نمایش منوی کناری

تاثیرات نوسانات هورمونی بر پوست و مو

14/مه/2015 10,926 بازدید
تاثیرات نوسانات هورمونی بر پوست و مو

هورمون ها گاهی می توانند دردسر ساز باشند. همه ما می دانیم که بدن ما به هورمون ها احتیاج دارد. بدون وجود آنها، کنترل جنبه های سلامتی و جنسی ما با اخلال مواجه می شود.

در گفتگو با متخصص پوست و مو وب سایت پزشکی و سلامت بیوطب بخوانید:

این ترشحات هورمونی هستند که تغییراتی همچون بلوغ، یائسگی و غیره را بوجود می آورند. نوسان ترشحات هورمونی است که در زمان جنینی، دختر یا پسر بودن نوزاد را تعیین می کند. علاوه بر اینها، همین نوسانات هستند که اختلالات پوستی یا سلامت پوست را موجب می شوند.

تاثیرات سوء بسیاری در اثر نوسانات هورمونی بوجود می آید. برای مبارزه با آنها راه کارهای زیر را پیشنهاد می دهیم.

• همواره پوستتان را تمیز نگه دارید

روزی دوبار شستشوی پوست صورت، کفایت می کند. این کار را با یک صابون غیر الکلی انجام دهید. صابونی انتخاب کنید که باعث خشک شدن پوستتان نشود.

• درمان های هورمونی

هورمون ها نقش اساسی در تولید آکنه دارند. به عنوان یک قاعده کلی، ترشح هورمون استروژن باعث کاهش آکنه و هورمون پروژسترون باعث افزایش تحریک آن می شود. نوسانات هورمونی نیز در تولید آکنه ها نقش دارند. برخی از درمان های هورمونی از قبیل مصرف قرص ضد بارداری و اسپیرنولاکتون در کاهش آکنه ها تاثیر دارند.

• کنترل وزن

عوامل هورمونی بسیاری در افزایش وزن دخیل هستند. به عنوان مثال ترشح هورمون تیروئید، کورتیزول، لپتین و گرلین می توانند باعث چاقی شده و در عین حال بیماری های پوستی را نیز بوجود آورند. این هورمونها علاوه بر چاقی یا لاغری بیش از حد، استرس و اضطراب را نیز باعث می شوند. کنترل وزن، کنترل هورمون ها را نیز باعث می شود. اگر متوجه شدید با وجود رعایت تمام نکات مربوط به کنترل وزن، همچنان دچار لاغری یا چاقی مزمن هستید، حتما برای پایش هورمون ها آزمایش بدهید.

• تقویت موها

نوسانات هورمونی، نازک شدن و ریزش مو را نیز پدیدار می سازند. مو برای رشد و تقویت خود به ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد، بنابراین می توانید با تغذیه صحیح مو، تاثیرات سوء تغییرات هورمونی را به حداقل برسانید.

تندرست باشید  

کادر پزشکی بیوطب


منبع : who

سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات
موضوعات : پوست و مو


ارسال پرسش در این باره

پرسش و پاسخ های کاربران

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان