقال چقدر می باشد؟ چه راهی برای پیشگیری توصیه میکنید. امکانش هست که انتقال پیدا نکنه؟؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مجاری تناسلی و بیضه در هنگام نعوظ
مهم

سلام،من الآن چهارپنج سالی است که اینطوریم،شبها بعضی وقتها که حالت جنابت رخ میدهد،دردشدیدی درآلت تناسلی بوجود می آیدکه تایه ساعتی نمیگذاردبخوابم،همچنین بیضه سمت راستم هم بعضی وقتها یه کم درد وتاحدودی باد میکند،که دردبه صورت مزمن به داخل شکم وتاپشت لگن هم کشیده میشودوکم کم به ندرت خوب میشود،نمیدونم علتش چیه راهنماییم کنید؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
ریزش شدید مو
مهم

با سلام
خدا قوت
من حدود دو ماهی میشه که شدید موهام میریزه و بیشتر موهای که میریزه شکسته هستش یا پیاز مو نداره
اومدم شامپو صحت که استفاده میکردم دیگه استفاده نکردم بازم فایده نداشت یه مدت کلیر استفاده کردم یه مدت شامپو پاوه
دوباره برگشتم همون شامپو پاوه من تو قسمت جنوبی کشور زندگی میکنم 14 روز روی دریا البته بیشتر تو اتاقم خیلی کم بیرون میرم در حد 10 دقیقه
خودم فکر کردم بخاطر اینه که وقتی خونه هستم با موتور که میرم بیرون کلاه میزارم بخاطر گرما شاید همین تاثیر گذاشته البته اینم یه دو هفته ی هست که دیگه استفاده نمی کنم
پسرم 26 سالمه مجردم موهای خیلی معمولی دارم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
با تشکر یا علی
مشاهده پاسخ دکتر
8
رابطه جنسی کامل
مهم

با سلام
دختری 27 ساله هستم حدود 2 ساله که ازدواج کردم اما متاسفانه هنوز نتوانستنم با همسرم رابطه ی کاملی داشته باشم.
علتش هم فکر میکنم روانیه.
قبلا به کسی علاقه داشتم ولی به سرانجام نرسید!
چون حسی به همسرم ندارم نمیتونم رابطه ی جنسی داشته باشم باهاشون
لطفا راهنمایی کنید چه باید کنم؟!
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
افزایش قد
مهم

سلام خسته نباشید من علی 18 سال سن دارم با قد 178 من از زمان 16 سالگی تا به الان هیچ رشد قدی نداشته ام حتی دوستانم که از من کوتاه تر بودن الان از من بلندتر شده اند تو رو خدا کمکم کنید چگونه میتوانم این توقف رشد قدی را برطرف سازم و بلند تر شوم لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
پریودی نامنظم
مهم

با سلام.دختری 17 ساله هستم.از ابتدای پریودی4سال پیش تا الان هیچ وقت پریودی منظم نداشتم"حدودا هر دوماه یک بار"یک سال پیش کیست داشتم که با دارو طی سه ماه کیست رفع شد,اما باز هم پریودیم نامنظمه.ترشحات زیادی دارم که گاه مانند سفیده تخم مرغ و گاهی سفید وسفت هستند.و در صورتی که لباس زیر خود را در عوض کنم حتی گلو درد هم می گیرم.آیا امکام عفونت یا نا باروری دارم؟شاخص تده ی بدنیم26.5 و دارای اضافه وزن هستم.ممنونم. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 101 بعدی »

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان