نمایش منوی کناری

حواس پنجگانه،ویژگی ها

12/آوریل/2015 8,594 بازدید
حواس پنجگانه،ویژگی ها

خانم ها جنسیت حساس هستند؛ البته به این معنا که درک ایشان از طعم ها، بوها، صداها، رنگ ها و جنس ها بسیار دقیق تر از آقایان است. البته دلیل آن هنوز برای دانشمندان مشخص نیست.

در گفتگو با متخصص مغز و اعصاب بیوطب بخوانید:

برخی معتقداند که تفاوت بین جنسیت ها دلایل بیولوژیکی دارد، اما ممکن است دلیل جامعه شناختی و روانشناسی نیز داشته باشد. این خانم ها هستند که معمولا کار پخت و پز و شست و شو را انجام می دهند. این خانم ها هستند که اگر غذایی خراب شده باشد و یا لباسی بو گرفته باشد، به سرعت متوجه می شوند. به همین دلیل تجربه آنها نسبت به طعم ها و بوها بیشتر است و این مسئله خود می تواند حساسیت آنها و نیز توانایی آنها در تحلیل حواس را افزایش دهد.در ادامه حواس پنجگانه زن و مرد را با هم مقایسه می کنیم.

حس بینایی

برای انجام فعالیت هایی که نیاز به تشخیص رنگ دارد، معمولا خانم ها کارایی بیشتری دارند و می تواند طیف رنگ ها و تمایزات آنها را به راحتی تشخیص دهند. در مورد مردان می توان گفت که احتمال کوررنگی در ایشان بسیار بیشتر است. کوررنگی به حالتی گفته می شود که فرد در تشخیص رنگ ها دچار مشکل است. کور رنگی به جنسیت بسیار وابسته است و به ندرت در خانم ها دیده می شود.

البته مردان دید بهتری دارند و در تشخیص حرکت های سریع و ناگهانی و تشخیص تصاویر در حال تغییر بهتر عمل می کنند. به نظر می رسد این خصوصیت ایشان ریشه در نقش دیرینه ایشان به عنوان شکارچی داشته باشد.

حس لامسه

حس لامسه در افرادی که انگشتان کوچکتری دارند بهتر است که اغلب در افرادی دیده می شود که جثه کوچکتری دارند و این نیز یکی دیگر از توانایی های زنان در مقابل مردان است. کوچکی دستان سبب می شود تا تجمع نورون های حسی بیشتر باشد در این صورت فرد قادر خواهد بود تنوع حسی بیشتری داشته باشد.

البته باید توجه داشت که این تحقیق بر اساس اندازه نوک انگشتان و بدون در نظر گرفتن جنسیت فرد انجام شده است. بنابراین اگر مردی دارای انگشتان کوچکی باشد نیز توانایی لامسه بالایی خواهد داشت.

حس شنوایی

احتمال از دست دادن حس شنوایی در مردان پنج برابر و نیم  زنان است. اما از آنجا که در زمان تولد تفاوتی میان دختر و پسر وجود ندارد، دانشمندان معتقداند که تغییرات محیطی و سبک زندگی باعث به وجود آمدن این تفاوت می شود. مواردی چون سیگار کشیدن، در معرض صدا قرار داشتن و مشکلات قلبی و عروقی می تواند از جمله این شرایط باشد. البته تحقیقات نشان داده است توانایی زنان در هر سنی برای شنیدن صداهای بالای Hz2000 بیشتر از مردان است.

حس بویایی

پیش از این نیز دانشمندان طی تست های متفاوت متوجه شده بودند که توانایی زنان در درک بوهای متفاوت بالاتر از مردان است. اما اکنون پی به توضیح بیولوژیکی آن برده اند. بنابر تحقیقات انجام شده در ناحیه ای از مغز که مسئولیت بویایی را به عهده دارد تعداد سلول ها ۴۳ درصد در زنان بیشتر از مردان بوده و تعداد نورونهای این بخش در آنها نیز نسبت به مردان ۵۰ درصد بیشتر است.

البته دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که این تفاوت در تعداد سلول ها می تواند علت اصلی آن باشد، اما معتقداند به هر حال به نحوی می تواند تاثیرگذار باشد.

حس چشایی

همانگونه که می دانید حس بویایی و چشایی بسیار نزدیک به هم عمل می کنند و در این صورت جای شگفتی نیست که در این حس نیز توانایی زنان بالاتر از مردان باشد. دانشمندان دریافته اند که میزان غدد چشایی بر روی زبان زنان بیشتر از مردان است. همچنین شایان ذکر است حس چشایی در زنانی که در سنین باروری هستند بیشتر از دختران جوان و زنان مسن است. همچنین به گفته بانوان حس چشایی در دوران بارداری نیز بیشتر خواهد شد.

تندرست باشید   

کادر پزشکی بیوطب


منبع : who

سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
موضوعات : مغز و اعصاب


ارسال پرسش در این باره

پرسش و پاسخ های کاربران

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان