نمایش منوی کناری

خونریزی های دستگاه گوارشی،علل،درمان

27/آوریل/2015 7,266 بازدید
خونریزی های دستگاه گوارشی،علل،درمان

خونریزی های گوارشی به سه صورت اتفاق می افتد که دو نوع آن به طور معمول از قسمت های بالای دستگاه گوارشی است .

در گفتگو با متخصص داخلی و سیستم گوارش بیوطب بخوانید:

هماتمز استفراغ خونی

عبارتست از استفراغی که همراه با خون باشد

ملنا

که عبارتست از دفع مدفوعی که به دلیل وجود خون در آن به رنگ سیاه و به صورت قیردرآمده است رنگ خونی که همراه با استفراغ دفع می شود بستگی به غلظت اسید هیدروکلریک معده در مدت زمان مخلوط شدن بستگی دارد که هر چه زمان بیشتری طول بکشد تیره تر خواهد شد و به صورت دانه های قهوه ای زمینه ای قهوه ای در می آید .

وجود ملنا معمولا حاکی از خونریزی مری، معده و یا دوازدهه است ولی اگر مدت زمان عبور از روده طولانی باشد ضایعات نواحی ززونوم، ایلئوم و حتی کولون بالا رو نیز می تواند باعث ملنا شود که ۶۰ میلی لیتر خون برای ایجاد یک مرتبه مدفوع سیاه رنگ لازم است.

اگر خونریزی از قسمت های تحتانی دستگاه گوارش صورت بگیرد به صورت  هماتوشیزی است هماتوشیزی به معنی دفع خون قرمز از رکتوم است این حالت معمولا بیانگر خونریزی است که در زیر رباط ‏Treltz‏ اتفاق افتاده است . ‏

عوارض:

چنانچه خون از دست رفته کمتر از ۵۰۰ میلی لیتر باشد به ندرت علائم عمومی به وجود می آید (به استنثای سالمندان و بیماران کم خون)خونریزی های سریع در حجم های بیشتر از این مقدار باعث کاهشی برگشت وریدی به قلب، کاهش برون ده قلب و افزایش مقاومت محیطی می شوند و در نهایت افت فشار خون وضعیتی به وجود می آید سایر علائم همراه عبارتند از: سنکوپ ، احساس سبکی سر ، تهوع ، تعریق و تشنگی وقتی که میزان خون از دست رفته به ۴۰ درصد از حجم کل خون برسد معمولا شوک، افزایش شدید ضربان قلب و افت فشار خون پیش می آید رنگ پریدگی و سردی پوست هم دیده می شود.

علل خونریزی از قسمت های فوقانی ‏GI‏ ‏‎:

‎برای اثبات اینکه منشا خونریزی بلع  خون نبوده باید قسمت های حلق دهانی و حفرات بینی را به دقت مورد معاینه قرار داد . شایعترین علل خونریزی ۴ مورد است :

۱- زخم گوارشی :

زخم معده یا دوازدهه شایعترین عامل است .

۲-گاستریت :

ممکن است ناشی از خوردن اخیر الکل یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ، تروماهای شدید ، عمل جراحی، بیماری های سیستمیک شده خونریزی و اروزیون معده باشد .

۳- واریس ها و بیماری های ناشی از هیپوتانسیون پورت :

این خونریزی ناگهانی و شدید است .

۴- پارگی مخاط مروی-معدی(سندروم مالوری ویس):

این زخم ها در ناحیه اتصال مری به معده اتفاق می افتند و مشخصه آن عق زدن بدون خون است که به دنبال آن استفراغ خونی پیش می آید .

علل خونریزی از قسمتهای تحتانی ‏GI‏ :

۱- ضایعات مقعد ورکتوم : وجود مقادیرکم خون قرمز روشن بر سطح مدفوع و دستمال توالت اغلب به خاطر بواسیر ، شقاق یا ، فتسول مقعد .

