نمایش منوی کناری

ختنه نوزادان پسر،علل،روش

15/مه/2015 22,218 بازدید
ختنه نوزادان پسر،علل،روش
ختنه کردن نوزادان که با برداشتن پوسته سطحی مجرای خروجی ادرار در نوزادان پسر انجام می گیرد، یکی از مهمترین اعمال بهداشتی است؛ لذا این عمل هر چه زودتر انجام گیرد مفیدتر خواهد بود.
این کار هرچند در دین مبین اسلام بصورت سنت ختنه مطرح شده و یک مسلمان پسر حتما بایستی ختنه شود. در مطالعات پزشکی نیز بعنوان مهمترین عامل در جلوگیری از بروز بیماریهای دستگاه ادراری نام برده شده است آقای دکتر فرامرز رمضانی می گویند:برای جلوگیری از عفونت های مکرر کلیه ها و حالب ها و مثانه و مجرای ادرار، باید راه خروجی ادرار بدون تنگی بوده، ادرار به راحتی خارج گردد. در حالیکه در نوزادن ختنه نشده با چسبیدگی این پوسته روی مجرای خروجی ادرار، راه خروج و تخلیه ادرار را تنگ می کند؛ لذا ادرار به طرف مثانه و حالب ها پس می زند در این حالت وجود یک میکروب در این ادار مانده و پس زده منجر به عفونت کلیه ها و مجاری ادرار ی خواهد شد که همین عفونت شایعترین علت نارسایی و از کار افتادن کلیه ها می باشد تنها اقدام بهداشتی و پیشگیری کننده از این عفونت های مکرر، اقدام به عمل ختنه در نوزادان پسر است.

زمان مناسب برای انجام ختنه

بهترین زمان برای انجام این کار در دوران نوزادی است. بلافاصله پس از تولد نوزادان پسر در صورتیکه شرایط جسمی آن اجازه می دهد می توان عمل ختنه را برای ایشان انجام داد؛ اما در نوزادانی که دچار زردی، عفونت های مختلف، کاهش وزن و زودرس بدنیا آمده و تب، بی اشتهایی و بی حالی هستند، بایستی پس از برطرف کردن بیماری، اقدام به ختنه نمود هر چه سن کودک کمتر باشد و ختنه شود اولا درد، خونریزی، ناراحتی و بیقراری آن کمتر خواهد بود، ثانیا خطر عفونت کلیه ها و مجاری ادراری کاهش می یابد.

آیا کودکانی که اصطلاحا ختنه شده مادرزادی هستند باز هم نیاز به ختنه شدن دارند؟

این کودکان را به پزشک خانواده معرفی نموده پس از معاینه و ارزیابی پزشک، می بایستی پوسته های اضافی نیز برداشته شود.

بهترین روش ختنه

مطلوبترین و بهداشتی ترین روش ختنه، نوع جراحی است که با بریدن پوسته روی آلت و بخیه کردن محل مربوطه با رعایت کامل نکات بهداشتی و استریل توسط پزشک مجرب انجام می شود.

فواید انجام عمل ختنه در نوزدان و کودکان پسر

۱-جلوگیری از عفونت های کلیه ها و حالب ها و مثانه و مجرای ادراری
۲-پیشگیری از نارسایی و از کار افتادن کلیه ها
۳-برطرف کردن خطر ابتلاء به سرطان های آلت تناسلی
۴-کاهش احتمال زخم ها و آلودگیها ی میکروبی، ویروسی، قارچی و انگلی پوستی، در پوست آلت تناسلی
۵-انجام سنت حسنه و عمل به دستور دین و آئین پیامبر اسلام حضرت محمد (ص)

تندرست باشید  

کادر پزشکی بیوطب


منبع : who

سایت پزشکی و سلامت بیوطب

به جـامـع تـریـن وب سـایــت پـزشـکــی و سـلامـت بــه زبان فـارسـی خــوش آمـدیـد مقـالات تخصـصی و عـمـومـی پزشــکــی و سـلامـت مـوجــود در وب سـایت بیـوطـب و هـمـچـنـیـن پاسـخ هـای ارائــه شـده به ســوالات پزشکـی توســط متـخـصـصـیـن علم پزشکـی و سلامت صـورت می پذیـرد. همـراه با بیـوطب سـلـامـت و تندرسـت باشیـد
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره

پرسش و پاسخ های کاربران

دیدگاه خود را بیان کنید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ثبت دامنه
هاست ارزان
طراحی سایت پزشکان