۲-ضایعات کولون : کارسینوم و پولیپ های این عضو

۳-دیورتیکول : از علل خونریزی های شدید ‏GI‏ تحتانی است .

برخورد با بیمار دچار خونریزی گوارشی :

این برخورد بستگی به محل ، شدت و سرعت خونریزی دارد .

تشخیص و درمان :

ابتدااز بیمار یک شرح حال دقیق گرفته و پس از بررسی بیمار از نظر تغییرات ارتواستاتیک در ضربان قلب وفشار خون ، بررسی بالینی فشار ورید مرکزی و شروع جبران حجم خون باید جستجو ومعاینه برای یافتن بیماری زمینه ای را آغاز کرد . ‏

اگر مواد خونی یا مواد قهوه ای رنگ از معده خارج شود باید شستشوی معده را با محلول سالین انجام داد.‏

اگر خونریزی قطع شود و بیمار وضعیت تثبیت شده ای پیداکند ، می توان از روش از وفاگوگاستر ودئودنوسکوپی استفاده کرد. با شناخت و تعیین  بیماران و دارای عروق یا واریس های قابل دید ، می توان بعضی ازبیماران را به وسیله آندوسکوپی درمان کرده، عوارضی احتمالی بیماری را پیش بینی کرد خونریزی انعقاد آندوسکوپیک با استفاده از لیزر میله های داغ کننده و یا الکتروکوتر کنترل کرد. اما در مواردی که خونریزی شدید است ممکن است علاوه بر آندوسکوپی ، آنژیوگرافی هم لازم باشد. آنژیوگرافی درمانی برای کنترل خونریزی های مداوم مفید است. انفوزیون شریانی مداوم داروهای منقبض کننده عروق مثل وازوپرسین اغلب در درمان خونریزی های ناشی از زخم معده و پارگی های ناشی از سندرم مالوری-ویس مفیداست علاوه بر این می توان مواد آمبولیک را مستقیما به داخل شریانی که خونریزی دارد تزریق کرد . اسلکروز واریس ها و بستن آنها توسط آندوسکوپ نیز درمان های موثری برای واریس های خونریزی دهنده مری هستند اسلکروتراپی و بستن دوره ای واریسهای خونریزی دهنده به وسیله آندوسکوپ نیز میتواند از پیشرفت  خونریزی جلوگیری کند .

مهمترین کارها برای ‏بررسی قسمت تحتانیGI ‎:

معاینه با انگشت، آندوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی . ناهنجاری های کولون را می توان از طریق پولیپکتومی یا الکتروکوآگولاسیون(انعقادالکتریکی) تشخیص داد و درمان کرد اگر خونریزی شدید باشد می توان باکمک آرتریوگرافی محل خونریزی را تعیین کرده و داروی انقباض عروق داد از آزمون اسکن گویچه ها سرخ نشان دار شده هم استفاده می شود اگر خونریزی شدید ادامه پیدا کند باید بیمار را جراحی کرد .

مراقبت های پرستاری :

اولین مسئله در مراقبت از بیماری که دچار خونریزی شده است برقراری حجم مایع کافی داخل عروقی و تثبیت همودینامیک است گاهی بیمار هنگامی مراجعه می کند که دچار شوک شده سپس قبل از گرفتن شرح حال و غیره باید علائم حیاتی را مورد توجه قرار داده و برای تعیین گروه خونی نمونه خون را به آزمایشگاه فرستاده و یک آنژیوکت بزرگ و مناسب برای تزریق سالین یا سایر مایعات افزایش دهنده خون به بیمار وصل کرده و برای آزمون خون مخفی باید به بیمار آموزش داد که قبل از آزمایش داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ، چغندر ، آهن و ویتامین ‏C‏ دریافت نکند و برای کلونوسکوپی باید با محلول نمکی کولون را ظرف چند ساعت شتسشو داد .

تندرست باشید  

کادر پزشکی بیوطب


منبع : who

سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره

پرسش و پاسخ های کاربران

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان